Ako nenechať embriá bábätik v mrazáku navždy?

marione74
8. jún 2008

Ahojte uz dlho rozmyslam ci zalozim tuto temicku... vacsina dievcat ma totiz opacny problem, ze ma malo folikov, alebo sa ich malo oplodni, alebo sa neuchytia atd, atd.

Mne ale chodi po rozume myslienka (tak pri 1 ako aj teraz pri 2 ivf) ze co ak bude oplodnenych embryjok dost vela... Napr sa oplodni 7-8, dve mi hned vlozia, uchytia sa (kiezby ;o) budeme cakat dvojicky a v mrazaciku mi ostane este 5-6 krasnych embryjok.
Ano, viem uz z vlastnej skusenosti, ze ziadny scenar si nemozem naplanovat, niekto ma jedno embryjko a otehotnie, ina baba ich ma 15-16 a nestaci to...

Do IVF som vzdy isla s rozhodnutim, ze si vezmem vsetky embryjka - vsetky potencionalne deti dostanu sancu, aj keby bolo viac ako planujeme (manzel by chcel 2 deti, ja asi aj 3)
Ale priznam, ze mam trocha strach, ze by som mala dvoje dvojicky za sebou, alebo 3-4 deti vo velmi kratkom casovom obdobi.

Aj ked som stale rozhodnuta pre vsetky ebryjka, tak ma napada ze co v necakanej situacii, ze by som napr ochorela, alebo by sa nieco stalo s manzelom...

Mozem mrazacikov darovat - ponuknut 'na adopciu'?
Viem ze niektore pary pouziju darcovske spermie alebo darovane vajicka, ale je tu niekto kto daroval alebo na druhej strane 'adoptoval embryjko'?

A ako dlho vlastne mozem svoje embryjka nechat v mrazaku aby sa neznehodnotili a mohla som si naplanovat vacsi vekovy rozdiel medzi detmi? (ak ich tam necham napr. 3 roky, neznizi im to sancu na rozmrazenie oproti tomu keby som ich tam nechala kratko napr len rok?)

Akoze bol by to zvlatny pocit, ak by som embryjko darovala - ze niekto iny vychovava moje dieta ale urcite by som to v krajnom pripade urobila ak by to prinieslo niekomu vytuzene stastie...
Jedno viem isto - nemohla by pokojne spavat, keby som niektore moje embryjko nechala v mrazaciku navzdy.

A na druhej strane - ak by mne nevyslo niekolko krat IVF - mozem si sice adoptovat dieta z domova, ale mozno by som radsej uprednostnila adoptovat embryjko - ked uz dietatko nebude nase geneticky, tak aspon by som bola jeho biologicka mamina...

Dakujem za nazory a rady, verim ze nie som jedina co toto riesi...

marione74
autor
12. jún 2008

neviem dyta, ale tusim sa chodi na to do prahy ci do brna. Genetika sa ale vacsinou robi ak su ivf alebo ket neuspesne nie?

dyta
12. jún 2008

ano, ale mam pocit, ze to robia uz aj v Gyn-five... a robi sa to z embyjí

violoncielka
12. jún 2008

Ahoj marione,tak tu v Italy tento problem nemusim riesit,lebo tu je to zakazane zmrazovat embria, tu zmrazuju folikuly.
Takze ak sa raz rozhodneme pre FIVET (IVF) tak nemusim nad tym uvazovat.Skoda,ze to aj na SK nerobia,ved v podstate sa jedna iba o to ze chlap pojde na odber dva krat-co myslim si nie je az taky problem 😉 .
Ty si ako dlho stimulovala,mne tu povedali,ze jeden tyzden pred odberom ta stimuluju a potom pod sedativami ti odoberu vajicka.Vlastne spis,ale nemas v ustach trubicu (taka lahsia forma anestezie)-co som tiez rada.
Drzim ti palce,aby sa ti embrijka zahryzli a uvelebili pekne v teplucku u mamy,kde im bude supeeeer.
Pa

marione74
autor
12. jún 2008

ahoj violoncielka tu v SK som pocula ze vajicka, teda foliky sa mrazit nejaju co je ocividne hlupost ked inde to ide.
Vzdy si myslim ze je lepsie zamrazit vajka ako embryjka.
Ja som stimulovala 11 dni, na 12 bol odber, zajtra bude transfer, teda dufam ak nedostanem OHSS. 😒

pahu
12. jún 2008

Marione, bude transfer, a hotovo 😀

marione74
autor
13. jún 2008

mala si pravdu Pahu 🙂 tak tak chvala Bohu, OHSS sa drzi odo mna teda dalej 🙂 🙂

marione74
autor
16. jún 2008

kveta, si tui? Som rozmyslala nad tvojim pribehom, tak ked nemozete mat geneticky zdrave deti a uz ste sa vzdali myslienky na svoje potomstvo, ale co tak aj darcovske vajicko aj darcovske spermie?
Viem ze to nie je ideal, ze dieta nebude vase geneticky ale aspon biologicky..

jankita
16. jún 2008

Ahojte dievcata, neviem, ci to tu niektora z vas uz pisala alebo nie, teraz nemozem citat celu diskusiu. V USA a Kanade bezi program adopcie embryi. Ten program sa vola snehova vlocka a postup je podobny, ako pri adopcii dietatka. Normalne bezi databaza darcov a prijimatelov, kontroly socialnych pracovnikov a tak. Rozdiel pri dietatku a embryjku je v tom, ze darcovia sa sami rozhodnu, ktoremu paru poskytnu tie embryjka. Normalne spolu komunikuju, dokonca sa potom surodenci aj stretavaju. Neviem, ci o tom niektora nieco pocula. V SR a v CR zatial snehova vlocka rozbehnuta nie je a ani neviem, ci by nieco take zakony umoznovali.

marione74
autor
16. jún 2008

to je zaujimave jankita, kedze nas co ma problem s otehotnenim stale pribuda, a CAR sa stale viac plnia, skor ci neskor aj u nas budu musiet ten program zaviest, presne to ma napadlo,ze to je vlastne nieco ako adopcia.
Len si mimiska adoptuju skor 🙂
A fajn je to, ze pary sa mozu rozhodnut ze komu emrysko adoptuju.... aj ked ma vyhody aj anonymna adopcia..

Vraj v niektorych CAR si da embryjko 'kupit' ale este tato tema nie je az taka 'hot'
Kazdopadne pre zeny ktore maju za sebou viacero neuspesnych IVF, tak je toto jedna z moznosti...

jankita
16. jún 2008

veru marione, bolo by to fajn. Inak zaujimave na tom je, ze vsetky pary ktore darovali embrya, mali za sebou 1 ivf a potom este prirodzene otehotneli 😀 . Tak uz potom nechceli mat dalsie deti. Preto sa aj rozhodli embrya, ktore im zostali po prvom ivf, darovat.
Tiez by som o tom nevedela, ale akurat tuto sobotu v noci isiel na spektre dokument o tej adopcii embrya, tak som si to pozrela.

marione74
autor
16. jún 2008

aha, vies co inak vela zien po prvom ivf otehotnie druhy krat este prirodzene. Dokonca jednej znamej sa to stalo a doktori hovorili ze nikdy nebude mat deti.
Ja som v to tiez dufala, ze potom sa to telo umudri a chyti sa rychlejsie a samo.
Ale v aprili na laparke mi zistili uplne neprichodne vajcovody ☹ takze ak by sa take raz stalo, tak to bude zazrak od Boha...

marione74
autor
16. jún 2008

a Ty jankitka si ako teraz na tom? vidim ze 2 pokusy neuspesne, co idete riesit dalej?

jankita
17. jún 2008

ja mam za sebou dve neuspesne inseminacie, resp. iba jednu, lebo pri prvom pokuse nevysla ani stimulacia. Mam anovulacne cykly, uplne rozhadzany hormonalny profil, nefunguju mi vajecniky. Teraz cakam na MS, potom skusime este jedno iui a ked to nevyjde, tak ivf. Teba caka rovno ivf, ze? Ako dlho sa snazite? My uz tretim rokom ☹

marione74
autor
17. jún 2008

janitka no mne tiez moc nefungovala ovulka, teda ani urcite neviem, nechodila som tak casto na folikulometriu... ale myslim ze niekedy som ovulovala.

My sme skusili 3 IUI a 1 ivf neuspesne a teraz som po 2 ivf, mam 2 embryskov v brusku tak o 10 dni uvidime ci sa uchytili, pevne verime ze ano.

Ale u nas aj muzikov spermos nic moc... u Vas ok?

jankita
18. jún 2008

u nas mierne horsi, ale nie je to katastrofa. Mame sa vyhybat stresu a tak. Kedy budes mat vysledky? Budem drzat palceky, nech sa uchytia bojovnici 😉 🙂

marione74
autor
18. jún 2008

Este 9 dni... dakujem 😉
No keby to bolo take lahke sa vyhnut stresu, to sa da vtedy ked budeme lezat v posteli cely den? Ja praveze aj v tedy mam stres lebo furt rozmyslam nad blbostami... 🙂

jankita
18. jún 2008

marione - ja pijem caj na ukludnenie 😀 . Inak tiez je to take - no vyhybaj sa stresu, ked v praci si v strese, svokra tiez prida svoje... Pred oplodnenim zakazdym zapnem gombik ignore. 😀

marione74
autor
18. jún 2008

a dobre robis 🙂 🙂 🙂

marione74
autor
30. jún 2008

jankitka, tak mne to nevyslo, hoci embrysky boli na treti den oba osembunkove ☹ tak hadam do tretice to vyjde.

marione74
autor
30. jún 2008

raz to skratka vyjst musi.... 😠

jankita
1. júl 2008

ooo, to mi je luto ☹ . Ani neviem, co na to povedat. 😔

pupo
17. júl 2008

caute baby! Chcela by som sa spýtať ako v Iscare mrazia embryá, t.j. koľko kusov spolu. Chystám sa na prvé IVF a keď stimulka dobre dopadne dám si vložiť len jedno embryo a zbytok by som chcela zamraziť. Ale keďže si chcem dať vložiť len jedno aj v prípade KET ( ak by to v prvom prípade nedopadlo dobre ) tak si myslím, že by bolo dobré všetky zvyšné mraziť po jednom. Lebo ak sa mrazia po dvoch, troch, čo s tými rozmrazenými? Snáď ich nevyhodia? a pochybujem, že by sa mohli druhý krát zmrazovať...

marione74
autor
22. sep 2008

pupo, ako to dopadlo s tym mrazenim, zaujima ma to, lebo napr. v GF mrazia po 3 tusim. Zamrazili Ti aj jedno alebo dve? Myslim ze jedno asi nie, lebo ked Ta uz pripravia na KET tak chcu aby mali co vkladat a jedno tam je predsa riziko ze sa embrysko nerozmrazi nie?
vidim v pase ze 1 ivf neuspesne, 😒 mate teda nejakych snehuliacikov?

pupo
24. sep 2008

ahoj marione, nedopadlo to dobre. Z 5 vajíčok sme sa po predíženej kultivácii dopracovali len k jednému embryu, ktoré bolo vložené, ale výsledok bol negatívny. Ale hneď po punkcii som im ( v ISCARE ) povedala, že ak niečo zostane, chcem mrazit po jednom a povedali , že nieje problém. A čo sa týka KET, keď sa nerozmrazí jedno, vyberú druhé...mne pôvodne išlo o to aby sa nemrazilo zbytočne po dvoch, resp. troch keď som si chcela dať vložiť len jedno...ale bohužiaľ k mrazeniu nedošlo

jankajs
13. dec 2008

V Heliose dajú odporúčanie na genetiku a podľa výsledkov rozhodnú, či sa zmrazené embryá dajú použiť na darovanie. Ide zrejme o niečo podobné, ako keď sa darujú vajíčka alebo spermie - aby sa vylúčili možné vrodené genetické poškodenia plodu. V podstate to chráni príjemcov, lebo prirodzene každý túži po zdravom uzlíku šťastia. 😎

kay..
14. dec 2008

Nam po 1 IVF vlozili 3 embrya najlepsiej kvality a 2 zamrazili. Otehotnela som s dvojickami a stale mame 2 zamrazene. 4 deti nechcem, 3 mozno ano, zatial budeme platit 2-3r za mrazene embrya a potom sa rozhodneme ci budeme mat FET s 1 alebo 2. Embrya nechcem dat na adopciu ani ich zahodit.

lia
14. dec 2008

ahojte,

neviete mi poradit??my mame este dvoch mrazacikov,uz to budu skoro dva roky a este od nas nikto nepytal ani korunu za "uskladnenie".ako to,ze nam to nikto neuctuje??neviem ci tam mam zavolat alebo co robit dalej.

lenka20
14. dec 2008

lius urcite tam zavolaj, CAR zvyknu mat v stanovach, ze pokial ,,rodic,, neprejavuje zaujem o embrya a nie je zaplateny poplatok za zmrazenie a skladovanie tak embrijka likviduju.... ale pokial ta ani na zaciatku ohladne mrazenia nekontaktovali tak je mozne aj to, ze ich nemrazili, mozno neboli v takej kvalite aby boli vhodne na mrazenie... urcite sa na to informuj, viem o kocke, ktora si myslela, ze ma 4 zmrazene embrijka a ked im pred KET volala, tak povedali, ze nema nic zmrazene....toto konkretne sa stalo v GF...

fany25
26. jan 2009

Ahojte chcem sa spýtať či má niekto skúsenosti s vložením zmrazených embrií.

paaat
12. feb 2010

Ahojte,
prosim kto mi moze pomoct,hladam darkynu vajicok-je to surne.Dakujem

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre