Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

veverka74
9. dec 2010

Ahojte - takze som aj ja pribudla do tejto temy... Vcera sme boli 1 x v CAR . Ked mna vysetroval doktor,priatel isiel odovzdat spermie... Pri sone mi povedal,ze este tam folik je-pekny-kazdu chvilu by mohol prasknut,a sestricka povedala,ze sa teraz treba snazit...tak som sa tesila,ze super- moje vajecniky funguju... a potom prisiel sok - priatelov spermiogram bol velmi zly - diagnoza : oligoteratoasthenospermia... Lekar povedal,ze ziadna sanca na prirodzene otehotnenie nieje... IUI je uplne zbytocne - doporucuje IVF / ISCI... asi zbadal v mojich ociach paniku a povedal,ze sa musi urobit este kontrolny spermiogram... moze a nemusi sa to potvrdit. Ale bojim,ze sa potvrdi... o babo snazilkujme 14 mesiacov... som z toho hotova,priatel ani nehovorim...

sony44
9. dec 2010

@veverka74 - čo je to zlý spermiogram??? povedali Vám hodnoty? presne viem ako sa cítiš, ked nám oznámili pred rokom výsledky spermiogramu, tiež sme preplakali hádam týžden ( s manželom nebolo ani reči - pocit zlyhania). Boli sme v tom, že nás bude stačiť nakopnuť, však už som bola tehotná, aj ked som potratila, ale dr. ma držala v tom že je všetko ok. Som rada že sme nakoniec išli do caru, aj ked zatial sú naše pokusy ( aj ivf) neúspešné, ale veríme, že to vyjde.Manžel išiel ešte potom k urológovi, ten mu dal nejaké lieky, vitamíny a uvidíme.
Určite Vám bude chvílu trvať kým ten šok prejde a potom sa vrhnete do boja za bábatkom. držím palce.....je to dlhá cesta s veľkou dávkou trpezlivosti..........

veverka74
10. dec 2010

@sony44 - povedal hodnoty , zaver napisal oligoteratoasthenospermia... Tiez ma ist priatel k urologovi - tak som zvedava,co nam povedia tam... Ja si mam dat urobit test na chlamydie, priatel este kontrolny spermiogram v CAR...A podla toho vysledku si s dr. povieme ako dalej... Asi nam doki hned navrhne podat si ziadost na ivf / isci....
Pri otazke mojho priatela - ,,hmm - co teraz ,, som nedokazala povedat,ze ,,samozrejme pojdeme na ifv ,, .... Bojim sa toho,ze by to nevyslo a budeme sklamani este viac...No urcite sa musime s toho najprv spamatat a mame do januara cas o vsetkom popremyslat ... Ani vo sne ma nenapadlo,ze by to mohlo byt s nami az tak zle ... verila som tomu,ze tak maximalne IUI - a vsetko bude OK... aj ked % uspesnosti pri IUI je male...
sony dakujem - aj ja Vam drzim palce ,aby sa vam podarilo co najskor mat babatko... Mozem sa spytat - kolko ivf si uz absolvovala?

sony44
10. dec 2010

@veverka74 - ahoj, absolvovali sme 2 ivf, 1 iui a teraz ideme na 2. iui a dali sme si žiadosť na 3. ivf.
ak ti môžem poradiť tak si daj vyšetriť okrem chlamýdií aj ureaplazmy a mykoplazmy a ak ti nevyšetrovali štítnu žľazu tak aj tú( ale myslím si že to hádam robia v každom centre automaticky), poslali nás na hematológiu, genetiku a pod.. My sme urológa riešili nezávisle od centra, lebo manžel mal pocit, že zistili príčinu v ňom, ale že s ním nič nerobili, aj ked urológ tiež povedal, že sa to nedá nejako moc vylepšiť.( ak vôbec), ale pre nás aj nejaké zlepšenie je plus.A poviem Ti u urológa mal úplne iné výsledky spermiogramu ako v care a dosť výrazné (v care vraj majú citlivejšie zariadenia a trošku iné metódy) Ale teraz sme boli na kontrolnom spermiograme u urológa(po 3 mesiacoch a z oligoasthenoteratozoospermie máme "len" asthenozoospermiu.) dúfam teda, že určité zlepšenie spermiogramu bude aj v care( ich metódami).

Tomu ivf by som sa na tvojom mieste nejako nebránila, teda, ak nemáte iné dôvody, prečo nie. Nie je to katastrofa, len je poriadna skúška nervov a myslím si že aj vzťahu. Nami informácia, že bábatko nebude len tak lahko poriadne otriasla, ale som rada, že sme to nejako ustáli, a dúfame, že aspoň jedného človiečika nám v care pomôžu "vyrobiť"... 🙂. Tiež som si po 2. ivf povedala, že dosť( bola som na tom dosť psychicky zle) a že to nejdeme siliť, ale roky bežia, ktovie aké budú časom výsledky... sklamanie ustúpilo a dali sme sa aj na iui ( aj ked je menšia úspešnosť, nevadí - nemáme čo stratiť) a aspon mám pocit že pre to robíme maximum .... ak budeš potrebovať poradiť kludne napíš

martina2001
10. dec 2010

@sony44
@veverka74 ahojte baby, len tak som nakukla do tejto témy, lebo sa to týkalo aj nás, a v januári nás čakalo to čo Vás, alebo čím ste si už prešli. Manželovi v centre tiež vyšiel nie celkom dobrý spermiogram, ale poradili nám aby skúsil najprv vitamíny pred oplodnením a podarilo sa nám samo od seba otehotnieť. Akurát v centre mu poradili brať dlhodobejšie selén a zinok, samostatne, nie ako len zložku dákych širokospektrálnych vitamínov. Podľa toho že som tehu to pomohlo. Ja sa strašne bojím narkózy tak nás to aj riadne potešilo.

sony44
10. dec 2010

@martina2001 - ahoj - tak to je super, že Vám to vyšlo a držím palce... ved aj my veríme, že raz to vyjde, len keby to už bolo- chýba nám taký človiečik..... tak moj manžel berie tamoxifen, vit C,E, selén, macu a profertil-to mu naordinoval urológ, len macu som mu ešte ja doordinovala. Nám v care zistili menší počet, ale ten už vylepšujeme a zlý tvar- ten nám robí problém a preto aj icsi- lebo so zlým tvarom neprejde do vajíčka a ak prejde môže mať zlú genetickú informáciu(máme skoro všetky s poškodenými hlavičkami ) ale nechápem v care 0% dobrých, u urológa 50% a teraz už 70%. ako sme tomuto výsledku radi, len d

sony44
10. dec 2010

@martina2001 - ahoj - tak to je super, že Vám to vyšlo a držím palce... a si doma alebo pracuješ?

ved aj my veríme, že raz to vyjde, len keby to už bolo- chýba nám taký človiečik..... tak moj manžel berie tamoxifen, vit C,E, selén, macu a profertil-to mu naordinoval urológ, len macu som mu ešte ja doordinovala. Nám v care zistili menší počet, ale ten už vylepšujeme a zlý tvar- ten nám robí problém a preto aj icsi- lebo so zlým tvarom neprejde do vajíčka a ak prejde môže mať zlú genetickú informáciu(máme skoro všetky s poškodenými hlavičkami ) ale nechápem v care 0% dobrých, u urológa 50% a teraz už 70%. ako sme tomuto výsledku radi, len sa mi to zdá divné............ale to je jedno, hlavne nech už máme malý batôžtek 🙂
Ja som sa taktiež bála toho ivf, chvalabohu celú tú stimuláciu som celkom dobre znášala a ani komplikácie som nemala.

akurát pozerám, že sa mi to poslalo nedopísané...... nejako mi to tu hapruje!!!!!

martina2001
10. dec 2010

@sony44 ja som zle znášala clostilbegyt našťastie som ho brala len mesiac, držím Vám palce určite to bude dobré 😉

sony44
10. dec 2010

dakujeme 🙂

veverka74
11. dec 2010

@martina2001 jeej - gratulujem - takze sa Vam podarilo po com ste tuzili - drzim palceky aby vsetko dobre dopadlo... Nam v centre nepovedali nic o vitaminoch - len nas poslali k urologovi... ale ich asi drahemu naordinujem sama 🙂 nic tym predsa nepokazim... 🙂

martina2001
11. dec 2010

@veverka74 len nečakaj výsledky hneď, mm ich bral od februára a berie ich stále 🙂

veverka74
11. dec 2010

@sony44 drzim palce , aby Vam to iui vyslo a nemusela si ist na dalsie ivf...

veverka74
11. dec 2010

@martina2001 ja viem , zazraky sa tak casto nedeju... a cas bezi a bezi,roky pribudaju... ☹

martina2001
11. dec 2010

@veverka74 presne to sme aj riešili my ten vek 😠 ten nás naháňal. mm bol s toho nešťastný nikdy nefajčil, pil len príležitostne, cvičil dlhé roky trojboj a výsledky doma v posteli žiadne 😀 tak nás to prinútilo pooobzerať sa po vyšetreniach. Ešte šťastie ze nemám doma dákeho blba, čo by sa nedal vyšetriť 😉

veverka74
11. dec 2010

@martina2001 ja som mala obavy z toho,co povie priatel nato,ze bude musiet ist na spermiogram... ale tiez to zobral uplne v pohode - teda-videla som na nom trosku obavy - ako keby tusil,ze to nedopadne dobre - ale isiel tam uplne dobrovolne - ziadem natlak som pouzit nemusela 🙂

martina2001
11. dec 2010

@veverka74 ale aspoň viete kde je problém 🙂

sony44
11. dec 2010

@veverka74 -dakujeme aj my dúfame.....

a ja držím palčeky Vám 🙂 🙂 🙂 , nech to ide lahšie ako sa to na prvý pohlad zdá.

adrianahlv
13. dec 2010

@sony44 Ahoj sony. Prosim ta, mozes mi popisat, ako to u vas prebiehalo s IVF? Aku ste mali metodu, ake zakroky ste podspupili... Ja som pred 1. IVF, mam malo info, teda malo skusenosti... Do akeho caru chodite?

adrianahlv
13. dec 2010

@martina2001 Ahoj Mati. Prosim ta, som pred 1. IVF, tiez ja som ok, muzik ma male mnozstvo a aj to malo pohyblive spermie. My sme tiez chceli najskor skusit lieky, potom IUI, ale lekar hned, ze mame len jednu moznost a to hned IVF ICSI. Ine, ze je zbytocne... Prosim ta, ake mal vysledky tvoj manzel? A do akeho caru ste chodili?

martina2001
13. dec 2010

@adrianahlv my sme chodili konzultovať v Ke do splnu, a výsledky mal 40% celkovo, neviem teraz nájsť presne ten podrobný rozpis výsledkov, ale mal ich malo pohyblivé, a aj málo bolo životaschopných. Povedali nám tiež že je to vekom už, čím starší pár tým menšia pravdepodobnosť, ale vyšlo nám aj bez toho 🙂

adrianahlv
13. dec 2010

@veverka74 Ahoj. My mame podobny problem, tiez nam takto hovoril lekar, ze hned ICSI. Zaciname 1.x s IVF, neviem, co nas caka, ale netreba sa bat a treba len verit... Ake mal hodnoty muz, mate spermiogram z CARu? Kam chodite?

adrianahlv
13. dec 2010

@martina2001 A kolko mate rokov? My po 36, my sme mali 75% a 80% patologia, to je asi tolko zlych ☹ A mal v prvom 2 a v druhom 3 pohyblive spermie, ktore sme dali zmrazit 😒 Chcela by som tiez, aby sme to skusili s liekmi, prosim ta, vies mi napisat, co vsetko a v akych davkach mal tvoj muzik? My chodime do BA do GF...

martina2001
13. dec 2010

@adrianahlv bral len zinok a selén samostatne 1x denne, tiež nám povedali že nie je dobré aby chlap mal veľmi obtiahnuté spodné prádlo. Tie vitaníny bral dlhodobo a k tomu ešte normálne užíval spectrum, vek má 35 a ja 31. My sme sa sa odhodlali že ak sa nám to nepodarí normálne otehu tak v januári sme mali začať s prípravou na umelé, len už našťastie nie je potrebné. ja mám fobiu z narkózy, že sa nezobudím 😀. Ja som potom potom brala ten posledný mesiac jak sa nám to podarilo clostilbegyt a mala sledovanú ovulku ultrazvukom a snežili sme sa. Síce je pravda že sme tomu nedávali veľkú nádej, ale vyšlo to. Hneď ani som nevedela že som tehu, ale dokina mi predpísala duphaston a ten beriem doteraz.

adrianahlv
13. dec 2010

@martina2001 A ako dlhodobo, aky cas muzik uzival tieto vitaminy.A to spectrum tiez 1x denne? Chcela by som tiez, keby sa to podarilo normalne 😢

martina2001
13. dec 2010

@adrianahlv dlhodobo na zhruba od februára to začal brať a tie vitamíny širokospektrálne može brať hoc aké. Tie selén a zinok sme kupovali v biu a lekárni.

sony44
13. dec 2010

@adrianahlv - ahoj my chodíme do iscaru v Martine.
pri 1. ivf sme sa nedostali ani k transferu embrya, lebo sa nám nevyvíjali tak ako mali( to zn. že nič nebolo vhodné na transfer)
pri 2. ivf nám zostalo po PK jedno embryo, ktoré mi vložili, aj sa uchytilo, ale v 6.tt sa prestalo vyvíjať - potratila som - tzv. missed abort.
Pri obidvoch sme mali ivf - icsi ( kvôli zlému tvaru a menšiemu množstvu)
ostatné info ti pošlem do IP, lebo by tu toho bolo veľa

adrianahlv
14. dec 2010

@martina2001 Ak som si to dobre pozrela, tak od februara bral lieky a ty si otehotnela v maji 🙂 hm, to je pekne... Myslim, ze to najskor aj my skusime a uvidime 😉

martina2001
14. dec 2010

@adrianahlv nie otehotnela som koncom októbra

aaddeell
20. dec 2010

ahojte chcem vas povzbudit my sme boli 2x na IUI z toho prvy krat nic nebolo lebo bol nedostatok spermii 2 x sa IUI uskutocnilo ale nevyslo
tak sme sa rozhodli pre IVF bohuzial ani z toho nic nebolo a tak sme sa rozhodli pred dalsie IVF
medzi tym sme chodili po roznych lekaroch a vysetreniach mne nezisitli nic a manzelovi asthenozoospermiu
chytila som sa jednej rady od albao ktora otehotnela prirodzene vdaka vitaminovym doplnkom ktore bral jej manzel
a co sa nestalo ked som uz mala doma lieky na dalsie IVF a cakala som iba kedy pride mrcha tak enchodila ale nic som z toho nerobila nakolko aj pri prvom IVF mi meskala asi tyzden
ale mrcha neprisla ostala som // prirodzene
tymto vam chcem povedat ze nadej umiera posledna a treba skusat a fakt verit ze to raz vide

majuna
20. dec 2010

Ahoj aaddeell,
konečne si sa ozvala.ako prebieha tehu?my sme boli na spg.priatel poctivo bral vitaminky a spg sa zlepšil.doky sa fakt divil.na papieri to ešte nemam,lebo dnes sme len volali,ale velmi nas to potešilo.mame viac spermii a je ovela lepšia pohyblivost.takže sa oplatilo to brat.po. novom roku nasadime znovu vit.kuru.inač prešla som k inemu gyn.a on robi IUI.tak sme sa dohodli,že to skusime.tak som zvedava.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre