ISCARE Bratislava - skúsenosti s lekármi.

mayka
20. sep 2006

Ahojte,
rada by som sa dozvedela o skusenostiach s CAR ISCARE v Bratislave. Vzhladom, ze sa mi nedari otehotniet uz 3 roky ma lekar chce poslat do tohto centra na umele oplodnenie.
Prosim o info o lekeroch a celkovom dojme v tomto centre. Myslim, ze to pomoze nielen mne ale aj ostatnym. Vdaka

karkulka522
1. sep 2008

babenky-dakujem za povzbudive slova,uz sme si s manzelom poplakali a prebrali co budeme robit dalej.Musim sa zamestnat pracou aby mi cas(mesiace) ubehli rychlejsie. Pri dalsom IVF chcem od doktorky vediet vsetky mozne riesenia ,ved ja ani neviem ci mi robila hormonalny profil,ked mam pravidelnu MS, ked sa tvoria vajicka, ked sa spravne oplodnia a delia tak preco ich moje telo neprijme? Chcem aby spravila genetiku a mam na nu este dalsie otazky.Drzi ma pri zivote to dalsie IVF ktore by sme mohli podstupit uz v novembri no chceme mat kludne vianoce a tak zacneme az Januar-Februar 2009.-------------------------------------------------------------------DRZIM ESTE OSTATNYM PALCE ABY BOLA KRV POZITIVNA.

annaanna
1. sep 2008

ahojte dievčatá, niekto sa pýtal kto v nedeľu v iscare robil - Války a Petrová

karkulka522
1. sep 2008

a idem si dat KAVU po takom dlhom cakani. 😠

andy26
1. sep 2008

Adin, práve som si pozrela ten tvoj test... taký som mala minulý mesiac, ked to bolo v hrdle maternici ☹
No idem do boja ďalej, viem, že sú tu kočky, ktorým sa to podarilo ale viac takých, ktorým ani na 3x nie, takže tomu vôbec neverím a hlavne pri našom šťastí.
A je smutné, že štát myslí len na sociálne slabších, ktorí majú detí ako smetí... a na nás zúfale vôbec... a smutné, že to ešte aj takto limituju... že do 39 rokov, iba 3 pokusy cez poisťovnu a stojí to strašné prachy... škoda rečí... ved všetky vieme o čom to je ... NESPRAVODLIVOSŤ A BEZMOCNOSŤ

annaanna
1. sep 2008

karukulka ☹
ku komu si chodila?
hormonálny profil ti asi robili, vzali krv 2-4 deň ms... a na základe toho určia dávky stimulácie
držka sa

karkulka522
1. sep 2008

chodim k doktorke Ďurechovej, a nabuduce si spolu dost dlho pohovorime,chcem vediet o vsetkom.

andy26
1. sep 2008

Ahoj Karkulka, ja som práve preto od nej odišla...s mužom sme mali taký pocit, že vôbec s nami nekomunikuje...
a ked sme mali aj otázku, tak veľmi stručne odpovedala... neviem, ja som prešla k Maršíkovi, vyhovuje nám viac on.
Človek by chcel vedieť toľko toho, ale ked je to pre nás novinka, ako vieš na čo sa pýtať..to všetko by mali povedať oni a nie dolovať od nich tieto info. Pre nich to je asi strata času ale.
Teraz som v jednej teme našla kočku, ktorá po 4 neuspešných IVF bola na KET a je tehotná. Neuveriteľné.

annaanna
1. sep 2008

a ja som zasa odišla od docenta k durechovej, sa mi zdalo, že so mnou komunikuje 🙂

sylvia21
1. sep 2008

Andy ,KArkulka, lekari hovoria, ze aj ked MS pride, tak s liekmi je dolezite pokracovat. AJ PUPO to tu pisala. Co ak ste MS dostali ale tehotne ste, aj to moze byt.
Andy pre istotu som si robila testy dva, dnes rano znova negat.- MS meska 5 den, troska som sa ukludnila, ale MS stale nikde. Dnes rano som si dala i majoranku, ze vraj majorankovy odvar pomaha spustit MS. Tak uvidime, ci vecer nieco pride. Ak by prislo, tak mozem ist zajtra do CAR zacat so stimulkou, ak nepride, tak i tak tam pojdem, aby mi povedali co sa deje. Ale typujem to na urcity typ stresu. Dnes som si merala teplotu 37C, tak asi sarapati ten streptokok.
Pupo - to je v zivote asi tak," ked sa dari, tak sa dari", ale v zivote nemoze byt stale len smutok, urcite pride aj to lepsie obdobie. Nam sa uz nedari pekne dlho a troska sa na to spolieham, ze raz musi byt lepsie. Takze i u teba to musi prist. Len bohuzial nevieme, ako by sme tomu stastiu pomohli troska skor. Uz nemate asi peniazky ,aby ste mohli este skusat, ze? A co adopcia, nerozpravali ste sa s muzom i o tejto moznosti? Pupo, ty si uz dostala i MS?
Je to fakt nespravodlive, ze stat si najde peniaze na vselijake neefektivne projekty a rodicov, kt. tak velmi chcu mat deti nepodporia.

andy26
1. sep 2008

Sylvi, je to zvlášte, ked chceš mršku, nepríde a ked ju nechceš tak príde skôr ako by mala...je to isto tým stresom, naozaj človek nevie, ako pomocť tomu,aby sme sa mali už trošku lepšie. Tak nech už dlho nemusíš čakať a hlavne, nech už máš za sebou aj to strašne dlhé čakanie na pozitívnu správičku.

pointka
1. sep 2008

Ahojte, velmi ma mrzi, vsetky, co ste negativne, ale ako mne po mojich depresivnych stavoch vzdy radili tu baby, netreba sa vzdavat.
Sylvi pytala si sa kolkobunkove som mala embryska, tak boli 3-4, prezili vsetky tri,co som prekvapena, ze mali aj 4 bunky, lebo embryologicka vravela, ze budu tak 2-3 a dokina tiez vravela, ze vyzerali dobre, tak velmi vkladam nadej a verim, ze z troich sa jedno uchyti!!!!

scarlette
1. sep 2008

pointka drzim palceky, hlavne sa moc nenamahaj 🙂

kocky pls ktory DC sa zacina so stimulkou na IVF?

pointka
1. sep 2008

scarlette diky, nenamaham sa, len som sa trochu rozculovala 🙂
ja som zacala som stimulkou na 3.den tusim.

sylvia21
1. sep 2008

Andy je to presne tak, si zlatusik, ze este v svojich tazkych chvilkach mas pre mna povzbudenie, si uzasna.
Pointka - bolo by to take uzasne, keby sa aspon jednemu podarilo 🙂 drzim velke palceky. Este sa vela nenamahaj a hlavne nestresuj, ved teraz nemoze byt nic dolezitejsie. A vsetkym okolo nakaz, nech sa na teba len usmievaju a hlavne manzel nech robi vsetko , co Ti na ociach vidi 😉 😵 😵

Scarlettka pohladam Ti nejake dobre links 🙂 na stimulku 🙂

Ja som sa teraz ulozila na cvhvilocku s notebookom so postielky , dala troska viac CCCecka a dzusiku, snad ta teplota klesne.

scarlette
1. sep 2008

kocky ja si idem supnut nejake poldeci, som pred chvilkou dostala prvu mrchu od januara tak neviem ako telo zareaguje 😲

sylvia21
1. sep 2008

Prva MS od Januara???? WAW tak konecne. Posli aj k nam 😵 😵 😵

Scarlettka posielam Ti to info o zacati stimulky.

Existujú dva typy režimov podávania liekov. Navzájom sa odlišujú trvaním a výberom preparátu. Nazývajú sa dlhý a krátky protokol:

Dlhý protokol: liečba začína na 2. alebo 20. deň menštruačného cyklu podaním injekcie analógov GnRH za účelom redukcie prirodzenej produkcie FSH a LH. Po uplynutí približne 18-19 dní (alebo 8-13 dní, v závislosti od toho, kedy sa liečba začala), sa začnú podávať injekcie FSH v dávke stanovenej lekárom. Podávanie sa reguluje v závislosti od vývoja folikulov, ich počtu a veľkosti a bežne trvá 10-12 dní. Potom sa podá injekcia hCG a po 36-40 hodinách sa robí odber oocytov. Po vložení embrya do maternice, sa nasadí na dobu dvoch týždňov hormón žltého telieska. V prípade úspešnej tehotnosti sa pokračuje v jeho užívaní do 13. týždňa.

Krátky protokol trvá zvyčajne 10-14 dní. Liečba sa začína na druhý alebo tretí deň menštruačného cyklu. Podávajú sa injekcie FSH ako u dlhého protokolu a GnRH agonisti, ktoré v krátkom režime vplývajú na zvýšenie prirodzenej tvorby FSH a LH. Vo všetkých ostatných bodoch je liečba identická ako v prípade dlhého protokolu.

Hlavnou súčasťou liečby je podávanie injekcií gonadotropínov, ktoré majú priamy účinok na vaječníky a stimulujú vývoj vajíčok.
Pred týmto stupňom a v závislosti od režimu liečby, ktorý sa použije, lekár rozhodne či dostanete recept na Agonistov alebo Antagonistov s návodom, ako a kedy ich treba užívať.
Počas COH fázy liečby lekári ultrazvukom sledujú vnútorné rodidlá so zvláštnym zameraním na vaječníky. Týmito vyšetreniami zisťujeme vývoj vajíčok a stanovíme presné dávkovanie liekov, ktoré budete užívať.
V niektorých prípadoch sa vykoná zmrazenie spermií vopred, aby sme zabezpečili, že budú vo vhodnom termíne, v čase potreby k dispozícii na oplodnenie.

Ako posledný z liekov sa pred odberom vajíčok podáva chóriový gonadotropín /hCG/ , ktorý zabezpečí vyzretie vajíčok a sliznice maternice tak, ako v prirodzenom cykle. Oocyty sú pripravené na odber asi za 36-37 hodín a odoberajú sa predtým, ako by mohlo dôjsť k samovoľnému uvoľneniu v tele. HCG sa podáva vo večerných hodinách. Táto injekcia sa podáva buď v pohotovostnej službe alebo po predošlom dohovore s ošetrujúcim lekárom v Iscare.

Niekedy môže dôjsť počas podávania injekcii ku komplikáciám, spravidla vtedy, ak nastane syndróm hyperstimulácie vaječníkov (OHSS). Táto komplikácia, i keď zriedkavá, sa charakteristicky prejavuje zväčšovaním vaječníkov, zadržaním tekutín v tele, zvracaním, nevoľnosťou ap. Je dôležité poznamenať, že niekedy môže dôjsť ku OHSS aj o niekoľko týždňov po prenose embrya.
Jeden a pol dňa po podaní injekcie hCG sa pacientka podrobí najnáročnejšej časti liečebnej metódy - odobratiu vajíčok (ďalej iba OPU). Počas tejto procedúry sa odoberú vajíčka z tela ženy a prenesú sa do nášho laboratória na oplodnenie. Odber sa koná na operačnom sále Iscare, v krátkodobej anestézii a za pomoci ultrazvuku. Zákrok je robený cez pošvu, tak že po ňom neostanú žiadne jazvy. V operačnom sále sú prítomní lekári, sestra, anestiozológ a jeden z asistentov. Procedúra bežne netrvá viac ako 10 minút a komplikácie sú veľmi zriedkavé, zvyčajne dôjde nanajvýš ku slabému zakrvácaniu, trvajúcemu niekoľko minút.
Počas tohto zákroku ešte raz prizveme partnera do špeciálnej miestnosti na odovzdanie spermií. Spermie sa potom ošetria a pripravia pre oplodnenie.
Po ukončení odberu vajíčok je pacientka premiestnená do jednej z našich oddychových izieb, kde jej môže partner robiť spoločnosť. Zotavenie zvyčajne trvá veľmi krátko a po 1-2 hodinách môže pacientka naše centrum opustiť v sprievode manžela alebo partnera. Už v oddychovej izbe lekár oboznamuje s prvými výsledkami procedúry a neskôr embryológ podá aktuálnu správu o kvalite a počte získaných vajíčok.

V prípade potreby v priebehu nasledujúcich hodín vyberie embryológ po konzultácii s pacientkou a s lekárom najvhodnejšiu techniku oplodnenia vajíčka metódou IVF alebo ICSI.
Prenos embrya alebo ET je procedúra, pri ktorej sa oplodnené vajíčko vkladá do maternice. Úkon prebieha na operačnom sále Iscare bez celkovej anestézy. Táto procedúra sa robí taktiež vaginálne a je zvyčajne bezbolestná. Na operačnom sále je prítomný lekár a sestra. Celá procedúra trvá bežne 5-10 minút. Po jej ukončení sa výsledok názorne ukáže na obrazovke ultrazvukového prístroja.

Po ukončení tohto úkonu zotavenie zvyčajne trvá veľmi krátko a po cca 1 hodine môže pacientka naše centrum opäť opustiť.

Po prenose embrya do maternice sa aplikuje hormón žltého telieska, ktorý chráni tehotenstvo a napomáha zvýšiť šance uhniezdenia embrya v maternici.
Po uplynutí štrnástich dní od ET (prenos embrya) sa robí tehotenský test. Ten potvrdí alebo vylúči tehotenstvo. Ak výsledok potvrdí úspešnosť, pacientka sa podrobí opäť vyšetreniu ultrazvukom a to asi za 10 dní. V užívaní hormónov žltého telieska - progesterónových preparátov /Utrogestan tbl/ budete pokračovať až do trinásteho týždňa tehotnosti.

karkulka522
1. sep 2008

Sylvi s liekmi som neprestala ale uz neverim.Zajtra ked sa vratim z BA tak idem ukoncit marodku a ak by som bola tehu-comu neverim-tak vystavi novu marodku. A s doktorkou som doteraz bola spokojna ale uz mi to neda,zeby som bola v poriadku ked sa nikdy neuchyti. SYLVI-ty si bola na genetike- co sa tam da zistit a kolko ta to vyslo?----------------------------------------------------------------------- POINTKA-DRZIM PALCE.

dadulik111
1. sep 2008

ahojte tak z 13 máme krásne 3 embryjka, zajtra idem na transfer a rozhodla som sa, že si cih dám všetky tri
chcem sa ešte spýtať, pri podávani UTROGESTANU treba ležať, sedieť,, stáť alebo je to jedno?

andy26
1. sep 2008

Dadulik a nič nemrazili?
No ja utroš zavádzam najlepšie pri státi a jednu nohu mám napr. vyvyšenú na vecku.. vtedy sa to podarí dostať asi najhbšie. No a najlepšie je, ked potom ležíš, aby všetko nevytieklo von... takže ja si dávam rano skorej budíka, zavediem a ešte chvílu ležím. No cez obed sa to samozrejme nedá v práci ale večer potom ležím už s utrošom do rána. Zajtra držím pästičky, aby sa mali embryjka v novom domčeku čo najlepšie a aby sa čo najskôr udomacnili a rýchlo rástli.

sylvia21
1. sep 2008

Karkulka, zlatko moje, je to tazke teraz prezit tieto chvilky 😔 😔 , ale vidim, ze sa nevzdavas a zacinas rozmyslat nad dalsim riesenim 😉
Zlatino - genetiku Ti urobia i v iSCARE, tebe i muzovi - preplaca to poistovna. V IScare ju robi DOc. Ondrejcak, treba sa k nemu objednat, co mozes urobit uz zajtra, ked tam budete. Indikacia by mohla byt neuspesne IVF, (moj odhad) ale to Ti presne povie doki.Vysledky budu hotove tak za 4-6 tyzdnov, vysetria vam cely karyotyp, teda vsetkych 46 chromozomov 🙂
To je dobre riesenie. Imunitu Ti uz vysetrovali? ak nie aj na to sa mozes spytat doki, vysetruje sa to v Prahe, asi mesiac sa caka na termin. Na www. neplodnost.cz si najdes tel.c.

Drzte sa kocky. Je to teraz narocne pre nas vsetky.

dadulik111
1. sep 2008

andy veľmi pekne ďakujem

sylvia21
1. sep 2008

Dadulik, tak zajtra je tvoj velky den. Prajem vela stasticka, aby sa embryjkam darilo tak dobre ak odoteraz🙂 Vkladaju Ti vsetky tri?

andy26
1. sep 2008

Silvi, ty si užasná... ved sa pozri.. si tu pre všetky také slniečko povzbudivé aj napriek svojim ťažkým chvílkam.
Ti želám skoré uzdravenie a veľa síl a energie.... ale to želám každej z nás.
🙂

andy26
1. sep 2008

Dadulik asi vám nerobili metodu ICSI, však? No my ak pojdeme na 3 IVF, tak dáme ICSI ale už nedáme predlženu kultiváciu... veľa dobrých embryi to neprežilo a je to škoda.
Keby mal človek sklenenú gulu a videl prečítať svoju budúcnosť.... chcela by som vedieť, koľko ešte budeme čakať na to vytúžené šťastie. Takto človek nevie, či čaká márne...

karkulka522
1. sep 2008

Sylvi dakujem za vysvetlenie,urcite sa na to spytam,aj tu stranku si pozrem.No teraz si chcem hlavne oddychnut od lekarov a toho stresu okolo,

sylvia21
1. sep 2008

Andy 😉 musime to zvladnut 😉 Dakujem, dufam, ze uz coskoro bude vsetko v poriadku. Alebo budeme musiet prkonat este par "milych a necakanych " prekazok.
Kedy mas ist na krvicku?

andy26
1. sep 2008

veru, ktovie čo na nás ešte čaká... ale aspon jedna z nás by mohla byť úspešná, dokelu!!! 🙂
Ja idem vo štvrtok na krv a zajtra sa ráno hned objednám na štvrtok k Maršíkovi, nech povie čo robiť dalej. Prípadne nech sa vypíše žiadosť do poisťovne, aby bola schválená, než pojdeme na 3 IVF. Potom si pomály urobím predoperačné vyšetrenia, lebo to je strašný stres postíhať všetko do 2 necelých týždnov. Niektoré krvné testy trvajú večnosť.

sylvia21
1. sep 2008

Odychni si Karkulka. Ak ti doki vysetrenie genetiky odporuci, tak sa hned objednaj. To je len odber krvi a potom uz budes len v klude cakat na vysledky. Ak Ti odporuci vysetrenie imunity, co stoji v Cechach asi okolo
5 000 ako samoplatca, ale ked chces, da sa to i preplatit, poslem Ti este info z poistovne, to si treba asi troska obehat a potom cakas v klude mesiac, takze by som Ti odporucila si to vybavit co najskor a potom mesiac v spokojne oddychovat.
Ak by si chcela do buducna PiDG - Predimlantacnu diagnostiku embryi, tak to poistovna nepreplaca. Stoji to tak do 35 000 cca. NAs to stoji cca 100 000, lebo sme potrebovali spec. sondy.

andy26
1. sep 2008

Čo žeeeeeeeeeeeeeee?
Koľko ?
100 tic ?
Prosím ta a bola to pre Vás nevyhnutnosť?

sylvia21
1. sep 2008

Karkulaka, ak by si potrebovala vyserenie v zahranci, tak toto je odpoved VSZP ako postupovat, aby Ti to mohlo byt preplatene, tak dufam, ze Ti to pomoze:

Dobrý deň,

generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s. (ďalej
len „GR VšZP“) schvaľuje úhradu
za plánovanú liečbu v cudzine podľa vopred stanovených kritérií, s
ktorými máte možnosť oboznámiť sa aj na internetovej stránke
www@vszp.sk v časti - Pre poistencov > Poistenie v zahraničí >
Schválená liečba v zahraničí.
Schvaľovací proces úhrady prebieha vo VšZP na základe doručenia
oficiálneho tlačiva návrhu na liečbu v EÚ, ktorý vypíše Váš odborný
ošetrujúci lekár na Slovensku v prípade, ak ochorenie nie je možné
diagnostikovať a liečiť v SR. Ďalšou podmienkou je akceptácia
formulára E 112 SK v cudzine, to znamená okolnosť, že zdravotnícke
zariadenie je napojené na verejný zdravotný systém daného členského
štátu EÚ. Povinnú spoluúčasť, aká platí pre domácich poistencov, si
náš poistenec musí uhradiť sám. Môže ísť napr. o príplatky za stravu
a pobyt v nemocnici, hospitalizáciu sprievodcu a pod.
Pokiaľ poistenec vycestuje za účelom poskytnutia zdravotnej
starostlivosti do iného členského štátu EÚ bez predchádzajúceho
písomného súhlasu VšZP s úhradou, musí rátať s tým, že bude sám
znášať náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v cudzine.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre