Epidurálka: áno či nie?

mamikas
22. feb 2019

dobrý deň,
aký máte názor, resp. skúsenosti s epidurálkou. Neviem sa rozhodnúť. Som prvorodička a vyzerá to tak, že bábätko bude trochu väčšie.

zanita777
22. feb 2019

@mamikas Ahoj. Tiež som prvorodička a preto si epiduralku vybavím, ale ak ju nebudem chcieť tak ju nepoužijem, neviem aký bude pôrod a ani doba trvania takže istota je istota a nemáš nad čím premýšľať 😊

jamimka
22. feb 2019

Skor by som sa riadila tym, ake silne budu bolesti a ako dlho sa budes "trapit" .mozno ani nestihnes epi. A mozno to bude zazitok rodiť bez. Ale zase ak ta vyčerpajú kontrakcie tak mozno aj sam porodnik navrhne. Netreba sa bat pôrodu.

mamikas
autor
22. feb 2019

@zanita777
máš pravdu, vybaviť a potom čakať či ju použiť alebo nie, jj

mamikas
autor
22. feb 2019

@jamimka
vďaka za radu, je v podobnom duchu ako ZANITINA🙂))

zanita777
22. feb 2019

@mamikas ja by som bola veľmi rada aby sa sa to obišlo bez epiduralky, ale nie som hrdinka aby som potom sama sebe nadávala že to stačilo vybaviť a mala som kľud na duši. Bodaj by sme ju nepotrebovali ale tiež si ju idem dať vybaviť a viem že keď bude zle a bude sa ešte dať tak ju budem chcieť využiť 😊

whatever1
22. feb 2019

@mamikas presne tak, uvidis pri porode ci budes chciet, kazdy porod je iny.

silvia610
22. feb 2019

Za vybavenie nič nedáš, budeš kludnejšia že ju máš k dispozícii ak by bolo potreba... ja som pri prvom mala vybavenu ale nedala som si ju - nebolo treba a teraz pri druhom som si ju tiež pre istotu vybavila tak uvidim ako bude treba

compra
22. feb 2019

@mamikas Jednoznacne s epi za mna. Naco sa hrat na hrdinku a trapit sa? Aj pri trhani zuba si to clovek necha vacsinou napichat, aby ho to nebolelo. Tak preco prave pri porode chcu byt zeny za hrdinky a vydrzat... Ja som mala epi, aj vdaka nej bol porod fajn a mam pekne spomienky.

martinka13
22. feb 2019

Ja pri oboch bez epi. Syn 4 kg, dcéra 3860. Bala som sa nechat si pichat do miechy, aj napriek obrovskemu strachu z porodu. Dobre som spolupracovala lebo som vedela, kedy tlačiť. Vydržala som. Ani pri druhom som neuvažovala. Ale zas nemôžem porovnať, ako je to s epi......

barbibarbi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbibarbi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbibarbi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ave_eva
22. feb 2019

Jednoznacne ano, s epi. Ja som mala pomerne male babatko,ale bola to neskutocna bolest, a po epi prisla nesmierna ulava. Kazdy porod je narocny,tak preco si ho neulahcit? Za mna ano;) drzim palce

vektricka16
22. feb 2019

@mamikas ja som chcela epiduralku ale nemal mi ju kto pichnut, Tak som musela bez nej to zvladnut...

mrkvicka060
22. feb 2019

@mamikas mala som prvy s epi a druhy bez... Pri prvom som bola rada ze ju mam, bolo to super, muz so mnou, nebola som vkuse v bolestiach, rozpravali sme sa, smiali a pod., silne bolesti len pri samotnom porode, kedy uz epi neucinkovala. Ale hlavne, na zasivanie som mala este epi a to nedam za nic. Druhy porod bol nastastie rychly, lebo to bola bolest, ze by som radsej z okna uz skocila... A pri zasivani davali len nejake lokalne anestetikum v spreji a to bolo prt platne, vsetko som citila. Takze za mna, vybav si to a potom ti ju mozu kedykolvek dat, ak bude porod trvat dlho alebo budes mat velmi silne bolesti. Hlavne nech si ty vklude a zbytocne sa neunavis bolestou skor ako by bolo dobre...

compra
22. feb 2019

Este je dolezite, aj ked sa pre nu rozhodnete, aby vam ju dali vcas. Vela kamosiek vyckavalo, az kym bolest nebude zla a potom uz bolo neskoro. Ja som si vyziadala hned, kedze sa maly moc neponahlal, tak mi ju tesne pred este dopichli a este aj 1x pocas. Na to, ako som sa porodu bala, to bolo cele super. Nic ma ani raz nezabolelo. Samotny porod trval tak 5 min. A ked som tam pocula tie vrieskajuce zeny pocas tych 18 hodin, tak ja som vobec o epi nepochybovala.

miriam11
23. feb 2019

@mamikas urcite si ju vybav, mne nemohli dat kvoli predchadzajucemu cisarskemu, ale ver, ze sa mi tam chcelo od bolesti aj umriet. Preklinala som vtedy vsetko.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evkamotka
26. feb 2019

Ja som ju nedobrovolne nemala a bolo to strasne. Hej som tu a zijem, no vyse roka som sa (bez prikraslenia) budila v noci a mala zle sny, zle myslienky. Ruzinov cele zle, druhe ak sa co len bude trocha dat rodim u Kocha, epi je len spicka ladovca co všetko moze byt na porode tazke

denidenka
26. feb 2019

Epi.... z vlastnej skúsenosti neodporúčam, prvého syna som rodila s epi..., pôrod sa spomalil, mala som nedostatočné kontrakcie, práve kvôli epi..., syn sa narodil modrý, následne mal silnú novorodeneckú žltačku, dcérku som rodila nedávno bez epi, cvičila som s Aniballom, masírovala som si poctivo hrádzu, narodila sa cca na 4 zatlačenia, bez akéhokoľvek premodrenia, ja som bez nástrihu, na vizite mi povedali, že sú radi, že konečne vidia krásne ružové bábätko, lekárka, ktorá ma odrodila povedala"rodili ste krásne, porodili by ste aj sama, bez pomoci". Doteraz si vyčítam, že u syna som si dala epi..., nehovorím, že niekomu to nepomôže, ale...O Aniballe som v tom čase ešte netušila....Nerobím reklamu na Aniball, ale koho čaká pôrod a nemá žiadne vážne kontraindikácie, zvoľte radšej túto cestu,ako epi...Prvé a dosť silné kontrakcie si aj tak musíte vytrpieť bez epi...Želám všetko dobré..., viem o čom hovorím....Skúste pozrieť fórum o Aniballe, alebo Epine...

sonicka96
26. feb 2019

Mala som ju a neľutujem, žiadne bolestí v chrbte (mieste vpichu) nemám a kľudne som rodila, bez bolestí a rýchlo, keď som zacítila tlak v zadku tak som tlačila a syn bol vonku 🙂 keď budem rodiť druhé tak si dám určite znova 🙂

sonicka96
26. feb 2019

@denidenka keby ste pri prvom mala aniball tak by ste tiež rýchlo porodila a to že bol váš syn modrý a mám žltačku není z toho že ste dlho rodila -_-

denidenka
27. feb 2019

sonicka96 pokiaľ nemáte zdravotnícke vzdelanie radšej nekomentujte. O novorodeneckej žltačke viem viac ako Vy. Som sestra z detskej intenzívky. A k Aniballu som sa už vyjadrila...pri synovi som o tejto možnosti ešte nevedela...

veroni_21
10. mar 2019

EPI by som ani nestihla 😀😀 a bola som presvedčená že ju ani nechcem.

mondicka
28. mar 2019

Ja som prvorodička a určite chcem epidural. Veda pokročila a ja nevidím dôvod nevyužívať čo dnešná medicína ponuka na uľahčenie pôrodu ... načo sa vracať spat v čase
To ako keby som nevyužila analgetika pri trhani zuba ...

jajinka17
28. mar 2019

Pri prvom pôrode som nemala epi..veľmi som ľutovala..pri druhom pôrode som si zabezpečila epi..no nestihli mi ju pichnúť..takže aj druhý bol bez epi..bol však oveľa ľahší..samozrejme som nadávala že sa to nestihlo ..nemala som epi .ale keby mám zase možnosť výberu dala by som si..

zuzinapipina
28. mar 2019

@mamikas predtým nez ma tu odsúdite, pisem len svoj názor. miliardy žien na svete to zvládli aj bez epi 💜. Zena je na pôrod stavaná, ved sme predsa stvorené aj preto, aby sme na svet priniesli novy život. Keby to tak nebolo, ten 🔝 alebo priroda by to zariadili predsa inak. Jedna psychologicka raz vravela, ze ked ide na detske ihrisko, presne vie ktoré deti boli narodene aj s pomocou epi. Hyperaktivita a rôzne,, moderné choroby", všetko je následok umelého zasahovania do pôrodu. Véd prečo by mali ženy trpieť ked nemusia? Úprimne je to trosku smutné, ale ved predsa to je ta obeta matky, priniesť život na svet, ano boli to, ale ved kolko zien to zvladlo aj bez nejakej injekcie preco by to nezvladli aj ďalšie. Nie je to len akasi nasa pohodlnosť?
Pripájam zaujímavý článok o výhodách aj nevýhodach aj o tom aky ma vlastne taka nevinna epi dopad na dietatko. https://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/tlmenie-b...

mondicka
28. mar 2019

@zuzinapipina ja som tiež psychologicka- dokonca detská, ale trúfnuť si na takéto “veštenie” na ihrisku to je silná káva ... si verí pani... Pripisovať hyperaktivitu jednoznačne epidurálnej anestezii je z môjho pohladu neuvazene vyhlásenie

Každopádne čo sa týka využitia epiduralu je to samozrejme každého osobná vec

zuzinapipina
29. mar 2019

@mondicka jasne, ved je to každého osobná vec, v úvode som napisala, ze je to môj názor. ALE pokiaľ viem, autorka sa pýtala na názor😉
A co sa týka psychologicky, má uz nejakých 25 rokov prax a o jej názoroch absolútne nepochybujem. Je super, ze žijeme v dobe, keď medicina, technika dokáže zázraky a v mnohých pripadoch BohuVdaka, ale umelý zasach do niečoho, čo ide aj prirodzene(a to sa týka aj človeka aj prirody) má väčšinou následky, aj ked nie viditeľné hneď.

veroni_21
29. mar 2019

@mondicka Oooo super. Mna by teda napr. zaujimalo comu pripisujes "hyperaktivitu" ty ako psychologicka? 😄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre