IVF - dlhý protokol. Pomôžte s informáciami

pahu
29. máj 2008

Ahojte 😉
Viem že tu už máme veľa tém IVF, ale ak by som chcela získať všetky možné informácie práve o dlhom protokole, musela by som v každej téme pátrať pomerne dlho. Preto skúsim založiť takúto novú a špecializovanú témičku 😉

No a teraz trochu info o mojej situácii:
Som po 3.IUI, neúspešnom, takže nastupujem na naše 1.IVF, verím že aj posledné...

Dnes som 1.DC, začínam brať antikoncepciu Femoden až do 21.DC. Potom budem pokračovať... Decapeptyl, Fostimon, Pregnyl, Augmentin a Utrogestan. 😉

Takže ak viete pomôcť s akýmikoľvek info napr. aj o vedľajších účinkoch liekov alebo máte iné lieky, alebo kopec otázok, nech sa páči... 😉

brise
29. máj 2008

pahu krásna témička, tak nech je tu čo najviac tehuliek, ja sa zatiaľ tejto téme budem strániť aby mi vyšlo zajtrajšie IUI. ale občas určite nakuknem.

gregy
29. máj 2008

Ahoj Pahu ja mám veľa otázok, odpovieš mi 😀 😀 😀 kedže mám to isté čo ty teda až na inú HAK počkám si ked to budeš mať za sebou 😀 😅 😀
No neviem či to admini nezavrú ☹

pahu
autor
29. máj 2008

Brise, Gregy... 😀 Gregy a myslíš že to zavrú, lebo je tu veľa tém o IVF? 😕 😨 Ale podľa mňa nie, lebo tu nie je ani jedna špeciálne o dlhom protokole 😉 A ak je, je totálne zapadnutá prachom a nech zavrú tú 😀

kitten
29. máj 2008

Ahoj Pahu! Hodne stesti do IVF. Ja mala dlouhy protokol - sice v Anglii, ale je to podobne ...Doufam, ze ti toto pomuze 🙂 Klidne napis pokud mas dalsi dotazyl

dlouhy protokol trva 6-8 tydnu zalezi na tom jak budes reagovat na leky.
Zacinala jsem den 21 cyclu pichanim leku supercur- ten te uvede do klimakteria- zastavi cinnost vajecniku a snizi stenu delozni (v me klinice to melo byt pod 4mm) Po skonceni mesicku te pozvou na vaginalni ultrazvuk - zkontrolovat tloustku delohy a nekde se dela i krevni test (myslim, estradiol - hladina estrogenu v tele) (me to trvalo skoro 3 tydny)
vedlejsi ucinky - jako u zen v prechodu - horke navaly, pocity na zvraceni, bolest hlavy, unava
Stimulace (trva asi 11 dni) zacnes pichat Fostimon, ktery stimuluje rust folikulu za 7-9 dnu dalsi vaginalni scan, kde uvidi male folikuly, pak opakovane skany kazde 2 dny. Kdyz ty nejvetsi folikuly dorostou do velikosti 18 mm a delozni sliznice 8 mm, jsi pripravena na odber. 36 hodin pred odberem si pichnes Pregnyl (HCG hormon- zpusobi dozravani vajicek.)
vedlejsi ucinky - nafoukle bricho, bolest v podbrisku - jak folikuly rostou - pomaha horka poduska
Odber trva asi 20 minut, je proveden v narkoze . Ja se po nem citila ok, nektere holky mely bolest bricha - muzes si vzit paracetamol a nahrat brisko.(nedoporucuje se brat ibuprofen, pouzivat kosmetiku - spreje a myt prirozeni mydlem , protoze vajicka jsou na to citliva, to plati i u partnera, kde to muze ovlivnit kvalitu spermii.
Jako pred kazdym zakrokem je dobre mit lehkou stravu, aby jsi pak netrpela zacpou. Nekdo trosku krvaci. Zacnou se davat Utrogestanove cipky (progesteron) udrzi ti dloznio stenu pekne silnou a pripravenou pro embrijko.
Predpokladam, ze Augmentin - sirokospektre antibiotikum ti daji jako prevenci infekce - tak 2 davky.
Za 24 hodin ti pak zavolaji kolik vajicek se oplodnilo. zpet se davaji za 2-3 dny, muzes mit i prodlouzenou kultivaci.
Transfer embrija - trva asi 10 minut - trosku jako ster s cipku - neboli to. Nektere holciny musely mit plny mocovy mechyr, ja ne.
Pak se doporucuje byt v klidu, odpocivat, nic nedelat. 😎 Tehotensky test se dela za 2 tydny po ET. Nekde se bere krev na HCG hladinu.Ze zacatku jsem pocitovala krece v podbrisku , ale to je spis pripisovane odberu, Pokracuje se s cipky, nekdo ma jeste tablety a napr ja mela 2 injekce Pregnylu)Pri stimulaci a hlavne po odberu se doporucuje pit 3-4 litry vody, jako prevence hyperstimulace vajecniku.

pahu
autor
29. máj 2008

Jeeej Kitten 😀 Super info, mám pocit, že doktor mi ten postup aj takto vysvetlil. Ale asi to poznáš, polovica z toho ti ujde, stres, rozmýšľaš nad tým či to vyjde, a prečo ja? 😉

Ja by som to mala mať takto, a ak nie, skús ma opraviť.:
1-21.DC antikoncepcia (na úpravu, resp. hormónov)
21.DC- 9 dní Decapeptyl (to je to na utlmeniečinnosti vaječníkov?)
potom UTZ a podľa predpisu dokiho Fostimon - na rast sliznice a folikulov
Pregnyl na vyvolanie ovulácie
Augmentin - antibiotiká večer a ráno v deň odberu
Utrogestan - chápem 😉

kitten
29. máj 2008

Pahu - dobre jsi to pochopila 🙂
Ta antikoncepce je podle me spis na to aby jsi neotehotnela, protoze lekari pouzivaji synteticke leky maji tvuj cyklus pod kontrolou.Decapeptyl je na utlumeni estrogenu, a to zastavi funkci vajecniku a snizi ti delozni sliznici. 😉
Hlavne mysli pozitivne.Rekli vam proc IUI nevyslo? Co mate za problem?

bianka30
29. máj 2008

kitten, nevies mi pls poradit? dnes som 12DC cely den mam vytok ako pri ovu, boli ma brusko , citim mokro.... je mozne ze by som ju dostala aj bez pregnylu ked som s nou nikdy problemy nemala.. nie ze zajtra na kontrole povedia ze smola uz mate po vajkach....

kitten
29. máj 2008

Ne, oni ty vajicka se sami nevyplavi. Ja to mela podobne - super plodny hlen - pruhledny - jak vajecny bilek a tazny (Sorry 😉 )Uz se ti ti foliky asi blizi do potrebne velikosti a sliznice roste. vsak te zitra na ultrazvuku uklidni 😉 Na brisko si dej teplou podusku a hlavne odpocivat, taky muzes vzit paralen. To ze te boli je dobre, protoze to znamena ze rostou 🙂 Ja mela bolesti i pri curani i kdyz jsem se zasmala apod.(spis pichani nez bolest)Hodne stesti a pisni jak jsi dopadla 🙂

bianka30
29. máj 2008

kitten, ja som bola cely den v pohode, a isla som prezliect pradlo v spalni a tak ma rozbolelo ze keby som nevedela ze beriem lieky tak idem tak sexovat hehehehe ze az... presne tak si hovorila hlien uuuuuplne ukazkovy. no tak som zvedava co bude zajtra... ale aspon som kludnejsia...

dakujem
dam zajtra vediet...

solida
29. máj 2008

kocky, asi je to blba otazka, no co to znamena dlhy a kratky protokol pri IVF? ja som tiez pred IVF, mam schcaleny Gonal a Cetrotide.

bianka30
29. máj 2008

solida ja mam tiez gonal... je to v pohode a dobre sa picha...

solida
29. máj 2008

ahoj bianka, poistovna sa poponahlala, schvalili mi to aj s dorucenim odpovede uz za 2 tyzdne, no aj tak nemozem hned zacat so stimulaciou, pretoze som len pred 2 dnami dobrala antibiotika, tak by som chcela pockat, nech sa organizmus trosku od nich precisti. ty si tiez pred prvym IVF?

bianka30
29. máj 2008

solida, stastna to zena... baby vacsinou na to cakaju ooooooooomnoho dlhsie... ale co sa tyka antibiotik, asi by som spravila to iste na tvojom mieste...

ja som zacala so svojim 1 ivf a dnes som 12DC zajtra idem na kontrolu a dufam ze mi povedia ze uz stacilo vsetkych pichancov, ze uz ideme na to ...

do ktoreho centra chodis???

kitten
29. máj 2008

Ja o nem moc nevim- jen ze je kratsi 4 tydny. zacina se po skonceni mesicku, jde se na skan, kde se kouknou na sliznici jestli je dostatecne tenka (nekde zase krevni test) pokud ano zacne se stimulovat. vyhoda je ze je rychlejsi a nemusis mit tolik leku jako pri dlouhem protokolu.Pak mas pravidelne ultrazvuky, odber a transfer stejne jak u dlouheho.Nektere zeny maji pri tomhle vic vajicek nez pri dlouhem. Gonal je lek na stimulaci rustu folikulu.(jako prirozeny folikulostimulacni hormon) a Cerotide je na zastaveni ovulace(aby vajicka pekne zustala ve folicich az do odberu) Doufam , ze ti to trochu pomohlo. 🙂

solida
29. máj 2008

do fakultnej v Kosiciach. no ved prave, ze som bola pripravena cakat na schvalenie dlhsie, no potesilo ma to, ze si svihli

solida
29. máj 2008

bianka, a to si si zacala pichat Gonal kedy? mne lekarka povedala, ze sa mam ozvat hned ako zacnem menstruovat

bianka30
29. máj 2008

ja som od 21DC zacala pichat dipherelin co je obdoba cerotide a na 4DC som zacala gonalom...

solida
29. máj 2008

dakujem za odpoved, tak som zasa o nieco mudrejsia 😉 prajem vsetko dobre a hlavne nech sa vseeeeetko podari

vika34
29. máj 2008

ahoj Poka a ostatné,mne predpísali v Ginfiv tiež dlhý protokol začínam začiatkom júla na 22 deň cyklu Decapeptyl potom Puregon,Menopur,Pregnyl,Augmentin,Utrogestan.Som rada ,že si načala túto tému aspoň ak budeš ochotná,môžeš mi neskôr poradiť ,kedže začínaš o mesiac skôr.Nás ani nedávali na IUI,kedže ja som bola 6 razy tehotná/štyri potraty,jedno mimomater.a mám zdravú 10 ročnú dcéru/a IVF s predimplantačnou genetikou beriem ako poslednú možnosť,tak verím,že to bude prvé IVF aj posledné.Čítala som z každej témy niečo a budem rada ,keď odpíšeš,zatiaľ pá

kuspitka
29. máj 2008

ahoj viki ty ides na ivf?

vika34
29. máj 2008

ahoj kuspitka začínam cca 1-2 JúLA,podľa menzesu.

pahu
autor
30. máj 2008

Ahojte 😉 Ste super, som rada že sú odozvy na túto témičku 😀

Vika, ja mám začať pichať Decapeptyl 21.DC, si si istá, že ty až 22.? 😕 😨 A jasnačka, už keď budem profík a budem mať za tým, určite Vás tu neopustím. Však vidíš, ozvali sa nám aj babuľky, ktoré to už absolvovali 😀

Kitten 😉 Nie, doktor nevie... Povedal, že možno by sa to dalo zistiť pri IVF/ICSI... A nám je to už jedno, už by sme chceli mať plné bruško 😀

Solida, ja mám iné lieky a neviem aké sú tie tvoje, tak dúfam, že Bianka a Kitten ti pomohli 😀

dicinka1
30. máj 2008

aky je rozdiel medzi kratkym a dlhym protokolom?v skratke...a podla coho mi to urci doktor ,ze aky budem mat..chystam sa na 2 ivfko...

pahu
autor
30. máj 2008

Ahoj Dicinka 😉 Ja to veľmi neviem, ale skopírujem niečo:

- jen ze je kratsi 4 tydny. zacina se po skonceni mesicku, jde se na skan, kde se kouknou na sliznici jestli je dostatecne tenka (nekde zase krevni test) pokud ano zacne se stimulovat. vyhoda je ze je rychlejsi a nemusis mit tolik leku jako pri dlouhem protokolu.Pak mas pravidelne ultrazvuky, odber a transfer stejne jak u dlouheho.Nektere zeny maji pri tomhle vic vajicek nez pri dlouhem. Gonal je lek na stimulaci rustu folikulu.(jako prirozeny folikulostimulacni hormon) a Cerotide je na zastaveni ovulace(aby vajicka pekne zustala ve folicich az do odberu) Doufam , ze ti to trochu pomohlo.

A ešte viem, že je tam aj rozdiel v liekoch... Ja mám ten dlhý, tak sa mrkni, tá príprava aj s antikoncepciou bude trvať cca 6 týždňov.... Krátky protokol podľa mňa trvá cca 2-3 týždne 😉

len
30. máj 2008

Ahoj holky, zajímalo by mě, jestli někdo netušíte, proč je pevně stanoven zrovna 22.DC na tu první injekci. Já mám totiž "slíbený" taky dlouhý protokol, ale je tam drobný problém - třeba můj minulý cyklus měl jenom 19 dní a kolem té 21 se pohybuju běžně. Dr. taky prohlásil, že přijdu na 22.DC a na mou připomínku, že nic takového často ani nezažiju, reagoval, že "to se nějak zařídí" 😀 Tak co s tím? 😉
Protože momentálně třeba 22.DC už se rovná 3.DC následujícího cyklu, kdy mi téměř končí MS...

pahu
autor
30. máj 2008

Len, ja mám 1.injekciu decapeptylu 21.DC... 😀 No ale ja som teraz začala aj s antikoncepciou a vlastne až po nej začnem s injekciami..., neplánuje ti ju doktor dať? Lebo vlastne MS by ti mala prísť až po jej dobratí 😀 Aj to by bolo riešenie 😀

len
30. máj 2008

No, možná jo, zatím o ničem takovém nemluvil, ale pravda je, že s HA bych měla cyklus 28 dní, paráda, tou už jsem neměla... no, od dobrání HA před dvěma a půl rokama 😀 Ale zatím mi fakt pověděl jenom - objednáte se na 22.DC a nějak se to zařídí 😀

labutienka
30. máj 2008

ahojte 🙂
ahoj pahuuu 🙂 🙂 🙂 tak aj prispievam do tvojej témičky 😉 možno niekomu pomôže aj moja skúsenosť s dlhým protokolom
takže:
na moje 1. IVF som sa už stráááášne tešila 🙂 a začala som pichať na 21 DC Decapeptyl do bruška (do tuku 😀 ) pod kožu. denne pichala v tú istú rannú hodinu. čakala som na pani mrchu, tá dorazila na 28 DC, čo teda bol 1 DC už veľmi dôležitého cyklu 😉 . na 4 DC som išla na kontrolu do centra spolu s protkolom, samozrejme furt som ráno pichala decapeptyl (v ten deň 11. injekcia...) urobili mi uzv (akurát si nepamätám, či mi brali krv 😕 ) počkala som čo povie dr. a sestrička mi pichla do zadku fostimon 3 ampulky = 225 jednotiek. a tým som pokračovala ďalej každé ráno tá istá hodina 1 decapeptyl a 3 fostimony. ďalšia kontrola bola na 10 DC - krv, uzv. na uzv už dr. videl, že to nie je také aké má byť a výsledky krvi to dokázali, reagovala som slabo. (pritom na 4 DC bolo ešte všetko v poriadku). ďalšia kontrola na ďalší deň, t. j. 11 DC bez ranných injekcií!! aby videli, či reagujem na tie z predchádzajúceho dňa. znova kontrola uzv a krv a o 14.00 bol výsledok taký, že mi to celé stopli. mala som málo vajok, možno 2-3 a boli malé. vyjadrenie lekára bolo, že u mňa treba začať hneď so stimulkou a preto chcú nasadiť krátky protokol. v každom prípade mám nariadenú pauzu od hormónov min. 1 mesiac. takže niekedy v júli začíname ďalší pokus 😉
toť moja skúsenosť 🙂

monku
30. máj 2008

Ahoj holky, taky vitam toto tema! 😀 Zatim jsem absolvovala jen konzultaci s Dr. cekaji me odbery na hormony a USG, no a pak ten dlouhy protokol.. a ICSI.. Diky, aspon jsem se tu dozvedela potrebne info 🙂)
Drzim vsem pesticky at vam "TO" dobre dopadne!! Si tady za clovek uvedomi, ze v tom neni sam a ze nas babulek je docela hodne ☹

pahu
autor
30. máj 2008

Labutienka 😀 Však počkaj keď to bduem mať všetko už ja za sebou, ako sa budem vyznať 😀

Len, však doktor vie čo robí, ak by si mala opäť taký krátky cyklus, 100% by ti asi doporučil tú antikoncepciu... No som zvedavá 😀

Monku, je super že do toho idete 😉 No a zároveň aj smola, že kje nás až toľko... 😖 Ale zase, aspoň sa môžeme navzájom podporiť 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre