Antikoncepcia Mirena. Aké sú vaše skúsenosti?

fifa
3. mar 2007

Ahojte, má niekto skúsenosti s antikoncepciou Mirena? Stojím pred rozhodnutím dat-nedat? 😕

gavamaja
1. feb 2012

ahojte. chcela by som sa opytat, ci niekto nevie, ci sa moze mirena zaviest aj bez krcku maternice. bol odstraneny po rakovine. dakujem za odpoved.

alka221
6. feb 2012

@nelika666 ahoj si si ista ze sa to niekde predava aj za takych par supov? a kde na tej stranke to je? uvazujem o zavedeni, ale nikde som nic podobne nenasla...

sassanka
8. feb 2012

Ahojte, ja mám Mirenu 4 roky a úplne v pohode. Nechápem ako niekto môže povedať že zavedenie je ako pôrod. 😒 Pri zavádzaní som skoro nič necítila iba ako tu veľa báb píše také trocha nepríjemné ako pri vyšetrení. Cítila som len poťahovanie to bolo všetko. Trvalo to asi 1 mesiac než sa to dalo do poriadku. A po 3/4 roku som už vôbec nemala menzes a to nemám doteraz. Niekedy som strašne nafúknutá. Ale veď aj keď som mala menzes tak som mala 2 dni pred malé bolesti podbruška, nafúknutá a pod. Inak veľmi doporučujem. Ale určite to záleží aj od každej ženy a jej tela. Tak sa držte. A nebojte sa.

alka221
8. feb 2012

@sassanka ja si dam asi v marci, najprv si musim daco dat bokom, kedze je to dost drahe jednorazovo.. 😀 ale uz sa tesim a dufam ze mi sadne bojim sa aj bolesti, ale tak ked vsetky pisete ze to trva iba par sekund, tak to vydrzim..

sisa0
9. feb 2012

ahojte 😉 , konecne sa opat zacinam citit ako clovek. Mirenu mam vonku uz 10 dní a postupne sa zacinam citit lepsie a lepsie. 50% z toho je urcite psychicka ulava, ale aj po fyzickej stranke sa to lepsi. Moje "baby" brucho sa sfukuje, bolesti podbruska zmizli takmer okamzite, mysel sa mi rozjasnila, nalada je pozitivna a vratil sa mi usmev a chut do zivota. A 🙂 j ked nie je este vsetko OK ako po starom, konecne zacinam byt zase sama sebou.
Mirena ma stopla takmer po vsetkych strankach. K ☹ azdy kto ju ma a ma nejake pochybnosti, neziaduce ucinky, nech netrpi a nevaha z jej odstranenim. Najvacsiu hodnotu ma predsa plnohodnotny zivot.
Postupne sa dozvedam o tejto problematike viac a viac, najma zo zahranicnych stranok. Stoji za to niektore z nich navstivit. Zaujimava je aj peticia proti Mirene. Zarazajuce je, ze vyskum Mireny v praxi netrval dlho, uskutocnil sa v krajinach tretieho sveta a statistiky z neho ani orientacne nezodpovedaju praxi... 😨

alka221
11. feb 2012

@sisa0 ta psychicka stranka, ale ja neviem nejako tomu neverim, ved tie hormony idu iba do maternice, tak potom nechapem.. 😝 nemyslim ze moze dakto zblbnut takto az kvoli mirene..blbost..

sisa0
13. feb 2012

@alka221 staci si precitat pribalovy letak, tam su neziaduce ucinky vypisane - psychicke ucinky nevynimajuc... Ak odmietas moznost NU na psychiku, co potom telesne NU? (zvysenie hmotnosti, migreny, zhorsenie pleti, ekzemy...) a za zmenami fyzickej stranky su takisto hormony. Hormon levonorgestrel, ktory sa z Mireny umelo vylucuje do maternice ovplyvnuje tvorbu ostatnych hormonov a tym potencuje svoj antikoncepcny ucinok. Prave tato zmena v hladinach ostatnych hormonov ovplyvnuje cely rad neziaducich ucinkov.
Nechcem nikoho odradzat od tejto abortivnej antikoncepcie, len som mala potrebu zdielat moju negativnu skusenost s Mirenou. Mnoho zien nema s Mirenou ziadny problem, takze je to cisto o slobodnom rozhodnti kazdej z nas. Ja uz ale viem, ze Mirenu a ani ziadnu inu hormonalnu anikoncepciu nikdy viac!

alka221
13. feb 2012

@sisa0 no jasne ze fyzicke su jasne, aj ja uz som pribrala, ale tak chranit sa nejako treba, a myslim ze najlepsie pre mna bude toto.tak to chcem skusit, aj ked je to dost drahy pokus...

makika213
16. feb 2012

Ahojte, citam vase forum od zaciatku az po sucasnost. Mam zavedenu Mirenu 15 mesiacov a stale zle. Mam bolesti v podbrusku ako pri silnom menzese, spinim tyzden pred menzesom, aj tyzden po menzese, vlastne stale mam vlozku, aby som si nezaspinila pradlo. Obtazuje ma to maximalne, som z toho normalne psychicka a tie bolesti v podbrusku...to uz sa neda normalne znasat. Zavadzanie som mala take bolestive, ze som im tam skolabovala na stole. Som myslela, ze posledna hodina mi prisla. Menzes mi trvá 9 dni, dovtedy som mavala 5 dni. Mam ho nepravidelny, neviem si nic naplanovat. Pre mna bola Mirena ozaj krokom vedla, som uz na nervy. Chcem si to dat vybrat, ale len v narkoze, lebo sa strasne bojim tej bolesti, nechcem uz nieco take zazit. Porod bol proti tomu prechadza rajom. Dievcata prosim vas o radu, ak mate niektora podobne skusenosti ako ja. Bolo to dost penazi, ale ja uz nie som schopna to znasat...co mam robit? Je sanca, ze by sa to po 15. mesiacoch este zmenilo? Dakujem za rady. Som fakt zufala.

makika213
16. feb 2012

Sisa, toto co pises by som chcela zazit, ten pocit pohody a bezbolesti. Tiez mam nafuknute brucho ako balon. Len ja mam ozaj des aj z toho vyberania. Najradsej by som si dala podviazat vajecniky, mam 41 rokov, deti uz dospele a dalsie nechcem. Neviete, ci by mi to nespravili vtedy, ked budem uspata pri vyberani Mireny? Vobec netusim, aky je to zakrok. Neviete niekto o tom. Ja uz chcem mat pokoj a klud.

denduska
16. feb 2012

@makika213 ak sú tie vlákna hmatateľné, vyberú ju za 3 sekundy, nemusíš sa báť 😉 ..nedá sa to porovnať so zavádzaním...ja som sa jej zbavila presne pre to isté ako ty..ale vydržala som s ňou len 7 mesiacov. Niekto o nej ani nevie a je v pohode a niekto má problémy furt 😝

makika213
17. feb 2012

jéééj, díky moc, že si sa mi ozvala, si zlatúšik....fakt pomôžu takéto povzbudivé slová, lebo ja som denne z toho už na nervy, keď mám s tým problémy. Dokonca sa mi urobil aj ekzém na nohe odkedy to mám, pritom dovtedy som nemala žiadne takéto problémy a myslím si, že je to z toho. Ja som rozmýšľala tak, že by som si to dala vybrať v narkóze a chcela som ich poprosiť o podviazanie vaječníkov, nech už nemusím nejaké tabletky alebo niečo iné do seba pchať. Ale mám vo svojom okolí aj veľa báb, čo majú Nuvaring....to je ten krúžok, ktorý sa vkladá a vraj sú s tým veľmi spokojné, 3 týždne majú vnútry krúžok, potom si to vyberú, majú menzes a po 7 dňoch zase vložia. Je to vraj jednoduché, to vkladanie a účinkom je to ako Mirena. Vlákna asi mám hmatateľné, bola som teraz aj na preventívke a hovoril, že je všetko OK, aj mi ju pozeral na sono, dokonca aj manžel ich cíti ...občas...
Ale tiež som hovorila doktorovi, že mám s tým takéto problémy a on mi stále tvrdí, že to nemám z toho, hlavne tie bolesti v podbrušku a ostatné sa vraj ešte upraví. Ale pochybujem o tom, keď iné ženy po 15 mesiacoch od zavedenia ani nevedia, že ju majú a ja stále problémy a stále špinenie. Neviem prečo doktori nechcú priznať, že to proste niekomu nesadne. Predsa len je to cudzí predmet v tele a nie každé telo to prijme. Ja veľmi závidím ženám, ktoré to pri zavádzaní nebolelo a nemali s tým žiadne problémy, fakt úprimne im závidím, lebo tým pádom je to ozaj komfortná antikoncepcia. Len dopredu nikto nevie, ako na to zareaguje. Dokonca sestrička u gynekologa mi povedala, že ona sama by si to nikdy nedala, keď vidí, ako tie ženy pri tom zavádzaní trpia. A denduska, ako dlho to trva prosím ťa to vyberanie? A to iba potiahne za tie vlákna a je to vonku, alebo ako to robí? Mne to totiž pripadá, že je to v tej maternici dosť zakliesnené...nedoškriabe tým sliznicu? A potom hneď dostanem menzes? Veľa otázok....že? Ale ja som fakt vyklepaná...sorry

alka221
17. feb 2012

@makika213 akoze klobuk dole, ze si trpela tak dlho, ale samozrejme ze je to tvoja vina, ked si vedela po par mesiacoch ze ti nesadla, preco si si to nedala vybrat uz davno?fuu, zasnem... ☹ 😖

denduska
17. feb 2012

@makika213 áno, v podstate to len potiahne von, ona sa tak sklopí, fakt to bolo za pár sekúnd. Horšie je, keď ju nevidno, a nevedia ju nájsť 😨 No ja som si na prvú menštruáciu počkala potom asi 7 týždňov (ale ja som kojila, možno preto) a bola to jedna katastrofa, jatky je slabé slovo 🤐 musela som brať lieky proti krvácaniu...a to som mávala vždy silnú a dlhú ale toto bolo fakt že veľa aj na mňa 🙄 potom som dodatočne zistila, že je to celkom bežné 😝 Takže pre istotu s tým rátaj. A ono všetci gyndoši si to nechcú pripustiť, že tie problémy môžu byť z toho, ja som sa tiež nechala presviedčať, ale som rada že som ju dala vybrať. Niekde som tu zahliadla, že tie hormóny pôsobia len v maternici, ale nie je to pravda, lebo ten levonorgestrel sa dá zistiť v maličkom množstve aj v materskom mlieku, takže je jasné že to ovplyvňuje celé telo.

makika213
19. feb 2012

@alka221 Ja som si to chcela dať vybrať už dávno, ale lekár nechcel, vraj to určite prejde, nech sa nebojím, nech to teraz vydržím a zachvíľu to prejde a stále do kola mi to opakoval. Tak ja, poslušná pacientka, som čakala a trpela, ale už mám toho fakt dosť a chcem to dať von, aj keď on zase bude rozprávať iné. Neviem, prečo to lekári takto robia, ale hold robia to a to som tu čítala u viacerých žien, že im doktori motali hlavy. Preto trpím tak dlho....teraz viem, že som ho nemala počúvať, ale čo už....

makika213
19. feb 2012

@denduska Tak to mám asi skúsiť bez narkozy....že? Ja som bola teraz na preventívke, pozeral mi ju aj na sono a bola tam, mi to ukazoval, aj tie nitky kontroloval, to je vraj všetko v poriadku. Tak by to akože nemalo byť problém to vytiahnuť. Ja som rozmýšľala, či to bolestivé zavádzanie nie je aj to, aký šikovný je doktor. A keď je môj ľavý, tak snáď mi to vytiahne bez bolesti. To už do maternice nič nepichá? Len ťahá? On mi ju zaviedol aj dosť vysoko do maternice....Takže sa mám pripraviť na silné krvácanie....nevadí, to už nejako prežijem, hlavne, že to bude vonku.

alka221
19. feb 2012

@makika213 no ja sa tam idem o dva tri tyzdne na to popytat ze to chcem, ale ked mi to do troch mesiacov nesadne pojde von....

mirka099
19. feb 2012

@denduska moja najdrahsia.... tak sa tu stretavame... 😉

@alka221 ale ty ju este nemas, ze? alebo ano? ze uz rozmyslas ako pojde von 😅 samozrejme pokial nesadne nema zmysel trapit sa..a niesu vedlajsie ucinky ako vedlajsie ucinky... mne ju zavadzali pred mesiacom a odvtedy nonstop spinenie..... tak ja a moja kamoska slipovka 😀 dufam to prejde, je to otrava 😠 no estejej davam cas, mesiac je na zvyknutie asi malo... co ma stve je ze som uz 1,5 kg pribrala... citim sa ako pred menzesom, stale mi chuti jest!!!

alka221
19. feb 2012

@mirka099 no nemam uz este, ale tak ja mam jasno ze keby mi nesadne tak sa nebudem trapit..velmi si ju chcem dat je to najvhodnejsie k podmienkam ake mam..ja mam teraz natalyu a z nej som pribrala uz 6kg za pol roka, to je dost...predtym som nemala problemy s nijakou..a coje natom pravdy ze mirena funguje ako cerazette? 😎

denduska
19. feb 2012

@makika213 no ja by som to určite skúsila najprv bez narkózy..neviem čo presne tam robil 😀 😅 ale viem len že to trvalo všeho všudy minútu..samotné vytiahnutie pár sekúnd. Mne ju zavádzali 2 mesiace po pôrode, preto to šlo celkom v poho, nemôžem povedať že to bolo príjemné posedenie, ale dalo sa vydržať.

@mirka099 ahoooj 😵 tak predsa ju máš? no mesiac to je ešte nič, uvidíš ako to bude ďalej, ja som čakala 3 mesiace - a potom naozaj sa to špinenie zmiernilo, až zmizlo, ja celá happy..a potom znova 🙄 tak som čakala ďalšie tri mesiace..a zasa to isté..a potom ma trpezlivosť už prešla 😀 Ale dúfam že budeš mať viac šťastia 🙂 písnem ti IP 😉

mirka099
19. feb 2012

@alka221 narazas na to co som pisala vyssie? to mi vravel moj doktor.... ze su v nej obsahnute rovnake hormony ako v cerazetkach... a ze ak znasas tie cerazet budes aj mirenu.... ja som pri cerazetkach mala tiez spinenie, aj ked je pravda ze nie nonstop ako teraz..no ale skoro stale v podstate... par dni som mala aj slobodu 😖 😅
no ale v jednej online gynekologickej poradni sa mi k tomu doktor vyjadril ze je to hlupost... darmo co lekar to nazor...a teraz si vyberaj. 😒
6kg fu to je dost.... no nechcela by som... snad to nebude aj moj problem..

mirka099
19. feb 2012

@denduska ved to povies si ze pockas tri mesiace, potom zas a co este tri potiahnem..a potom znova a co ak este tri pockam a bude dobre? 😅 pejde ti rok a je to cele o nicom...ale aspon si ma povzbudila ze sa to spinenie zmiernilo 😉 dohaja ved to nebolo 5 korun... 😠 😀

denduska
19. feb 2012

@mirka099 no ved to 😀 ináč ja som nepribrala ani gram...práveže som schudla, a to dosť...takže je to indivindi. Ale mm povedal, že ako antikoncepcia je fakt 100%...väčšinou som nemohla, a keď by som mohla, absolútne sa mi nechcelo 😅 😅 😅

mirka099
19. feb 2012

@denduska 😀

alka221
19. feb 2012

@mirka099 no neviem ci si to ty pisala ale citala som to tu ze to tak funguje, ano cerazette mi robil dobre, nemala som ziadne problemy a schudla som 18 kg...takze super 😀 ale je pravda ze je to drahy experiment,..bolelo ta zavadzanie? kolko to trva?

mirka099
19. feb 2012

@alka221 pisala som o zavadzani na predchadzajucej strane 😉 Fiha 18 kg? tehotenskych? ja som tiez zhodila po porode vela, ale to som este lieky nebrala...

alka221
19. feb 2012

tehotenske nie, ja som za tehu pribrala iba 6 kg 😖

alka221
19. feb 2012

@mirka099 uz som si to precitala, teba vysla tak malo? a u nas ze 180 plus zavedenie... 😖 😖 😠

mirka099
19. feb 2012

ano nieco sa mi mari ze lekarnicka vravela ze ide hore...ale ze mi ju este da za staru cenu 😕

makika213
20. feb 2012

@mirka099 Držím ti palce, aby ti to sadlo....uvidíš...ja som tiež čakala a čakala, ako hovoril doktor, že to prejde, to prejde...a už 15 mesiacov nič neprechádza...Podľa mňa, ak to do 3 mesiacov nie je ako by to malo byť, tak to proste nesadlo. Fakt netreba čakať, ja som bola hlúpa, že som mu verila, že to prejde. A ja som schudla pri mirene, to je asi jediné pozitívum....