Alternatívna liečba torticollis

reserve
28. nov 2013

Ahojte,

prosíme o radu a pomoc. Viete o inej, alternatívnej liečbe na skrátený kývač TORTICOLLIS? Náš 2 mesačný synček ho má na pravej strane. V nemocnici nám naordinovali Vojtovu metódu. Začali sme sním poctivo cvičit, samozrejme strašne sa mu to nepáči a plače až do nepríčetna. Cvičím sním ja (otecko), samotné cvičenie mi problém nerobí, to že plače dokážem ignorovať.

Čo je však najväčší problém, že po troch týždnoch cvičenia sa rapídne zmenil. Stále je nervózny, šermuje ručičkami, cez deň vôbec nespí a v noci sa stále budí s plačom. Je nepokojný. Dokonca mám pocit, že ma začal odmietať a keď ho mám narukách začne veľmi plakať.

Cvičíme sním tri cviky Vojtovej metódy (1. Fixovanie hlavičky a stláčanie bodov na brušku, 2. Poloha na brušku s fixovaním hlavičk do strany a stláčania bodov na lakti, 3. Poloha na boku s ručičkou predsebou a stláčaní panvy a lopatiek, tento mu nevadí).

Viete o inej forme "vyliečenia" z Torticollisa? Namiesto Vojtovej metódy, prípadne cvikou ktoré sú menej traumatizujúce pre dieťa. Ako som čítal príspevky tu na fóre, každe dieťa znáša Vojtovku inak, u nás je ale dosť traumatizujúca. A jeho správanie zmenila o 180 stupňov. Prípadne ak sú špeciálne centrá kde vedia poradiť. Ďakujem

zuzik307
28. nov 2013

@reserve odporucam cvicit Vojtovku dalej, my sme mali torticollis lahkeho stupna a pekne sa to mozno za mesiac, dva cvicenia upravilo...tiez som par krat mala chut to vzdat, ale pozrela som si na nete obrazky, ako to vyzera, ked sa to zanedba, tak som cvicila dalej ostosest 😉 deti to neboli, len je asi neprijemna ta vynutena poloha...a zmena, ktoru popisujes v jeho spravani, moze, ale aj vobec nemusi suvisiet s cvicenim...

luy
28. nov 2013

Zmena správania nemusí súvisieť s cvičením.Dieťatko sa mení,rastie.Môj syn sa cvičením dal dokopy a stačil mu mesiac poctivého cvičenia.Dnes je už veľký chlapec a všetko je ok.Treba len vydržať a cvičiť a cvičiť

pragmaticka
28. nov 2013

vyhladaj nejako detskeho osteopata..ten ti ho po max. dvoch sedeniach da do poriadku!

reserve
autor
28. nov 2013

@zuzik307 áno áno, viem že to deti nebolí 🙂 len ako som písal problém je v tom že jemu sa radikálne zmenilo správanie, to že pri cvičení plače až do agónie ja prežijem a dokážem to prehĺtnúť, len to aký zostal stále nepokojný a nesvoj nás priviedlo k tomu hľadať aj iné cesty a riešenia. Samozrejme ho tak nechceme nechať aby chodil chudáčik vykrútený celý život, len ak to má mať vplyv na jeho psychiku a ďalší vývoj, to by sme boli neradi. Pretože keď si človek o tejto metóde naštuduje viac zistí že to nie je úplne košér.

Snažili sme sa ho motivovať aby počas cvičenia neplakal a bolo to preňho príjemnejšie, či už inými podnetmi, alebo to riešiť formou hry, bohužial. Stačí keď ho rozbalím a už vie že je zle 🙂

@pragmaticka a máš osobnú skúsenosť? V čom sa odlišuje jeho prístup od fyzioterapeuta?

zuzik307
28. nov 2013

@reserve okrem cvikov z Vojtovej metody sme cvicili aj Bobatha, len si presne nepamatam, ci aj na torticollis, alebo na dalsie problemy, co sme mali...skus sa spytat fyzioterapeuta...a k zmene spravania, deti v tom veku sa menia kazdu chvilu, ja som mala problem to pochopit 😅 ...kolkokrat som si myslela, ze super, vsetko funguje ako ma, mame aky - taky system a zo dna na den zmena o 180 stupnov a mozes zacat odznova 😒 dietatko je cim dalej vnimavejsie, tie vnemy musi nejako spracovat...preto su potom nervozne, umrncane, placu...moja dcerka v tom obdobi kazdy vecer nie ze plakala, ale revala tak, ze mi zalahlo v usiach...pochodili sme s tym x doktorov, pricina sa nezistila...ako to prislo, tak to aj odislo... 😉 drzim palce, aby ste vydrzali a bude lepsie, neboj 🙂

reserve
autor
28. nov 2013

@zuzik307 Ďakujem veľmi pekne 🙂

pragmaticka
28. nov 2013

@reserve v com su ini ako fyzioterapeuti si nastuduj na internete..myslim ze informacii tam najdes dost..noo a osobnu skusenost mam vlastnu ked som mala obrovske problemy s ischiasom, uz ma chceli operovat (mesiac som lezala a trapila sa) a osteopat ma dal po jednom sedeni dokopy. Noo a moja sestra (zije v ch), mala predcasneho synceka kt. nevedel otocit hlavicku na druhu stranu a hrozne sa pritom vzpieral a plakal, no a po jednom sedeni ju uz krasne otocil. bohuzial na svk ti neviem ziadneho osteopata odporucit kedze sama zijem v at, no ak moja mala co sa narodi bude mat akykolvek problem, letim hned ku osteopatovi (ani nie ku doktorovi!) - tak nam to inak aj sama porodna baba zdoraznovala na predporodnom kurze..

lenadka
20. apr 2015

@reserve ako to nakoniec dopadlo?

torticollis
7. dec 2016

Je dolezite vediet ze je Vojtova metoda a je Vojtova metoda. Vysvetlim, ono totiz je pomerne silno rozsirena povodna Vojtovka, pri ktorej deti silno placu, pretoze je im to dost neprijemne. Pan Vojta na sklonku zivota svoju metodu upravil. Existuje miernejsia variacia kde sa cvici s citom a dietatko nie je stresovane cvicenim. Pokial sa chcete informovat viac, spytajte sa na tuto reformovanu Vojtovku na rehabilitacii Univerzitná nemocnica Bratislava - Podunajské Biskupice. My sme to cvicili a vsetko bez placu ;) Mali sme stastie ze sme nedostali klasicku urevanu Vojtovku.