ISCARE Bratislava - skúsenosti s lekármi.

mayka
20. sep 2006

Ahojte,
rada by som sa dozvedela o skusenostiach s CAR ISCARE v Bratislave. Vzhladom, ze sa mi nedari otehotniet uz 3 roky ma lekar chce poslat do tohto centra na umele oplodnenie.
Prosim o info o lekeroch a celkovom dojme v tomto centre. Myslim, ze to pomoze nielen mne ale aj ostatnym. Vdaka

denulka85
16. jún 2013

Baby dnes mi 5den meskaju kramy co mam robit aby neprisli az v stredu aby som mohla ist v utorok na kontrolu????

appolo
16. jún 2013

@ada83 aha a co to tak dlho trava.no nevadi.ved tych par týždňov uz vydrzime.len aby sa to uchitilo.

appolo
16. jún 2013

@gaga83 fuu tak to je zle.a co je to PiGD?asi sa to nikdy nepodarí na prvý krát,že ?

ada062
16. jún 2013

@denulka85 chodila som k dr.petrovej ale druhy krat mi embrya vkladal dr.hruzik. ....nebola som moc spokojna

ada83
16. jún 2013

@denulka85 skus citron jest mohol by pomoct

gaga83
16. jún 2013

@appolo neboj vela babam sa to podari na prvy krat, pigd je genetika embryi pred tym ako ti ich vlozia

denulka85
16. jún 2013

@ada062 tak mne hruzik prvy krat vypisoval lieky na stimulku ani ja som nebola spokojna

denulka85
16. jún 2013

@ada83 citton sa neda zamenit s niecim inym,?????

appolo
16. jún 2013

@gaga83 jasne tam ide hlavne o ten problem preco sa to nedari.niektorá ma vacsi a ina mensi.

gaga83
16. jún 2013

@denulka85 skus pomarancovu malinovku alebo citronovu

timona
16. jún 2013

@ada062 ahoj, chcem sa spytat, ci ti tie protilatky proti spermiam zistii v Iscare, alebo az v Brne?

karkana
16. jún 2013

@timona mne to v iscar zistili na môj podnet,zobrali mi krv, no nemala som ich, ale aj tak je dobre vedieť, či mám či nie

denulka85
16. jún 2013

@gaga83 @ada83 baby tolko som ich spominaa ze prisli 😒 zajtra zavolam ci sa mam dat prelozit alebo mozem aj tak prist

ada83
16. jún 2013

@denulka85 no vidíš už si sa bála že neprídu to aj moje tak isto chodia ako tvoje ked ich potrebujem nepridu a ked ich nepotrebujeme tak pridu

gaga83
16. jún 2013

@denulka85 si ich privolala;);););)

denulka85
16. jún 2013

@ada83 však to mohli počkať ešte pár dni

denulka85
16. jún 2013

@gaga83 no však to

klaudia84
16. jún 2013

vklad sa nekona.embryka to vzdali .som smutna stoho vsetkeho uz

ada062
16. jún 2013

@timona ..to vysetrenie sme si boli dat spravit v prahe u dr.madara v ustave pre pece matky i ditete.stalo to asi 9tis ceskych korun .boli sme tam asi pred dvoma rokmi.ale inak sa to da potlacit s tabletkami Prednison,niektore centra pri druhom neusp.pokuse zvyknu aj tuto liecbu nasadit,alebo treba mat min. 3 mesiace chraneny styk. precitaj si
o tom tento clanok...je troska dlhsi aleale dufam ze ak sem ten clanok nakopirujem neporusim ziadne pravidla🙂

Za mnohými prípadmi neplodnosti sa skrývajú poruchy imunity - muži si môžu vytvárať protilátky proti vlastným spermiám, u žien môže imunita útočiť na dozrievajúce vajíčko, spermie partnera alebo vyvíjajúce sa embryo.

Autor článku: MUDr. Jindřich Madar, CSc

Prečo niekedy imunita narušuje oplodnenie a niekedy nie?

To sa asi opýta každý. Miest, kde môže porucha imunity zaútočiť, je mnoho. O niektorých dobre vieme, niektoré tušíme a iné sú doteraz skryté. Začneme tým najdlhšie známym, aj keď nie práve najdôležitejším – autoprotilátkami, ktoré vytvára muž proti vlastným spermiám. Príčinu niekedy poznáme – napríklad zápal semenníkov pri kvapavke, príušniciach, alebo stav po úraze semenníkov – inokedy nie. Protilátky naviazané na hlavičkách spermií bránia splynutiu spermie s vajíčkom a oplodneniu. Zradné je, že pri bežnom vyšetrení vyzerajú takto "napadnuté" spermie často celkom zdravé a protilátky na nich naviazané odhalí len špeciálny test. Kedysi sa lekári snažili imunitnú reakciu proti vlastným spermiám liečiť. Dnes je jednoduchšie problém obísť technikou asistovanej reprodukcie – mimotelovým oplodnením pomocou umelého vpravenia spermie do vajíčka (IVF-ICSI), niekedy stačí vnútromaternicová inseminácia (IUI) po špeciálnej úprave semena.

Protilátky proti spermiám môže vytvárať aj žena

Najčastejšie ich nájdeme v hliene, uzavierajúcom krčok maternice. Tam sa naviažu na prenikajúce spermie, a buď ich znehybnia, alebo obalia ich hlavičky (akrozómy) a tým znemožnia splynutie spermie s vajíčkom. Pretože imunitná reakcia proti spermiám žene inak väčšinou nevadí, je aj tu jednoduchšie ju obísť. Často sa použije inseminácia, kedy spermie do maternice "cestujú" špeciálnou kanylou a vôbec neprídu do styku s hlienom krčka maternice.

Otázkou je, prečo u ženy vznikne imunitná reakcia proti spermiám (a to nielen protilátky, ale aj omnoho závažnejšie tzv. bunkami sprostredkovaná imunita, o ktorej bude reč ďalej). Príroda vyvinula "triky", ktoré chránia cudzorodé spermie v tele samice pred útokom imunity. Lenže tie fungujú za predpokladu "v správny čas na správnom mieste".

Na rozdiel od človeka sa samice všetkých živočíchov bežne pária iba v dobe ovulácie (ruje). V tom období je hlien uzatvárajúci krčok maternice číry a pre spermie prestupný. Mimo ovuláciu je v ňom mnoho bielych krviniek – imunologických "strážcov", brániacich prieniku infekcie. Lenže tie registrujú ako votrelca aj spermie, ktoré sa v pošve ocitnú v dobe mimo ovuláciu.

Situáciu môže ešte zhoršiť napríklad zápal, ktorý súčasne prebieha v pošve alebo na čípku maternice, napríklad bežná mykóza. Vtedy je obranný systém pohlavného ústrojenstva ženy zvlášť "podráždený", môže proti spermiám tvrdo zaútočiť, a keďže má veľmi dobrú pamäť, útočí na ne aj neskôr.

Tretím miestom, kde môžu protilátky vadiť oplodneniu, je blanka pokrývajúca zrelé vajíčko, zvaná zona pellucida. Ak si žena vytvára protilátky proti tejto blanke – antizonálne protilátky, je opäť skomplikované splynutie spermie s vajíčkom a následné oplodnenie. Tiež tu je vhodné použiť metódy IVF-ICSI. Dôvodom vzniku antizonálnych protilátok môžu byť zápaly vaječníkov a ich okolia, napríklad aj chronický zápal slepého čreva (apendicitída).

Imunitná zábrana uhniezdenia (nidácie) zárodku v maternici

Zatiaľ čo imunologické problémy s oplodnením vajíčka môžeme obvykle vyriešiť niektorou z techník asistovanej reprodukcie (IUI, IVF), pri imunologicky podmienenej zábrane nidácie zárodku žiadna asistovaná reprodukcia nepomôže. Ochranný systém imunity zárodok napadne bez ohľadu na to, či sa do maternice dostal prirodzenou alebo umelou cestou. Tu je jediná možnosť imunitnú reakciu utlmiť, aspoň kým sa zárodok spoľahlivo "uhniezdi".

Zatiaľ čo pri imunologickej zábrane oplodnenia zohrávajú dôležitú úlohu protilátky (proti spermiám alebo proti zona pellucida), je rozhodujúcou imunologickou zbraňou proti zárodku tzv. bunkami sprostredkovaná imunita. Je to súbor mnohých imunopatologických mechanizmov – cytotoxické lymfocyty, embryotoxické a zápalové cytokíny, perforíny, adhézne molekuly a ďalšie – tieto odborné názvy laikovi mnoho nenapovedia. Hlavný problém je v tom, že zbrane bunkovej imunity majú v porovnaní s protilátkami omnoho väčší "rozptyl" (hovoríme, že sú menej antigénne špecifické).

V praxi to znamená, že bunková imunita vyvolaná spermiami môže v ženskom pohlavnom ústrojenstve napadnúť aj iných "votrelcov", napr. práve zárodok, snažiaci sa uhniezdiť v maternici. Inokedy vznikne bunková imunita priamo proti tej časti zárodku (odborne sa nazýva trofoblast), ktorá sprostredkuje jeho nidáciu – to často vídame po mimomaternicovom tehotenstve alebo u žien trpiacich opakovanými potratmi. Takáto nežiaduca imunita potom buď zabráni zárodku v usadení v maternici, alebo ho napadne neskôr a spôsobí potrat.

Ale aj protilátky môžu mať svoj podiel na neúspechu tehotenstva. Dlho je to známe o autoprotilátkach proti niektorým fosfolipidom, predovšetkým kardiolipidom. Tieto protilátky sú časté u žien trpiacich autoimunitným ochorením (systémový lupus erythematodes, reumatická artritída, niektoré poruchy štítnej žľazy, niektoré typy cukrovky a iné), môžu sa však vyskytnúť aj samostatne. Napadajú membrány buniek vystielajúcich cievy v materskej časti placenty a spôsobujú vznik drobných zrazenín, ktoré cievy upchávajú. Výsledkom je zhoršený prietok krvi placentou so všetkými následkami, od skorého potratu cez spomalenie rastu plodu až po predčasný pôrod a preeklampsiu. Miest, kde môže chorobná imunita narušiť plodnosť, je ešte viac. Tu sme spomenuli tie najčastejšie a najdôležitejšie.

Liečba imunologických porúch plodnosti

Liečebný postup by mal byť cielený. Ideálne je, ak môže byť pár postihnutý nevysvetliteľnou neplodnosťou alebo opakovaným neúspechom IVF vyšetrený na špecializovanom pracovisku reprodukčnej imunológie. Ak sa potvrdí imunologická príčina, je väčšinou možné liečebne zasiahnuť. Vyššie sme si povedali, že imunologické prekážky oplodnenia vajíčka možno často obísť metódami asistovanej reprodukcie. Imunologické prekážky uhniezdenia zárodku v maternici takto obísť nie je možné a je potrebné imunitu "upokojiť".

Princípom je dočasne obmedziť akékoľvek dráždenie pohlavného ústrojenstva ženy cudzorodými látkami. Preto je potrebné čo najdôkladnejšie vyliečiť všetky zápaly pošvy, čípka, maternice, vajíčkovodov a vaječníkov. Užitočné je pokúsiť sa vyliečiť prípadnú endometriózu – aj tá dráždi imunitný systém. Ďalším logickým krokom je dočasne zabrániť styku pohlavného ústrojenstva ženy s antigénmi mužského semena – odporúčame dôsledné používanie kondómu. Na urýchlenie procesu "zabúdania" imunite pomôžeme malými dávkami imunosupresívnych liekov. Po úprave môže dôjsť k oplodneniu, niekedy je vhodné minimálne dávky imunosupresívnych liekov podávať aj počas raného tehotenstva. Ak sú v hre antifosfolipidové protilátky, je často nevyhnutné podávať antiagregačné lieky.

Liečba musí vždy prebiehať pod dozorom lekára

Príroda chce, aby sa jej "deti" rozmnožovali – je to jedna zo základných vlastností živej hmoty. Niekedy sa však aj príroda zmýli a dostane sa do slepej uličky. Liečba by jej mala pomôcť nájsť správnu cestu, nikdy by ju nemala znásilňovať. Neplodnosť má mnoho príčin. Je vždy potrebné myslieť na všetky, vrátane imunologických.

timona
16. jún 2013

@ada062
@karkana mne tiez nieco take vysetrovali v Iscare, aj ked neviem ci uplne vsetko o com je rec v tom clanku.
@ada062 a ist do tej Prahy bola tvoja iniciativa, ci ti to v Brne poradili?A na SK sa taketo vysetrenia nerobia?

cucoriedkacucoriedka
17. jún 2013

@klaudia84 moja, viem ako sa cítiš...aj moje to povzdávali ale dve ostali, vkladali po PK morulky, a nič...ideme bojovať ďalej..nič sa nedá robiť..akurát včera mi hovorila známa, že jej povedal lekár, gynekolog, že pri dnešnom pokroku IVF je málo pravdepodobné, že sa to nepodarí...len treba vydržať.

klaudia84
17. jún 2013

@cucoriedkacucoriedka ja viem,len uz ma to nebavy zbitocne beriem tie hnusne hormony,iba priberam brucho mam jak v piatom mesiaci.clovek sa snazi a nic stoho.piatok som dala pn,lebo dnes bi som mala mat vklad a co teraz?ja musim podat novu ziadost,teraz je leto,to asi bude dlhsie trvat.zavolam petrovej uvidime co dalej.

gaga83
17. jún 2013

@klaudia84 je mi to luto, netreba sa vzdavat. Ziadost uz daj teraz lebo to dost dlho trva kym to schvalia.

klaudia84
17. jún 2013

@gaga83 dakujem.priblizne kolko nevies?

gaga83
17. jún 2013

@klaudia84 ked som to davala minuly rok 6 mesiaci tak v 9 to schvalili cca 2,5 mesiaca

ada83
17. jún 2013

@klaudia84 ahoj to je mi luto

klaudia84
17. jún 2013

@ada83 to je v pohode uz.rozhodla som sa tak ze dame si pauzu na leto,chcem dat vypoved v robote,lebo ma to uz nebavi,chcem si uzit leto ist na dovcu,robit obklady od bylinkarky kopacovej a spravim za to vsetko aby sa to uz podarilo.babo je najdvolezitejsie.chcem sa vypnut,zit bez stresu aspon tych par mesiacov

ada83
17. jún 2013

@klaudia84 to máš pravdu my asi tiež dáme cez leto pauzu nechce sa mi brať tabletky

ada83
17. jún 2013

@denulka85 volala si máš zajtra prísť

ada062
17. jún 2013

@timonav na to vysetrenie som isla z vlastnej iniciativy ale predtym som sa este poradila s mojim gynekologom..pred dvoma rokmi este taketo vysetrenia nevedeli na slovensku spravit.robia to iba tusim v prahe.nejaku cast vysetrenia mozno vedia spravit aj u nas ale prave tu najpodstatnejsiu nie.vysledky z prahy mi potom zaslali postou. ale ako som uz pisala imunita sa potlaca v pripade pozitiv.vysledku s prednisonom alebo treba dlhsie kondomovy sex dodrziavat.min 3 mesiace.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre