Ako nenechať embriá bábätik v mrazáku navždy?

marione74
8. jún 2008

Ahojte uz dlho rozmyslam ci zalozim tuto temicku... vacsina dievcat ma totiz opacny problem, ze ma malo folikov, alebo sa ich malo oplodni, alebo sa neuchytia atd, atd.

Mne ale chodi po rozume myslienka (tak pri 1 ako aj teraz pri 2 ivf) ze co ak bude oplodnenych embryjok dost vela... Napr sa oplodni 7-8, dve mi hned vlozia, uchytia sa (kiezby ;o) budeme cakat dvojicky a v mrazaciku mi ostane este 5-6 krasnych embryjok.
Ano, viem uz z vlastnej skusenosti, ze ziadny scenar si nemozem naplanovat, niekto ma jedno embryjko a otehotnie, ina baba ich ma 15-16 a nestaci to...

Do IVF som vzdy isla s rozhodnutim, ze si vezmem vsetky embryjka - vsetky potencionalne deti dostanu sancu, aj keby bolo viac ako planujeme (manzel by chcel 2 deti, ja asi aj 3)
Ale priznam, ze mam trocha strach, ze by som mala dvoje dvojicky za sebou, alebo 3-4 deti vo velmi kratkom casovom obdobi.

Aj ked som stale rozhodnuta pre vsetky ebryjka, tak ma napada ze co v necakanej situacii, ze by som napr ochorela, alebo by sa nieco stalo s manzelom...

Mozem mrazacikov darovat - ponuknut 'na adopciu'?
Viem ze niektore pary pouziju darcovske spermie alebo darovane vajicka, ale je tu niekto kto daroval alebo na druhej strane 'adoptoval embryjko'?

A ako dlho vlastne mozem svoje embryjka nechat v mrazaku aby sa neznehodnotili a mohla som si naplanovat vacsi vekovy rozdiel medzi detmi? (ak ich tam necham napr. 3 roky, neznizi im to sancu na rozmrazenie oproti tomu keby som ich tam nechala kratko napr len rok?)

Akoze bol by to zvlatny pocit, ak by som embryjko darovala - ze niekto iny vychovava moje dieta ale urcite by som to v krajnom pripade urobila ak by to prinieslo niekomu vytuzene stastie...
Jedno viem isto - nemohla by pokojne spavat, keby som niektore moje embryjko nechala v mrazaciku navzdy.

A na druhej strane - ak by mne nevyslo niekolko krat IVF - mozem si sice adoptovat dieta z domova, ale mozno by som radsej uprednostnila adoptovat embryjko - ked uz dietatko nebude nase geneticky, tak aspon by som bola jeho biologicka mamina...

Dakujem za nazory a rady, verim ze nie som jedina co toto riesi...

marione74
autor
8. jún 2008

opytam sa na to este aj dokiho v centre.

cikyta
8. jún 2008

ok. A máš istotu

helka1
8. jún 2008

Cykyta, to ze by mohli darovat embryjka len vysokoskolsky vzelani ludia mi pripada pritiahnute za vlasy, ved keby boli stanovene take "podmienky" tak asi by sa tazko naslo vhodne embryjko na darovanie 😅 . A nemyslim, ze par ktory sa rozhodne darovat embryjko vyplna nejaky dotaznik o dosiahnutom vzdelani. Nie som v tomto odbore novacik a tuto informaciui pocujem po 1x..
Ine naroky sa kladu na darcov spermii, tam je podmienka vysokoskolskeho vzdelania 😉 ved sa jedna o lepsi geneticky "zaklad"

cikyta
8. jún 2008

Ja som to o embrijkach netvrdila, ale o spermiach ano.

nelynka
8. jún 2008

baby, my sme chceli keby sa nejake vajko zvysilo a suhlasili by stym aj oni, darovat manzelovej sesternici..oni sa s muzom pokusali 7 rokov, mali za sevbou kopu IVF a potom im povedali, ze jej vajicka a jeho spermije sa neznasaju a proste spolu mat deti nikdy nebudu...

cikyta
8. jún 2008

ak si darujete vajíčka v rodine,je to zadarmo.

gabika24
8. jún 2008

ahojte.
ja som mala pri prvom ivf 20 vajíčok, oplodnilo sa 16 a z nich posledný ket vyšiel - vkladali 3, chytilo sa jedno.
pri druhom ivf som mala len 1 vajíčko, pri 3. ivf dve oplodnené - vložili a čakáme dvojičky.
to len vzhľadom na úspešnosť - pri nás -naozaj sa to nedá dopredu naplánovať.
existuje tzv. soft ivf (tá téma tu niekde je) - nastimulujú menší počet vajíčok, t. j. potencionálne sa dajú využiť všetky embryjká.
k tomu darovaniu embryí - keď je ich viac, pýtajú sa hneď pri prvom transfere, čo s ostatnými, či dať zamraziť, na likvidáciu alebo na darovanie - ale neviem, či vo všetkých centrách (treba sa na tieto možnosti pýtať priamo doktora alebo embryologičky).
a k tomu darovaniu spermií - kamarát chodieval darovať pravidelne - v bratislave (len neviem do ktorého centra) a vysokú školu nemal, ale myslím, že vyžadovali maturitu a robili sa nejaké testy (neviem, či aj inteligenčné - tak podrobne som sa ho na to nepýtala). pri darovaní embryí je to asi ináč - neviem, či si zisťujú potom o vás info a dajú tomu páru, ktoré chce prijať darované embryjko na výber...
- dúfam, že som to písala dosť zrozumiteľne...
babulky, držím palčeky 😵

nelynka
8. jún 2008

viem ze ked chce niekto prijat darovane embyro tak sa vybera podla kriterii ake si zada ten co to embrio chce..minule to davali na discovery...

helka1
8. jún 2008

cikyta no neviem, na 1.stranke tejto temy je nieco take napisane, tak som to pochopila tak.

Inac darovanie cohokolvek embryi, spermii, oocytov je anonymne, takze nie, ze si vyberiete sesternicu a pod aby vam prisla darovat vajicka tak to nefunguje 😔 .
Pochybujem ze je to zadara, ved cely proces od liekov po samotne zakroky, odmena darkyni - to nieco musi stat, takze ani to nie je zadarmo. Viem, ze niektore centra tak robia, ze ked si privediete darkynu, dostavate sa v poradovniku prijemcov o embryjko dopredu a nemusite cakat.

Nelynka tie kriteria su mozno niekde v Amerike ale u nas 😨 tazko pretoze u nas je nedostatok embyi a nieto aby si este niekto vyberal

nelynka
8. jún 2008

hela ked my povieme jasno, ze chceme darovat nase embrya jej tak jej ich daju...a je to presne tak ako u spermii, ked pouzivas darovane..zadas si kriteria, ze chces aby mal vysoku skolu, abymal cierne vlasy a modre oci ten darca.. a oni ti to podla toho prisposobia..tak isto ti aj ponuknu vajicka..vhodne pre teba..daju ti materiali o rodicovh a ty sa rozhodnes ci ano alebo nie...

helka1
8. jún 2008

nelynka nedaju ! prever si to v centre😉 este raz pisem darcovstvo embyi spermii, oocytov je anonymne ! 😎
Ako by si neskor riesila dilemu, ze sesternica ti vychovava tvoje dieta ??? Pacilo by sa ti to ? Mne teda nie.

A k tym kriteriam, SK je mala krajina s nieco vyse 5 mil obyvatelmi, kolko myslis, ze ma neplodnych parov, kolko myslis, ze sa odhodla na IVF a kolko myslis, ze z toho zvysi na darovane embryja ??? Este stale si myslis, ze bude z coho vyberat ? OK beriem argument o vyzore, ved nechces aby dietko bolo blond, ked par je tmavy... ale to je podla mna asi tak vsetko, na darovane embryja su poradovniky 😉

cikyta
8. jún 2008

helka,mám 2 kamarátky. Jednej dáva sestra vajíčko a druhaj kamarátke dáva sesternica. Maju to zadarmo. A keby chceli od neznámeho darcu , tak platia 15000 sk. A toto mám na 100% pravdu!

nelynka
8. jún 2008

tak vidis helka...ze to ide 😎

cikyta
8. jún 2008

Možno ako v ktorom centre. Ale toto platí pre helios. a n-a-o-z-a-j.

nelynka
8. jún 2008

dobre vediet ciky, ja sa na to chystam opytat tu v Prahe v gennete ci take nieco robia..

cikyta
8. jún 2008

v Prahe posielaju v momente na genetiku -prv než začnu robiť ivf-že? tu vôbec nie.

dicinka1
8. jún 2008

cykita ma pravdu..len vysokoskolaci-....

helka1
8. jún 2008

nejdem sa baby hadat 😀 , neviem ako sa bude sestra a sesternica citit ked budu vediet, ze ich deti vychovavaju pribuzne a budu mat tie deti na ociach ale toto je len v hypotetickej rovine.
Ale asi je to o tom ze aj ja mozem povedat ze mam pravdu, tak si majme tie svoje pravdy 😀

dicinka1
8. jún 2008

ja by som zvysne jajka zamrazila..hoci by mozno neprezili..ck ked moja dcera by tiez nemohla mat detii.....takze asi tak..nikdy by som svoje jajko nedarovala nikomu...a to preto,lebo by ma to potom k tomu tahalo..puto...proste..neviem si predstavit,ze by po svete chodilo moje dieta a ja by som ho nemohla ani objat..ani vybocat...

dicinka1
8. jún 2008

a inac keby kazdy daroval spermie...co by to tu bolo?prepacte,ale hlavne romovia by na to chodili....

cikyta
8. jún 2008

helka. máš pravdu-preto by som nič nedarovala. Ani sestre. Nikomu. Ale robí sa to a to je druhá vec. Vajíčka sa u nás darujú,ale vynosiť nám to príbuzný nesmie-aspon nie v našom štáte.

dicinka1
8. jún 2008

ja pisem o tom,kto moze darovat spermije..myslim ten prvy prispevok odo mna....

nelynka
8. jún 2008

cyki nie, neposielaju, len ked mas nejake problemy vazne...nam povedala dokina ze nas posle ked nevyjde IVF a popripade KET...vecsinou to posielaju ked nevyjde IVF alebo viacejkrat IUI...alebo priamo na poziadanie..ja som si tak vydupala zatial imunologiu a gennetiku urobime ked nevyjde KETko..mame na to narok, kezde manzel mal rakovinu..

cikyta
8. jún 2008

nely dík.

nelynka
8. jún 2008

nemas za co cyiky, ked viem poradim 😀 ked neviem tak zistim a poradim 😎

cikyta
8. jún 2008

My sme mali jedno neúspešné ivf a mužova celá rodina zomrela na rakovinu.

nelynka
8. jún 2008

ty vole!!!

zo strany manzela ale nikto na rakovinu nezomrel, a uz jedno dieta mal, preto chcela robit doktorka genetiku, aby sa zsitilo, ci preto ma slabe spermije ze mal rakovinu alebo ci to maju v rodine nejako dane...

nelynka
8. jún 2008

ciky, ked pojdes do centra tak sa normalne na to opytaj a ziadaj si geneticke vysetrenie...

cikyta
8. jún 2008

Ja dúfam,že za chybné spermie môže mums-mal ho ako chlapec a bol silný. (dúfam,že rak sa nikdy neukáže)

nelynka
8. jún 2008

ciky neprajem to naozaj nikomu..u nas to prislo strasne rychlo, drahy sa mi to bal povedat lebo myslel ze zdrhnem, mal rakovinu vo vajecniku a myslel si ze uz ho takeho chciet nebudem..ale dali sme zmrazit spermijky a preto aj IVF...ja budem mat teraz len 21 rokov...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre