Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

macka01
10. aug 2010

kojenie v tom nehrá žiadnu úlohu,ja som kojila 3 roky.Len tak pre zaujímavosť,ked sa mi malý narodil,sestra mi hovorí:to bude alergik a astmatik.Vraj preto,že to prvé očkovanie do ramienka mu hodne hnisalo,že to je prejav budúcich problémov,jej to povedala nejaká Dr.Bohužiaľ mala pravdu.

majdiska
11. aug 2010

macka práveže malému nič po očkovaní nehnisalo, len mal dosť veľký exém na tváričke a podľa neho som vedela, že isto bude alergik.. a sa mi to aj potvrdilo :-/

macka01
11. aug 2010

ano aj to bol prejav budúcej alergie a iných.Môj starší syn má ekzém,nie veľmi ale má.Veľmi ma hnevá,ked mu kožná len hromadu masti predpíše a nič viac.A ekzem na tele je tiež prejav ,že niečo vo vnútri nie je v poriadku.Takže najbližšie ked pôjdem na alerg.vyš.poprosím Dr,že by mu vzala krv a dala vyšetriť.Testy vyšli,že nemá alerg.na nič a krv signal.zvýšenu hodnotu Imuno E.Neviete to niekto vysvetliť????

katecameron
11. aug 2010

@macka01 aj moj maly mal problemy s tym ze mu to hnisalo ale nepocula som ze z toho vypliva ze bude alergik a astmatik ale asi je to pravda lebo mame taketo problemy lahka astma v sledovani a kych o 100 sest teraz v lete

junovka
11. aug 2010

@katecameron
@macka01 ked mozem pridat moj nazor na ockovanie a kojenei....obe moje dcerky boli kojene 3 tyzdne, starsia je lahky alergik, mladsia minimalny alergik a obe povinne ockovania zvladali bez kadejakych neziaducich ucinkov 🙂
@strapco13 dnes sme absolvovali krcne.....vsetko mame ok., co sa tyka nos.mandle, tak je minimalne zvacsena, skor vraj nepatrne , podla krciarky, robila nam vyter z nosa a v utorok sme objednany na vyter z hrdla, dnes nam nezrobila, lebo ze vraj mala nebola na lacno 😒 , potom jej robili audio, tak v lavom uchu bola na grafe minimalna odchylka, co pripisuje alerg.reakcie, ze sem-tam zasopli a zakasle.Proste, je tam nejaka lahka tekutina, tusim v Eustach.trubici 😕 ,sorry, velmi sa vtom nevyznam 😅 .Zaver bol taky, ze pokial by dopadli vyteri pozitivne, tak nam predpise Aerius, zatial mam davat Mar plus, ale pokial by vytery boli negativ, tak nam neda nic, len nadalej uzivat Mar plus do septembra, nakolko potom uz ideme ku alergo.

strapco13
11. aug 2010

@macka01 imuno E..su imunoglobiliny E..su to protilatky a ich zvyseny pocet znaci alergicky teren /kazda skupina imunoglobulinou su zodpovedne za nieco ine...a E su zrovna pre alergiu/..cize mate alergiu..ale nie na to co sa beznymi koznymi testami zistuje..moze to byt napr na chlad..ten sa vobec vytestovat neda, moze to byt nejaka rastlina, ktora sa bezne netestuje..ale moze by t v domacnosti alebo skolke, skole, moze to byt nejaka potravina a pod
testovat sa neda vsetko..vela veci sa da ale vypozorovat..ze co vlastne robi problem

@junovka znie dobre to co povedala 😉 ..ano, ked mi opakovane vyjde vyter negativny z hrdla a napriek tomu mam podozrenie, ze s mandlami nie je vsetko OK, tak robievam vyter nalacno
to audio..v podstate nosna mandla ak tlaci na tu eustachovu trubicu..alebo ci je eustachova trubica opuchnuta kvoli alergii..na audiu vyjde rovnaky typ poruchy sluchu
ale ak vyjdu vyteri pozitivne..tak to treba preliecit antibiotikami podla vysledkov...Aerius je na alergiu..nie na vyter 😕

junovka
11. aug 2010

@strapco13 a moze mat alergia vplyv aj na to, aby sa vysledky zmenili, cize by boli pozitivne??Ak ano, a je to jednoznacne koli alergii, koli comu by potom trebalo nasadt ATB??? 😕 😕

strapco13
11. aug 2010

alergia nema vplyv na vysledky vyterov...vyteri su bacili..tie zas nemaju nic s alergiou, sposobuju choroby ako sople, nadchy, anginy a pod /to som podala teraz dost laicky 😅 /
alergik moze a nemusi mat nieco vo vytere..a chory clovek nemusi byt alergik
su to dve veci..spolocne mozu mat to, ze alergia ide casto s poruchou imunity..ale nie vzdy /ja som alergik a imunitu mam vybornu/..a ta porucha imunity moze sposobit, ze sa v tele skor usidli nejaky bacil...to sa riesi akutne /cize vtedy ked je problem/ - tam je potom liecna ATB + podpora imunity..pri zakladnej liecbe alergie, krora by mala byt dlhodoba a stala

macka01
12. aug 2010

@strapco13 ty si lekárka???davaš nám také fundované vysvetlenia,za ktoré samozrejme ďakujem 😉 😉
Ak môžem,uvediem zopár výsledkov od krčnej dr.:Moraxella catarrhalis,si myslím spomenula že je bacil z kolektívu???vraj ojedinele,nedala mu na to nič,potomStreptococcus salivarius,Staphylococcus epidermidis,Neisseria catarrhalis.
No znie mi to desne,čo od toho môžem očakávať??Nosné mandle máme vybrate v 2008.

macka01
12. aug 2010

ozaj ešte ma napadlo,to vyžšie som písala o mladšom synovi a krv.testy na to imuno E má v poriadku a pritom je aler.na roztoče.Ale doma žiadne prejavy nemá v praxi.Žiadne slzenie v posteli,kýchanie,opuch oči,nič,čo majú ine detičky ak sú alerg.na roztoče.

strapco13
12. aug 2010

@macka01 hej..ORL
co sa tyka vysledkov...tie strasidelne nazvy su mena pre dobre bacilky..tie su normalnou sucastou , pomahaju chranit sliznice pred tymi zlymi. Moraxella uz patri medzi zle bacily..ale ak je ojedinekle..tak ATB netreba, skor probiotika, podpora imunity a pod.
syn je zrejme len slaby alergik...ta alergia na roztoce bola dokazana koznymi testami?

cairka
12. aug 2010

@strapco13 , prosím ťa, čo už je na návštevu ORL a čo ešte nie? Malá sa mi od pondelka viacmenej len večer, výnimočne cez deň sťažovala na bolesť pravého ucha (naozaj stále ukazovala to jedno), je bez teploty, má troška soplíky zelené, ale naozaj možno 2x za deň fúka nos, takže žiadna nádcha a teraz večer tvrdila, že ju bolia obidve uši 🙄 v máji mala obojstranný zápal stredného ucha, tak sa mi to prestáva páčiť, ale zas ona je "horúčkový" typ (väčšinou má pri chorobe 40tkyhorúčky) a teraz je bez teploty 😕

strapco13
12. aug 2010

@cairka vzhladom na to, ze ide vikend tak by som skocila
ale skus potupovat podla mojho clanku vo fotoblogu..mas doma antihistaminikum, nosne kvapky, solny roztok, nieco na bolest?

cairka
12. aug 2010

áno, to všetko máme, ale preplach ma veru nenapadlo večer spraviť 😅 ráno urobíme, uvidím, aká bude noc. Som čítala ten blog, je super 🙂

macka01
13. aug 2010

@strapco13 ano ,roztoče diag. z kožných testov,v decembri ideme na krv k alergol.
Inač,môj menší,aj pri najmenšom soplíku hned mal zápal ucha,stale dookola.Našťastie sa to vždy po pár dňoch preliečilo.Dr. povedala,že hrozí aj postih sluchu pri takto častých zápaloch.Odporučila nám očkovanie proti streptokokom,odvtedy,klop,klop,klop,máme s uškami pokoj.Tak asi to očkovanie má niečo do seba.

strapco13
13. aug 2010

@macka01 ono deti niekedy z tych alergii vyrastu 😉 ..ja som nevyrastla 😠 😠 😠 😠
ano ockovanie voci streptokokom je super..mame ovela menj roboty 😀 😀 ..ja som pisala doporucenie aj pre starsie deti, mnohym to pomohlo

majdiska
13. aug 2010

strapco a chcela by som sa opýtať, malý berie 3x denne ventolin a celkom dobre na to reaguje, aspon sa mi zdá.. možno je to aj ATB, je možné že ked ho berie tak má astmu?? aspon to som videla v príbalovom letáku.. bude ho potom musieť brať dlhodobo?? tých liekov už má strašné kvantum.. a chcem sa ešte opýtať - mohla by som pre neho požiadať o kúpeľnú liečbu, ked má stále problémy?? dakujem za odpoved.

strapco13
13. aug 2010

@majdiska o kupelnu liecbu urcite poziadaj
to ze berie ventolin..neznamena nutne astmu...existuje tzv. astmaticky ekvivalent..cize alergia s prejavmi ako su pri astme, ale astma to podla vsetkych vysledkov nie je...taky prechod medzi alergiou a astmou...

macka01
13. aug 2010

@strapco13 si zlatá,že tak trpezlivo nám odpovedaš,snáď ťa priveľmi neotravujeme a veľmi ti ďakujem.Ono,v tej ambulancii ta Dr. moc času nemá na konzultáciu rozsiahlejšiu,ani sa nečudujem,ked vidím,koľko ľudi čaká na chodbe.A niektoré zasa nemajú veľku ochotu,....moc vdaka

majdiska
13. aug 2010

nasa alergologička stále hovorí, že akonáhle dostane další zápal priedušiek, že dostane inhalatori na astmu.. takže v oktobri ho máme istý..

cairka
13. aug 2010

@strapco13 , tak sme dnes išli na ušné, lebo aj ráno si malá sťažovala...Bez známok zápalu, ale obe uši zas zaľahnuté, že asi má nádchu 😕 no nemá 😠 to fúknutie nosa 2x za deň sa asi naozaj nedá považovať za nádchu 😕 ak sa mi bude zdať, že nepočuje dobre, tak v utorok na kontrolu....zatiaľ len vibrocil a od bolesti... chcela jej dať pamycon, ale kedže ho mala v júni, tak nedala

ináč to očkovanie proti pneumokokom-streptokokom, nám ho alergologička moc neodporúčala, lebo okrem iných má veve alergiu aj na vaj. bielok a vraj by mohla mať alergickú reakciu aj na toto očkovanie, rovnako ako proti chrípke...už si nepamätám dôvod presne, len že pri tvorbe tej látky sa nejak využívajú kuracie zárodky, či čo? takže sme nedali, hoci veľa ľudí si ho chváli, tak nad tým začínam dosť vážne rozmýšľať

junovka
13. aug 2010

@cairka len tak mimochodom....starsia mala alergiu na KM, ked som este nevedla, ze ma alergiu aj na vajcia, tak som ju dala zaockocat na chripku.....a to som nemala.Dcerka cele 3 mesiace nemohla absolutne dychat na nos ☹ Odvtedy som si povedala, nikdy viac proti chripke ockovat nedam!

strapco13
13. aug 2010

@cairka ak je alergia na vajecny bielko..tak je vysoka pravdepodobnost alergickej reakcie na toto ockovanie..takze u vas by som nedoporucila
nadcha nemusi byt len tecuci soplik..ak ma opuchnutu sliznicu nemusi fukat a tiez je to nadcha...skus toaletu ucha a postup ako v v mojom blogu

monalisatko
1. sep 2010

Ahojte.
Nečítala som predošlé príspevky, len k tomu kašlaniu chcem napísať, hádam niekto vie poradiť zo skúsenosti. Manžel silný alergik - inhalačný, nie potravinový a ešte "bývalý astmatik. Ja tiež "bývalá" astmatička a máme spolu 2 dcérky 5 a 2 ročné. Od roku chodím s oboma ročne k alergologičke na kontroly práve kôli nám. Staršia prvý rok v škôlke prekonala asi 5-6 krát zápal priedušiek, potom brala niečo na imunitu a druhý rok v škôlke mala už len raz zápal priedušiek, hoci dosť silný a trvajúci 4 týždne(3 dávky atb). Mladšia to pár krát od nej dostala tiež. No ale čo ma najviac znepokojuje, že 2 týždne pred koncom šk. roka staršia začala kašlať a okrem toho nič iné(nádcha, teploty), preto som to neriešila. No ale keď už kašlala 3 týždne, tak som ju zobrala pediatričke, ale ona tam nič nepočula. Žiadny zápal. Tak mi kázala dávať týždeň stoptussin a potom kontrola. Samozrejme žiadny efekt. Tak nás poslala na röntgen a ten ukázal zápal priedušiek. Dostala atb. a po dobratí zas kontrola. No ani to nepomohlo. Naďalej kašlala. To musím podotknúť, že nekašlala stále, cez deň menej, ale hlienovito ale keď v noci spala, tak ju 1-2 krát chytil taký záchvat kašla, že som myslela že sa mi už už zadusí. Tak sme chodili ešte týždeň na ohrievanie, ale zbytočne. Potom nám akurát prišiel deň kontroly na alergológii, tak som jej porozprávala že ako sa máme. Zobrala jej krv na všetky testy a dala tabletky na žuvanie, ktoré bude brať 3 mesiace a potom kontrola. No ešte kašlala potom nejaký týždeň a už to prešlo. Vlastne mi kašlala 9 týždňov. Inak všetky testy vyšli negatívne, ani zápal neukázal, tak neviem čo to bolo. Toto je príbeh staršej dcérky - v skratke 🤐
Prepáčte za dlhý príspevok, ale nešlo to inak opísať 😔

monalisatko
1. sep 2010

No ale tu mám mladšiu dcérku. Ona začala sucho pokašliavať už asi pred 4 týždňami. Najprv len sem tam cez deň, ale asi po týždni ju po zaspaní, t.j. poobednom aj večernom, chytal záchvat kašla. Niekedy už po 10 minútach spánku, inokedy po hodine, alebo až na úsvite. Bolo to rôzne a aj hrozné. Stále som k nej utekala, lebo sa mi skoro až dusila. Teraz už ale týždeň, že kašle hlienovito, čiže to usadené čo tam mala sa uvolňuje. No ale tak má plné priedušky, že hrôza. Ráno ju beriem pediatričke, lebo sa mi to už moc nepáči a som z toho zúfalá. Na začiatku júna som s ňou bola hospitalizovaná, lebo mala tak silný zápal priedušiek, že mala dýchavičnosť(neviem či som to správne napísala). Vtedy dostala sprej seretide a ventolin. Ten prvý berieme od vtedy stále ráno a večer a ventolin má užívať len keď kašle. Tak som jej ho po dohode s Dr. pred 4 týždňami nasadila, a berie ho do dnes a nevidím žiadne zlepšenie, skôr naopak. Astmu diagnostikovanú nemá a vraj sa ani nemusím báť (hahaha) V auguste aj jej zobrala alergologička krv a absolútne všetko má negatívne. Tak čo sa deje????? Na kašel sa jej už ani nič nepokúšam dať, lebo z doterajších skúseností viem, že jej nič nezaberá. Akurát na imunitu dostala prášky, čo sme dnes začali brať.
No asi mi nepomôžete, ale som sa potrebovala posťažovať ☹

cairka
1. sep 2010

@monalisatko , ventolin dávaš denne už 4 týždne? to by som nedávala 🤐 je to liek prvej pomoci, v prípade záchvatu akútneho kašľa s piskotom, prípadne s inými príznakmi , nemá žiadne preventívne účinky. Ináč nám najlepšie zaberá ukľudnenie dieťaťa, stíšiť dych postupne... a sprej väčšinou ani použiť netreba (od mája sme nepoužili 😎)
skús - nám zabralo- zvýšiť dávku seretide na 2x2 vstreky

a to čo si písala o staršej - robili jej test na chlamýdie? malá mala chlamýdiový zápal pľúc minulý rok a mala veľmi podobné príznaky.

monalisatko
1. sep 2010

@cairka no mne dr. povedala, že ventolin mám dávať kým kašle. Keď vela kašle tak 2x denne a keď už len pomenej, tak len raz, až kým úplne neprestane. Aj manžel má ventolin a strieka si ho keď sa mu ťažšie dýcha kôli zmene počasia, alebo keď bol niekde kde čerstvo kosili trávu. Tiež mi hovoril že ventolin nie je na kašel, ale že pomáha ľahšie dýchať. No ale ja som myslela, že keď je niekto už x rokov alergológ (aj manžel k nej chodil ako dieťa a to má už 35 rokov) a jediný detský v meste, tak hádam vie čo robí. Ona momentálne nemá s dychom problémy, "len" kašle. Tak teraz vôbec neviem. ☹
No staršej robili aj tie testy, ale na chlamýdie a ešte jedny(neviem to prečítať) budem vedieť až po 10. septembri, keďže má dr. dovtedy dovolenku. Takže jej kôli tomu ani len zavolať neviem a poradiť sa. Inak som o chlamídiovom zápale priedušiek ani nepočula. lieči sa to nejak špeciálne, alebo len s atb.? Ďakujem ti za reakciu, aspoň sa zajtra opýtam aspoň pediatričky na ten ventolin

monalisatko
1. sep 2010

ten druhý test čo nie je hotový je písané že PERTUSSIS

cairka
1. sep 2010

@monalisatko , neviem ako sa lieči, lebo malej urobili testy tiež asi po 2 mesiacoch kašľa a zistili, že prekonala chlamýdiový zápal pľúc, ale už má v tele len protilátky, či čo 😒 a to týždeň sme dochádzali do nemocnice na inhalácie, ked bolo najakútnejšie 😝

ten pertussis, není to čierny kašeľ?

monalisatko
1. sep 2010

@cairka no nevim, idem to vygoogliť a napíšem