Koľko mám prispievať do domácnosti?

peterxxx
10. apr 2015

Zdravim, chcem sa poradit a ziskat nazory ostatnych:
Momentalne som pracujuci, kedze rok stojim so skolou. Pracu mam mimo domova cize si platim ubytovanie v okoli prace. Domov chodim na vikendy (max 2noci,2dni). Ked odchadzam z domu mama mi nabali cca 3 jedla, obedy. Rodicia zacali na mna tlacit aby som prispieval do rodiny, kedze zarabam a chodim aj domov. Chcel by som pocut vas nazory kolko by ste boli ochotni platit do rodiny keby ste v mojej kozi?? a taktiez prijmem aj nazory kolko by ste chceli prijmat od svojho syna prostriedkov keby chodi domov len na vikend?? (kludne mozete rozpisat vydavky na byvanie a stravovanie)
DAKUJEM.

moni244
10. apr 2015

@peterxxx fiha, zaujimava situacia, ja som tiez chodievala na vikendy, aj brat chodieva a moja mama nikdy po nas nechcela peniaze, ona bola rada, ze sme prisli, aj ked sme tie peniaze nukali

klincek
10. apr 2015

@peterxxx ved to preber s rodicmi, aku sumu si asi predstavuju..ja by som v tvojom pripade uvazovala maximalne o 100 eurach mesacne. Keby si byval doma a pracoval, to by bolo ine, ale za 8 dni do mesiaca sa mi to zda dost. A ak prides na dlhsie (sviatky), tak by som sa s nimi skusila dohodnut tak, ze prinesiem napr. vacsi nakup. To je samozrejme len moj nazor 😉 ..

mawka
10. apr 2015

🙂 moj ex priatel byva u rodicov, stravuje sa v praci, cize kazdy den. kedze robi na smeny, tak je v praci de facto stale. za cely tyzden je doma dva dni tiez s tym, ze jeden den z toho po nocnej cely prespi. sprchuje sa v praci. doma si teda umyje zuby a prespi. napriek tomu dava svojej mame 100 eur, niekedy 150. ked chodil ku mne, u mna sa stravoval, u mna spal, sprchoval sa a podobne a nedaval mi ani cent.
deti sa snazim vychovavat tak, aby sa osamostatnili zavcasu a viedli si vlastnu domacnost, aby nedochadzalo k takymto vselijakym nedorozumeniam ohladom financii. ak by predsa len k tomu doslo, ze by bolo moje dieta u mna, normalne by som vyratala realnu spotrebu energii, vody, tepla a stravy. ak by mi dieta chodilo na dva dni za tyzden domov, mozno by som si vypytala 50 eur a mozno ani to nie. ved dva dni su nic.
no v kazdom pripade som za to, aby sa deti osamostatnili a viedli si vlastnu domacnost podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia.
peniaze v rodine nikdy nerobili dobrotu 🙂
skus porozmyslat nad tym, ze sa osamostatnis. alebo si kup potraviny sam a var si sam v case, ked si u vasich.

0silvia0
10. apr 2015

@peterxxx ja by som od dieťaťa v tvojej situácii peniaze určite nežiadala, bola by som rada, že mám dieťa aspoň na víkend doma 🙂 Ale na mieste toho dieťaťa by som občas nejaký nákup priniesla domov z vlastnej vôle. Ale keď už hovoria tvoji rodičia o peniazoch, tak by to bolo fakt maximálne 100 eur ako hovorí @klincek. Ale mne sa osobne pozdáva skôr suma 50 eur mesačne. Samozrejme záleží aj od teba, aké máš výdavky...

mawka
10. apr 2015

@peterxxx no a to, ze mi nedaval nic, to ma hnevalo, samozrejme, kedze boli casy, ze doma nic a u mna vsetko, tam dal, u mna nedal. sak preto to aj skoncilo. aj preto. nesamostatni chlapi mi po tejto skusenosti sposobuju koprivku. tym chcem povedat to, ze cim skor sa clovek osamostatni, tym potom je viac schopnejsi a pouzitelny do zivota.

mawka
10. apr 2015

@0silvia0 hej, tiez si myslim, ze tych 50 eur je optimalne. skor to ako 100 eur. ved ak su doma rodicia, su to dve osoby, plus dieta a mozno je tam dalsie dieta, ved sa to deli poctom osob v domacnosti, teda ak chceme ist na to takto. ak je byt v OV a neplati sa uver alebo nieco, tak rozratat energie a stravu a nejake fondy a tych 50 je tak akurat.

natalym
10. apr 2015

@peterxxx Rodičia majú finančné problémy, alebo im peniaze nevychádzajú, keď sa k tomu takto stavajú? Lebo ja by som asi nepýtala nič, bola by som rada, že prídeš a chutí Ti. Skôr by som tlačila, aby si si sporil. Ale samozrejme, ak je potreba pomôcť..........

h2
10. apr 2015

@peterxxx Ahoj, no, tak to je ťažká otázka, najprv som chcela napísať, že ja by som od syna určite nič nechcela, ale myslím si, že ani Tvoji rodičia by od Teba nepýtali, keby ste na tom boli tak, že si to môžu v pohode dovoliť, takže predpokladám, že ich finančná situácia nie je práve ideálna. Ak by náhodou rodičia s financiami problém nemali, tak Ťa asi chcú naučiť trošku hospodáriť, proste, aby si si uvedomil, že nič nie je zadarmo. Ak nevieš, koľko prispieť, tak najlepšie by bolo opýtať sa rodičov, nech zohľadnia Tvoj príjem a ich "výdavky" na Teba a spoločne určíte nejakú sumu.

vroni
10. apr 2015

hm, neviem. Ak by som nebola (coby rodic) v totalnom financnom srabe, tak by som si urcite nepytala peniaze od syna za navstevu. Ale zase by som ho ani nenabalovala na dalsie tri dni. Ak by som nutne to platbu "potrebovala", tak by to bolo cosi v rozmedzi od 50 do 100 euro (zavisi od regionu a prijmu dietata) - ale skor pri tej nizsej nez vyssej hranici.

zuzu7899
10. apr 2015

Byvala som u nasich do 22 kym som sa vydala a mama odomna nikdy nechcela ani halier.Dodnes mi peniaze dava a nechce ich naspat to zalezi od cloveka.Mam dve deti a ucim ich tak isto.Nikdy nechcem od nich nic a ani nebudem.Mala som ich lebo som chcela nie preto aby mi davali peniaze

tenerifka
10. apr 2015

@vroni Aky je rozdiel mezi tym mat 50 eur a nemat nic?

darina1952
10. apr 2015

@peterxxx najlepšie bude, ak zistíš akú majú o tvojom finančnom príspevku predstavu rodičia - mama.
Neviem či máte doma vlastnú studňu alebo používate obecný vodovod, ohrev vody tiež niečo stojí - umývaš sa, sprchuješ. Taktiež energie na varenie tiež niečo stoja a v neposlednom rade aj pranie - neviem či si perieš sám na ubytovni, alebo to nosíš domov mame a tá ti počas víkendu vyperie a vyžehlí veci - tu treba rátať prášok na pranie, + keď ti nabalí stravu na pár dní a tiež by som zobrala do úvahy aj poplatok za odvoz odpadu... ja to vidím na cca 20€ za víkend takže asi 80-100€ za mesiac. 🙂
Ale na druhej strane, keď ťa chcú rodičia mať cez víkendy doma, mali by si aj oni uvedomiť že ťa cesta domov niečo stojí a máš s tým výdavky a nemali by preto od teba čakať za víkendy polovicu výplaty 😉

vroni
10. apr 2015

@tenerifka, no... 50€ holt. Su rodiny a regiony, kde je to tyzdenny rozpocet na stravu pre stvorclennu rodinu...

mawka
10. apr 2015

@zuzu7899 to je sice pekne, ale ja si napriklad neviem predstavit, ze dospele dieta pracuje, byva u mna, stravuje sa, vyuziva full servis a ja ho obskakujem ako nejaku hviezdu. ja mam deti preto, ze som ich chela, ale aj preto, aby som z nich vychovala samostatne osoby do zivota a aby som im nerobila otroka v case, ked sa uz budu schopni o seba sami postarat.

natalym
10. apr 2015

Ja si tiež myslím, že nie je celkom správne dať deckám všetko a majú full servis. Moja mama bola taká a preto neviem hospodáriť s peniazmi, čo som zarobila aj som minula.

misinka26
10. apr 2015

Zaujímavé, aj ja aj brat sme chodili na výšku aj popri pracovali a nikdy sme našim nič nemuseli dávať a dokonca nám maminka s radosťou navarila na celý týždeň ... jasné ak som chcela niečo na viac to už platila z vlastného ...

radsej_knihu
10. apr 2015

@mawka To ale zjavne nie je jeho pripad. Chlapec pise, ze ma ubytovanie, kde ostava cez tyzden ked pracuje. Samostatny teda zjavne je. Domov chodi na vikendy pozriet rodinu, s tym su okrem ineho spojene naklady na cestovanie. Pokial od mamky tie 3 zabalene jedla sam nepyta, tak mi to pride neseriozne a celkovo velmi zvlastne, ze ja niekoho nabalim z vlastnej iniciativy, a potom mu poviem, ze no a teraz mi za to zaplat.

@peterxxx Nemaju rodicia financne problemy?

natalika002
10. apr 2015

@peterxxx podľa mňa ťa chcú motivovať k samostatnosti. 🙂

mawka
10. apr 2015

@radsej_knihu ano ano, suhlasim. to bolo tak na margo. hovorim, ze ak by byval trvalo u mna, tak ok, tych 50 eur mesacne v takej situacii. ale ak by byvalo dieta uz inde a pracovalo inde a tie dva dni v tyzdni by boli navstevy, tak by som si nepytala nic. a tiez by som uvarila oblubene jedlo.

monika0612
10. apr 2015

@peterxxx Možno Ti chcú len takto niečo ušetriť a naučiť Ťa hospodáriť. Tým nemyslím, že to nevieš. Ale poznám rodičov, čo žiadajú peniaze od svojích detí a v skutočnosti im ich odkladajú. Skúste sa o tom porozprávať.

peterxxx
autor
10. apr 2015

Dakujem za vyjadrenia 🙂

natalym
10. apr 2015

@peterxxx No to si nám veľa povedal....

maslenka47
10. apr 2015

@peterxxx ja by som pri takej poziadavke asi prestala chodit "domov".... maximalne raz za cas akoze "na navstevu"

empathia
10. apr 2015

@peterxxx podobne bol na tom aj moj brat, chodil domov na weekendy, nasim daval 100e mesacne, predsa mu mamina kazdy week aj pravala, varila, všetko sú náklady... myslím si že keby rodičia nepotrebujú tak určite nepýtajú od teba peniaze... keby ťa to zaujímalo tak sa ich skús spýtať prečo potrebujú tie peniaze? keď rodičia majú dostatok financií tak nepýtajú od dieťaťa...

peterxxx
autor
10. apr 2015

nie su rodicia v problemoch, len su vysoke vydavky na domacnost. a ano som v podstate osamostatneny. Dokym som chodil na VS tak mi rodicia hradili ubytko a stravu, ale kompltne vsetko ostatne som si hradil sam. Setrim si a pracujem vo financnictve cize by som to mohol aj ovladat :D Ale o to nejde. Ide o to ze znizenie vydavkov je zvysenie prijmov a ja nechcem platit dve obydlia pokial nemusim. Ja som bol nakoniec ochotny platit 70...ale zda sa mi ze aj tak boli nespokojni, tak som sa spytal. dakujem a prajem vam prijemny vikend 🙂

peterxxx
autor
10. apr 2015

maslenka47 aj taka bola uvaha...a duplom kedze ide leto 🙂

peneloppe
10. apr 2015

asi tie peniaze ozaj potrebuju ale su aj rodicia ktori ked vidia ze dieta ma nejake peniaze tak chcu z toho tiez nieco mat. napr. manzelovi rodicia su taki.
ale zase moji rodicia nas nechali u nich byvat niekolko mesiacov celu rodinu 2 dospeli a 2 deti a nechceli od nas ani halier. a to sme sa az blbo citili ale nedalo sa s nimi. tak sme sa aspon snazili nakupovat ale aj na to vacsinou reagovali ze ved povedzte co treba a my kupime. no super zlati.

cawes
10. apr 2015

@peterxxx ahoj nebyvam doma mam vlastnu rodinu ale aj tak prispievam mamke na domacnost 200euro mesacne. Ked prudem max 3x do roka na 10 dni tak za tych 10 dni prispejem este za vodu a elektrinu urobim nakup.

vroni
10. apr 2015

@cawes, predpokladam, ze prispievas, lebo chces a nie preto, ze tvoja mamka stoji s otvorenou penazenkou vo dverach a bez zaplatenia ta nevpusti,ci? (obrazne povedane, samozrejme)

marika1987
10. apr 2015

Ja som davala 150 a to za cely mesiac my sme tam byvali aj s priatelom.za tych par dni v mesiaci by so. Sa skusila dohodnut na max.50