Kyselina listová - tabletky verzus strava

piiitr5
30. nov 2016

Ahojte mamičky. viem, že diskusie týkajúce sa kyseliny listovej tu sú - veľa som z nich preštudovala, ale nenašla som presne čo ma zaujímalo. Už vyše rok užívam chlorellu a zelený jačmeň od GW.. bola som k tomu spočiatku veľmi skeptická, nemohla som to ani cítiť, ale keď mi to časom upravilo krvný obraz na jednotku s hviezdičkou, stalo sa to súčasťou môjho života 🙂
Momentálne som prvý krát tehotná a dnes som bola prvý krát u gynekológa a ten mi odporučil kúpiť si kyselinu listovú. Povedala som, že užívam jačmeň a chlorellu dlhodobo, že či k tomu mám pridať aj tabletky s kyselinou listovou - resp. aká denná dávka kyseliny listovej je potrebná, keď tú listovku obsahujú aj jačmeň a chlorella - na to mi odpovedať nevedel. Tak som z toho bola mierne udivená, že mám brať umelé tabletky a ani neviem akú hodnotu by mali mať - predsalen viem, že predávajú od 200 do 800 mikrogramov a to je podla mňa dosť rozdiel.
Držím sa toho, že všetkého veľa škodí a snažím sa vyhľadávať prírodné veci skôr ako umelé a pchať do seba tabletky. Viem, že síce tá strava už dnes nie je to čo to bývalo, ale myslím si, že keď sa stravujem zdravo - zahŕňam do jedálnička potraviny, ktoré obsahujú veľa prirodzenej kyseliny listovej, nie je potrebné, aby som jedla ešte lieky. Kedysi nepoznali kyselinu listovú v tabletkách, ale zas strava bola nutrične bohatšia a bez postrekov. Na jednej strane čítam o prospechu kyseliny listovej, na druhej o tom že aj škodí 🙂 no a vyber si potom. ak ste vydržali čítať až sem, prosím Vás o názor, ako ste riešili toto - či ste siahli automaticky po tabletkách, alebo práve naopak ste sa spoliehali na pestrú a vyváženú stravu s veľa zeleniny a ovocia. A ešte, či by ste kyselinu listovú na mojom mieste v 7. týždni zaradili v tabletkovej forme, keď som ju doteraz nejedla. Ďakujem Vám.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zdenkastanka
30. nov 2016

Denná dávka kyseliny listovej by mala byť 400mg. Ak máš pestrú stravu na túto kyselinu tak ju ani navyše nemusíš brať...

piiitr5
autor
30. nov 2016

@persica
@zdenkastanka

Ďakujem Vám za odpovede.. ostanem pri pestrej strave a chlorelle s jačmeňom 🙂
ale zaujímavé je, ako sa tí lekári sa v názoroch riadne líšia 🙂

snehovica
1. dec 2016

@piiitr5 ja som brala chlorellu počas tehotenstva a nič viac, jedla som strašne veľa ovocia a zeleniny.... hocikedy keď som išla do práce, kúpila som si mrkvu, bielu kapustu a to som stále chrústala🙂🙂.... podľa mna netreba brať nejaké zbytočné vitamíny v tabletkách....čerstvú zeleninu a ovocie nič nenahradí...inak moja lekárka nebola nadšená ze berem chlorellu počas tehotenstva.... a mám náhernú zdravú dcérku 🙂

petronela1985
1. dec 2016

@piiitr5 Moj lekar ma asi 40 rocnu prax a hned pri potvrdeni tehotnosti mi povedal, ze mam vsadit na stravu s obsahom kyseliny listovej a nebrat ziadne vyzivove doplnky.

ivuska36
1. dec 2016

Ja zas nie som dobry jedak a milujem nezdrave veci, takze ja sama som si kupila tehu vitaminy, ked sme sa zacali o babo snazit a potom som sa lekara schvalne pytala, ci ich mam brat, a on rovno povadal, ze nie, ze mam len obohatit a spestrit jedalnicek, takze tak ako v mnohych veciach co iny lekar, to iny nazor 🙂 ...ale gratulujem k tehu, uzivaj a nech je vsetko v poriadku 😉

piiitr5
autor
2. dec 2016

@snehovica mňa sa lekár tiež pýtal, že či sa to počas tehotenstva môže? 🙂 ale viem, že môže a viem o prípadoch z okolia, kedy baby otehotneli práve vďaka chlorelle - odstraňuje z tela ťažké kovy ako jediná, tak mi to bolo vysvetlené. takže sa teším, že aj ty máš pozitívnu skúsenosť. budem naďalej chlorellkovať a jačmeňovať 🙂

piiitr5
autor
2. dec 2016

@petronela1985 ďakujem za odpoveď 🙂

@ivuska36 ďakujem krásne, je to moje prvé tehu, takže som taká opatrná 🙂

martina772
2. dec 2016

Ja by som ti poradila ešte, ak chceš čisto prírodný produkt užívať pangamin, je plny vitamínov a minerálov. Ja som ho brala celé tehotenstvo a aj počas kojenia 🙂

piiitr5
autor
13. dec 2016

@martina772 ďakujem a užívala si len pangamin?

piiitr5
autor
13. dec 2016

ahojte mamičky 🙂 tá moja vyvážená strava bohatá na kyselinu listovú sa mi podarila dodržať len prvých 7 a pol týždňa. teraz sa u mňa začali objavovať nechutenstvo a nevoľnosti. už len z pohľadu na rajčinu mi dvíha žalúdok :D niektoré dni som šťastná, že zjem suché rohlíky s maslom. dúfam, že to po prvom trimestri odznie. chlorellu a jačmeň naštastie moje telo prijíma, takže aspoň tak do seba dostanem živiny pre bábo. ako ste na tom boli Vy? mali ste takéto stavy, či Vás obišli? a ako ste s nimi bojovali? Ďakujem za rady 🙂

martina772
13. dec 2016

@piiitr5 nie, tiež som pila zelený jačmeň. A mala som aj ja také stavy, že keď niečo zjem, tak to vyjde zo mňa von. Ale ja som to mávala hlavne večer.

zuzada29
13. dec 2016

Ked som cakala nasu dcerku, ktora ma teraz uz 1 a pol roka tak som zacala v 12 tt krvacat a prijali ma do nemocnice. Skuseny doktor ktory ma vysetroval sa ma pytal ci beriem nejake lieky. Ja som mu povedala ze len kyselinu listovu. A on mi na to povedal tolko, ze je to len tah lekarov a farmaceutickych firiem, ze pokial sa ja zdravujem pestro a zdravo tak mi ziadne taketo lieky netreba. A tiez sa ma opytal ci moja mama, ked cakala mna brala nejake taketo vitaminy. Kedze som narodena v roku 1984 odpovedala som mu ze nie. A on na to povedal, ze ci som sa preto narodila nejaka postihnuta alebo mi nieco chybalo. A na to som mu musela odpovedat ze nie. Tak som potom podla jeho rady brala kyselinu len prvy trimester a potom uz nic. Snazila som sa stravovat pestro.

papricka33
13. dec 2016

@piiitr5 ja osobne by som teraz chlorelu či zelený jačmeň nebrala. Podporujú detoxikáciu organizmu a tá je v tehotenstve pre bábätko nebezpečná. A keďže sme v zimnom mesiaci, jesť umelé tabletky, či jesť šaláty pestované na hydropónii je úplne jedno 🙂 resp. v strave do seba potrebné množstvo kyseliny listovej určite nedostaneš. Ja som bola na začiatku tehu v letnych ! mesiacoch, zelenina z vlastnej záhradky, ale 800ku som brala napriek tomu. Pri dnešnom spôsobe pestovaní zeleniny a čistote (resp. znecisteni životného prostredia) by som sa syntetických vitamínov či doplnkov bála najmenej 😉

piiitr5
autor
13. dec 2016

@martina772 teda si tiež neužívala KL??

@zuzada29
@papricka33
ďakujem za odpovede dievčatá, ale som na vážkach - či teraz keď som už v 9. týždni mám začať brať tú kyselinu listovú v tabletkách alebo nie - keď som to doteraz nebrala. Už som prečítala vážne kadečo a známy farmaceut mi dnes povedal, že si ju mám ísť určite kúpiť, že zo stravy jej toľko nepríjmem. Sama neviem čo je lepšie - no chcem aby všetko bolo v poriadku.

martina772
13. dec 2016

@piiitr5 brala som aj kyselinu listovú ale nedávala som si každý deň, práve kvôli tomu, že som pila ten jačmeň. Ja som ho pila aj pred otehotnením. Ale nepila som ho celé tehotenstvo. Teraz som v 6 tt a pred týždňom som tiež začala s kys.listovou. jačmeň už nepijem, ale pangamin užívam stále. V ňom sú skoro všetky potrebné vitamíny aj minerály. A ešte si dávam vit.C práškový do vody a to pijem, lebo aj cecko je nutné zvýšiť v tehotenstve je jeho potreba väčšia

kachita
13. dec 2016

@piiitr5 ahoj, aj ja som tehu a uzivam len jacmen a pangamin. Ziadnu chemiu a zatial sme na tom tip top.

martina772
13. dec 2016

@piiitr5 nemusis sa obávať , že by bol jačmeň nebezpečný, jačmeň totiž neobsahuje vlákninu a škodlivé látky keď dochádza k detoxikácii sa vylučujú obličkami, stolicou a kožou. U rias by som bola opatrnejšia aj ja.

piiitr5
autor
13. dec 2016

@kachita tak to sa veľmi teším, že sa máte s malinkým výborne 🙂 a že tiež na prírodných veciach.. v koľkom si tt??

ja sa až na tie nevoľnosti aktuálne cítim výborne, tak verím, že aj bábo sa tak má..

papricka33
13. dec 2016

@piiitr5 kyselina listová je pre plod naozaj veľmi dôležitá a zo stravy ju toľko neprijmes, presne ako ti povedali. Nemáš prečo váhať

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre