Ferticent v Bratislave, 2. časť

babulka123
13. feb 2009

ahooojte vitajte v pokracovani velmi uspesnej tehulkovskej temy.
mne Ferticent priniesol to po com som najviac tuzila a tak zo srdca prajem kazdej jednej aby vam to vyslo. Ludia {nemozem napisat ze personal lebo su to v 1 rade ludia} vo FC su naozaj uzasni, mili , ochotni a snazia sa zo vsetkych sil pomoct nam....

za vsetko co pre nas robia im veeeelmi veeeelmi pekne DAKUJEM....

haimi
28. jan 2014

@azzura budem mat 34r a nevycerpala som este ani jednu moznost. V Brne je to teraz take problematickejsie, kvoli tomu novemu zakonu. Ale vyskusam a uvidim, co na to poistovna 🙂

katka.gzd
28. jan 2014

@haimi aky novy zakon? vobec nesledujem... Reprofit Brno si nechavam ako poslednu moznost keby sme vycerpali este 2 pokusy tu u nas...vdaka

haimi
28. jan 2014

@katka.gzd tak to mas potom v pohode. Treba mat dopredu schvalenu ziadost poistovnou s argumentami, preco zahranicie a nie Slovensko a s 3 peciatkami - gynekolog, Reprofit a klinicke pracovisko, co je v tomto pripade primar nejakej univerzitnej nemocnice. Bola som tak max v trnavskej nemocnici na laparke, ale Trnavska nie je univerzitna, takze neviem. A hlavne ani nemam este premyslene, co takemu primarovi akoze poviem... Radost 😒

katka.gzd
29. jan 2014

@haimi no ja by som mu na rovinu povedala, ze psychika hra obrovsku ulohu a bohuzial v tebe slovenske centra nevzbudzuju taku doveru ako Reprofit a kedze ta IVFko stoji nemale peniaze ci pojdes na slovensko alebo do ciech, chces dat peniaze do centra ktoremu doverujes... ja by som sa v pohode zahrala aj na hysterku...

haimi
29. jan 2014

@katka.gzd super, pridam si do uz mojich premyslenych argumentov 🙂 a ides vyskusat do ferti ?

katka.gzd
30. jan 2014

@haimi ano, ideme na vstupny pohovor o 2 tyzdne...u nas je to storry uz viac ako 3 rocna s velkymi pauzami kedze na prve IVF sme sa dostali zhruba rok po mojom vysadeni antikoncepcie, az o dalsi rok sme sli na KET (zostali nam mrazacikovia z IVF) a az teraz zasa po viac ako roku sa citim na nejake pokracovanie...medzitym sme skusali aj IUI niekolkokrat (tesne po KETe, no najskor laparoskopia, skumanie priechodnosti a driling vajecnokov). Citim, ze potrebujem "fresh start" aj preto, ze v mojom zdravotnom stave nastali zmeny...ja som totiz vobec nemala cyklus 2 a pol roka od vysadnia ATK, musela som chodit na vyvolavacky aby som mala menstruaciu, no po poslednom IUI v Januari 2013 som sa dala na radikalnu dietu (chcela som sa povenovat sebe kedze pocas 2 rokov so stimulkou som postupne pribrala 15kil a uz to bolo neunosne) a nejakym zazrakom cyklus prisiel sam od seba a chodi pravidelne...sice najskor po plus minus 32dnoch a teraz je to zasa 42, ale chodi.....sam od seba.....a preto chcem aby ma niekto znova poriadne prezrel a urobil vsetky vysetrenia, nechcem pokracovanie v zapocatom na zaklade uz urobenych starych zaverov a zaroven uz nechcem stretnut tych neprijemnych ludi v GF, necitila som sa tam dobre.... vkladam do Ferticentu velke nadeje a dufam, ze na dalsie IVF ani nedojde...ze to poriesime mozno cez IUI....uvidime...ale ak to inak nepojde, som pripravena ist aj na dalsie IVF...sily na dalsi boj mam nazbierane 🙂 uvidime ako to dopadne

haimi
30. jan 2014

@katka.gzd jaj, drzim palce, hlave sa nastavit pozitivne a urcite to musi vyjst 🙂 ja aspon nemam problem s pravidelnostou cyklu, ms chodi ako hodinky kazdych 28 dni, staci mi co uz mam a dufam ze uz nic nenajdu 🙂

mistisa
31. jan 2014

Ahojte babenky chcem sa vas spytat jednu malicku otazocku.boli sme na KET 16.12 testy boli pozitivne aj krv aj na sono sme mali gestacny vacok a potom aj 2,7 mm plodik. len sme sa nedostali k srdiecku v pondelok na sone mi povedali ze sa plodik nevyvija vysadili mi lieky a dnes uz zacinam slabo krvacat. Prosim vas komu sa to stalo kedy sa moze ist na dalsie KET ked to samo odislo? teda dufam ze ked uz dnes je to takto ze to odide samo a nebude nutny kyret. dakujem moc moc za odpovede 🙂

katka.gzd
31. jan 2014

@haimi tak nech ti tak dobre aj vydrzi a 2014 bol "nas" rok 🙂

katka.gzd
31. jan 2014

@mistisa ja som sa nikdy tak daleko nedostala, ale odporuca sa minimalne 3 mesiace podla toho co som citala, presne ti povedia v centre podla tvojho stavu (ci bude nutne cistit alebo nie...) drzim palce aby si bola ready na dalsi pokus co najskor

mistisa
31. jan 2014

@katka.gzd dakujem moc moc.skusala som dr zavolat a povedal ze jeden menzes este a ten dalsi uz mozme.ak teda nebude cistenie.v tom pripade sa musi cakat 3 mesiace.dakujem moc 😉

katka.gzd
31. jan 2014

no, to je na 3ti cyklus (tento skonci, jeden dalsi a na treti ides)...cize v podstate to iste co som pisala....bacha na unahlenie sa, kedysi sa po potrate odporucalo cakat dokonca cely rok...ale to uz sa chvalabohu prekonalo....je to kvoli tomu, ze ked to uponahlas, moze sa zbytocne zopakovat scenar....samozrejme, cim skor sa "to" stane, tym menej je nutne cakat....niekedy naozaj trpezlivost ruze prinasa ako sa hovori.... 🙂

mistisa
31. jan 2014

@katka.gzd vlastne ano v podstate si mala pradu ja som zabudla ratat toto 😀 dakujem moc veru mas pravdu.tak uz nech to je 😉 😉

katka.gzd
14. feb 2014

kocky nejak je tu mrtvo...nikto nic neriesi aktualne? nam vcera poslali ziadost na poistovnu tak cakame... 🙂

bubulacka
14. feb 2014

Baby ahojte, ja prispievam prvy krát do diskusie 🙂 o bábätko sa snažíme 2 roky, mame kadejaké trampoty, ale o tom som teraz nechcela 😎
Čítala som si diskusiu par strán dozadu, celkom este neovládam všetky tie skratky a názvy co sa tam používali, ale snažím sa dostať do obrazu. 😀
My sme pred rokom dostali odporúčanie na ICSI, kvôli zlému SPG. Nejak sme to neriešili, skúšali sme este prirodzene. Pred 3 týždňami sme nasadili "vitaminovu" terapiu, uvidíme, ci to pomôže, ale ak by nie, prosím -
1, je možné absolvovať IVF aj bez ICSI?
2, je ferticent v BA najlepšia možnosť ? Alebo radsej skúsiť iné centrum?
3, ak by bolo potrebne predsa len ICSI, jediný, kde sa neplatí je práve FC?
4, dala by sa spravit aj PIGD? Co to u nich stojí?
5, niekde som čítala, ze sa zvyknú vkladať 2 vajíčka. Možem si vybrat, ze by som chcela vložiť len 1? Aby sme predišli dvojickam, ci tam sa nedá do toho kecat?
Ak by ma este niečo napadlo, skúsim sa znovu spytat 😅 dakujem pekne za odpovede.

haimi
14. feb 2014

@katka.gzd cauko, uz mas za sebou prvu konzultaciu ? Ja som sa nakoniec objednala do toho Brna na 3.3. , tak som zvedava ci to bude fakt take super, ako to vsetci opisuju. Uz som si aj pomailovala s dr. Stelclom, ku ktoremu ideme a podla tej komunikacie to vyzera super 🙂

sherny
15. feb 2014

@haimi ahoj, prosím ťa, prečo si sa rozhodla práve pre brno?

haimi
16. feb 2014

@sherny mam viacero problemov a na brno su tu velmi pozitivne referencie, tak to chcem vyskusat. Dufam, ze mi poistovna schvali ziadost. Pokial nie tak budem musiet ist niekde do BA. Mam este vsetky 3 pokusy, tak ich chcem vyuzit. Ty chodis do ferti?

sherny
16. feb 2014

@haimi áno, už máme iba 1 pokus, a všetky sme boli tam doteraz...sme tam spokojný, aj ked tehu som zatiaľ nebola... ☹ ..ale ja mám endo a PCO a všetko možné ☹ ☹ ☹

haimi
16. feb 2014

@sherny ja mam tiez endo a presne opacne nizke amh ... je mozne ze budem mat aj nejaky problem v maternici ☹ zatial je to iba teoria, ale po neuspesnej hysteroskopii asi nejaky problem asi bude ☹

sherny
16. feb 2014

@haimi neviem, čo je to hysteroskopia, ale dali sme si urobiť genetiku, a tú máme v poriadku 🙂 🙂 , aj manžel je v poriadku, mali sme už 2 pokusy, dva vklady, nemali sme vôbec mrazáčikov ☹ ..pri prvom IVF sme vložili iba jedno, kt.zostalo na 3 deň a pri druhom IVF sme vložili 2 blasto, a aj tak sa neuchytili...a to máme aj 4 IUI za sebou neúspešne ☹ ...mne pri laparke zistili endo, a doky hovorí, že to je najväčší problém ☹

katka.gzd
17. feb 2014

@haimi Ahoj, tak to je super, drzim paste, ja som si s Marcelom tiez zopar mailov vymenila este ked sme zacinali a bola som uzasne milo prekvapena, ze napriek tomu ze som nebola "jeho" pacientka mi odpovedal rychlo, obsirne, milo....uzasny clovek 🙂 tesim sa potom na tvoje referencie... mozno sa na 3tie utrhneme aj my do Brna....ja skor dufam, ze na tretie uz nedojde....
u nas prva konzultacia dopadla fajn, vsetko sa potom zbehlo velmi rychlo, obehali sme este v dany den mojho gyndosa pre "vymenny listok" do GF pre stare vysledky aby sa mohla hned podat ta ziadost na poistovnu...ale som rada, aspon to bude mat rychlejsi spad...uz aby to bolo...tento tyzden sa chystam vyvolavat poistovni nech to schvalia skor jak dojde dalsi cyklus...uvidime jak to pojde
a prepac za hlupu otazku, ale "neuspesna hysteroskopia"...to akoze sa ju nepodarilo vykonat? ci jak si tro myslela?

katka.gzd
17. feb 2014

@bubulacka ahoj, k tovojim otazkam:
1, je možné absolvovať IVF aj bez ICSI? ano je to mozne, ale treba dobry spermiogram..pri horsom radsej embriolog vyberie najkrajsiu spermiu a vpichne..preco vlastne ICSI nechces?
2, je ferticent v BA najlepšia možnosť ? Alebo radsej skúsiť iné centrum? toto je cisto subjektivne..kazdy hovori to svoje podla toho kde nakoniec otehotnel..za mna GF nie a Ferti uvidime 🙂 Iscare nikto neodporuca, ale napriek tomu maju pacientiek dost...
3, ak by bolo potrebne predsa len ICSI, jediný, kde sa neplatí je práve FC? v Iscare neviem ci sa plati, v GF sa urcite plati..my sme platili, vo Ferti sa neplati..
4, dala by sa spravit aj PIGD? Co to u nich stojí? toto neviem bohuzial odpovedat
5, niekde som čítala, ze sa zvyknú vkladať 2 vajíčka. Možem si vybrat, ze by som chcela vložiť len 1? Aby sme predišli dvojickam, ci tam sa nedá do toho kecat? jasne, ze mozes do toho kecat, je to tvoje telo...dohodni sa s dokim...dve sa davaju pre zvysenie sance...nestava sa zasa tak casto aby sa obe uchytili...
drzim paste do snazenia...okrem toho zhorseneho spg mas aj ty daco? u nas kombinacia PCO a zhorseny SPG takze ine ako IVF za pomoci ICSI nam nehrozi...

katka.gzd
17. feb 2014

@sherny ahoj, endometrioza sa da aj operovat...moja byvala kolegyna riesila IVFka a mala endometriozu...myslim, ze po 2-3 neuspesnom (mala ich 4-5 tusim) bola na operacii kde jej to davali doporiadku a nasledne sa im konecne IVFko zadarilo, no o male prisli, ale to posledne uz dopadlo uspesne...maju zdraveho chlapca...cesta zarubana, ale ide to...drzim paste

bubulacka
17. feb 2014

@katka.gzd jeeeeej dakujem za odpoved. Uz som ani nedufala, ze niekto odpíše 😉
ICSI nie ze by som vyslovene nechcela, len bez toho ICSI mi to príde take "prirodzenejsie"? - nie je to asi to správne slovo, ale proste pri ICSI ti doktor vyberie konkretnu spermiu a on rozhodne o tom, co sa narodí 😀 pri obyčajnom IVF sa samo rozhodne, ktorá spermoska sa prvá "prebojuje" 😀 proste osud 😀 ale to su len úvahy - nebudem sa brániť ničomu 🙂
Vieš co, ja som mala vsetko - menstruacia 2x do roka, stresy, zevraj aj PCO, anovulacne cykly, a teraz pri poslednej kontrole u lekára mi povedal, ze on u mna nevidí žiadny problém az na dlhšie cykly (cca 40), a ze dokonca ovulujem. Takze asi len ten zlý SPG ( dufam) 🙂

katka.gzd
17. feb 2014

@bubulacka ja cez vikend malokedy sedim za pocitacom, preto odpisujem az v tyzdni 😉 chapem tvoj argument s prirodzenym vyberom, ale tym, ze sa vajicka "zleju" so spermiami, stejne by to nebola ta najvytrvalejsia, najzdravsia, ale len ta, co je momentalne pri zliati najblizsie a nemusi to byt ani ta najkvalitnejsia....bohuzial pri IVF ten "prirodzeny vyber" najsilnejsieho jedinca odpada tak ci tak....je asi vazne lepsie ked laborant vyberie tu, co ma spravny tvar a pohybuje sa spravnym smerom pretoze je predpoklad, ze ta je zdrava....preto sa tomu ja osobne vobec nebranim...a ci je to zrovna dievcatko alebo chlapcek, to nevidi aj tak 😀 pre mna je hlavne aby sa zacali potom uspesne delit a vydrzalo ich do blastocysty co najviac....
a kto ti diagnostikoval to "zevraj" PCO a kto teraz tvrdi, ze mas vsetko okej? ta ista osoba? klasicky gyndos alebo uz doki z centra? sa pytam pre to, ze ja som bola podla jednej mojej byvalej doktorky tiez zdrava a po zmene na ineho gyndosa som bola diagnostikovana hned... a na PCO je jednoduchy test na AMH hormon, robi sa z krvi a podla toho je jednoznacne urcitelne ci PCO mas alebo nie, zaroven vidno na ultrazvuku ako velmi zanesene vajecniky su/niesu.... ja som tiez menstruaciu najskor nemala vobec, teraz mi to chodi cca po tych 40 dnoch...robila som aj nejake ovulacn testy podla ktorych to vyzeralo ze aj mozno bola, no doktor mi vysvetlil, ze pri PCO je to aj tak na nic kedze sa vajicko cez ten nanos stejne nedostane kam treba...takze naozaj treba vediet na 100% ci ho mas alebo nie a ako velmi "zle" to je....u mna je to dost zle...AMH na hodnote 10 je uz jednoznacne zle...u mna je to 23,56 😀 takze jednoznacny vysledok...IUI u nas neprichadza do uvahy ani keby sme mali SPG suprovy...

bubulacka
17. feb 2014

@katka.gzd ono mi nikdy presne nepovedali co mi je. Len tak okľukou vždy, a to som bola u 3 rôznych. Ze som mala cysty na vajecnikoch to viem, to mi povedali 2 z 3 😅 jeden spomenul aj syndróm PCO. Ale neviem o tom, ze by mi brali špeciálne pre to krv, robili mi hormonalny profil akurát. Teraz som bola u jedneho z tých troch po vyše roku (dávala som sa dokopy po psychickej aj fyzickej stránke) a tak sme tehotenstvo neriešili. Zbavila som sa všetkých stresových faktorov v mojom okoli, hlavne zamestnania, z ktorého som mala dost vážne psychické problémy. Teraz od 01/14 sme sa tomu začali poriadne venovať, vitamíny, caje, cvičenia... Kontrola u mojho lekára - vyšla ok, čakáme este cca mesiac-dva na kontrolný spermiogram. Vidím zmenu po 3 týždňoch od nasadenia kúry (len to co vidieť možem 😀 😉 a to je výrazná zmena v konzistencii) tak snáď sa tam niečo zmenilo- k lepšiemu 😀 uvidíme po testoch, ci to malo nejaky zmysel, ak nie, pôjdeme do ferticent 🙂

katka.gzd
17. feb 2014

to znie dobre...ja by som ti nerada kazila radost z toho ze sa veci hybu k lepsiemu, moze to tak byt, ale je to bohuzial tak, ze bez poriadneho vysetrenia moze subjektivny pocit strasne klamat...ako aj u nas klamal... preto ti to pisem...jak som vravela, u mna menzes nebol vobec...cca 2,5 roka...medzitym sme stihli jedno IVFko v GF aj zopar IUI uplne zbytocne...potom sme si dali pauzu na rok..presne ako vy...na telo aj na mysel...ja dietu radikalnu a zrazu zacal menzes chodit sam od seba..pre mna zazrak..a tak som si myslela, ze sa nieco muselo predsa zmenit k lepsiemu...o to vacsie moje sklamanie na vysetreni kde sa zistilo, ze sa nezmenilo vobec nic a je to vlastne pri PCO celkom bezne ze sem tam sa cyklus nastartuje a potom aj zasa odide...ale vraj je pozitivne ze som schudla 😖 takze tak....ak chcete babo tak nestracajte cas...objednajte sa...za vstupne vysetrenia sa ani nic neplati a ani vas to k nicomu nezavezuje...len dostanete naozaj objektivne zhodnotenie vasej situacie na zaklade ktoreho sa mozete naozaj informovane rozhodnut o dalsom postupe.... ver mi ze viem o com pisem, snazime sa uz 4ty rok a presla som si roznymi mojimi psychickymi stavmi od depky az po vdacnost, ze som zacala riesit tak zavcasu (v mojich 23 rokoch)... na vstupne vysetrenie dokonca nai nepotrebujes ziaden vymenny listok od gyndosa..to az potom kvoli IVFku musis mat podpisany papier od neho ze ta odosiela do centra...takze staci len dvihnut telefon a dostavit sa na dany termin... 😉 potom budes mudrejsia

haimi
17. feb 2014

@katka.gzd dufam, ze pojde vsetko ako ma a budes spokojna 🙂 neuspesna hysteroskopia v mojom pripade znamena, ze sa dost tazko dostavali do maternice, ale nevedeli nic skontrolovat, lebo nic nevideli. Napisali mi do zatvoriek, ze mam bud prepazku v maternici, alebo zlepene steny maternice. Sami nevedeli. V Brne pojdem na opakovanu hysteroskopiu priamo Marcelovi Stelclovi, tak som zvedava, ako to dopadne ☹ a to este nemam imunologiu, genetiku....

adka1986
17. feb 2014

Ahojte, pridavam sa do tejto temy, v stredu ideme na vstupny pohovor do Ferticentu, tak som strasne zvedava, ako to bude prebiehat... 😎

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre