Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

bewik
25. okt 2011

@mary78 ahoj 🙂 Jeej, to je uzasne, ze sa vam to podarilo. VELMI velmi drzim palce, nech je vsetko v najlepsom poriadku a tesim sa, ze je tu niekto, komu sa to aj napriek zlemu spermiogramu podarilo. Neviem kedy sa dockame my, patologia bola naposledy 97%!!! ideme ale na dalsi spg tak som zvedava. Ale mam velku radost z tvojej spravy 🙂 Zelam vsetko dobre!

kacicqa
25. okt 2011

@gabinka41 U nas odporucali kontrolny vyter az po 6tich tyzdnoch...taq neviem. No mm ma uz za sebou spg, v ZTB nebol Bobak, ale nejaka doktorka. Vraj mila, ze mala celkom rozumny pristup a co je hlavne, neznasa toho sarlatana, ku ktoremu nas Bobak stale posielal;o)

mary78
25. okt 2011

Diky @bewik, aj tebe! No my sme mali patologiu 94% (cize 6% dobrych), ale ako hovori moja kolegyna ktora ma rovnaky problem, na oplodnenie vajicka staci JEDNA spermia!!!! 😀

bewik
25. okt 2011

@mary78 ano, to aj moja doktorka mi stale hovori. Tiez, ze ona uz velku vahu nepripisuje testom a vysledkom, lebo mala take pripady, ze ani prakticky ani teoreticky nebolo mozne, aby doslo k oplodneniu a predsa sa tak stalo 🙂

mariah80
25. okt 2011

ahoj zeny.tak nikto mi neodpovie?skusim este raz moju otazku.co myslite je sanca na otehetnenie (bez pomoci liekov) ak muz bol operovany na prostatu a je len na 16 percent plodny?

pempusik
25. okt 2011

@mariah80 co to znamena, ze je len na 16% plodny? Pri vysetreni muzskeho semena je viacero parametrov, ktore sa udavaju v %. Co vam povedal lekar?

kacicqa
25. okt 2011

@mariah80 Na zlu otazku sa tazko odpoveda... tiez by ma zaujimalo co je tych 16% ... zive spermie, progresivne pohybujuce sa, ci neposkodene, alebo nefragmentovane???

mariah80
25. okt 2011

myslim zive spermie..ale neviem presne nebola som s nim u doktora on tam chodil este predtym so svojou ex zenou...

kacicqa
25. okt 2011

Baby, neviete co ja za lekarka zastupuje Bobaka v Tkanivovej banke?

mariah80
25. okt 2011

ale kedze on ma 44 a ziadne deti nemyslim ze raz by som s nim mohla otehotniet..nikdy ziadna od neho nebola tehotna ..tak co myslite je to mozne?zabudla som podotknut ze ta jeho ex tiez bola neplodna...ja ale plodna som.sme spolu pomaly rok ale nic sa nedeje...co myslite?

mariah80
25. okt 2011

ale kedze on ma 44 a ziadne deti nemyslim ze raz by som s nim mohla otehotniet..nikdy ziadna od neho nebola tehotna ..tak co myslite je to mozne?zabudla som podotknut ze ta jeho ex tiez bola neplodna...ja ale plodna som.sme spolu pomaly rok ale nic sa nedeje...co myslite?
@pempusik
@kacicqa tak co myslite je nejaka sanca?

pempusik
25. okt 2011

@mariah80 Najlepsie by bolo is spolu na vysetrenie. Pises, ze bol na vysetreni asi pred rokom. za taky dlhy cas sa mohlo vselico zmenit. No a co sa tyka tych 16% "dobrych spermii", tak to nie je take zle. Sice sa v literature pise, ze optimalne je mat minimalne 35% zdravych spermii na 1ml ejakulatu, ale dnes uz otehotneli aj zienky, kde bola patologia omnoho horsia.

bewik
25. okt 2011

@mariah80 urcite je sanca. Ked si citala predchadzajuce prispevky, tak si sa mohla dozvediet, ze otehotneli aj s velmi zlymi spg. Treba ist za odbornikmi, nech pripadne nasadia nejaku vhodnu liecbu. Netreba vesat hlavu, len sa vyzbrojit trpezlivostou a poriadnymi nervami. Problemy s plodnostou daju psychike riadne zabrat a to moze byt tiez problem.

mariah80
25. okt 2011

@pempusik
@bewik dakujem vam za odpovede.viete to je tak ze my ani tak dieta neplanujeme zatial preto pomoc u doktoroch hladat nejdeme.citala som ano aj som pocula o pripadoch ked zeny napriek neplodnosti muza otehotneli.ale myslim ze ti muzi aj nejak zdravo zili.neviem.ale ten moj tak zdravo nezije..doktor mu vraj povedal ze musi mat z pekla stastie ak zenu oplodni.pre neho by to bolo nieco uzasne kedze po detoch tuzi uz velmi davno a ja uz mam dve takze ani neviem ci chcem ale v kutiku duse predsa dufam 🙂asi tak nejak..no..

kacicqa
25. okt 2011

@mariah80 Prepac, neuraz sa, ale musim Ti napisat, ze sa o vsetkom vyjadrujesh taq ako "z lietadla" ;o( Najprv k tebe... vyjadrenie "ja som plodna" ma privadza do rozpakov. Neviem si predstavit ziadneho lekara, ktory by vydal take vyjadrenie .."gratulujem pani, ste plodnaaaa!" Je to smiesne. Ak xcesh riesit seba tak pekne od zaciatku, baby ti tu radi poradia (pravidelnost cyklov, ovulacia, stery na pohlavne choroby, infekcie, zapaly, hormonalny profil, zistenie priechodnodti vajickovodov, prip. laparka, imunulogia, genetika, hematologia...). Ak xcesh riesit mangela tak treba zacat dnes, nepozerat na "noviny" zpred roka. (zase hormonalny profil, spermiogram, ultrazvuk u urologa, vytery...). ZIadna z nas ti nenapise rovno, ze budete mat spolu drobca alebo nebudete. Tak pekne sa pustite do toho, drzim palce a hlavne pevne nervy ;o)

mariah80
25. okt 2011

ale ved ja som to tak nemyslela....ze ja som plodna...ja som to len pisala ako info ate sa ma nemuseli pytat ci je problem vo mne..ja mam dve deti a ako sa hovori otehotniem aj z plachty..ak som tym niekoho urazila tak prosim o prepacenie...

mariah80
25. okt 2011

@kacicqa sorry nemyslela som to tak...

kacicqa
25. okt 2011

@mariah80 nie, neurazila neboj..len je tu vela bab, co sa zaregistruju a pytaju sa z fleku na sprostosti, ale na oplatku cakaju mudru vsemocnu radu;o( Dufam, ze som sa ta tym nedotkla.
Taq rieste mangela..zhruba taky postup ako som ti napisala..a u teba by sa mozno oplatilo skusit aj imunologiu, je mozne ze vytvarash protilatky voci jeho spermiam. A 16% zivych spermii ak su aj zdrave, je dobre. Nechcem zaxadzat do extremov a stastnych rozpravkovych pribehov, ale minule som dakde natrafila na clanok o prazskom centre, kde nasli muzovi iba 2 zive zdrave spermie a su z toho dvojicky. No co uz, my v tejto teme verime na stastne konce:o)

mariah80
25. okt 2011

@kacicqa tak som rada ak som nikoho neurazila...asi to blbo vyznelo kes som to pisala...ja som to pisala len ako info aby ste sa ma nemuseli pytat ci nie je problem nahodou vo mne...a zaregistrovana som uz davnejsie..a vdaka ti za radu..

dorinek
25. okt 2011

@mariah80 - já si myslím, že je možné, abys otěhotněla. Jak už tu někdo psal, spermie stačí jen jedna. Taky jsme s manželem na miminko čekali 4 roky, podstoupili spoustu vyšetření, abysolvovali 4 x IFV ICSI (normální IVF je prý beznadějné) a nic z toho nakonec nebylo. Manžel přestal kouřit, začal jíst vitamíny (konkrétně Profertil) a nakonec se zadařilo normálně.
Myslím, že byste měli vyšetření podstoupit oba, jestli třeba nemáš vůči manželovým spermiím protilátky, nebo jestli tam prostě není ještě nějakej jinej problém. A pokud se ukáže, že je to opravdu jen na straně manžela, tak si myslím, že je to možné. Ať už normálně, nebo s doktorama - na ICSI je potřeba jen jedna spermie 😉

mariah80
25. okt 2011

@dorinek gratulujem.som rada ze vam to klaplo.inac manzelia este nie sme a ja az tak po dalsom dietatku zatial netuzim ale keby sa postastilo bez vitaminov a a bez liecby tak by som si ho nechala...

dorinek
25. okt 2011

@mariah80 - já myslela, že se právě už nějakou dobu snažíte a chcete mimčo oba?Ale pokud to berete spíš jako "přijde, nepřijde" , tak se tím nestresujte.... Myslím, že čím budete starší, tím bude plodnost u obou klesat. Možná byste si to měli dobře rozmyslet, aby za pár let nebylo už pozdě... 😉 Tak hodně štěstí 🙂

mariah80
25. okt 2011

@dorinek dakujem 🙂 ..nuz ano presne tak.ked bude bude, ked nie nie...ak nahodou predsa otehotniem tak sa ozvem 😉

wifina
25. okt 2011

@mariah80 no, to je asi ten problém, že ty po ďalšom dieťati až tak netúžiš, ale manžel áno. Ale ak túži on, tak by preto mal aj on čosi obetovať. Najprv musí bezpodmienečne prestať fakčiť a čo (vraj) pomáha je aj zmena životného štýlu menej alkoholu, viac pohybu. A potom vyšetrenia, prípadne operácie. Niekedy sa nedá zistiť príčina nepldonosti, proste spermie nie sú, vtedy sa robia odbery zo smenníkov alebo nadsemenníkov, ale to asi nie je váš problém, keď ste mali nejakých 16% dobrých. Njaprv by si mal dať vyšetriť u urológa, napríklad či nemá krčové žily na semnníkoch, má dobre vyvinuté všetko 🙂 , potom hormonálne testy, napr. či nemá znížený testosterón a pod. Ak na nič neprídu, tak vás pošlú do CAR pravdepoodbne. Ale možno, že je dobre, že po tom až tak netúžite, aspoň sa na to veľmi nesústredíte. Na druhej strane je asi dobre dať si nejaký vekový limit, lebo čím skôr s prípadnou liečbou začnete, tým lepšie.

mariah80
25. okt 2011

@wifina dakujem 🙂

wifina
25. okt 2011

@mariah80 niet za čo, držím palce, my si tým všetkým teraz prechádzame, takže keby si niečo chcela, ozvi sa aj do pošty

mariah80
25. okt 2011

@wifina vdaka wifi si zlata 🙂 snazite sa o babo?ako dlho uz?

wifina
25. okt 2011

@mariah80 tak asi rok, intenzívne to s lekármi riešime od tejto jari... 🙂 .

mariah80
25. okt 2011

@wifina drzim vam palce dufam ze coskoro v tom budes 🙂

wifina
25. okt 2011

@mariah80 ďakujem, ale to je u nás ešte na dlhé trate...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre