Núdzová antikoncepcia Escapelle. Aké máte skúsenosti?

janeette
2. dec 2007

ahojte kočky,máte niekto skúsenosť s touto tabletkou?

januskaa555
19. mar 2014

ahoj baby ,chcem sa opytat mala som nechráneny styk s partnerom v pondelok o 24 hod som si dala escapelle nešiel dom mna naplno teda nevieme ci sa do mna vobec spravil necitila som nič ale dala som si pre istotu dnes som mala dostam menštruaciu ale tá neprišla.. pred tym sme mali tiež par krát styk nechráneny ale to sa nespravil do mna určite... mohlo sa stat že aj mohlo ujst niečo vola so to že božie spermie.. velmi sa bojim nemam z tej tabletky žiadne vedlajšie učinky dakujem baby moc ak mi poradite

veronicka12
25. mar 2014

No baby ked to tu citam mam zmiesane pocity 22.3 sme mali sex nie je si isty ( anikoncepciu nesmiem uzivat¨, tak som si pre istotu na druhy den isla kupit Esc. a uzila ju myslim ze to bolo tak do 12-13hodin a dnes ked si pocitam plodne dni tak presne to vychadza od 22 super budem cakat na MS nic mi nie je prave naopak citim sa vyborne. Uvidime! Pekny dnik Mate niektore podobne?

jankalili
31. mar 2014

@veronicka12 dúfm, že aspoň Ty budeš na tom dobre ... musela som zo zdravotných dôvodov vysadiť HAK a tak používame kondóm, no akurát 14.03. sme ho nemali poruke :P na druhý deň som si kúpila escapelle a... 27.03. som mala dostať mrchu, nedostala som, test je pozitívny a ja vôbec neviem, čo si mám o tom myslieť 😒 zajtra idem na gynku, tak uvidíme...

veronicka12
1. apr 2014

@jankalili Ahoj dakujem za reakciu aspon niekto no ako si dopadla na gynde? Vidim ze dve deticky uz mas ako ja ja ,my by sme este chceli tretie len sme dufali trosku neskore no 5.4. ma dostat MS tak uvidime zatial mi je v pohode. Napis ked chces aj IP pekny dnik

januskaa555
11. apr 2014

ahoj baby chcela by som sa opytat uživam belaru prvý mesiac a v kuse krvcam nieje to hnedy vytok ale normálne krvácanie , tak isto nafuknute brucho a bolesti v podbrusku mate s tym skusenosti ?

labutienka333
4. máj 2014

Ahojte baby som tu nováčik, A mam taky menší problémik, stala sa nam nehoda s priatelom, praskol nam kondom počas mojich plodných dni, respektíve 15. deň cyklu, zobrala som tabletku po escapelle cca do 5 hodín, ale zatiaľ nevidím žiadne príznaky, Už Sú od toho 4 dni, ako viem že mi zabrala maximálne ma z toho pobolieva žalúdok , ale neviem či to mam pripisovať práve tomu :( Som na nervy..

nikolka412
30. máj 2014

Ahojte baby. Vcera som sa obtierala o partnera a on uz bol mokry, ja som bola vyzlecena. Po par minutach ma zacal prstovat, myslite,ze z toho mozem otehotniet ? Nemam si pre istotu zobrat tabletku po??? Za 8-9 dni mam mrchu.:"

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
megie131
17. júl 2014

Môžem sa spýtať malasom s priateľom nechráneny pohlavný styk a trošku nám ušlo .. potom som užila tabletku a v ten večer ako som ju užila sa nám to stalo znova ... účinkuje ta tabletka aj potom ???

eliza66
21. júl 2014

tak aj ja sa podelim so svojimi postrehmi, pretoze vacsina je tu prudko negativnych, co z vlastnej skusenosti viem, ze nie je prilis dobre pre uz aj tak dost vystresovane zeny, ktorym sa stane nejaka ta nehoda. nam sa stala tiez, do hodiny sme nasli pohotovostnu lekaren ( naozaj, pokial zijete vo vacsom meste iste je v kazdom taka lekaren ze aj do noci otvorena, tak necakajte na neviem co a co najrychlejsie si to chodte kupit ) a uzila som escapelle... nemala som po nej ziadne stavy, ani bolesti, na 6. den prislo krvcanie, trvalo 5 dni ( uplne ako keby klasicka menstruacia ).... robila som si aj test, negativny. no aj tak som cakala este do tej " normalnej ", ktora mi meskala 5 dni, ale nakoniec prisla. este pre istotu pojdem iste aj k doktorke, no myslim si, ze tabletka ako taka ked sa uzije hned a spravne zabera minimalne v tych 80 % pripadov, ako to pisu. to, ze to je svinstvo pre telo je jasne, no myslim si, ze stale lepsie, ako nezelane tehotenstvo. good luck !

michaela475
27. júl 2014

Źeny, potrebujem radu.

Včera som užila tabletku PO asi 6 hodín po nechránenom styku. Večer mal manžel oslavu a v priebehu celej noci som vypila asi 3-4 pohárikov, kde ráno mi prišlo veľmi zle a začala som zvracať. Čo to môže znamenať ? Je možné že tabletka nezaúčinkuje tak ako by mala? Môžem otehotnieť? Áno, mám manžela, ale obidvaja sme mladí a detičky ešte nechceme.

80472
28. júl 2014

ta tabletka je skvelá vec, škoda, že neexistuje nič také, čo by sa dalo takto "po" užívať častejšie, mne by také forma celkom vyhovovala....čo sa týka tabletky, užila som ju 4x v priebehu dvoch rokov, nikdy som nemala po nej krvácnie do 5 dní, ani žiadne iné mimo cyklu, menzse pravidelný, nerozhádzalo mi to nič, absolútne žiadne negat. účinky...

daniela1983
30. júl 2014

@80472 absolútne žiadne negat. účinky...
no jeden by sa isto nasiel... mozno mrtve dieta...

demeterka
4. aug 2014

Ja som uzila Escapelle jeden krat, nejake extra neziaduce ucinkky to nemalo. MS dosiel normalne na cas, nebol ani silnejsi ani dlhši. Jedine co som odpozorovala bolo ze na druhy den po poziti tabletky som mala neskutocne silnu migrenu, nezabral ani ibalgin ani nic, bolo mi tak zle ze som takmer hodila tycku, ale iba takmer. A niektore zeny by si konecne mohli prestat mysliet ze je to potratova tabletka alebo ze nou zabiju dieta... trochu nastudovat by sa patrilo pred tym neznejaku mudrost vypustim do eteru. Tabletka ma zabratit tomu aby bolo vajicko opolodnene a ne zabit oplodnene vajicko. ked uz zeena tehotna je, tabletka nezaucinkuje a tehotentstvo pokracuje.
V kazdom pripade ja som radsej zvolila inu formu ochrany ako taketo silne zasahy do organizmu, nudzovo ok, ale nie pravidelne.

daniela1983
4. aug 2014

@demeterka tabletka po sposobuje ze vajicko sa neuzhniezdi... nie ze sa neoplodni

lady511
4. aug 2014

@demeterka UUUUplne s tebou suhlasím,,tie ktoré píšu že je to potratová tabletka,,," ty kokso to čo je za blud" ..zase to neprehánajte!!!!!!

lady511
4. aug 2014

@januskaa555 ahoj tak ako to dopadlo?

daniela1983
4. aug 2014

@lady511 gynekológ Tomáš Danys: "Ako tabletka „po“ funguje? To závisí od fázy menštruačného cyklu, v ktorej ju užijete. Ak pred ovuláciou, vtedy zabraňuje samotnej ovulácii a narušuje pohyb vajíčkovodov. Ak ste už ovulovali, naruší funkciu žltého telieska uvoľneného vajíčka a ovplyvňuje štruktúru sliznice maternice, ktorá sa stáva „nepriateľskou“ k dozrievajúcemu vajíčku a bráni jeho uhniezdeniu."

no takze zalezi v ktorej faze cyklu sa uzije. ak pred ovulaciou ok. ak po ovulacii tak sposobuje ze vajicko sa neuhniezdi... (snad kazdemu je jasne ze uhnizduje sa uz oplodnene vajicko)

lady511
4. aug 2014

@daniela1983 ano,,však toto je síce všetko pekné čo si mi napísala ..ale také príspevky že zabijete dieta,,mrtve dieta ...preboha nieje to dost andnesene?...zase to netreba prehánat to nieje žiadna vražda,,nemá to ešte srdce,,,,tak nerobme tu z ludí vrahov!!!!!

daniela1983
4. aug 2014

@lady511 to je otazka uhla pohladu kedy sa zacína život. su staty kde je mozne urobit potrat este v deviatom mesiaci, je to tam legalne. len preto ze je to legalne tak je to ok? to ze u nas je legalne urobit cokolvek s plodom do tretieho mesiaca, to znamena ze je to na 100% ok? pre teba je to nadnesene. pre zenu v USA ktora ide na potrat v 7 mesiaci by bolo nadnesene keby sme my hystercili podla nej, ze to je zle lebo u nas sa ide len do tretieho mesiaca. kto ma pravo povedat, ze potialto je to ok. su zeny ktore spontalne potratia v 5tt, tiez tam nie je ziadne srdiecko a to by si takej zene povedala, ze to preziva nadnesene, lebo to predsa nebolo dieta a ani srdiecko nemalo.... 😝 keby si ty potratila vytuzene diete babo napr v tom 5tt tak verim ze by si bola z toho nestastna aj ked mu nebilo este srdiecko...takze ked je to vytuzene tak je nam to luto ale ked sa nam to nehodi, tak to predsa nebudeme dramatizovat a o nic nejde... 😉

lady511
4. aug 2014

@daniela1983 to je niečo uplne iné,,vytrhla si moje slová z kontextu,,je to vec osobná vec každej ženy,,ale asi to ma niaky význam ked tu tabletku treba užiť do 72h ,,,zase tu nerobme z toho kovbojku 😖 ..ja nebudem riešit čo je legálne alebo nie v iných štátoch,,ale nebudem tu suhlasit s nazorom že je to vražda,,BODKA 😉

demeterka
4. aug 2014

Ked sa vajíčko neuhniezdi nejde o potrat. Kopec vajiciek sa neuhniezdi aj bez toho a žena o tom ani nevie. O potrat sa jedna až ked z nejakého dôvodu odumrie uhniezdene vajíčko a toto nie je ten prípad. Tak asi toľko. Radšej zjesť takúto tabletku ako potom niektoré chudery porodia tajné na záchode a dieťa vyhodia do odpadkov.

daniela1983
4. aug 2014

@demeterka no tak samozrejme ze lepsie tuto tabletku ako vyhodit dieta do odpadkov, samozrejme suhlasim. ale klasicka biologia zakladnej skoly uzi ze jedine vznika splynutim pohlavnych buniek a nie uhniezdenim.

demeterka
4. aug 2014

@daniela1983 A teraz akoze co? Budeme sa tu slovičkarit co je potrat a co nie je potrat? Klasicka biologia zakladnej skoly nejde do hlbky takze toze v rozpravke "bol raz jeden zivot" povedali ze dieta vznika oplodnenim vajicka, to este neznamena ze neni okolo kopec iných faktorov. A ked to tu budeme rozoberat a budes tu sirit osvetu, tak tiez neprestanu vyrabat tuto tabletku a tiez ju zeny neprestanu pouzivat, tak nechapem vo co gou. Tabletka uz uhniezdene vajicko nijako nezabije, ani ho neodpoji od maternice aby sa vypudilo, takze ak uz sa raz zakusne tak ani tabletka nepomoze k otmu aby zena tehotna nebola, tak uz fakt jedine interupcia ale to uz je na inu debatu. Toto je skor o tom ze ake neziaduce ucinky sa komu stali, a mrtve dieta nie je neziaduci ucinok, lebo ta tabletka ziadne dieta nevrazdi.

nefriton
4. aug 2014

ked užijem tabletku ktora je po ....a je urcena do 5 dni po vstiku a ked ju uzije 9 den bude učinkovat ? :O

simisim1
11. aug 2014

Ahojte,

tiez sa mi stala nehoda. uzila som tabletku asi po hodine od pohlavneho styku, najhorsie ze sa spravil 3x. po styroch hodinach som zacala zvracat a dnes som si dala pre istotu dalsiu. Snad bude vsetko ok a ziadne bambino

nikoll805
15. aug 2014

@80472 Ahoj chcem sa ťa spýtať dnes je 5 deň čo som uzila tabletku mala by som vraj krvacat no zatiaľ nic normálne mam menzes dostať asi za 7 dní teraz neviem čo čakať..

ejha
9. sep 2014

@arizona (reakcia na starý príspevok z 5. máj 2008 o 10:08):

Čitala som si príbalový leták (PIL) aj súhrn charakteristických vlastností (SPC) pre Escapelle (obsahuje levonorgestrel):

1.
V príbalovom letáku (PIL, informácia pre pacienta) sa píše (zdroj: http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page...
„Predpokladá sa, že Escapelle účinkuje tým, že:
• zastaví uvoľnenie vajíčka z vašich vaječníkov;
• zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou.“

2.
V súhrne charakteristických vlastností (SPC, informácia pre lekára/lekárnika) sa píše:
"Presný spôsob účinku levonorgestrelu ako postkoitálneho kontraceptíva nie je známy.
Pri odporúčanom dávkovaní sa predpokladá, že levonorgestrel pôsobí hlavne prostredníctvom zabránenia ovulácie a oplodnenia, ak sa pohlavný styk uskutočnil v predovulačnej fáze, kedy je pravdepodobnosť oplodnenia najvyššia. Levonorgestrel nie je účinný, pokiaľ sa proces implantácie už začal."

Je to nejednoznačné a nekonzistentné. PIL tvrdí, že levonorgestrel zabráni oplodneniu UŽ uvoľneného vajíčka. V SPC sa toto v časti týkajúcej sa mechanizmu účinku nespomína. Iba dodáva, že levonorgestrel nie je účinný, pokiaľ sa proces implantácie už začal (t. j. keď už OPLODNENÉ vajíčko zostúpilo z vajíčkovodov do maternice a tam sa už uhniezdilo).

Zhrnutie:
1. Pokiaľ sa vajíčko z vaječníka EŠTE NEUVOĽNILO, levonorgestrel zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníka (t. j. zabráni ovulácii).
2. Ak sa vajíčko z vaječníka UŽ UVOĽNILO, môže sa stať, že spermia stihla vajíčko vo vajcovode oplodniť skôr, ako žena užije levonorgestrel (narýchlo som tu http://www.answers.com/Q/How_long_does_it_take_... zisťovala, koľko trvá, kým spermia dorazí k vajíčku – najkratší čas vraj 30 minút. Poznáte niekto dôveryhodnejší zdroj na túto info?). Dalej, trvá 5 - 6 dní (http://www.ucsfhealth.org/education/conception_...), pokým oplodnené vajíčko prejde celým vajíčkovodom (medičasom sa niekoľkokrát delí) a sa zahniezdi sa (implantuje) v sliznici maternice. Vajíčko je oplodniteľné iba 24 hodín.
3. http://www.webmd.com/women/tc/emergency-contrac...
„Emergency contraception hormones may prevent fertilization by stopping the ovary from releasing an egg (ovum). They also make the fallopian tubes less likely to move an egg toward the uterus. Emergency contraception is also thought to thin the lining of the uterus, or endometrium. The thickened endometrium is where a fertilized egg would normally implant and grow.“ Stručne: hormóny v „antikoncepcii po“:
- zabraňujú ovulácii (zastavia uvoľnenie vajíčka z vaječníka
- ovplyvňujú vajíčkovody tak, že je menej pravdepodobné, aby sa (oplodnené) vajíčko dostalo do maternice (pozn. – ak vajíčko nedorazí včas, odumrie)
- stenčujú výstelku maternice (pozn. – t. j. zhoršujú podmienky na zahniezdenie – lepšia je hrubšia výstelka, kde je dostatok ciev, živín).

Z tohto mi vychádza, že je reálna (i keď nie veľká) možnosť, že aj po užití Escapelle po nechránenom styku nastane oplodnenie vajíčka, ktoré sa však účinkom Escapelle buď nestihne uhniezdiť, alebo sa uhniezdi v sliznici maternice, ktorá nie je dostatočne vyvinutá, aby tehotenstvo pokračovalo. Čiže potrat (hoc veľmi skorý).

zabiatko45
12. jan 2015

Ahojte 🙂 🙂. Chcela by som sa spýtať užila som escapelle asi 4 hodiny po nechranenom styku , frajer sa domňa spravil iba trochu citila som menšiu unavu 1 den po uziti tabletky no dnes je to 3 den a nedostavam menzes , kedy sa dostaví ? Ďakujem 🙂

littledesire
12. jan 2015

@zabiatko45 a preco by mal prist do troch dni menzes? Kedy si mala naposledy a aky dlhy mavas vacsinou cyklus?