Lekári mi zakázali hormonálnu antikoncepciu. Čo teraz?

zuzka_zuzicka
4. máj 2017

Ahojte dnes mi lekári na základe viacerých vyšetrení a genetických testov zakázali HAK, som na nej už 9 rokov. Začalo to tým, že ako pubertáčka som dostala menzes dosť neskoro 16r. potom som mávala ukrutné bolesti všetkého (celý človek, kríže, migrény, podbruško, vracanie, hnačky ...) úplne nepoužiteľná zo školy ma púšťali domov, neskôr pochopili, že na týždeň v mesiaci proste neprídem, cyklus nepravidelný ale že úplne (aj 3 mesiace nič, potom dlho a silno) to som začala riešiť pri prvom priateľovi a od vtedy mi nasadli HAK nejaké riziká neželaného tehotenstva som teda dodnes riešiť nemusela.
Presedela som na Google celé doobedie, ale okrem nápadov ako prerušovaná súlož, výpočet plodných a neplodných dni (ako ? keď môj menzes chodí ako sa jemu zachce) a vnútromaternicové teliesko, s ktorým ma asi môj lekár pošle kade ľahšie kedže som nerodila, som nenašla. Ďalší problém je v tom, že nechcem dieťa odkladať až po 5 rokoch od zavedenia toho telieska, dali sme tomu doma 2-3 roky. Teraz jednoducho nieje vhodná chvíľka aby nás bolo o jedného viac. Prosím napíšte čo odporúčate, prípadne vlastné skúsenosti. ĎAKUJEM

katkakovac
4. máj 2017

Neviem preco by si nemohla teliesko. Nehormonalne, moze sa zavadzat aj na kratsiu dobu ako je 5 rokov. Proste poziadas lekara o vybratie a po dalsej menstruacii si opet plodna. Ka som si bola dat zavadzat teliesko pred 2 tyzdnami a zavadzali ho aj mladej kocke, co este nerodila. Mozno staci najst normalneho lekara a poradit sa ako dalej. Inak kondom ani u nas nehrozi, muz ma alergiu na latex a vseobecne citlivu pokozku. Tak neni o com

zuzka_zuzicka
autor
4. máj 2017

@katkakovac ďakujem Katka za povzbudivé slová ❤ uvidíme čo povie lekár zajtra ako pristúpi na túto možnosť.
Mrzia ma tie komentáre niektorých žien a som citlivá na svoj vzťah pretože je to najlepší chlap akého môžem mať a ľahko sa odsudzuje keď iných nepoznáme.

katkakovac
4. máj 2017

@zuzka_zuzicka to je konik, na to si zvyknes. Ja som chudera, lebo moj muz si nevie upratat po sebe ponozky😝 ale je to najlepsi chlap a otec, akeho poznam. Kasli na to, popytaj sa lekara.

because
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
221girl
4. máj 2017

Ja som toto riešila tiež... začali mi problémy s krvou a nikdy ma nikto nepresvedčí, že to nebolo z HAK... u nás Pharmatex + prerušovaná

locko007
4. máj 2017

@221girl Ja som tiež toho názoru. HAK nikdy viac. Po Maitalone sa mi urobili v prsníku 2 nádory - našťastie nezhubné. Akonáhle som vysadila HAK, tak prestali rásť.

meusicka
4. máj 2017

@zuzka_zuzicka

mozno sa do teba zeny pustili kvoli tomu ako si napisala a tu kopirujem tvoj text:

pokúšam sa brať ohľad aj na môjho partnera, ktorý z tejto informácie potešený nebude a teda asi ani žiaden sex potom nebude.

v tejto vete stavias vsetko do svetla, ako keby tvoj partner odmietal ine sposoby ochrany...

ale urcite si to vydiskutujete a dospejete k zaveru, ktory bude prijatelny pre vas oboch.
urcite ta podpori a prepracujete sa k niecomu, co bude obom vyhovovat. aj ked to zrovna nebude HAK. krasny vecer.

sweetdreams
4. máj 2017

Ak si sa doteraz "chranila" ty prostrednictvom HAK, podla mna je normalne, ze sa prestriedate a nejaky cas si bude davat pozor partner prostrednictvom kondomu resp. prerusovanim. Verim, ze to partner pochopi.

sykorkauhliarka
4. máj 2017

mna prerusovana suloz nastastie nesklamala....neviem ci tu niekto spominal pesar..a spermicidny gel..skusenost osobnu nemam

katkakovac
4. máj 2017

@sykorkauhliarka moj lekar sa strasne smial, ze sa este pesary pouzivaju. Ze je to velmi nespolahlive. Ja som jeden mala a zistila som, ze patrim k tym 5%, ktorym proste pesar nepasuje. Mne stale vypadaval. A spermicidne gely funguju len ako doplnkova antikoncepcia. Ucinnost je pod 50%, takze nic moc.

nikulka1
4. máj 2017

www.caya.com, som spokojna, aj partner

basena001
4. máj 2017

@zuzka_zuzicka nečítala som celú diskusiu,tak už možno niekto písal.existuju aj nehormonalne vnútro.telieska. a 5 rokov je zväčša hranica,kedy musí ísť von.ale lekár ho môže vybrať hoci aj po roku,ak sa rozhodneš otehotnieť

sykorkauhliarka
4. máj 2017

@katkakovac pesar a spermicidny sa maju pouzivat dokopy ...tak sa to odporuca ...pokial sa boja prerusovanej tak aj toto je cesta...

janinah
4. máj 2017

@katkakovac 50% účinnosť spermicídnych gélov si kde vyčítala? teda áno,ak sa nepoužijú podľa návodu,tak je to ešte menej,ale ak sa použijú ako treba,tak 50% to nie je určite,ale o doooosť viac....

janinah
4. máj 2017

čo teraz ? tak to,čo množstvo žien,ktoré prežili celáý plodný život bez hak,som jedna z nich a nemám 10 detí....nehormonálne spôsoby

mima4
4. máj 2017

@katkakovac prepac ale pri pharmatex sa udava spolahlivost 98 percent

judithd85
4. máj 2017

A co tak skusit billingsovu ovulacnu metodu? Spolahliva ako HAK akurat bez neziaducich ucinkov a cudzich latok v tele. Pri prerusovanej je pravdepodobnost otehotniet vysoka. Takze ak chces, pomozem s naucenim sa nie pocitat ale sledovat, kedy mas plodne a potencialne plodne dni

barbara088
4. máj 2017

ako napr.mam 4 deti a nemozem HAK.a na sterilizaciu som mlada.Manžel išiel na vasektomiu.a nieje problem

elizita
4. máj 2017

@judithd85 mna by to celkom zaujimalo, len vzdy ked zacnem o tom citat tak za chvilu skoncim, ze co.. to snad nemoze fungovat

judithd85
4. máj 2017

@elizita musis sa naucit poznat svoje telo. Sledujes len pocit, ktory mas na vonkajsich rodidlach - na vulve. Podla neho vies zistit ci sa blizi ovulacia alebo ci uz je po nej. Je to jednoduche len sa musis naucit sledovat si ten pocit a porovnavat ho den za dnom.

barbara088
4. máj 2017

@judithd85 no pise ze jej to meška.tie zmeny sa zle sleduju mne to meskava 6-8mes.vobec vajicka nedozrievaju

elizita
4. máj 2017

@judithd85 ono to uz ani neznie jednoducho 🙂

katrin21
4. máj 2017

@zuzka_zuzicka neviem aky mas problem, ze nemozes hormony..... HAK je velmi velmi skodliva vec a chvalabohu, ze ti ju zakazali, aspon viac nebudes svoje telo zatažovat s tym svinstvom...
Uplne normalna metoda je kondom.... neviem, preco si ten nespomenula vo svojom prispevku.. Vyhovorky chlapov, akoze to je ako lizat lizatko cez sklo a pod. neobstoja..
Muz, ktory ta lubi berie na zretel aj tvoje zdravie.. ak nie, tak je to sebec ,kvoli ktoremu nestoji za to ani mat s nim sex, alebo tebe fakt ano? vazne ano???
ked to chces poistit, tak kondom + prerusovana / lepsie povedane nie vnutri ukoncena/ suloz. to uz mam podla mna 100% istotu, ze neotehotnies....

judithd85
4. máj 2017

@barbara088 praveze aj pri nepravidelnostiach je pouzitelna ta metoda

hettinka
4. máj 2017

@zuzka_zuzicka v prvom rade, antikoncepcia by mala vyhovovať obom. My sme s manželom partneri vyše 20 rokov, medzitým sme vyskúšali viacero druhov antikoncepcie a máme 2 plánované deti. Začínali sme s kondomom, kym sme neboli manželia, nebol dôvod brať antikoncepciu, ked sme spolu neboli pravidelne. Potom sa narodilo dieťa a začala som riešiť, čo dalej, pár rokov som brala hormony, s odstupom času to bola hlúposť, úplne mi to rozhádzalo hormony, pribrala som, strácala libido. Síce som mala super pravidelnú menštruáciu, ale tie nežiadúce účinky neboli bohviečo.
Po vysadení veľký problém otehotnieť, 2 potraty v skorom štádiu tehotenstva (1. dieťa sme mali na prvý pokus), ale dieťa sa nakoniec podarilo a ja som už žiadne hormony nechcela. nanešťastie som dostala iné zdravotné problémy, takže som sa rozhodla pre šetrnejšie teliesko ... lenže ja už viac detí mať nechcem. A pri teliesku je naozaj riziko, že sa niečo stane a už deti mať nebudeš. Sú ženy, ktoré majú s tým veľké problémy, krvacanie, bolesti, zarastie im to ... špeciálne to nehormonálne.
Po 5 rokoch išlo teliesko von a sme na prerušovanej súloži, zatial úspešne, sme už aj starší, takže aj prirodzene ide plodnosť dolu. Kondomy nam nevyhovujú - obom. Takže "riskujeme", ale sme v stabilnom vzťahu, ak by sa náhodou niečo prihodilo, tak vychováme aj tretie...

Podla mna by si mala počkať, ako tvoje telo zareaguje na vysadenie antikoncepcie Začala si naozaj velmi mladá, nedala si šancu telu dospieť, hormonálne sa vyrovnať. Môže to však trvať aj rok, kym ti nabehne normálny cyklus. na prechodné obdobie to musíš prebrať s partnerom, či teda risknete to prerušovanie, alebo si da kondom, prípadne ty pesar. Ak sa ti ustáli cyklus, môžete to skombinovať s výpočtom plodných dní, alebo ovulačnými testami, aby si to odsledovala presnejšie.
Píšeš, že dieťa v dohladnej dobe chcete, do 2-3 rokov, naozaj by bola taká tragédia, keby sa prihodilo skôr?

libawet
5. máj 2017

@zuzka_zuzicka priateľ nech nevidí len seba a svoje blaho a nech použije kondóm, ten mu zdravie nezničí.

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sykorkauhliarka
5. máj 2017

niekde som citala alebo pocula ze je lepsie oprat plachtu ako prat plienky :D

bibina224
5. máj 2017

Tak vela moijich kamaratiek nemoze brat HAk a neviem, ze by s tym mali problem. Proste sa s tym museli naucit zit a davat si s partnerom pri sexe vacsi pozor. Nie je to nic hrozneho nemoct ju brat. Clovek si aspon nezanesie zbytocne telo dalsimi toxinmi. Beriete to az moc tragicky

lobic
5. máj 2017

@hettinka velikansku pravdu si napisala. Je potrebne aby to obom vyhovovalo. Treba sa o tom doma pozhovarat s partnerom, potom s lekarom a najst nejaky vhodny kompromis. Myslim, ze vzdy sa da najst nejaky sposob. Podstatne je hladat moznosti a nevzdat sa.
A hlavne baby ak vas mozem poprosit tak klud neurazajte a nehadajte sa. Velmi tazko sa potom diskusia cita 😢