Aké môžu byť problémy po hormonálnej stimulácii IVF?

bubulka722
15. okt 2009

Ahojte bambulky!!!
Zakladám túto tému, lebo mám pocit, že sa o možných nežiadúcich účinkoch hormonálnej stimulácie pri IVF (aj dlhodobých) hovorí veľmi málo. Mne osobne veľmi záleží na vlastnom zdraví, takže by som veľmi privítala vaše názory a prípadné problémy spôsobené stimulkou.
Ďakujem!

katy2
15. okt 2009

bubulka, ja som absolvovala cely proces IVF 2x, zatial nemam ziadne problemy, akurat sa na mna nalepilo trochu viac kg z tych hormonov...

katy2
15. okt 2009

zabudla som, ze jeden z neprijemnych neziaducich ucinkov stimulacie je OHSS, hyperstimulacny syndrom. Ja som ho nemala, ale je pomerne dost casty.... Je tu o tom tema...

ixi
15. okt 2009

ja som mala problem taky ze som v kuse spinila az po vysadeni a prestavke pol roka to preslo dufam ze uz nebudem spinit 😉

bubulka722
autor
16. okt 2009

Díky kočky za príspevky!
Moja známa má po IVF dosť vážne problémy, dokonca sa jej porobili cysty na vaječníkoch. Akosi sa odvtedy nemôže dať zdravotne dokopy.
Katy, o všetkom okolo OHSS viem, plánujem IVF, tak toto je vec, ktorú musí ovládať každá žena, čo ide do toho.
Ixi a čo na to lekár??? Aj to nejako riešil? Bolo to spôsobené rozhádzanými horm. hladinami?

Zaujímajú ma hlavne aké zdravotné problémy postihujú ženy, ktoré podstúpili drastickú hormonálnu stimuláciu. Jedna vec je mať krásne zdravé dieťa, ale rovnako dôležité je, aby samotná matka bola zdravá.

ixi
16. okt 2009

lekar?nic pavza 1 cyklus a ze mozem ist zasa...

lauritka
16. okt 2009

bubulka ja som mala problemy jedine v tom, ze som pribrala 😝 ale to som bola po IVF aj tehu par tyzdnov...

cysty neboli, len zvacsene vajecniky po stimulacii, co je vsak bezne ked sa tam tvori viac folikov ako obvykle.

ale po potratoch ( zial ) mam hormony v poriadku, ovulujem aj nadalej, okrem toho, ze sa nedari prirodzene otehotniet, ziadne zdravotne problemy nie su. bola som aj na laparoskpii tohto roku.

vsetko zalezi od organizmu, niekto to znasa dobre , niekto horsie. nie je pravidlom, ze sa musi nieco pokazit po hormonalnej stimulke. 😉

evitam
16. okt 2009

Neviem, možno to spôsobilo niečo iné ale pred stimulkou som nič také nepoznala, preto to kladiem za vinu práve IVF (tehotná som po nej nezostala..). Skrátka po gyn. stránke to nie je také, aké to bolo predtým. Kvasinkové infekcie už ani nerátam, niekedy sa až divím, keď je niektorý mesiac celkom bez nich, výtoky a bolesti po milovaní, (až musím papať ružové lentilky) už je pre mňa pomaly normál. Žijem partnerský život ako predtým a nie je to, "jako bejvávalo". Dokym neverím, vždy dajú chemický humus na papieri a bež preč..., preto to chcem skúsiť dať vyladiť p. Kopáčovej. Verím a dúfam, že mi aspoň v tomto pomôže. Preto - baby skúšajte čo najviac neinvazívnych spôsobov, pretože nikto nevie, ako teraz, či v budúcnosti zareaguje váš organizmus...

romy01
16. okt 2009

ahojte
som po prvom IVFku a zrovna vcera sa mi ukazali //. Zatial som z toho pribrala iba asi 3 kila ale su baby co nabrali aj 10 kilov.
Osobne nepoznam baby y pb po IVFku ale jedna kocka tu na koniku spominala ze po stimulacii jej vyskocil hormon FSH z asi 11 jednotiek na 25 a to je uz cislo absolutnej neplodnosti. Pokial jej neklesne moze sa s babatkom rozlucit.
Jeden znamy mi zas vravel ze pozna nejaku kocku co bola na 2 cykloch IVF a aj ma babatko ale asi po dvoch rokoch jej zistili rakovinu prsnika a po operaciach chodila na chemoterapiu lebo nador bol zhubny.
Na toto som sa pytala priamo v centre lebo som citala ze nejaka komora lekarov na nejakej konferencii odhlasovali ze budu tieto veci povazovat za neskodne lebo v ziadnom pripade sa nedokazalo, ze onkologicke problemy by boli sposobene liekmi. No a v centre mi povedali to iste - nie je dokazane ze pripadne onkologicke ochorenie by nevzniklo aj tak.
Z mojej skusenosti poviem este tolko. Vlani som brala clostilbergyt 2 cykly a tento rok jeden cyklus a na jpravidelnej kontrole sono prs sa ma lekar opytal len jednu vec a sice ci beriem hormony. Takze nieco na tej stimulke je inak by sa to neopytal. Taky lekar co robi sono prsnikov ma na IVF urcitge iny nazor ako lekari co to IVF robia. No na druhej strane - ja adufam ze ma pb obidu a vsetko bude OK - inak by som ostala bez dietata a nikdy by som nedosiahla spokojny zivot

bubulka722
autor
18. okt 2009

Viem, že keď už nie je iná cesta, tak sa človek zmieri s metódou IVF, ale ja stále nemám pocit, že by doktori mali záujem problém neplodnosti naozaj systematicky riešiť. Ja osobne som si všetky vyšetrenia musela pýtať. Ja som o.k., ale manžel nie. Diagnóza oligoasthenozoospermia a musela som sa dožadovať aj horm. profilu. Akonáhle nám vyšiel 2 x zlý SPG, hneď nás tlačili do IVF. Na jednej strane sa urológ vyhne ďalekosiahlym vyšetreniam a nikomu sa nechce pátrať po príčine, tak sa vás radšej zbaví poslaním do CAR. Na druhej strane si môžeme rovno povedať, že IVF je pre CAR super biznis. Ak by tomu tak nebolo, nevznikali by na Slovensku stále ďalšie a je ich fakt dosť. Len v BA už ani nevedia ako si konkurovať a pritiahnuť viac klientov. Preto pýtať sa na horm. dopady v CAR je úplne zbytočné.
V piatok som bola na endokrinológii kvôli mierne zvýšenému TSH, ale všetko je o.k., tak som hneď s dokim hodila reč na túto tému. Povedal mi, že je to fakt sila organizmu ako sa s tým vyrovná, ale je to dosť veľká záťaž. Následky sa ťažko predpokladajú, lebo nie je záujem robiť okolo toho nejaké výskumy a IVF sa zatiaľ nerobí tak dlho aby sa dali pozorovať na ľuďoch. Rakovina môže vzniknúť úplne z niečoho iného, ale hormóny bujneniu môžu dopomôcť.

petra2505
19. okt 2009

Ja sa tiez pripajam do tejto temy, zatial ziadne problemy na sebe nepozorujem akurat som schudla a musela som si kupit rifle o dve cisla mensie, dnes je presne mesiac a dva dni co som zacala stimulovat, ET som mala odlozeny kvoli omylom diagnostikovanemu OHSS.

petra2505
19. okt 2009

a este jedna vec, co ma teda strasne trapi, ze mam tvar ako by som mala 15 rokov a prave ma navstivila puberta takze bez make upu ani na krok 😀 ale nie je to nic co by sa nedalo prezit len aby to ustupilo 😉

takyna
19. okt 2009

Záleží od organizmu , ale trošku sa zanedbávajú vedl.účinky z hormónov, práve preto, že všetky túžime po bábetku, ale je pravda, že narušená imunita, cysty, hematómy, horšie pečenové testy, vypadávanie vlasov, zmeny nálad podotýkam niekedy nekontrolované hlavne pri vyššej a dlhodobejšej liečbe, nafúknuté brušká, OHSS, priberanie, alebo prípadné nechutenstvo....atd 😉 🙂 ale čo narobíme, keď to krásne voňavučké v postielke nechce inak prísť? 😵

takyna
19. okt 2009

Samozrejme som nikoho týmto nechcela odradiť, ale môže sa stať, 😉 , všetky lieky či hormóny bohužial nedodajú blahodárne účinky organizmu, môžu spôsobovať vedlajšie účinky a nie sú to "len" tie čo potrebujeme pri Stimulácii 😵

takyna
19. okt 2009

Babulka ak vám diagnostikovali oligoasthenozoospermiu u muža tak myslím si, že bohužial inú možnosť ako sa pokúšiť o mimi je len IVF v care

bubulka722
autor
19. okt 2009

Takyna s IVF som zmierená, len nechcem ísť s kožou na trh. Stále beriem do úvahy úspešnosť a tá nie je zrovna vysoká. To ešte nehovorím o veľkej pravdepodobnosti MA, takže aká je vlastne percent. úspešnosť s ohľadom na počet narodených detí? Endokrinný systém zdravého človeka je veľmi ľahké poškodiť a ja si naozaj vlastné zdravie vážim nadovšetko. Veľmi túžim po bábatku, ale chcem presne vedieť do čoho idem. Viem, že sa kvôli diagnóze tomu nevyhnem, len si raz v živote nechcem vyčítať.
Samozrejme že týmto nechcem nikoho od IVF odradiť, myslím že túžba je aj tak silnejšia. Napríklad sa hovorí, že horm. antikoncepcia je úplne v pohode. Aj ja som ju brala vyše 4 roky, ale viem, že predsa má svoje vedľ. účinky. Jednou z nich je aj vylučovanie estrogénou močom ženy a následné poškodzovanie mužských reprodukčných schopností.
Vo farmácii je riešenie jedného na úkor iného. Som rada, že na túto tému reagujete a mám takto môžnosť utvoriť si názor. Ďakujem!

misi33
19. okt 2009

Ja si myslim,ze vedlajsie ucinky hormonalnych liekov su a nie male. Urcite na to ma negativne na kazdu z nas.
Je to presne o tom aky ma kto organizmus. Niektora si ich vsimne skor alebo su viditelnejsie.

Pri prvom IVf som mala brutalne velke a bolestive prsniky a nenormalne migreny.Pri druhom IVF sa uz k tomu pridal aj OHSS,takze o nafuknutom bruchu a bolestiach vajecnikov ani nradsej nehovorim. Co sa pleti tyka tak sa mi tiez velmi zhorsila.Zapalene doslova az vredy na brade,bokoch a cele.
Ale co poradit? Aj tak by som do toho urcite isla.Mat babo je tak silna tuzba,ze clovek to preto urobi.

takyna
19. okt 2009

Babulka ja si to nemyslím, myslím si , že úspešnosť je dobrá až výborná, a ja osobne len lutujem, že som skorej nepodstúpila IVF a tak dlho sme sa o to pokúšali prirodzenou cestou, na upresnenie 12rokov
Ale nie je car ako car, pozor na to, na Slovensku jednoznačne odporúčam Helios Martin, v čechách Reprofit

katka14
19. okt 2009

Ahojte babenky, pripájam sa k Vašej témičke. som po 2 IVFkoch, bohužial neuspesných. nemala som žiadne strasne problémy, všetko bolo viac menej ok. bolesti boli, ale to k tomu patrí. ale po týchto 2 IVFkach velmi intenzívne rozmyslam o vedlajsích učinkoch. teraz som ok ale čo za pár rokov? mali sme v rodine rakovinu, takže mi to nie je až tak jedno. bojím sa aby som si v buducnosti niečo nevyčítala. momentálne som vo fáze očisty od hormonov a veľmi rozmyslam kedy a či vôbec ist na dalsie, cez poistovnu posledne hradené IVF. manzel ma klasifikovanu oligoasthenozoospermiu a ja endometriozu som mala. sice mi ju laparoskopicky v roku 2008 odstranili, ale pri nej si človek nikdy nie je istý. a hormony jej len pridávaju na bujnení. 😖

rosienka
22. okt 2009

Jedno su asi vedlajsie ucinky pocas, ci bezprostredne po stimulacii a druhe su tie ucinky, co nas popripade po rokoch cakaju a nevieme ich odhadnut, kedze ich so stimulaciou ani nebudeme spajat. Myslim si, ze to ma a bude mat vplyv na nase telo. Neviem, ci akurat v podobe rakoviny, alebo inych problemov. Co sa tyka rakoviny, o nej sa robili studie, ktore nepotrvdzuju priamy suvis, ale ono je tych studii podla mna este stale malo a je to aj dost zlozite zistit a potvrdit. Vysledky sa dost rozchadzaju. Uvidime, mozno ako vo vsetkom, kazdy organizmus reaguje inak a tak je to aj s vedlajsimi ucinkami. Ja som napriek mojim morbidnym davkam ziadne väcsie problemy nespozorovala, az na par kilogramov... 🙂 , ale ani to som si nie celkom ista, ci ich mam pripisat hormonom, ci maskrtnosti 😎

noe
10. aug 2010

Ahojte babulky.... trochu oprasim temu 🙂
Sme po dvoch IUI a cakame na schvalenie IVF a tak citam vsetko s tym spojene. A niesu to povzbudive spravy. Pretoze ja mam vsetky vedlajsie priznaky (tvar jak pubertak, priberanie - chudnutie, vytoky, bolesti vajecnikov a prsnikov) a hlavne neuveritelne vykyvy nalad. Ani tak nie pocas stimulacie ale potom a ked sa k tomu prida este negativny vysledok, tak som jak besna a leziem na nervy aj sama sebe. Obdivujem manzela, ze este nusiel 😒
A to je len po stimulacii na IUI. Takze hodne sa desim toho, co bude po IVF, kde su tie davky horonov este vyzsie.....

vanma
12. okt 2010

ahojky noe,

pripajam sa k tebe. tiez sme po 3 IUI a mame uz schvalenu ziadost o IVF. mam ist dokonca na buduci tyzden uz na prvu injekciu, no manzel je proti tomu. tvrdi, ze mi nedovoli nicit si zdravie, pretoze nikto nemoze vediet, co to v buducnosti prinesie. ja mam tiez dost citlivy organizmus. doktora sme sa tiez pytali na vedlajsie ucinky, ale ako tu bolo povedane, to ti ziadny doktor, ktoremu mas zaplatis neviem kolko nepovie a len nas ubezpecoval, ze to zeny znasaju dobre.
stale si kladiem otazku, ci je spravne mat dietatko a potom mozno nebyt schopna sa o neho postarat, pretoze mozem mat zdravotne problemy sama so sebou... ty si uz bola na IVF? ja sa veru z toho neviem vysomarit!

noe
13. okt 2010

@vanma ahoj no ziadost schalena a sme uprostred vcelickovania 😉 Urcite to nieje nic prirodzene pichat si vysoke davky hormonov, no my sme isli aj napriek tomu do toho, lebo sanca na prirodzene pocatie je u nas velmi nizka a po babatku velmi tuzime.
Zatial sa mi len hodne zhorsilo akne, a po injekcii ma chvilu boli brusko a trochu unava. Od pondelka pridavame druhe vcelicky, tak som zvedava co to so mnou spravi.
Ale na moje prekvapenie sa citim vo velkej psychickej pohode, chodim vysmiata 😀 Ziadne depky, tak snad ani nepridu 😉
Ja jem tabletkove vitaminy, samozrejme strava co najzdravsia, pohyb a vela tekutin.... urcite aj to pomoze organizmu to lepsie znasat 🙂
Drzim palce, aby ste sa spravne rozhodli. 😉 😉 😉

vanma
21. okt 2010

Ahojky noe, dakujem za infosky a dobre rady. budem drzat pace, aby ti pohoda vydrzala a vsetko dobre dopadlo na prvy sup.
ja som to zvazovala cely minuly tyzden, volala so vsetkymi moznymi babami, co na to uz boli a rozhodli sme sa, ze to odlozime a pockame este. jednej kocke sa to podarilo, ale potom v 9 tt potratila. az potom ju poslali na hemato a geneticke testy. tiez sa chysta na imuno do Prahy. ona mi hovorila, ze ak by to mala podstupit znovu, najprv absolvuje vsetky testy a az potom ide do toho. takto ma sancu napr. odstranit pripadnu alergiu na parterove spermie, je na to liecba. takze si teraz vybaujem tie imuno testy v CR, bo tu to nerobia. mam dobre odporucania na Zlin, su tam velmi mili ludia, uz podla prveho kontaktu takto na dialku, az som zostala prekvapena. a tiez sa chystam za bylinkarkou do Vrboveho. skusim najprv co da priroda. tiez pijem cajiky a aloe vera. stale verim, ze sa to musi podarit! 🙂
drzte sa!

bubulka722
autor
22. okt 2010

@vanma Myslím, že si sa rozhodla správne. Na IVF je stále dosť času ak ťa netlačí vek. Otehotnela som síce po IVF a asi to bola v našom prípade naozaj jedná možnosť. Vzhľadom k negatívam sa určite vydaj prirodzenejšou cestou a až keď nebudeš mať inú možnosť, potom sa rozhodni pre IVF. Pani Kopáčovú ja osobne môžem len odporučiť. Mne veľmi pomohla a veľmi si túto milú osôbku cením!

vanma
22. okt 2010

@bubulka722 Dakujem za tvoj nazor, som za neho rada. vek ma uz aj zacina tlacit, navyse uz som dost hotova z toho neustaleho cakania viac ako 2,5 roka... zatial nam ani jednemu nic nezistili, takze IVF je naozaj posledna instancia. ale teraz som celkom v pohode. Mala si nejake negativne zazitky s IVF? Ako si to znasala? ako si to cele prezivala? Podarilo sa na 1X? o pani Kopacovej som citala vela len dobreho, takze sa na nu tesim 🙂

bubulka722
autor
22. okt 2010

@vanma Pokiaľ nemáte preukázaný problém, tak by bolo fajn poriešiť reprodukčnú imunológiu v Brne alebo v Prahe. Až 60% idiopatickej neplodnosti má za následok práve imunológia.
My sme sa s tým trápili 4 roky a mužove výsledky neboli vôbec dobré, ale nebol to dôvod aby som sa do toho hrnula bezhlavo. Počas stimulky som mala dosť ťažké obdobie kedy ma lámal OHSS. Veľmi prehnane som reagovala na stimuláciu a bol to brutál. Ak by som ten 1. krát neotehotnela asi by mi fakt dlho trvalo aby som sa odhodlala na druhý pokus. Zatiaľ neviem ako nabehnem na riadny cyklus a aké následky to bude mať ďalej, to uvidíme po pôrode alebo o pár rokov. Dúfam, že to bude o.k. 😉

rikuska21
24. okt 2010

@vanma a vsetky ostatne, mam za sebou 1 ivf ko spojene s OHSS, kludne si pozrite fotoalbum co to vlstne je. Je pravda, ze pri stimulacii rastu aj cysty, endometrioza a neviem co este, vsetko mam a bolo to desne, bolesti zmeny nalad, otehotniet sa mi podarilo no v 17ttbabusko zomrelo, takze tak,
no aj tak si myslim, ze je to len a len o nasej tuzbe mat dieta, co vlastne uprednistnime, ci nase zdravei , ktore moze ale aj nemusi byt horsie, je tu aj moznost rakoviny, alebo nemat nikdy dieta,
ja nie som extremistka a obdivujem zeny ktore idu na umele 7-8 krat, ale nakoniec otehotneju a povedia si, ze ta namaha stala za to a asi aj zabudnu na vsetko zle co s tym bolo spojene, takze sa chystam na druhy pokus do brna,

A hlavne som chcela ohladom prahy, boli sme tam a skoro kazdej zene zistia, ze nieco nie je oka, ja si vytvaram protilatky aj na trofoblasty a aj na manzelove spermie, a lieci sa to samozrejme HORMONAMY, prednisonom, ktorymi sa lieci aj rakovina-konkretne nadory na mozgu, a to som naozaj odmietla do seba tlacit,
vela sil a zdaru

vanma
25. okt 2010

ahojky babulka722 a rikuska21. Dakujem za vase infosky. velmi vas obdivujem, po tom, co ste napisali a co som si pozrela fotky rikusky, asi sa zo mna stal zbabelec a som zdesena, nemam vobec chut za takuto cenu ist do toho. ani som netusila, ze imuno problemy sa riesia hormonami, ale ako teraz tak nad tym rozmyslam, ako inak..., ze?!
spravim vsetko pre to, aby sa nam to podarilo prirodzenou cestou. verim, ze to musi vyjst. ak nie, existuje este adopcia...
prajem vam hlavne vela zdravicka a dusevnej pohody dievcence!

zvonkohra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre