ISCARE Bratislava - skúsenosti s lekármi.

mayka
20. sep 2006

Ahojte,
rada by som sa dozvedela o skusenostiach s CAR ISCARE v Bratislave. Vzhladom, ze sa mi nedari otehotniet uz 3 roky ma lekar chce poslat do tohto centra na umele oplodnenie.
Prosim o info o lekeroch a celkovom dojme v tomto centre. Myslim, ze to pomoze nielen mne ale aj ostatnym. Vdaka

cucoriedkacucoriedka
2. sep 2014

@alexia17 malo by sa stale v tu istu hodinu.ja som davala o siestej dvanastej a siestej.

alexia17
2. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka vdaka . Ozvem

alexia17
2. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka takze to nemusi odstup 8 hod?

nimana
2. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka Velmi pekne ti dakujem za tvoju spravu!!! Aom rada, ze tu je niekto, kto ma tiez dr. petrovu, lebo vacsina tu pise, ze ma Valkyho.Idem k nej v piatok a chcem sa s nou o tom urologovi porozpravat. Ona nam ho sama odporucila, ze je to naozaj odbornik. No a ten odbornik mojmu manzelovi tvrdil, ze pri IVF sa casto stava, ze sa rodia poskodene deti, kvoli tomo, ze pripichuju vajicko, ked donho vkladaju spermiu a pod. A pri nazve kliniky len krutil ocami. Manzel potom nechcel ani pocut o umelom opl. a ja som len plakala. Pridala som sa sem na fora a velmi mi to pomohlo a aj jemu som povedala niekolko pribehov. Teraz v piatok uz naplanujeme presne kedy zacneme s hormonami a ideme na to. Ako si povedala, aj ja verim dr.petrovej, mne jej pristup vyhovuje a verim, ze sa nam to podari 🙂 a gratulujem ti tvojmu syncekovi!!!!!!!! super super

nimana
2. sep 2014

@alexia17 aj ja som davala tak, ze rano, naobed a vecer. takze nemala som 8 hod. odstup

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

@nimana no, tak asi vela o reprodukovanej medicíne nevie. ale pokiaľ ja viem, tak sa vyselektuje pri ivf/icsi len to najlepšie vajičko a spermia. čo sa týka napichovania spermie do vajíčka, tak to robia šetrne. pri prirodzenom otehotnení sa tiež musí zavrtať, no nie? ja neviem, ale ja nepoznám ani jedno mentálne alebo fyzicky postihnuté dieťa po ivf. všetky majú ručičky, nožičky, prstov toľko koľko majú mať. a na čele to tiez nie je napísané že su "zo skúmavky" ako to niektorí tak škaredo volajú. takže je to normálne tehotenstvo, normálny pôrod, normálne dieťa. a po prirodzenom otehotnení pokiaľ viem je aj viac dawnových syndromov. teda, čítala som to. nie je to moj vlastný názor. vieš, ono skomplikovať sa môže aj tehotenstvo po ivf, aj tehotenstvo po inseminácii aj tehotenstvo po prirodzenom počatí. takže tvrdiť takýto nezmysel je ako povedať, že neotehotnej vôbec, lebo často sú z toho postihnuté deti. takže pozitívne myslenie nasadiť, aj ty aj polovička a hor sa za svojim cieľom a nepochybujte o tom,že vaše dieťa bude tiež zdravé.

alexia17
3. sep 2014

Vajka nie su dobre, vklad nebude. Ze mam zavolat dr osetrujucemu, ale komu? Ten co mu chodim do Car alebo tomu co mi robil odber? To mam zavolat sestrickam? Na com sa mam dohodnut. Sim po tej info uplne mimo. Neviem racionalne rozmyslat

dorotka2013
3. sep 2014

@alexia17 to mi je luto... ja som take este nepodstupila ale logicky by som volala dr ku ktorej patrim do car...

alexia17
3. sep 2014

@dorotka2013 vdaka za radu. Na dr cislo nemam tak asi sestrickam, len neviem ci to dnes zvladnem

sasa1983
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka ja si dovolím povedať svoj názor. IVF sa podľa WHO berie ako fakultatívne rizikový faktor pre genetické poruchy plodu. Dôvod je manipulácia s genetickým materiálom. Je predpoklad, že po IVF sa rodí, alebo aspoň počne trošku viac v úvodzovkách chorých detičiek. Ale ťažko povedať, koľkými percentami sa na tom podiela samotné IVF a koľkými fakt, že sa jedná o staršie mamičky-vek. Nakoľko na IVF zväčša 20 a 25 r kočky nechodia, ale až ženy po 30tke, alebo aj a to zväčša viac, kde je riziko väčšie aj u prirodzene otehotnených kočiek. Som lekárka, toto sú fakty. Preto po IVF sa amnicentéza berie ako fakultatívne vyšetrenie, ktoré ale samotná žena môže samozrejme odmietnuť. Alebo prenascan...

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

@sasa1983 samozrejme, ako píšeš. je to preto, lebo "lekári "musia byť krytí" - áno, hovorili sme vám to. to ti nikto pri prirodzenom otehotení alebo po nepovie. čítala som aj štúdie, ktoré tento fakt vyvrátili. vieš, je to trošku aj morálna otázka. náboženská. a tieto štúdie mnohoktár pochádzajú z pera nie lekárov. ( samozrejme netýka sa to štúdii od lekárov samotných) ale presne ako píšeš, pracuje sa s genetickým materiálom. to je to, že som povedala, že vo svojom okolí nepoznám choré dieťa po ivf. a pripisovať možno autoimunitné ochorenia , alebo nejaké získané počas života, práve ivf, neviem. je to diskutabilné🙂 tiež mi nebolo jedno, ked sme to podstupovali a bola som na prvom utz.. lebo žena sa po ivf ak ostane tehotná, bojí. možno viac, ako žena, ktorá otehotnela prirodzene.

sasa1983
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka aj ja som po IVF, len som z Iscaru odišla do RF Brno. Ale tiež som sa bála na prvom USG, a vlastne aj na tých zatiaľ ostatných. A myslím, že prenatálne vyšetrenia, či už zobrazovacie, laboratórne, invazívne, alebo neinvazívne sa nerobia preto, aby boli lekári krytí, ale aby sa sitom našli dg., ktoré by boli objavené až po pôrode. Myslím, že lekárovi by v podstate mohlo byť jedno, či sa narodí také baby, alebo iné, nie je v tom osobne zainteresovaný. To sú matky, vyšetrenia sa robia kvôli nim. Výnimku a bohužial nie malú tvoria falošne pozit. hodnoty z ultrazvukov od doktorov, čo nie sú špecializovaní na prenatálnu dg, resp. lab. hodnoty, a potom, čo sa kočky zbytočne posielajú na amniocentézu a musia podstupovať strach a riziko. Ale po IVF je opodstatnené na také vyšetrenie ísť, alebo aspoň na ten prenascan, nie kvôli lekárovi, čo vykonával IVF, ale kvôli sebe. S.

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

@sasa1983 úple s tebou súhlasím. ja som skôr myslela informácia pred tým, ako podstupiš ivf. vieš, čo a ako, čo sa môže stať atd. tie vysetrenia sú samozrejme kvôli matke a dieťatu. ja som podsupila nifty testy, lebo na amnio by som nešla. a ako píšeš, stresovanie falošnými , pozitívnymi nálezmi je zaťažujúce na psychiku ženy. tak som rada že aj tebe to vyšlo a prajem aby ste to úspešne dotiahli do konca🙂

ester1710
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka
@nimana Pisete ze nepoznate ziadne poskodene dietatko z IVF :( Ono je to mozno tym, ze sa nakoniec ludia rozhodli tak ako my. Vyslo nam IVF v Iscare na prvy pokus, strasne sme boli stastni. Po tripple testoch nam vysla pravdepodobnost NTD 1:160. Neriesila som, amnio som nechcela, povedalasom si, preco prave my mame byt ten jeden pripad zo 160. A bohuzial, boli sme. Potvrdil to morfologicky ultrazvuk. Uz je tomu mesiac a pol, co sme pochovali nase vytuzene, vymodlene dievcatko. Rozhodli sme sa uchranit ho bolesti a trapenia, pochodili sme vsetkych moznych aj nemoznych lekarov, u nas aj v Cesku. Vsade ten isty hrozny verdikt. Dietatko bude zo zivota poznat len utrpenie, bolest a nemocnice. Nebude sa hybat, neudrzi moc ani stolicu, cast mozgu uz bola v krku. Strasne nieco. Mysleli sme len na to nevinne malicke dietatko. Nechceli sme, aby takto trpelo, radsej budem teraz trpiet ja :( Neprejde den, aby som neplakala. Mala som sa pomaly chystat na porod a namiesto toho mi ostal hrobcek na cintorine a strasna rana v dusi.V Iscare nam ani nepovedali, ze v pripade zlej morfologie spermii sa odporuca PICSI, nie ICSI, ze vyberaju vtedy nielen pekne vyzerajuce, ale i zrele spermie, cim sa znizi riziko postihnutia deticiek. Pri ICSI vyberaju len pekne na pohlad, ale nevedia, aka je ich kvalita. A o fragmentacii DNA spermii som sa tiez dozvedela az v nemocnici po tom, co som musela moje dietatko porodit. Som strasne nahnevana na Iscare a nikdy viac tam nevkrocim. Navyse lekarka v nemocnici povedala, ze nevie, co sa deje, ale v poslednej dobe maju strasne vela podobnych pripadov po IVF. Povedala, ze na nasom mieste by to este skusila, ale urcite nie na Slovensku :(

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

@ester1710 je mi to veľmi ľúto čo sa vám stalo:(

ester1710
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka Je to skutočne hrozné a nemôžem sa zbaviť pocitu, že tomu mohli v Iscare zabrániť. Len to všetko išlo ako cez pásovú výrobu. Veď keď bábätku niečo bude, tak čo, preruší sa tehotenstvo. Štatisku úspešnosti som zdvihla. Mám pocit, že to berú aj v Iscare ako v nemocnici. Vraj nemám to tak brať, že to ešte nebolo dieťa, ale len plod. Bola som v 24. týždni, bábätko ma kopkalo, ako mi mohli povedať, že to nie je dieťa. A čo nás to stalo námahy vydupať si vydanie pozostatkov:(

evadek
3. sep 2014

@ester1710 je mi to velmi luto..ja som odisla z Iscare do Brna....a to co v Iscare neriesili a vysledky robili ony a mali od marca..ma teraz dobehlo!!!!
IVF by sa nikdy s tymi vysledkami nepodarilo....nikto mi to nepovedal..neriesili to...a ja co som mohla ist na ivf...teraz riesim moje zle marcove vysledky kt. robil Iscare!!!

ester1710
3. sep 2014

@evadek Skutočne, aj tá lekárka na Kramároch si o Iscare myslela svoje. Vraj nie som zďaleka prvá, ktorá odtiaľ prišla s takýmto hrozným problémom. Povedala mi, aby som sa nevzdávala a skúsila to ešte, keď som otehotnela na prvýkrát, že nám to musí ešte vyjsť, ale aby sme šli do Brna. Už som objednaná u doktora Macháča, neviem aký je, len tak som si ho vybrala. Chceme to vlastne celé len prekonzultovať a poradiť sa ako ďalej, lebo ak mám pravdu povedať, z IVF mám už neskutočnú paniku...

katulka25
3. sep 2014

@ester1710 je mi to velmi luto :( je tazke vidiet hrob vlastneho dietat. Ale hlavu hore. Princezns bude na vas zhora davat pozor a posle vam surodenca. Musi to byt velmi tazke :( vela sil prajem a drzim silno prsty

sasa1983
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka ďakujem, som rada, že sme sa zhodli. S.

sasa1983
3. sep 2014

@ester1710 je mi ľúto, čo sa vám stalo, úprimnú sústrasť. S.

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

@sasa1983 aj ja🙂

evadek
3. sep 2014

@ester1710 tak ja dufam,ze nam to obom vyjde v Brne..hlavu hore..najprv si sprav vsetky vysledky..vsetko pozistuj..Ja mam Mudr. Stelcla...
Mne zistili v iscare zvysene cytokiny - moje telo ma imunitu kt. odmieta prijat embryo...To znamena: cakaju ma lieky..znizovanie imunity a pod.
Potom nove vysledky a po dobrych vysledkov mozem ist na IVF.V Bratislave v iscare uz isli podpisovat ziadost a tie zle vysledky ktore spravili ony neriesili.Ved co ked moje telo po par dnoch embryo vyluci a nedovoli ho udrzat...
Viem,ze v Brne sa to tiez nemusi podarit..ale aspon to riesime...
Takze teraz hlavu hore..je to tazke...ale treba spravit vsetko aby to vyslo...a hlavne dat si vsetko dopredu pozistovat...

cucoriedkacucoriedka
3. sep 2014

baby, to neviete, ako nadávajú dievčatá na gynfiv. dosť ich prešlo do iscare. tak neviem. moja kolegyna po siestich rokoch a všetkych pokusoch už hradených poisťovnou presla do iscare. a nevie si to vynachváliť. sice ešte nie je tehotná...ale dúfam že čoskoro bude.

evadek
3. sep 2014

@cucoriedkacucoriedka ved ja som prave preto neisla do Gin Fivu...kolegyna mala zlu skusenost...
Kazda mame pravo vyberu...kazdy chce pre seba to najlepsie...
Kto nema zlu skusenost neda na Iscare dopustit...chapem...Ale ako mi povedala jedna baba..nezalezi niekedy v ktorom centre si, ale kto ta zoberie a ako to budu riesit a ci budes mat stastie...
Ja nevravim, ze v Brne to bude lepsie....poznam baby co isli s mojou diagnozou na 7 ivf...ale chcem spravit preto vsetko aby to vyslo...Mna len zamrzelo to, ze to neriesili..za par dni som si o svojej diagnoze nastudovala tolko..viem, ze budem brat tazke lieky,upravim si stravu a hlavne to je liecba trvajuca par mesiacov...To ma mrzi,ze to neriesili...
Ale teraz si hovorim,ze to uz vyjde...ze uz viem hadam vsetko a ideme na to🙂

dorotka2013
3. sep 2014

@alexia17 verim ze ti je tazko...ale povedali ti aspon preco vajka nie su dobre? verim ze coskoro ti to vyjde...

sasa1983
3. sep 2014

Ja mám nato taký názor, že v žiadnom centre sa nemusí a ani v tom "zlom" sa môže a to just aj pri lekárovi, ktorý s IVF len začal. Každopádne sú tu určité okolnosti, ako napr. stav embryológie, skúsenosť centra, modernizácia postupov...ktoré hovoria o určitej predpokladanej úspešnosti. A čo sa iscaru týka, doc. Války bol skvelý odborník pred mnohými rokmi a urobil kus práce...Ale už je naozaj vekovo starší a neexistuje, aby v centre, kde lekári majú okrem samotnej práce v centre aj iné záväzky (chodia operovať v určité dni inde, sú pri pôrodoch, majú iné ambulancie...) sa efktívne a naplno venovali samotnej práci v Iscare. A nech sa nikto nehnevá, ale net stránku nemajú aktualizovanú už viac rokov a ešte donedávna (kým som tam ja chodila) ležali na stoloch v čakárni odborné články z roku: 2000. To hovorí o centre dostatočne. A sú tu aj iné aspekty...ale to už inde a inokedy.

alexia17
3. sep 2014

@dorotka2013 vcera nam embryolog este pred oplodnenim ukazoval ake deformacie mozu byt a ked dnes volal tak vravel ze ta co nam ukazoval sa tam stala. Ale preco to tak je asi nikto nevie

alexia17
3. sep 2014

@sasa1983 v inych centrach to funguje inak? Ze lekari pracuju len tam?

sasa1983
3. sep 2014

@alexia17 no, všade by to malo fungovať v zdravotníckych zariadeniach. Ja robím v nemocnici a som si istá, že keby som tam na odd. bola pondelky, stredy, štvrtky a piatky len každý druhý, tak ani divá sviňa nevie, čo s mojimi pacientami. Ja si myslím, že práve v RF Brno to funguje rozumne, ale iste aj inde, len o gynfive, iscare, CAR Antolská a tom novom CAR pri Horskom parku viem, že veľa doktorov robí na viac úväzkov aj inde, iste nie všetci. O ostatných CAR na Slovensku neviem. Každopádne môj lekár v Brne bol len tam, ted ak nemal dovolenku, alebo služobnú cestu.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre