IVF - čo hovoríte v práci?

lenka20
13. aug 2007

Ahojte,
presla som skoro vsetky pribuzne temy, ale tato tematika sa rozoberala vzdy len velmi okrajovo. Prosim o Vase skusenosti a rady - co povedat prip.ako vysvetlit v praci dovod dlhej PN, ak nechcem povedat, ze dovod je IVF. Konkretne v mojej praci je tehotenstvo nezelane, predpoklada sa, ze vsetci budeme pre firmu pracovat s maximalnym nasadenim najmenej do 60-ky bez materskych prestavok. Bola som na PN cely cas pri 1.IVF, aj pri druhom urcite budem - nechcem nic zanedbat, aby som si nemala co vycitat. prvzkrat som sa vyhovorila na operaciu, ale co poviem teraz 🙄 tak poradte, pls.

zulka29
17. aug 2007

ano, ano, zabudla som napísať, že musia byť nenačaté Libeth...

libeth
17. aug 2007

no mne zostal cetrotide, a 1 menopur a cely Utrogestan 3 balenia. 😖 K tomu som ani nedosla. A Puregon to viem, ten uz vyhodim. Ale im sa ma vratit to Pero co sa nim picha a to som im este nevratila. a neviem, ci budem mat cestu okolo?

majuska81
18. aug 2007

Ahojte baby??? Najde sa medzi vami ucitelka???? Netusim, ako budem riesit septembrovy nástup do skoly, kedze teraz sme zacali stimulovat..... 😒

lia
18. aug 2007

preco majus??ved pri stimulacii fungujes normalne 😉 ,nic nie je zakazane

xima
18. aug 2007

Ahoj majuska.Ja som tiez ucitelka a dlho som riešila túto otázku, ako to zosúladit v robote.Asi obe vieme ako to u nás funguje.Takze vzdy som si to odlozila na leto.Vyhovovalo mi to,nemala som ziadny stres a nikomu som nič nemusela v robote vysvetlovat. Ale v oktobri ma caka KET, tak uz teraz rozmyslam co a ako.
No asi som ti moc nepomohla,ale neboj, ono sa to vzdy nejako vyriesi.Drzim ti palce.

majuska81
18. aug 2007

Ahoj Lia, no vies, my byvame 300km-ov od BA, kam chodim do centra. A ked kazdy 2.-3. den tam budem musiet ist, tak sa musim dat vypisat. Ked tam chcem dojst na 9,00 , tak este aj prespat musim u kamarátov alebo u svokrovcov. 😒 A to v skole sa nedá, ze jeden den ich budem ucit ja, druhy den zase niekto iny.....
Xima, aj ja som chcela IVF cez leto, ale dovtedy sa to riesilo....Teraz neviem, co mám robit.Ked chces, napis internou postou. 😉

dalmacia
18. aug 2007

Serus "holky" 🙂 ja ked som šla 1 IVF teraz v júni, tak som dala v robote narovinu hned Výpoved...možnože unahlane ale nebanujem,lebo bola to velmi stresová práca a + dlhá dochádzka.
Inak neviem ako by som sa vyhovorila...u mna stimulacia bola komplikovana vajička pomaly rástli,skoro každý 3 den sme museli chodiť do BA...
A pri 2IVF budem pokračovať určite PN.

mareli
18. aug 2007

dalmacoia, ty si urobila velmi dobre. jasne, ze kazda si to nemoze dovolit ale ak praca stresuje, tak podla mna to nejde ani dokopy. ved ked sa snazi o mimco, treba byt v pohodicke, aby malo miminko "na ruziach ustlane". a ked sa vam konecne podari predsa otehotiet aj "asistovane" tak prve 3.mes su velmi nebezpecne a hrozi samovolni potrat, pokial sa plod "neusadi". takze ked sa k tomu po tych vasich peripetiach babenky dopracujete, neriskujte a urcite nepracujte!!!

lia
19. aug 2007

tak to mas velmi daleko do prace,to si nepisala.
a v centre si sa nepisala,ci ti nedaju pn??ale bo ti moze dat este obvodna,ale budes musiet zase sediet doma kvoli kontrole 😖 .

dalmacia
19. aug 2007

lia ja som to mala do susedneho mestečka 25km, čiže hore-dole ako to ja hovorím denne 50km, a k tomu zle spoje čim sa to s dochadzkou vyšplhalo na 12-stky.
V centre som sa nepytala, no skus doniesť PN s centra asistovanej reprodukcie do zamestnania kde tehotenstvo nie je moc vítane 😒

xima
19. aug 2007

Majuska,tak to mas strasne daleko do BA. 😨 Vlastne potrebujes cely den volno.A kedze na kontrolu sa chodi asi každý druhý den, tak by som to asi riesila tou PN, od obvodnej alebo od tvojho gynekologa. 🙂 Skus tomu nechat volny priebeh, ved mozno nejaka ta kontrola padne aj na vikend a to pomôze .Ja by som PN cez centrum nemohla riesit, lebo v robote by to urobilo velke halooooo a chut nekomu nieco vysvetlovat nemam ziadnu.
Tak zatial tolko.pa...... 😉

majuska81
19. aug 2007

Ahojte, gynekológ mi povedal, ze ma vypise na cely IVF, lebo ze to je normálna vec......u neho..... 😉
No a neviem co mám robit, lebo ked sa to podari, aj tak sa nevrátim do práce, a ked nie, tak po 2-3 mesiacoch to budeme skúsat opat.....Kolegovia budú nadseni....... 😠
Budte dobré.... 😵 Cmuk

cicuska
20. aug 2007

majus tak to je super ze ta vypise akurat to vysvetlovanie a tie cudne pohlady potom , no mna to caka tiez ,tak preto s tebou sucitim.Ja sa nechystam dat sa vypisat kedze som v BA a do centra mozem odbehnut kedykolvek takze pojdem par dni pred odberom vajicok a potom po vlozeni na cca tyzden dva.Ale aj to bude problem vysvetlit v robote.Budem musiet trosku popustit fantaziu...

majuska81
20. aug 2007

Ja som sa rozhodla, ze odstránim z cesty vsetky neprijemnosti súvisiace s prácou, neprijemnych ludi....atd. Chcem mat klud, pokoj, knizky, kuchynku, moje macky ....a to je dost. Nemienim sa stresovat v práci, lebo ked kvoli tomu stratim mimi, tak si to nebudem vediet odpustit. A nech kazdy hovori co sa len zachce.....vy...kakám sa kazdému na vázenú hlavu. Mozno tvrdy postoj, ale raz v zivote si dám na 1. miesto vo svojom zivote seba. 😎

pecka
20. aug 2007

ahojte snazilky, ak mozem nieco pridat do diskusie. 🙂
Ja sa pripajam k Dalmacii, tiez som dala v praci vypoved. Hoci je to dost radikalne riesenie problemu, inak sa mi nedalo vyriesit, len takto. Prvu stimulaciu na IVF sme mali v januari tohto roku. To som stimulovala a sucasne chodila do prace. Sefovi to ale bolo dost cudne, ze preco a KAM?? chodim kazdy treti den na kontroly. Potom zacal nieco tusit, samozrejme, ze som mu nepovedala pravdu, tak sa potom aj ku mne spraval. Stale som kvoli kontrolam "nadcasovala", dokonca som chodila do prace aj v sobotu, lebo som nestihala plnit jeho nezmyselne poziadavky. Proste katastrofa. No a co sa nestalo. Prestali mi foliky rast a nakoniec sa stimulacia musela stopnut, taze nic z toho nebolo. Stresy, stresy.... Dalsiu stimulku na IVF sme mali v aprili. Ale zial, tiez skonilo neuspesne. Vajicka sice boli, ale po punkcii sa zistilo, ze su degenerovane. Bola som vtedy PN, takze relativne som mala klud, ale kazdodenne som sa telefonicky venovala praci. No a zamestnavatel si aj tak nasiel za mna nahradu,na tych "par" tyzdnov, no a ked som sa po PN vratila tak som uz svoju stolicku mala defacto obsadenu. "Nahrada" ostala a ja som odisla. Az na urcite okolnosti ma to vobec nemrzi. No a tak som na NUP, poberam celkom slusnu podporu a prave v tychto dnoch som zacala stimulovat na dalsie IVF. Takze som v pohode klude, bez stresov a to je najdolezitejsie. Tiez som si zmenila a poprehadzovala svoj rebricek hodnot a priorit. Tak velmi dufame a zelame si, aby nam to tentokrat vyslo.

sara1
20. aug 2007

pecka 😨 je až neuveriteľné, čím si musela prejsť. Obdivujem babenky, ktoré dajú výpoveď v práci a vedia sa takto definitívne rozhodnúť, ale pre teba to bolo asi najlepšie riešenie. Myslíš, že by prístup tvojho šéfa bol iný, keby si mu to povedala na rovinu? Ja stále rozmýšľam, či mám ísť na PN počas stimulácie alebo až po transfere. A stále netuším, ako sa rozhodnúť.

Pecka, držím palčeky, určite Ti to výjde. 🙂

pecka
20. aug 2007

Ahojky Sara1, dakujem za povzbudive slovka 🙂 . Myslim, ze aj keby sefovi povedala pravdu, ze to jeho postoj ku mne, teda k mojmu problemu nezmeni. Mozno by to bolo to iste, len v "bledomodrom". Ale uz je to za mnou, nech sa mu dari...!
Z tvojich predchadzajucich prispevkov som sa dozvedela, ze tiez chodis do MT do Heliosu a ze by si teraz niekedy mala zacat proverou. Ja som zacala 12.8. a dnes som si uz pichla 2. injekciu Diphereline. Do zajtra by som mala uzivat proveru, tak som zvedava, kedy pride "mrska". Myslim, ale, ze najneskor v piatok je tu ako na koni a potom v pondelok sup sup do Heliku. No a potom stimulovat minimalne 17 dni!!! v malickych davkach Menopurom a v zavre Merinalom. Taka bola aspon naposledy verzia dokyho a koordinatorky. Tak uvidime, ci sa trafime-(ia) do mojich nezbednych vajecnikov 😉

pecka
20. aug 2007

A este Sara, ak to mas v praci relativne pohodove, ak nemas stresy a nevies si predstavit byt tak dlho na PN-ke, tak na PN chod az po transfere. Ta PN-ka by mozno pre teba bola este stresujucejsia. A ak mas byt v pohodke, tak nic nemen, sama musis citit, co je pre teba najvhodnejsie. Vela stasticka prajem. 🙂 🙂

sara1
20. aug 2007

Asi sa rozhodnem podľa daného momentu, keď to bude potrebné. Tento týždeň začínam brať Proveru a potom Decapeptyl a nakoniec Puregon. Tentoraz z toho už nemám absolútne mindráky, som absolútne v pohode. Prvý krát som stresovalal, nevedela som do čoho idem, ale teraz je to už OK. Už to tak neprežívam. 😀

pecka
20. aug 2007

Mas uplnu pravdu. Su len dve moznosti bud to vyjde alebo nie. A stresovanie tomu vobec neprospieva, skor naopak. Ved s tou PN-kou sa mozes rozhodnut aj pocas stimulacie. Oni respektuju kazdeho, co sa tychto zalezitosti tyka. A mas este jednu vyhodu, ze Decapeptyl ani Puregon sa nemusia namiesavat. Na rozdiel od Dipherelinu, Menopuru a Merionalu, ktore mam ja. Z toho som ja mala tiez celkom slusne mindraky, ale clovek si naozaj, ako sa hovori, zvykne na vsetko aj na sibenicu. Ja, co som mala vzdy odpor k injekciam, ihlam a bala som sa ich ako cert kriza, som si urobila taky maly zdravotnicky "minikurz" u mojej sesternici - zdrav.sestricky a uz som si do brucha narvala pocas tych mojich stimulacii neratane mnozstvo ihiel. Takze teraz uz "lavou zadnou" picham v pohode. 🙂

lenka20
autor
21. aug 2007

ahojte,

majuska - ja som pred par rokmi ucila, myslim, ze v tvojom pripade je lepsie byt PN ako vymeskavat po 1 dni, najma ak dochadzas do CAR daleko, lebo ked sa vratis do skoly po 1-dnovej absencii, budes musiet vzdy dohanat a drzat sa ,, v obraze ,, - myslim, ze to je stresujucejsie ako byt doma PN sice s vedomim, ze kolegovci nadavaju. ale kolegovci nadavaju uplne v kazdej praci 😀 a mas to o to lepsie, ze predsa v skolstve ti nehrozi vypoved od zamestnavatela, ked mu pojdu tvoje PN-ky na nervy, ako v sukromnych firmach - ako pise Pecka.
mozno keby si sa opytala, ci by bolo mozne upravit ti rozvrh, ale to je tiez take kvazi riesenie, pretoze nik ti dopredu nepovie, ze budes chodit na kontroly vzdy v utorok a piatok, vies ako. toto su veci dost nepredvidatelne, ani dr.nevie ako budes reagovat a co sa bude diat.
ak som dobre pochopila, tak stimulujes uz teraz, takze niekedy koncom septembra uz aj tak ohlasis, ze si tehu 😵

jankajs
21. aug 2007

Čaute kočky, dlhšie sledujem Vašu diskusiu, čo povedať a čo nie. Som tiež učiteľka a bohužiaľ naša šéfka hoci má dve deti, z toho jedno postihnuté, nie je nadšená mamičkami v práci. No tak som si stimuláciu nechala na prázdniny a dnes som dostala fotečku 2mm drobca 😀 . Myslím, že to treba nechať na voľnejšie chvíle, pretože keď som chodila počas roka, nakoniec som sa dožila toho, že mi to šéfka vykričala pred ostatnými kolegyňami na porade - že ako mi ona "pomáhala", keď som chodila do Martina (a to som hovorila len jej, iným ani nie). Normálne sme všetci boli z toho paf. A mne sa samozrejme v takej "prajnej" atmosfére ani otehotnieť nepodarilo.
No a teraz, keď prídem do práce, tak pekne na porade oznámim šéfke, že som s pomocou Božou a lekárov konečne po 5. rokoch tehotná a ak niečo niekto chce vedieť, nech príde za mnou. Nepotrebujem šuškanie poza chrbát, poviem to všetkým narovinu, aby si nemuseli domýšľať. Naše baby sú tam v celku normálne, ale šéfku a´jej kamošku upratovačku, ktorá tam robí SIS ozaj nemusím. Prajem Vám podstatne lepšie pracovné a kolegiálne vzťahy a myslím, že najlepšie je povedať to všetkým naraz, lebo potom sa to aj tak šušká a pridávajú sa k tomu rôzne nezmysly 😠 . Pekný dníček a všetkým Jankám veľa šťastia v perinkách 😎

lenka20
autor
21. aug 2007

janka, gratulujem, aj k meninam ale hlavne k drobcovi, vidim, ze si sa tiez uz dost nacakala, ale dockala, tesim sa s tebou, je super, ze sa ti to podarilo. aj mna niekedy prekvapuje, ze ludia o ktorych by si povedala, ze maju svoje problemy a ze pochopia cloveka, ktory sa tiez s niecim trapi ta prave vedia potopit ako tvoja sefka. urcite to bolo neprijemne, ale o to viac si vychutnaj ten pocit ked im to oznamis 😀 opatrujte sa a prajem krasne tehu a zdrave babatko. 😵

fedra
21. aug 2007

Ahojte, tak sa k vam pridavam aj ja.
Ja to riesim zatial tak, ze beriem po pol dni dovolenku. No aj tak to mam vyhodene na ociach,ye stale chybam. Ak by som vsak isla na PN, v tom momente je za mna na mojom mieste nahrada. Sme na celom exporte firmy len dve a kolegyna by to potiahla tak max. tyzden, viac by sa to vydrzat nedalo. Uz teraz je s tym problem a to je dovolenkove obdobie, cize menej prace. Vobec neviem ako to budeme riesit neskor, zatial sme len na IUI ale ak sa nebude darit,ideme do IVF. Problem je, ze do MT dochadzame z ineho mesta a to nam zabije takmer cely den. Ani manzel to nema ruzove kedze ma tam vozieva. Ak by sa moj sef dozvedel, ze uvazujem o mimi a chcem odist z firmy, hned zajtra mame novu kolegynu. To som si ista ....a o robotu zatial prist nechcem, kto vie ako dlho potrva tento kolotoc. Sef je bez rodiny, vyhradne zatazeny na pracu... hroza

lenka20
autor
21. aug 2007

ahoj fedra, no ved to, pokial sa da, tak by som aj ja chcela zostat robit co najdlhsie, ak sa podari IVF tak bez rozmyslania zostavam na rizikovom, o tom ani neuvazujem, ale kym to nie je iste tak nechcem prist o pracu. my sme tiez s kolegynou 2, kazda ma svoju agendu a ked jedna chyba, druha musi tahat aj za nu, aj ked spolu velmi dobre vychadzame, predsa je to pre nu praca navyse, drzi mi palce, vie, ze pracujeme na miminku, ale pocitam, ze skor ci neskor jej to tiez pojde na nervy, tak dufam, ze druhy pokus uz vyjde a potom nech uz riesi sef nahradu za mna 😀
drzim ti palce, nech je IVI uspesne a nemusis na IVF.
takze tiez chodis do heliosu, je nas tu habadej, normalne rozmyslam, ci nezalozit fanklub dr.krajkovica 😀 😀 😀

fedra
21. aug 2007

ahoj lenka,
no prave, ja by som v robote tiez chcela zostat kym "skusame". A jednoznacne ak sa zadari, som v tu ranu doma.
Ty pidstupujes uz IVF ?
V robote tu nik zatial nevie,cim prechadzame ... a asi je to tak lepsie.

lenka20
autor
21. aug 2007

fedra-ja mam 1 IVF za sebou - neuspesne - a na druhe sa chystame v oktobri-novembri, musime mat teraz povinnu pauzu a ja tiez chcem, aby sa mi upravili hormonalne hladiny a aby som uz mala normalny cyklus, lebo po tych hormonikoch je cely zblbnuty. takze zatial sme v cakacej faze 🙂 nevadi, aspon si trocha oddychneme a psychicky sa pripravime na II -ku.
tiez som nechcela v praci hovorit nic,len 1 kolegyna o tom vie. nas je tu vela a vacsina z 1 mesta, to by sa rozkriklo raz dva, nestojim o publicitu, myslim, ze by ma to viac znervoznilo.

pecka
21. aug 2007

Ahojte snazilky, ako to tak citam a aj pocuvam okolo seba, mame to fakt tazke. Ak nam to aj niekto praje, myslim z nasich spolupracovnikov, tak je to len tak naoko a nedajboze si mysliet, ze nasu bezvychodiskovu situaciu pochopi aj zamestnavatel. Cest vynimkam. A myslim, ze je to nakoniec jedno, ci je to sukromna firma alebo verejna sprava. Vsetko je to o ludoch - chapavych - nechapavych, dobromyslenych, zlomyselnych, o ludch ktori vam chcu pomoct aj podkopat nohy - a najlepsie za nasim chrobtom...... atd, atd. Moje vlastne skusenosti, su skor, co sa tychto situacii tyka skor negativne. Vsetko sa da riesit, len keby sa chcelo. Lenze biznis je biznis a treba makat, pre sefa sa nahanat a naco deti .... 😒 😒 . A bohuzial aj naša spoločnosť ma uz pomaly negatívny vzťah k materstvu a rodičovstvu. No a nam, ktorym sa normalnym - prirodzenym sposobom otehotniet neda, takto hadzu polena pod nohy a nevieme, co vlastne mame robit. Ci sa stresovat v praci a nikomu nic nepovedat, ci sa stresovat doma na PN a mysliet ako kolegovia - sef na nas "v dobrom" myslia. A este do toho cestovanie, pichanie do brucha, no a v neposlednom rade stoji nas to kopec penazi a nervov - aj bez tych hlupych ludi okolo nas. Takze, co som tym chcela vlastne povedat. Ze, na takych ludi by sme sa mali vykaslat, nech si myslia, co chcu. Taki nam s nasim problemom nepomozu. Iba nam vlastne svojim sposobom unlizuju. Treba sa od toho odosobnit a mysliet pozitivne, len toto nam moze pomoct. A s Bozoupomocou a lekarov (ako pisala Jankajs) sa to urcite podari 🙂 🙂 . Prajem kazdej, aby sa vam to podarilo a aby ste mali na testiku coskoro // .

Janka - uprimne gratulujem k drobcekovi - vela stastia !!! 🙂

lenka20
autor
21. aug 2007

ahoj pecka, ty si to tak pekne zhrnula a mas svatu pravdu, ja by som sa najradsej dala do vakua kym budem mat mimi 😀 fakt ma nebavi stale rozmyslat nad ostatnymi ludmi, co povedia a co si mysia. no ale zijeme kazdy v nejakom kolektive a keby to neboli kolegovia, tak by sparala rodina, susedia atd., to je jasne. vzdy sa najde dobra dusa. tak tiez len dufam, ze za vsetky tieto trampoty budeme sladko odmenene kazda aspon jednym babatkom 😵

pecka
21. aug 2007

😉 lenka, ty si to zase vystihla s tym vakuom. Fakt, keby sa to tak dalo ..., to by teda bolo. No, ale zijeme v realite medzi ludmi, tak sa s tym musime popasovat. Ved co nas nezabije, to nas posilni. ... sa hovori, ale je to naozaj pravda. Ja som uz taka oplieskana a stale som tu ... 🙂 🙂 Niekedy musime byt aj splachovacimi a trosku aj nepocut a nevidiet. Treba si naozaj ten zivot urobit krajsim, viac sa usmievat, viac oddychovat, dopriat si to po com tuzime, ...aj malickosti potesia. Ale zas na druhej strane, ti nasi manzelikovia a partneri, co s nami spolocne zdielaju nase nekonecne stimulacne procesy, to tiez nemaju lahke. Hoci sa tvaria, ze su v poho, tiez ich to trapi a casto sa tym zaoberaju. Su nasou podporou - teda ten moj je 100% - nou. 🙂 Takze aj mi velmi dufame, ze nas sladka babatkovska odmena neminie 😵 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre