IVF - čo hovoríte v práci?

lenka20
13. aug 2007

Ahojte,
presla som skoro vsetky pribuzne temy, ale tato tematika sa rozoberala vzdy len velmi okrajovo. Prosim o Vase skusenosti a rady - co povedat prip.ako vysvetlit v praci dovod dlhej PN, ak nechcem povedat, ze dovod je IVF. Konkretne v mojej praci je tehotenstvo nezelane, predpoklada sa, ze vsetci budeme pre firmu pracovat s maximalnym nasadenim najmenej do 60-ky bez materskych prestavok. Bola som na PN cely cas pri 1.IVF, aj pri druhom urcite budem - nechcem nic zanedbat, aby som si nemala co vycitat. prvzkrat som sa vyhovorila na operaciu, ale co poviem teraz 🙄 tak poradte, pls.

lenadka
13. aug 2007

leni mne kamos vravel ze jeho priatelky sa tiez vypytovali a Dr, jej povedal, ze nech sa daju vypchat ona ma narok na PN, necj povie ze ma zenske problemy a basta-snad nechcu vediet podrobnosti? to im musi stacit, ak im nestaci peciatka na PN-ke od zenskeho lekara 😉

lenka20
autor
13. aug 2007

ahoj lenadka, jasne, ze mam na PN narok, aj som povedala, ze zenske problemy, podrobnosti vie len 1 fajn kolegynka s ktorou si rozumieme aj sukromne, nielen v praci. Peciatku som mala preventivne od mojej obvodacky, nie od zenskeho, lebo sa obavam, ze keby videli razitko z CAR, tak by to doslo aj tym menej chapavym 😀 mozno si z toho robim len zbytocne mindraky, ale nezvyknem marodit, to uz fakt musi byt nieco vaznejsie a potom ta 7-tyzdnova PN-ka udrie do oci. no a kedze sa chystame na druhy pokus tak sa to snazim nejako poriesit dopredu - inspirovat sa 🙂

monika3
13. aug 2007

ahojte, ja v praci tiez nic nikomu nehovorim ci idem na IVF a uz ani v rodine nie. kazdemu otvorene poviem ze nemozeme mat deti a a v rodine ze si riesime adopciu. A ked som na PN pocas IVF, tak som povedala ze som jednoducho chora. Nech si kazdy mysli co chce.
Lenka drzim palce na 2. IVF.

jastericka
13. aug 2007

lenka20: bábatko je tá najkrajšia vec, čo môže ženu v jej živote stretnúť. My ľudia sme rôzni, niektorí chápaví, niektorí menej. V dnešnej dobre je práca dôležitá a jej strata určite bolí, treba si ale určiť priority. V tomto prípade je to miminko. Absolútne by som sa nezaoberala ľuďmi z práce, čo je koho do toho. Povedala by som, že mám zdravotné problémy a že ostatné nebudem rozoberať. Odiaľ mám pečiatky to ich nemusí zaujímať, aj keď by si domysleli, no a čo....To je môj názor. Držím palce 🙂

lenka20
autor
13. aug 2007

dakujem za palce 🙂
jastericka - priorita je urcena, uz sme aj rozmyslali, ci nedat vypoved v praci aby som mala vacsi klud, ale zase na druhej strane peniazky sa zidu, ved aj IVF nieco stoji... musim povedat, ze sa nikto nic nevypytoval, to len ja som taka hrozna a rozmyslam co kto povie. nervacila som uz aj pri prvom a teraz to bude to iste - citim to v kostiach 😠 najradsej by som to riesila neplatenym volnom, ale take u nas nie je mozne.
monika3 - ak som dobre pochopila, tak aj ty bojujes, takze aj ja ti drzim palce.

monika3
13. aug 2007

presne tak ako hovori jastericka nezaoberat sa ludmi z prace. Dolezite je to co chceme dosiahnut. Moja lekarka je v pohode, da mi vzdy tolko Pn-ky kolko potrebujem a v praci nech si to riesia ako chcu. Ja ked pojdem na dalsie IVF tak urcite budem zase PN-teda aspon po transfery.

lenka20
autor
13. aug 2007

moni - keby to bolo len tie dva tyzdne po transfere, tak to je uplne v pohode. mne ale doky odporucil byt PN cely cas, aby som vypestovala co najkvalitnejsie valicka, teda hlavne pocas stimulacie. Viem, ze nie vsetci dr.su toho nazoru, niektori prave odporucaju co najmenej menit zvyklosti a chodit do prace ako aj predtym, aby na to clovek tak nemyslel. ja mam kancelarsku pracu uplne v pohode, ziadna fyzicka namaha a stres iba ak si ho sama vyrobim 😀 moja obvodacka vie, ze chodim na IVF a vypise ma kludne aj na 2 roky. jeeej, ked to takto vidim napisane, tak aky mam vlastne problem 😀 😀 😀

lenka20
autor
13. aug 2007

valicka = vajicka 😀

monika3
13. aug 2007

lenka tak ak ti to doktor takto doporucil tak ostan doma. To budes potom asi aj vyse mesiaca PN, ale ako sa hovori - nech je to uz poriadne a stoji to zato. A to kam ides na IVF?

lenka20
autor
13. aug 2007

ved vravim - vyse 7 tyzdnov som bola pri prvom IVF 😠 ono uz samo o sebe je to psycho, ale vydrzime, jasne. vsak ja to raz tomu malemu co sa narodi vytmavim 😀
chodim do Heliosu v MT. raz som tam prisla na kontrolu pocas stimulacie v kostyme s diplomatkou (niesla som predoperacne vysledky a kartu, tak aby sa mi to nepokrcilo) a hned vo dverach ma doky sprdol, ze hadam len nechodim do prace, ze sa zlakol ked videl tu moju kapsu 🙂

monika3
13. aug 2007

Ja tiez uvazujem o Heliose, len ja to mam z Blavy dost daleko. Ale uvidime.
teraz idem na dovolenku, tak sa tesiiiiiiiiim.

lenka20
autor
13. aug 2007

ja som povodne chodila do Iscare, ale dost ma tam sklamali a tisli do laparky a fakt sa nechovali slusne, tak potom sme mali trocha pauzu a teraz sme v heliose velmi spokojni. no ale fakticky to mas z blavy daleko, treba si to co najviac zjednodusit. tak krasnu dovolenku ti prajem, vela slniecka a mozno aj zamiesite 😉

sara1
13. aug 2007

Ahojte, ja začínam tiež druhé IVF v Heliosu V MT. Pri prvom pokuse som všetko všetkým tajila a z odstupom času som zisila, že to bolo asi najnáročnejšie. Teraz pri druhom pokuse ešte stále neiviem, či je lepšie to tajiť, alebo povedať narovinu. Ako rozoberať to s nikým nebudem, ale zase sa uštvať tým, aby sa nikto nič nedozvedel asi tiež nie je schodná cesta. Takže mám takú istú dilemu ako vy.

brii
13. aug 2007

Ahojte, aj my sa chystame do Heliosu, tak som rada, ze pisete dobre o nich 😵
Som len dost prekvapena,ako dlho ste boli na PN... 😖

katmi
13. aug 2007

lenka - prosim ta to v akej firme pracujes,ze vas tam takto nicia??? esteze ja nemam take problemy so sefom.. ja mu proste poviem,ze musim k lekarke kvoli zdravotnym zenskym problemom a je to vybavene..

sara1
13. aug 2007

Ja som na PN nebola. Sem tam som bola doma, ale ne PN by som sa asi zbláznila.

sara1
13. aug 2007

lenka20,
zmenili Ti lieky oproti prvému IVF?

lenka20
autor
13. aug 2007

katmi - sef je uplne v pohode, povedala som mu len, ze mam zdravotne problemy a musim na operaciu a PN bude dlha - lebo to zase ja neviem tak urobit, ze nepoviem ako dlho budem mimo, aj ked by som mohla, ale nemam to svedomie, kedze mam velku agendu, ktoru musi za mna niekto robit, takze sef musi vediet, aby sa vedel zariadit a vymenovat zastupcov. a on bol taky zlaty ze sa absolutne na nic nepytal, len mi zaprial nech to dobre dopadne. ale firemna politika je taka antimamovska, kto ma babo, tak uz po par mesiacoch je naspat v praci aspon na 1/2 uvazku a po pol roku uz pracuje ako predtym. mozno to prehanam a keby som povedala na rovinu o co ide, tak by sa nic nestalo, ale zase sme velka firma v malom meste a tak sa to donesie aj do miestnych novin a to by som nerada. keby som otehotnela prirodzene, tak myslim, ze by to bolo ine, skratka po 3 mesiacoch by som povedala, ze som tehu a dovidenia, potom uz nech sa kazdy podla toho zariadi, ale ked je to cez IVF a aj ked sa podari, nemusi to vydrzat a ist naspat do prace s vedomim, ze kazdy o tom vie, to sa mi moc nechce. nerada sa zverujem s takymito sukromnymi vecami.

lenka20
autor
13. aug 2007

sara - ja som to tiez az tak zase netajila, vie to kolegyna, jedna kamoska, rodina, moja obvodacka, ktora je zaroven aj nasa znama, takze som zmierena s tym, ze sa informacie maju kadial dostat von 🙂
PN zalezi od teba, jasne, ze ani doky ma nedonuti ak nebudem chciet, ale ja som chcela fakt urobit vsetko pre to, aby to dobre dopadlo, aj teraz to tak bude.
lieky mam take iste, aspon pokial viem, pri vypisani ziadosti sa ma dr pytal len, ci chcem zase Gonal Pen, na ostatne sa nepytal. ale tipujem, ze mi da to iste, reagovala som dobre, tak preco to menit.
ty uz zacinas, ci este len planujes druhy pokus

katmi
13. aug 2007

lenka - hmm..tak to v niektorych velkych firmach byva..najradsej by boli,keby tam robili len mlade,ale ani aby deti nemali.. na toto som alergicka..na taketo pristupy.. 😖
tak ale ked mas sefa v poho,tak tu nemusis toto riesit,nie?? 😉 hlavne je,ze je sef v pohode a rozumie ti, resp.ze ti nerobi problemy..

sara1
13. aug 2007

lenka20 - ja mám už doma aj lieky a čakala som už iba na menštruáciu, aby som mohla začať brať Proveru. Takže teraz čakám na 16. deň cyklu. Ja tiež nechcem nič zanedbať, len mám pocit, že je pre mňa horšie ostať doma. Možno tento pokus ostanem doma, veď vyskúšať treba všetko.

tarajka
14. aug 2007

Ahojte, takze sa pridavam aj ja k vam do temy 😉 . tiez som riesila problem co povedat v praci, kedze som na tom podobne ako lenka20. oznamila som len sefovi ze budem dlhodobo PN,zobral to ok, ale aj tak prejavi sa to az ked budem naozaj doma....ved uvidime. Tiez chodim do Heliosu, su tam velmi skveli ludia, vo stvrtok zacinam s Proverou, potom decapeptyl...
tak si drzme vzajomne palce 🙂

lenka20
autor
14. aug 2007

tarajka aj sara - drzim vam palce aj na nohach!!!
katmi - neriesila som to pred prvym pokusom, ale teraz sa mi to uz zda take blbe, na aku diagnozu sa marodi tak dlho a dvakrat v priebehu 6 mesiacov? 🙂
a ako vravi tarajka - skutocnost sa prejavi az potom. povedat pravdu nehrozi, to by sa hned zacali zhanat po nahradnicke, na moj flek stoji pred branou dalsich 1000. a sef svojho casu vyjadril dost jasne stanovisko - najlepsia zamestnankyna je zena po 30-ke s dvomi odrastenymi detmi.
sara - ty uz mas jeden pokus za sebou - ako ti nabehol cyklus po IVF? pytam sa na to v inej teme, ale malo ludi reaguje, asi som to zle nazvala. ja som po ET na siesty ci siedmy den dostala menzes, takze embrijka sa vyplavili s MS. no ale v dalsom cykle som spinila okolo 18-teho dna a zase od 32-dna spinim s troskou krve az doteraz, teraz je 43.DC a stale to iste. pijem alchemilku, uzivam gynex kvapky a caj na cistenie, aby sa mi upravil HP. Viac vid v teme cyklus po neuspesnom IVF.

beke
14. aug 2007

Ahojte, ja som tiež bola na IVF a v práci o tom vedeli, nepýtali sa nanič len mi držali palce a našťastie to vyšlo na prvýkrát. 🙂 Ja som nebola na PN ani mi dr. nenavrhovala aby som ostala. Na sono a vyšetrenia som chodila popri práci a odo dňa ked mi robili ET tak som si vybrala 2 týždne dovolenku. Potom som zistila že som tehotná a odvtedy som ostala na PN-ke až do konca. Keby mi to vtedy nevyšlo tak by som sa vrátila do práce a o 3 mesiace by som to skúsila znova. Chodila som do ISCARE. Každej prajem úspešné IVF a nakoniec zdravé bábätko. 🙂

jastericka
14. aug 2007

dievčence, včera som ešte nevedela, ale dnes mi to nedalo a kúpila som si tehotenský test a boli tam krááásna // čiaročky, ktoré sa mi objavili po sekunde. Som šťastná a najradšej by som to vykričala do celého sveta, ale....ešte to musí potvrdiť môj lekár, tak držte palce, aby to vyšlo.... 😀

brii
14. aug 2007

Gratulujem, jastericka 😵 😵 😵

brita
14. aug 2007

Ahojte kocky. Som rada, ze pisete o Heliose, ja tam tiez chodim a idem po dvoch neuspesnych IUI na moje prve IVF. Na buduci tyzden v stredu zacinam s Proverou, potom decapeptyl a puregon. Uz sa neviem "dockat", ako si to budem pichat, ale co uz. V heliose som zatial spokojna, doktor aj cely personal su velmi prijemni, mam z nich dobry pocit.Ja sa chystam na PN odkedy zacnem pichat decapeptyl. Aj pri IUI som boal doma take tri tyzdne. V robote som povedala, ze idem na PN a viac nic. Nie som predsa povinna sa im spovedat.Ja robim vo velkej firme, mam veducu poziciu a tiez sa vsetci tvaria, ze co teraz, ale nech sa idu vypchat, fakt mi to je uplne jedno. Na PN som bola za sedem rokov tak dokopy asi 5 dni, takze teraz si budem peenkovat kolko potrebujem. V robote su stresy, takze ani ma nenapadlo chodit popri IVF do roboty. A ak sa to podari, co by som boal hrozne rada, vobec sa nebudem do roboty hnat. 😉

lenka20
autor
15. aug 2007

jastericka - gratulujem 😵 😵 😵 😵 😵
si po umelku alebo klasika? kazdopadne prajem krasne tehulkovanie a zdrave miminko!
Brita - neboj sa, injekcie sa daju zvladnut. mne ich pichal manzel, ale parkrat sa stalo, ze nebol doma a musela som to zvladnut sama - ja som inak strasny strachopud a mam hrozu uz aj pri pohlade na ihlu, takze ked som to zvladla ja, tak to uz musi uplne kazdy 😀 drzim palce, ozvi sa priebezne ako to ide.

brii
15. aug 2007

Dobre ranko!
Niekde som citala, ze v Heliose robia len predlzenu kultivaciu, co znamena (ak som to spravne pochopila 😀 ) ze embrya nechaju dlhsie v skumavke a vyberu len tie naj. Je mozne povedat,ze nechcem predlzenu kultivaciu?

lenka20
autor
15. aug 2007

ahoj brii, aj tebe dobre ranko.
v cenniku ukonov v heliose je predlzena kultivacia ako priplatkova sluzba, ktoru nehradi poistovna, plati sa za nu myslim 5000,-Sk. urcite ked povies, ze ju nechces, tak ti ju robit nebudu, ale predpokladam, ze ked ti embriologicka vysvetli ako sa embrijka vyvijaju a co vsetko sa moze stat, tak tu predlzenu kultivaciu budes chciet. ja som napr. mala 7 dobrych vajicok, vsetky sa oplodnili (ICSI)a po PK sa videlo, ze dobre su len dve, ostatne sa prestali delit alebo zastali vo vyvoji. Keby mi mozno boli vkladali niektore z nich, aj tak by sa nevyvijalo a mozno by zamrazili tie dobre a po rozmrazeni by sa nemuseli prebrat k zivotu - mrazenim im uberame cca 40% sance. Moje prve IVF nebolo uspesne, ale aj pri druhom budem isto chciet PK.Beriem to tak, ze ked uz to vsetko podstupujeme, tak vyuzijem maximum co veda ponuka. Embrijkam predlzenou kultivaciou nijako neublizis, ba mozno im pomozes, lebo su v nejakom supervyzivnom mediu na podporu delenia. ale vsetko ti vysvetli embriologicka - v heliose su dve a obidve velmi sympaticke. Kedy zacinas?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre