Antikoncepcia Mirena. Aké sú vaše skúsenosti?

fifa
3. mar 2007

Ahojte, má niekto skúsenosti s antikoncepciou Mirena? Stojím pred rozhodnutím dat-nedat? 😕

nelika666
2. nov 2007

matar - mas pravdu - osobna skusenost je ina

kazdopadne plati ako pri mirene tak aj pri inych liekoch ze kazdy clovek je iny a tak i kazda reakcia na dany liek/liecivo je individualna.. a kazdy liek ma vedlajsie ucinky

netreba "skatulkovat" - mozno sa tu zislo prave tych par, ktore nie su spokojne.. aj ked ja spokojna som

dalsia vec je ze kedze je cena taka vysoka - clovek radsej neskusa - aj ked pri prepocitani antikoncepcnych tabliet na 5rokov je mirena este "lacna"

a viem aj o tom, ze firma ktora mirenu vyraba, vie poskytnut nahradu ak mirena nesadne - aj ked to by uz mal s danou firmou riesit lekar

ninusa2
2. nov 2007

Ahojte, ja mám mirenu zavedenú od januára a keď to spočítam možno som 10 dní nešpinila. Menzes síce nebol, ale nie som spokojná. Doktor je veľmi prekvapený, tlačí do mňa pambu a askorutín ale mňa to už nebaví.A už ľutujem, že som si ju dala zaviesť a nešla na radilánejšie riešenie. Mám 38 2 dospievajúce deti a tretie až v ďalšom živote. Ak by som to všetko vedela vtedy tak ma nikto nenahovorí. Za tie peniaze v KE / skoro 8000 aj so zavedením / som čakala väčšiu spokojnosť. Ale je pravda, každá sme iná. Toto sú moje skúsenosti.

biankaja
2. nov 2007

Ahojte, ja mam 39 a práve som bola u lekárky, ktorá mi odporucila mirenu. Mam myom asi 4 cm veľky, silné a časte krvacanie, preto beriem ascorutin a kanavit.Pol roka som brala Duphaston a myom sa ani nezvacsil ani nezmensil. Preto som neviem rozhodnut, ci si dat zaviest mirenu alebo pokracovat dalej v brani tabletiek. Po precitani tychto prispevkov som este viac v neistote. Ak mate niekto podobne problemy poradte ako ste ich riesili.A co sa tyka ceny Mireny, niekto na zaciatku pisal ze ho stala 700,-Sk. Rad by som vediet, ako sa Vam to podarilo
🙄

nelika666
2. nov 2007

nijak - sla som do lekarne a bola po 685,- 😀

moncika15
2. nov 2007

mirenu nepoznam ale mozem vrele odporucit mercilon: spolahlivy,bez vedlajsix ucinkov,a nepatri k tym najdrahsim 😎

biankaja
2. nov 2007

Dakujem za odpoved a vedela by si mi este napisat v ktorm meste, v ktorej lekarni kedy to bolo?. Nemala si nahodou znameho lekara,ktory Ti tam uviedol spravnu diagnozu. Pretoze ako som sa dnes informovala v lekarni poistovna ju preplaca len na zaklade urcitej diagnozy

nelika666
2. nov 2007

nie nemala - ako som uz pisala - nemam ziadnu diagnozu.. bola som sa pytat vo viacerych lekarnach v PO a v polovici z nich bola mirena za 685,70,- a v polovici za 6110,70,- bez toho aby videli recept alebo karticku poistenca..

a tu je vyjadrenie z MZSR

Hradená liečba sa môže indikovať a) pri silnom menštruačnom krvácaní (hypermenorea) v reprodukčných rokoch, keď pre recidivujúce hypermenorey, pri zlyhaní klasickej hormonálnej liečby, je pre anemizáciu indikovaná hysterektómia,b) pri silnom nepravidelnom krvácaní (menometrorágia) v premenopauze pri zlyhaní klasickej hormonálnej liečby dysfunkčného krvácania v premenopauze absolvovala pacientka opakované kyretáže (dvakrát a viac),c) pri prekanceróze a prevencii karcinómu endometria pri histologicky potvrdenej hyperplázii endometria u pacientiek so zvýšeným rizikom karcinómu endometria (pacientky u ktorých je obezita, diabetes mellitus, hypertenzia, nulliparita, rakovina endometria alebo hrubého čreva v anamnéze),d) ako hormonálna substitučná liečba v postmenopauze u pacientiek s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu prsníka ako súčasť kombinovaného režimu.Teliesko môže indikovať a zaviesť gynekológ určený krajským odborníkom z týchto krajských centier: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nemocnica Ružinov, Nemocnica akademika Ladislava Dérera, Nemocnica svätého Cyrila a Metoda, Bratislava; Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice - I. a II. gynekologicko - pôrodnícka klinika, Martinská fakultná nemocnica, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica, Fakultná nemocnica Nitra, Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov, Nemocnica s poliklinikou Žilina, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec n.o., Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Fakultná nemocnica s poliklinikou Trenčín. Nevyhnutným predpokladom pre indikáciu je vykonanie a zadokumentovanie všetkých vyšetrení potrebných pre vylúčenie stanovených kontraindikácií.

biankaja
2. nov 2007

o mercilone som nepocula,sú to tabletky alebo nieco ine

tinka2005
2. nov 2007

Ahojte ja mam mirenu uz od juna prve dva mesiace som stale krvacala alebo spinila bolelo ma brucho ale po dvoch mesiacoch to presli teraz nemam ziadnu menstruaciu je to ok stala ma 6000 a 500 zavedenie odporucam

tinka2005
2. nov 2007

🙂

matar
3. nov 2007

nelinka a to ti dal lekár predpis, alebo si ju kupila tak lacno vo volnom predaji?

nelika666
3. nov 2007

mirena je len na predpis 😉

moncika15
3. nov 2007

biankaja ,mercilon su tabletky.vobec ziadne bolesti som nemavala pri kramox ale bez nej to bolo strasne bola som v tedy uplne mimo "provoz" ☹ 😀

dadas
5. nov 2007

☹ ahojte, chcem sa len podeliť o skúsenosť s Mirenou. Nedávno som písala o nejakých problémoch s krvácaním po chorobe a dôvod sa už ukázal. Mirena mi opäť /už druhý krát/ vyletela po štyroch mesiacoch s bolesťami a neuveriteľnými kusmi sliznice, zozbieranej z tých mesiacov, v ktorých som nemala menzes. Zrejme sa to tam zbieralo a nemohlo odchádzať, a keď som bola toho už "plná" nedalo sa to zadržať. Každý organizmus reaguje asi inak. Môj gynekológ, keď som mu hneď volala, povedal že sa mu to ešte nestalo. Neviem čo si mám o tom myslieť. Mám prísť až prestanem krvácať. Dá sa vraj opätovne zaviesť aj tá istá Mirena, keď ju mám, ale ja to už určite skúšať teda nebudem. Proste si myslím, že moje telo to odmieta. Má niektorá podobnú skúsenosť s tými kusmi sliznice pri menzese?? Ja so si to dala kôli tomu, a že som neustále bola anemická/nedostatok železa/. Funguje na to aj niečo iné ako tá nešťastná Mirena????Ďakujem za Váš čas. 😢

mimusik
5. nov 2007

Ahoj Dadas, taj ja mám pri menses presne také isté problémy ako Ty. Prvé 2 - 3 dni zo mňa vychádzajú kusy sliznice vo veľkosti slivky, silno krvácam niekedy až jasnočervenou krvou, používam 3 ks vložiek naraz, aby sa mi nestala nehoda a úplne najhoršie je to, keď sa po dlhšom sedení postavím, vtedy proste musím okamžite na WC. Aj ja zvažujem mirenu, no v súčasnosti 3. mesiac pokúšamie o bábätko, tak by som ju chcela až potom. Všetky vyšetrenia od gynekológa sú vraj OK, nemám myómy, cysty, polypy mám však v maternici akurát prstenec kŕčových žíl, 1 z nich je široká skoro 2 cm!

mimusik
5. nov 2007

Dadas, v tom zhone som zabudla poznamenat, že na liečbu veľmi silného krvácania užívam už 1,5 roka 3x2 tbl dicynone počas 10 dní, 3x2 tbl cyclo3forte na posilnenie elasticity ciev, pijem 3x denne čaj zo stavikrvu vtáčieho. Liečba však nijak výrazne nezaberá. Okrem toho mám od hematológa na dlhodobé užívanie Fe, kys. listovú, pyridoxin, zinok. Krvný obraz sa mi zvykne počas 3 týždňov trochu upraviť, no po týždni mensesu padám opäť na veľmi nízke hodnoty hemoglobínu, červených krviniek a Fe. Nikto mi zatiaľ nepomohol v tom, aby krvné straty boli nižšie. Dúfam však, že ak sa mi podarí otehotnieť (mám už krásnu zdravú 7 ročnú dcérku 🙂, tak to už nikdy viac nezažijem, lebo po šestonedelí pôjdem nekompromisne na mirenu.

janinah
5. nov 2007

mimusik, nebojíš sa ,že mirena môže poškodiť mechanicky tie krčové žily? gynekolog čo na to hovorí? to by ma zaujímalo.

mimusik
5. nov 2007

Janinah, ako 1. prišiel s návrhom na mirenu môj gynekológ, až od neho som sa vlastne dozvedela, čo je to. Keďže vie o všetkých mojich zdravotných problémoch, nemyslím si, že varixy by boli prekážkou na zavedenie mireny. Isté však je, že ak by som po 2. pôrode súhlasila s ich chirurgickým odstránením, bolo by to pre mňa lepšie (hlavne kvôli riziku trombózy). Nato sa však ale asi nikdy neodhodlám, keďže je to operácia, ktorú sprevádzajú veľké krvné straty a môj krvný obraz už dlhé roky nie je vôbec ideálny. Mám z toho strach.

dadas
6. nov 2007

mimusik 🙂 ďakujem za povzbudenie a radu. Niekedy je veľmi príjemné počuť, že ešte niekto má podobné skúsenosti ako ja, aj keby sme sa toho asi obidve najradšej zbavili. Ani nevieš ako ti rozumiem. Som na tom úplne rovnako ako ty, ešte aj tie kŕčové žily... Ja mám už dve krásne zdravé dievčatká takže o ďalšom bábätku neuvažujeme. Mne sa tieto problémy zhoršili až po druhom pôrode. Neviem ako ty, ale ja som počas doby kojenia / a to som kojila Lucinku skoro 3 roky/ stále mala menzes /hrozný/ a to hneď od šestonedelia. Moja hematologička mi mirenu neoporúčala, celkovo je proti hormónom, pokiaľ sa nevyšetrí hladina hormónov v krvi. Mne to zatiaľ gynekológ nerobil, teraz vo štvrtok tam idem, chcem sa ho na to opýtať. Zaberá mi Sorbifer, krvný obraz sa mi pekne upraví a o mesiac to isté..., spomínané dicynone mi nijak výrazne nepomáha, ba naopak mám pocit, že len brzdí to, čo musí aj tak von, skôr - či neskôr. Neviem čo si myslíš o tom ty, ale ja by som skôr pátrala po tom - prečo tie kusy?! Vysvetlil ti to nejako tvoj gynekológ? Ja som sa už síce pýtala, ale nič, čo by som ešte nevedela, som sa ani nedozvedela.Pekný deň všetkým... 🙂

mimusik
6. nov 2007

Dadas 🙂, hovorí sa, že po pôrode žena zvykne mať menses slabší ako predtým, no u mňa sa to tiež zhoršilo. No takto šialene silný menses mám od júna 2006, kedy som v 6tt potratila. Odvtedy som niekoľkokrát absolvovala rôzne vyšetrenia vrátane sonografií v rôznych obdobiach cyklu, no lekár okrem varixov nič nezistil. Pred asi 3 týždňami som bola opäť u neho po skončení hrozného krvácania s tým, že neodídem odtiaľ kým mi nepomôže, aby sa to už viac nezopakovalo. Vysvetlil mi, že kusy sliznice sa zo mňa môžu vylučovať preto, že mi v 2. polovici cyklu príliž narastie sliznica maternice, no pre nedostatok hormónov - gestagénov nevyzreje a to spôsobí, že sa z tela vylučuje v kusoch a nie iba v drobných koagulátoch. Predpísal mi duphaston od 11 do 25 dňa cyklu a koncom týždňa Ti teda budem vedieť povedať či to aspoň trochu pomohol. V každom prípade mi však odporučil čo najskôr otehotnieť (zatiaľ sa nám však nedarí 😠 ) a potom tento problém vyriešiť mirenou .

dadas
6. nov 2007

Mimusik,dakujem za tvoj čas a snahu. 🙂 Rozumiem všetkému čo si napísala, iba nechápem, keď má tá Mirena zabraňovať rastu sliznice, prečo to u mňa nefunguje.Som zvedavá ako to dopadne s tým duphastonom, ja mám pocit , že som to už užívala, a výsledok žiadny. Tehotenstvo lieči vraj rôzne gyn. problémy. Držím Vám palčeky! Ale pozor, veľa snahy je v tomto prípade takmer vždy na škodu - vlastná skúsenosť. Dúfam, že partner má pevné nervy a veľa chuti!!!Inak býva pri tom aj dosť srandy. 😀

mimusik
6. nov 2007

Dadas, máš pravdu, keď človek niečo veľmi veľmi chce, tak sa mu to nedostane len tak poľahky. Zatiaľ máme za sebou 3 neúspešné mesiace, vraj to nie je až tak veľa, no mne to príde ako večnosť. Ten istý kolobeh - čakanie na ovulku, 2 týždne šetriaci režim, veď čo keď náhodou sa podarilo a uhniezďuje sa a potom prekvapenie a šok z toho, že opäť prišiel ten strašný menses. No zatiaľ sa nevzdávame a veríme, že 2. mimi sa dočkáme 😉

tonnka
6. nov 2007

ani som netušila že koľko žien má podobné problémy ako ja, ja som z toho krváciania už na nervy z každej nasledujúcej menštruácie mám paniku, teraz mi trvala 12 dní a to intenzívne silné krvácanie. Som anemická slabá...
Chcela by som poprosiť "Martaja" spomínala nejaké bylinky ktorými si lieči
myómi, či mi neporadí aké sú to a ako ich užíva/ako často atď/. alebo ak má niekto skúsenosti s čajmi, key mi poradil. Ja som bola s tým už aj v nemosnici, lebo som doma skolabovala a tam ma jednoznačne okamžite chceli operovať tda odstrániť maternicu. Zatiaľ som na operácií nebola. môj lekár mi pomáha liekmi.No neviem dokedy to vydržím. Odpádam jak na heslo.
Pekný deň

janinah
6. nov 2007

tonnka,taký anemický prípad je moja sestra a po dlhom vyšetrovaní zistili,že má zlé výsledky štítnej žľazy,z toho hormonálne problémy a silnú menštruáciu každé 3 týždne,,pričom nemala prejavy aké bývajú pri štítnej žľaze,takže možno ti treba komplexné vyšetrenie.

dadas
7. nov 2007

Chcela by som ešte doplniť pre tie "kolegyne", ktoré sa pýtajú na vplyv Mireny na kŕčové žily, že u mňa sa citeľne /bolesťami, tlakom/ zhoršil stav. Nijaké viditelné veľké krčové žily som nemala ani nemám, ale pri menzese pred Mirenou som mávala bolesti prvé dva dni v ľavej nohe/vraj kŕčové žily/. Pri Mirene to bolo omnoho horšie a tie žily ma boleli aj keď som nemala menzes. Lekár sa vyjadril, že je to možné a v príbalovom letáku/ktorý si môžete pozrieť aj na internete/ je to aj jasne napísané.Hormóny sú hormóny... ☹

matar
7. nov 2007

a nevráti výrobca vôbec nič z penazí za mirenu,ak ju musíte kvôli vedlajším učinkom vybrať?
dakujem

nelika666
7. nov 2007

matar mne sa zda ze firma dava nahradu - nie peniaze ale inu ale to musi s firmou riesit tvoj gynekolog.. pokial viem

tinka2005
7. nov 2007

Ahojte moj doktor mi povedal ze ak mi mirena nebude vyhovovat a bude robit zdravotne problemy tak do pol roka mamm narok na vratenie penazi 80percent

martaja
8. nov 2007

Tonke aj Bianke,
konkretne mi myomy doslova vymizli a sliznica sa upravila(az na ten najvacsi, ten sa z 5cm zmensil na 1cm) po uzivani Ovosanu- konkretne 180 toboliek, co je taka kura. Pila som zenske caje z nechtika, alchemilky. mysi chvostik, pastierska kapsicka, su aj koncentrovane bylinkove tinktury v liehu, ak nevladzete pit hektolitre caju. Mam znamu, ktorej pomohli len bylinky. Ale treba tieto kury opakovat. Ovosan aspon 2x rocne a je pravda, ze to ide do penazi. (Mne ho nosili z Ciech, je aj u nas v lekarnach, ale o dost drahsi.)pozri www.ovosan.cz. Inak sa to ma tendenciu opakovat.
Preto som si myslela, ze Mirena mi to raz navzdy vyriesi. Na kontrole som s tym este nebola, lebo zatial stale riesime s gynekologom len neustale sa opakujuce komplikacie a tiez mi daval vselijake dalsie tabletky, ascorutin, dycinone, dalsie hormonalne lieky. A je z toho kolotoc. Takze- nabuduce verim svojim osvedcenym metodam. Suhlasim s nazorom, ze asi treba najskor vysetrit hladinu hormonov. Caute.

katka333
9. nov 2007

😉 dadas, ďakujem za reagovanie. Ja kŕčové žily mám, sú viditeľné ale zatiaľ ma výrazne nebolia, len niekedy strašne svrbia. Po tom, čo si napísala, vôbec nemám chuť si mirenu dať zaviesť, pretože tabletky, ktoré mi inak celkovo vyhovovali, lebo som mala oveľa slabší a kratší menzes, som kvôli žilám prestala užívať, aby sa mi nezhoršil stav.
dičky 😵