Antikoncepcia Jeanine. Aké máte skúsenosti?

cucinka
28. máj 2006

Som jej užívatelkou, ale nakolko som až moc opatrná a bábo plánujeme až po svadbe, nie je to jediný ochranný prostriedok čo používame. Keďže sme ale vyskúšali aj bez inej ochrany, tak teraz tŕpnem, čo bude. Ide o to, že v poslednom čase som dosť zábudlivá a tabletku vezmem aj 2, 3 hodiny po tom, ako som ju mala vziať. V letáku sa píše, že je ju treba vziať do 12 hodín od stanoveného času, ale ja mám aj tak obavy. Neviem čím to je, že zabúdam na tieto veci. Akú máte skúsenosť s touto značkou. Ja som s ňou moc spokojná, nerada by som ju vymenila za niečo iné. 😒

govinda
31. máj 2006

majcik, myslim, ze si tu mnohe kocky uvedomuju, ze HAK ma aj dost vedlajsich ucinkov a uvedomujem si to aj ja. Zial, kedze si teraz mimi dovolit nemozeme (ale hrozne by som ho chcela), beriem HAK, pretoze ju povazujem za jednu z najistejsich ochran, aj ked nie 100%. A netvrdim, ze HAK je najsuper, skratka je to jedna z najspolahlivejsich ochran. Neviem, ci by som sa vedela spolahnut na kondomy alebo na nejake ine metody, kazdy mesiac by som asi hystercila. Ale kazdy ma inu povahu a preferuje inu metodu antikoncepcie.

meri
31. máj 2006

Súhlasím z názorom, že z HAK sa nepriberá, len može zvyšovat chut k jedlu, a tu treba kontrolovat.
Ja beriem Jeaninne aj kvoli pleti, vraj patrí medzi najšetrnejšie k organizmu.
Je to vec názoru. Ja som s HAK spokojná

manaki
31. máj 2006

ahojte dievcatka. Tak aby ste vedeli prave ze by ste si mali vypocut nas starsich a skusenejsich. Ja som vzdy brala tu naj naj HAK aka bola na trhu, to znamena ze som nezostala pri marvelone ktorym som zacala. Kracam s dobou aj ked som podla vas "starsi rocnik". Az do 9 roku uzivania HAK som bola spokojna. Ale to neznamena ze som slepo verila kecom na letakoch, wwww stankach ci lekarom. Im vsetkym zalezi na tom aby sa HAK uzivala. Tocia sa v tom neskutocne peniaze. Budem zvedava ci budete HAK chvalit aj po dalsich rokoch uzivania. Spomente si na nas starsie ked budete mat problemy s bolestami hlavy, kvasinkovymi infekciami, ked nebudete mat chut na sex-odpor, poruchami cyklu (po ukonceni uzivania), problem otehotniet, cystami na vajecnikoch, pukaním ziliek na nohach, nadmernym ukladanim vody v tele.......................................................................Stavim sa o co chcete ze aspon jeden z tychto problemov vas postuihne. Ja nie som ziadne cudne neviniatko a som za antikoncepciu a planovane rodicovstvo ale HAK je svinstvo. 🙂

tatiana
31. máj 2006

manaki, nie kazda kazdemu sadne.
ja take problemy nemam a mne sa zda, ze to hadzes len na HAK ...

Inak btw HAK sa dava aj ako podpora, pokial sa cysty objavia, no ja len tolko ...

govinda
31. máj 2006

manaki:
Ano, po vysadeni HAK som mala neskutocne rozhadzany cyklus, ktory bol ale tak rozhadzany uz aj pred tym. Ved ked mi prvykrat predpisali HAK, tak to bolo za ucelom upravenia cyklu (aj ked HAK cyklus upravi len navonok, pocas jej uzivania. Po vysadeni sa opat vracia ten isty problem, pretoze HAK neriesi pricinu nepravidelneho cyklu). Zistili, ze je problem v hormonoch (ale to bol aj pred uzivanim HAK). Najprv som chcela, ze otehotniem, ale bohuzial, financna stranka to momentalne neumoznuje. Takze po roku pauzy od HAK som zas zacala HAK uzivat, aj ked nizkohormonalnu. U mna je kondom vyluceny a metoda plodnych a neplodnych dni alebo merania teploty taktiez nepripada do uvahy, kedze mam tak nepravidelny cyklus.

majcik
31. máj 2006

Smutne na HAK je urcite to, ze tie neziaduce ucinky sa mozu ukazat aj neskor, mozno teraz je vsetko v pohode... tak ako pise manaki. Urcite ma pravdu v tom, ze HAK je v prvom rade uzasny obchod, kde sa tocia riadne peniaze ... V kazdom pripade je to zasah do organizmu. Ja mam tiez nepravidelny cyklus, je to normalne, ze organizmus reaguje na rozne podnety (choroba, stres) a v dosledku toho sa cyklus v prvej faze predlzuje alebo skracuje. Nechcem sa vyjadrovat k takymto problemom u inych dievcat, lebo nepoznam ich situaciu a zdravotny stav. No ja sama by som takyto problem neriesila liecbou hormonami. Zvykla som si na to a vdaka tomu, ze som si sledovala hlien, tak ma to neprekvapuje, to som uz pisala v inej teme, tak sa nejdem opakovat.

Govinda - billingsova ovulacna metoda je urcena aj pre zeny s nepravidelnym cyklom. Dokonca sa ta vysledovat, ci nemas cyklus aj anovulacny. Co sa tyka symptotermalnej (meranie teploty) - tu nemam nastudovanu, takze neviem, ale billingsovka urcite..

tatiana
31. máj 2006

no ked ste mali aj pred nasadenim zly cyklus, tak po vysadeni sa nem,ozu cakat zazraky predsa ...

ák clovek nie je zdravy,tak potom to ma aj ine ucnky, kt. sa mozu a nemusia prejavit, a je to to iste ako s inymi liekmi, ale nad tym sa asi nik nepozastavi..
napr. take antibiotika, uzasna vec, ale ako uzasne to skodi. ...
a ano, lieky su len a len business a nie antikoncepcia, tam to tak citelne nie je.

majcik
31. máj 2006

Govinda - este k tej billingsovej - jej velkou vyhodou je, ze mas fakt 100% istotu, ze svoje telo nezatazujes ziadnymi latkami, ktore mozu byt skodlive a teda nehrozia ziadne neziaduce ucinky, ani po rokoch. 😉

Mozno dost ludi vidi ako nevyhodu to, ze ak partneri chcu sa vyhnut pocatiu, v urcitych dnoch sa treba zdrziavat pohlavneho styku. Mozno toto odradza niektorych pri jej pouzivani ...
Pri dokladnom dodrziavani tych zopar pravidiel, ktore metoda ma, jej ucinnost pri zabraneni pocatia je porovnatelna s HAK...To som si nevymyslela, to je vysledok vyskumov.

whizzy
31. máj 2006

majcik, nie zdrzanie sa pohlavneho styku v urcitych dnoch je problem tejto metody, ale jej nespolahlivost.

tatiana
31. máj 2006

Whizzy - tak je tak...

taketo metody su silne indivindy a ja by som tomu teda neverila :(

govinda
31. máj 2006

majcik, lenze na to, aby som pouzivalal tu b. metodu, by som sa uz dlhsie musela sledovat. Ak by som teraz zacala merat teplotu a pozorovat hlien, tak na co by som sa mala spolahnut? S cim to porovnat? Chcem tym povedat, ze na to, aby som tej metode uplne doverovala, musela by som sa nou zaoberat minimalne pol roka, ak nie viac.

tatiana, ja viem, ze HAK nepravidelny cyklus nevylieci, pretoze neriesi problem. To ja vsetko viem, a necakam od HAK, ze to poriesi. Ja viem, kde je u mna problem, ale ten sa bude riesit pred tym, ako budem planovat mimi.

inak, k tym hormonom. Ved vela zien musi uzivat hormony pred otehotnenim, pripadne aj prve mesiace tehotenstva, aby sa mimi v brusku udrzalo.

majcik
31. máj 2006

whizzy - ak nieco nevyslo tim, ktori tuto metodu pouzivali, nebolo to "chybou metody", ale jej nespravneho pouzitia...

Govinda - to mas pravdu, ze treba tie veci dlhsie sledovat, aby si mala istotu. Preto sa jej uz dlhsie venujem.

govinda
31. máj 2006

ja mam tiez jednu znamu, ktora pouziva tuto metodu a ma 2 deticky. Neplanovane.
Tiez si myslim, ze tie metody nie su az tak spolahlive. Ved ked aj zena meria teplotu a tak, ked je napriklad nachladena alebo chora, tak to sa na tom musi odrazit. Taktiez ak ma nejake gynekologicke problemy, tiez sa to na tom musi odazit. A prave aj kvoli takym veciam by som tejto metode velmi neverila. A aj preto, ze poznam par ludi, ktorym to s touto metodou nevyslo. 😉

tatiana
31. máj 2006

Majcik - to nemozes mysliet vazne, ze nejaka metoda plodnych a neviem akych dni, je spolahliva a ked zlyha, iste sa stala chyba niekde inde 😒

govinda
31. máj 2006

tatiana, suhlasim. Podla mna tato metoda nema az taku spolahlivost.

lienka2
31. máj 2006

ako som to tu čítala, tak som mala pocit, že keby ste sa dievčatá bavili naživo, tak by ste si skočili do vlasov 😀
majcik, neuraz sa, ale mam z toho vsetkeho pocit, akoby si bola presvedcena len o spravnosti Tvojej metódy a iné zatracuješ. Každý má právo vybrať si, čo mu vyhovuje, nemyslíš? Ja som tiež pred 4 rokmi začala brať HAK, nemala som žiadne problémy, žiadne priberanie, žiadne vyrážky ani nič z toho, čo sa dialo možno pri tých starších typoch tabletiek. Môj teraz už manžel ešte chodil do školy, ja som bola v tom čase nezamestnaná, nemali sme kde bývať spolu, a teda predstava spoločného potomka neprichádzala vôbec do úvahy. Preto som sa rozhodla pre HAK, nakoľko je myslím najspoľahlivejšia. Teraz ich už 4 mesiace neberiem, keďže plánujeme bábo, ale zatiaľ si ešte dávame pozor a používame kondóm. Lenže je to úplne iná situácia, nakoľko sme už manželia, máme vlastnú domácnosť zariadenú a obaja pracujeme, takže by som asi nedostala nejaký hysterický záchvat zúfalstva, keby som zistila, že som tehotná.
V zásade proti tabletkám nemám nič, veď lekár Ti ich predpíše až po rôznych vyšetreniach, len ma trocha mrzí, že v letáčikoch k nim je napísané čo všetko môžeš pozorovať, kým ich berieš, ale nikde sa nepíše nič o tom, čo sa stane, keď ich vysadíš. Ako dlho trvá, kým sa telo znova vráti "do normálu", kedy sa znova dostaví normálna MS a pod...

whizzy
31. máj 2006

Majcik a ty ako dlho uspesne pouzivas tuto metodu ako antikoncepcnu?

whizzy
31. máj 2006

Majcik a ty ako dlho uspesne pouzivas tuto metodu ako antikoncepcnu? si si ista, ze ludia ktori "vdaka nej" neotehotneli nemaju problem niekde inde?

govinda
31. máj 2006

lienka, no to ano. Ale kazdy predsa vie, ze hormony sa po vysadeni musia dat do normalu a tak. A nielenze pred zacatim HAK sa robia rozne vysetrenia, ale aj pocas uizivania sa robievaju kontrolne testy. Mne lekar robieva pecenove testy a este nejake vysetrenia. Ak by tam boli vysledky zle, tak ich vysadim.
Tiez som s HAK nemala pocas uzivania ziadne problemy, ani priberani, ani problemy s pletou, v poriadku bola aj krv..., proste som bola spokojna. Az po vysadeni - ten nepravidelny cyklus, ale ten bol aj predtym, ako som uz spominala. Ja sice jeanin neberiem, ja mam Laurinu

lienka2
31. máj 2006

govi, mne tiež robili pravidelne vyšetrenia a pečeňové testy počas užívania, ale je zasa pravda, že ku koncu som už častejšie zažívala bolenie hlavy a nechuť na sex ☹ napriek tomu všetkému, keby som bola v takej situácii ako pred 4 rokmi znova, opäť by som sa rozhodla pre HAK.

majcik
31. máj 2006

Tatiana - asi Ta nepresvedcim, ale venujem sa tomu teraz dost, takze toto si nevymyslam... Preco neverit tomu, ze urcite procesy v tele zeny jednoducho funguju? Ide len o to, ze im treba spravne rozumiet a zariadit sa podla toho.

Govinda - ja zase poznam ludi, ktorym to vdaka tomuto vyslo. Je pravda to, ze kto sa chce na tuto metodu spoliehat, musi byt v tom jednoducho "dobry", treba si nastudovat veci a nechat si urcity cas na sledovanie
K meraniu teploty sa neviem poriadne vyjadrit, tejto metode sa nevenujem.

lienka2
31. máj 2006

majcik, nič v zlom, ale neviem si predstaviť, že by som mala stále myslieť na to, či mám práve teraz plodné alebo neplodné dni.. a ako by sa zatváril môj drahý, keby som mu povedala, že miláčik, teraz nemôžeme, lebo mám plodné dni.. okrem toho som ráno rada, keď sa stihnem vychystať a načas odísť z domu... predstava, že by som si ešte takmer zaspatá mala merať teplotu..
Ak to Tebe/Vám vyhovuje, tak fajn 🙂
sama píšeš, že treba určitý čas na sledovanie - a čo by som mala robiť počas toho času - ako sa chrániť? keď má niekto napr. alergiu na kondóm?

govinda
31. máj 2006

majcik. Mam velmi dobreho znameho - gynekolog, ale nechodievam k nemu, pretoze je to nejaka nasa rodina a to by mi bolo blbe. Rozpravala som s nim o antikoncepcii vseobecne a povedal, ze nie je dobre sa spoliehat na metody plodnych a neplodnych dni. Ze nie jednu zenu odrodil, ktora sa drzala spolahlivej metody plodnych a neplodnych dni. A Venovala sa tomu aj 10 rokov. Proste tieto metody nie su tak spolahlive. Prajem ti, aby ti ta metoda vysla tak, ako chces.

majcik
31. máj 2006

Lienka - vyssie som pisala, ze je na kazdej jednej z nas, co si vyberie ... samozrejme, nech si kazdy zvoli to, co chce. Len si musi potom znasat pripadne dosledky a nasledky. Nikto na svete Ta nemoze donutit uzivat alebo praktizovat to alebo ono ...
Keby som nebola presvedcena o spravnosti a spolahlivosti metody, tak to sem nepisem.
Povedz mi uprimne - nemyslis si, ze HAK je predsa neprirodzeny a tvrdy zasah do organizmu zeny? Napisala si na konci prispevku, ze "kým sa telo znova vráti "do normálu" - da sa to chapat aj tak, ze pokym zena uziva HAK, vsetky prirodzene procesy v jej tele nejdu tak, ako by normalne isli, ale idu urcitym sposobom umelo - napr. menstruacny cyklus... dobre som Ta pochopila?

lienka2
31. máj 2006

majcik, neviem či až tak veľmi neprirodzený, keďže vlastne sú to hormóny, ktoré aj tak máš v tele.. len v inom množstve.. ale určite zásah do organizmu, to áno.. ale všetko sa to deje pod lekárskym dohľadom.. ešte som sa nestretla s lekárom, ktorý by bol proti HAK, skôr by som povedala, že niektorí to až preháňajú 😒
ale povedz mi teraz Ty, nie je aj neželané a neplánované tehotenstvo tvrdý zásah do psychiky a života ženy? 😠
nechcem sa tu s nikým hádať ani nikoho presviedčať, každý má na vec svoj názor, ale fakt si neviem seba osobne predstaviť aby som sa na toto spoliehala, a už vôbec neviem ako by som sa chránila kým si to odsledujem.. 😒

govinda
31. máj 2006

majcik, jasne, ze HAK je zasah do organizmu. Kedysi sa o tom vela popisalo, vtedy to boli tabletky s vyssimi davkami hormonov, ale dnes sa vacsinou uz uziva nizkohormonalna HAK. A je jasne, ze uprava MS nejaky cas trva.
Je fajn, ze si presvedcena o spolahlivosti tej metody a dufam, ze ti to vyjde. Ale nikdy nemozes povedat, ze ta metoda ma 100% ochranu pred otehotnenim. Ziadna antikoncepcia nie je 100%, jedine nesexovat 😀

maruska24
31. máj 2006

Prepáč majcik že ti do toho vstúpim, ale keď som tú tvoju metódu konzultovala s lekárom, tak mi povedal, že je to jedna z najnespolahlivejších metód. HAk prešla svojim vývojom a užíva ju na svete niekoľko milionov žien. No neviem majcik, používajte aspoň kondom, lebo takto sa ti môže stať, že budeš čochvíľa mamina 😉

majcik
31. máj 2006

Lienka - pre uspesne realizovanie metody je samozrejme potrebne, aby s nou boli stotozneni obaja partneri, bez toho sa to neda. Moj drahy pozna princip metody a aj jej pravidla a sam povedal, ze by bol nerad, keby som uzivala HAK. To mi povedal vtedy, ked som ja uz aj tak bola rozhodnuta, ze tuto moznost radsej nie. Takze sme sa zhodli nezavisle od seba... a to si ceniml.

Uz som pisala, ze ja si teplotu nemeriam, to sa mi nechce, ani na to nemam cas, ja si len sledujem hlien a pocit a vecer si zapisem par slov do tabulky. To mi zaberie minimum casu zo dna.
V prirucke sa odporuca min. 1 mesiac nemat pohlavny styk, ked zacinas metodu uplatnovat. Cim viac si to vsak sledujes "nasucho" (asi divny vyraz, ale chapeme sa, vsak?), tym sa lepsie spoznas.

govinda
31. máj 2006

maruska, mas pravdu. Je mnoho lekarov, ktori o tejto metode hovoria ako o nespolahlivej. Ako som uz spominala toho svojho znameho, tak s nim som sa o tom rozpravala. A nehovoril mi to preto, aby mi natlacil nejaku HAK (pretoze, bohuzial, aj taki lekari sa najdu).Mimochodom, s mamkou som o tom tiez raz rozpravala, a vravela, ze keby ta metoda bola taka super spolahliva, tak nemam starsieho brata 😀 . Mozno by som mala, ale nemal by tolko rokov co ma, ale menej 😀

majcik
31. máj 2006

Fuuu, akosi nestiham na vsetko odpovedam a reagovat, aspon teda nieco:
Lienka 2 - ano su to hormony, ktore su v tele, ale s tym rozdielom, ze su umele a ked sa narusi urcita hormonalna hladina v tele, vacsinou to nie je uplne OK a bez nasledkov. Hormony su hakliva vec. Hovorim teraz aj z vlastnej skusenosti, bola som takto liecena davnejsie na silny ekzem.
Aby boli lekari proti HAK? Nevravim, ze vsetci - naozaj nechcem zovseobecnovat - ale urcite sa najdu taki, ktori pekne profituju z toho, ze odporucaju a predpisuju HAK. Je uplne logicke, ze takyto lekar nebude propagovat inu metodu, napr. meranie teploty alebo sledovanie hlienu.

Ano, nezelane a neplanovane tehotenstvo je zasah do zivota zeny, aky velky - to je uz individualne, neda sa to tiez zovseobecnit. Urcite by som si netrufla zit sexualne len-tak bez ziadneho planovania... to je nezodpovedne.

Govinda - ano 100% ochrana je nesexovat alebo sterilizacia u muza alebo u zeny oboch vajecnikov. Nic ine nie je 100%, ani HAK ani metody prirodzeneho planovania rodicovstva.To som nikdy netvrdila.
Takisto ako sa vyvija hormonalna antikoncepcia, takisto su ludia, ktori sa venuju roznym vyskumom o metodach planovaneho rodicovstva a v jednej prirucke, ktora vysla minuly rok - teda nic stare - som sa docitala prave to, co som sem uz napisala - ze ucinnost metody je porovnatelna s HAK - samozrejme, pri jej spravnom pouzivani ... takze ziadne stare veci.

V dobe, ked mali nasi rodicia nas a surodencov, sa este o tychto metodach tolko nevedelo ako dnes, ja som sa tiez o tom rozpravala s mojou mamou a povedala, ze vobec nevedela o tom to, co vie dnes ...