Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

jerryjanka
19. máj 2010

zuzuliatko aj môj muž mal 98% patologickych - vyskušajte iui

zuzuliatko12
20. máj 2010

jerryjanka: chcem sa ťa opýtať a budem musieť podstúpiť aj nejaké vyšetrenie pred IUI. Mne moja doktorka diagnostikovala anovulačné cykly, tak mi nasadila hormonálnu liečbu a teraz je to už v pohode. Len sa strašne bojím toho všetkého čo nás čaká.

bubulka722
20. máj 2010

Zuzuliatko aké sú ostatné parametre spg? Jedná sa čisto o teratospermiu? Ja osobne si nemyslím, že IUI je záchrana. Treba mať v prvom rade výsledky z laparky + priefuky a pokúsiť sa zlepšiť spg.

zuzuliatko12
20. máj 2010

ahoj bubulka722, napíšem ti výsledky. Koncentrácia 83,8 mil/ml, Viskozita: dobrá. PH: 8,0. Celkový pohyb 59% z toho 44%rýchlo progresívne, 12% pomaly progresívne, 3% neprogresívne, 41% Imobilné. Stupeň progresivity 3 a index motility 159.
A ako sa dá zlepšiť spermiogram? počula som že vitámínom E?

zuzuliatko12
20. máj 2010

a ešte som zabudla že diagnóza je teratozoospermia

bubulka722
20. máj 2010

Samostatne vitamín E zázraky neurobí. Treba ho kombinovať so selénom, zinkom a vit. C. Prínosné by bolo kúpiť mu L-karnitin, L-arginin a Omega3.
Minimálne denné dávkovky: vit. E 400mg, L-karnitin 500mg, L-arginin 700mg, Omega3 500mg + Selezin ACE alebo všetky zložky zvlášť. Vitamín E treba rozdeliť do dvoch denných dávok po 200 mg, aby sa vstrebával postupne a minimálne vylučoval. To isté platí aj u vit. C.
Máte urobený aj horm. profil, alebo to lekár považoval za zbytočný prepych?
Inak ostatné hodnoty spg. sú ukážkové. Tú morfo zvládnete, hlavne neprepadaj predčasne panike! Ty si po zdr. stránke o.k.?

zuzuliatko12
20. máj 2010

ahoj bubulka, ďakujem krásne za tvoju odpoveď trošku sme sa z manželom ukľudnili. Mne doktorka robila horm. profil, ten bol v poriadku len ovuláciu som nemávala, tak mi nasadila pregnyl a agolutin a potom to už bolo fajn ale na nijakých iných vyšetreniach som nebola ani môj manžel. Ešte sa ťa chcem opýtať či mu to všetko mám kúpiť zvlášť alebo dá sa to kúpiť aj v jednom produkte?

zuzuliatko12
20. máj 2010

a ešte by som sa opýtala či nemáš nejaké skúsenosti s Profertilom?

bubulka722
20. máj 2010

Podľa môjho názoru je strašne drahý a obsahuje malé množstvá účinných látok. My sme mali spg. katastrofálny, takže by to bola hlúposť. Sama si musíš premyslieť či si ochotná do Profertilu toľko investovať len na skúšku. Profertil má silné reklamy a tie musí niekto zaplatiť...

zuzuliatko12
21. máj 2010

vieš ja sa v tom veľmi nevyznám ale asi máš pravdu, pôjdem mu kúpiť to čo si my napísala. ďakujem

dahra
21. máj 2010

Zuzuliatko,
moj manzel ma 100% teratozoospermie. IUI sa da urobit, je to menej invazivne, ale pri takom spg v podstate nema zmysel. Zly tvar spermii nesie so sebou aj riziko genetickeho poskodenia spermie. Zeny, co otehotneju spontanne aj pri takom spg casto potratia. Patologia postihuje krcok spermie, bicik alebo hlavicku. Niekde som citala, ze tie, co maju deformovane hlavicky byvaju aj viac poskodene.
Mojmu manzelovi zistili tuto diagnozu vo februari 2009, uzival aj profertil, tribulus terrestris, prestal nosit v lete slipy a chodil "nadivoko", prestal si davat mobil do vrecka a notebook na seba. Docitala som sa, ze kyselina listova pomaha aj pri tvorbe spermii, tak to uzival. Vysledok - zlepsenie - v juli len 98% patologickych. Je to smiesne, ale pri tejto diagnoze je kazde percento uspech. Norma vravi, ze ak je patologických viac ako 75% je to uz zle ☹.
Ten profertil je na teratozoospermie zbytocny - aj tam pisu, ze je len na pocet a pohyblivost.
My sme otehotneli len cez IVF.

zuzuliatko12
21. máj 2010

ahoj dahra, tak to si ma veľmi nepotešila. Môj manžel má 98% patológiu hlavičiek. No asi mu skúsim kúpiť aj tu kyselinu listovú, ale aj ostatné vitamíny a uvidíme čo sa udeje. Ja len dúfam, že to nejako zlepšíme. Ideme 14. júna do Heliosu, tak uvidíme čo nám tam povedia. Keď si už po IVF, môžem sa ťa spýtať aké vyšetrenia si musela podstúpiť? ďakujem dosť sa toho bojím

j1111
23. máj 2010

Ahojte babenky,
pisal som tu uz min. rok kedy sme sa pokusali s manzelkou konecne otehotniet. Buhuzial neuspesne po IUI 3x. Jednoznacne sme sa rozhodli ze ideme na IVF resp. ICSI napriek tomu ze nam doktor daval sance na prirodzene otehotnenie.
Nakoniec sme sa rozdohli pre ICSI. Co sme boli milo prekvapeny ze stimulacia prebehla bez velkych problemov.
Co nas prekvapilo ze mala pred odberom len 9 vajicok z toho nakoniec len 4 pritom 5 folikul bolo bez vajicka ☹ co sme boli fakt prekvapeny. Co bolo pozitivne ze mala 4 vajicka velmi dobrej kvality 🙂 Vkladali nam jedno vajko a ostatne sme dali zmrazit.
Teraz uz vieme ze sme tehotny caka nas este jeden ultrazvuk a potom uz len u lokalneho doktora.
Chcel som len povedat tolko ano nemame este nic zdaleka vyhrate ale pre nas je vyhra aj to ze sme konecne mali 2 ciarky ze sa nam to potvrdilo aj z krvy. Potvrdilo sa nam aj to ze kto ide na umele oplodnenie je to jedna velka hlupost na n-tu kto tvrdi ze tam je daleko vacsia pravdepodobnost poskod. dietata ako pri prirodzenom oplodneni. Az teraz som pochopil ze sme urobili hlupost ze sme sa neodhodlali ist ovela skor. V heliose robia aj predlzenu kultivaciu co je super vec ktora len zvysuje % uspecnosti oplodnenia. Ja som mal morfologiu 98% ale teraz uz s odstupom casu viem ze by sme mali asi velmi malu nadej pri prirozdenom oplodneni. A tvar velka hlavicka atd.... ludia spermia plni mozno 20% ani to nie celeho procesu oplodnenia 80-90% plni zenske vajko a jeho kvalita. Spermia "len" prenesie gen. informaciu. Cize je to len a len o getetike. Ak sa pokusate a mate uz jedno dieta nie je o com spekulovat a robit si obavu ze vysledky budu negativne z pohladu "kvality" dietata. Tvar je len "sprosty" tvat nic ine co zabranuje aby spermia mechanicky presla cez obal vajicka nic ine to nie je.
A tie co nemate dieta a pokusate sa ako som pisal vkladaju len to dobre nie to zle a predlzena kultivacia im vela napovie to pri prirodzenom oplodneni nie je mozne a to si treba uvedomit.
Dzte sa babenky 😉

bubulka722
23. máj 2010

J1111 gratulujem k tehotenstvu a sino držím palce nech je všetko o.k.
Síce so všetkým čo si tu popísal úplne nesúhlasím. IVF nie je liek na všetko a pokiaľ je morfo veľmi mizerná, tak zvášť vtedy si to odnesie vyvíjajúci sa zárodok a odumrie. Som rada, že vám to vyšlo, viem že Helios je super, ale pred. kultiváciu robia v každom CAR. Čo sa týka kvality spermie, tak aj na pohľad normálna spermia nemusí mať dobrú genetickú informáciu a zdohnotiť ju zo strany embryológa je takmer nemožné. Pred samotným IVF je určite vhodné zvýšiť šance na maximum a skvalitniť materiál... Kvalitná spremia je pri oplodnení práve tak dôležitá ako kvalitné vajíčko, ostatné je na kvalite endometria, hormonálnych hladinách v tele ženy, na jej imunologickom systéme,...atď. Tých proti je tak hrozne veľa, že sa úspešné oplodnenie až po pôrod zdravého dieťaťa rovná zázraku.
Ja to mám všetko za sebou a o OHSS sa asi ani nemusím vyjadrovať. Je dobre, že vás to obišlo. 😉

j1111
24. máj 2010

ahoj bubulka,
napisala si to velmi dobre. Ako som pisal je to len a len prvy krocik mame pred sebou uz teraz asi 8 mesiacov co je prilis dlha doba ale nic ine nam neostava len dufat ze nepridu komplikacie. Kazdopadne ak by sme to nechali len na prirodu asi by sme sa tak skoro nedockali. A Helios, maximalne profesionalny pristup odporucam vsetkym P 🙂
Prajem pekny vikend.

majuna
25. máj 2010

Ahoj holky,
Prosim Vas,mate tady skušenosti s panem doktorem Kočim z prahy?

bubulka722
25. máj 2010

Majuna, lepšieho lekára ani nehľadaj. Som presvedčená o jeho vysokej kvalifikovanosti a dlhoročných skúsenostiach. Ak by bol niekto na Slovensku aspoň na polovičnej úrovni ako on, nechodilo by toľko pacientov z SK do Prahy. Viem, že jeho služby nie sú práve lacné.

majamaja500
26. máj 2010

Ahojte,
rada by som sa pridala do tejto témy. My s manžeelom sa szažíme o baby 8 mes. Ja som absolvovala vyšetrenia ešte pred plánovaním. Na šťastie som mala všetko OK: hormonálne profili pred aj po ovulácií, všetky cykli ovulačné, dvaja nezávislý doktory sa zhodli. Jedine čo mám, tak je otočená maternica do zadu, na čo mi obaja dr. povedali, že to je úplne jedno, či je v predu, či je v zadu, vraj aj počas života ženy sa môže maternica otáčať aj niekoľko krát. Potom po 4 mes. skúšania išiel mm na sper. Ten dopalo dosť zle: počet 500 tis., 75% pat., pohyblivosť B. Nasadili sme dosť veľa všelijakých vytamínov a po 3 mes. sme sper. opakovali, ten už dopadol lepšie: 10 mil./1ml, 80% pat. a pohyblivosť A a B. Absolvovali sme prevé IUI, akurát teraz som prišla z krvi, zajtra zavulajú výsledok, ale ja si myslím, že niš z toho nebude. Necítim sa nijak zvláštne. Pýtala som sa na laparo, či by mi to dr. neodporúčila, ale dr. mi ju neodporučila, že nevidí žiadni problém vo mne ale v mm a že pri takýchto hodnotach sperm. ona jednoznačne odporúča IVF, ale že je to na nás. Som z toho zničená, nie som veľmi za umelé. Neviam čo robiť.

dahra
27. máj 2010

Majamaja,
tvoj manzel je dokaz, ze na pocet a pohyblivost vitaminy dobre vplyvaju a da sa to ovela rychlejsie zlepsit. Patologia je horsi problem, vacsinou sa zlepsi o par percent. Vy mate 80% patologickych, predtym 75% - to je v podstate aj hranica. Ked je ich viac, sanca sa rapidne znizuje. Ale stale je. Poznam jeden par tu, co pri 100% otehotnel prirodzene, poznam viacere, co po prirodzenom otehotneni potratili a poznam aj takych, co absolvovali IVF a otehotneli. Vy tu patologiu nemate taku strasnu, sanca otehotniet prirodzene je znizena, ale urcite nie miziva. Snazite sa 8 mesiacov, ak nemate vela rokov, niet sa mozno kam ponahlat. Mozno by som tomu dala volny priebeh do konca roka a ak sa nezadari, tak porozmyslala, co dalej. Ci este IUI alebo predsa len IVF.
My sme mali 100% patologickych, pocet mierne znizeny a pohyblivost vcelku ok, ale 2,5 roka sa nam nedarilo a medzitym som kvoli endometrioze prisla o vajecnik, takze ja som cakat uz nechcela a sli sme na IVF. Podarilo sa na 1krat.

majuna
27. máj 2010

Ahojte baby,
bubulka moc diky za taku dobru spravu.ja som totižto napisala tomu doktorovi Kočimu a on mi okamžite odpisal.Tak som sa snim dohodla,že nechame urobit hormonalne vyšetrenie a vysledky mu potom pošlem.My to knemu nemame daleko,tak dufam,že aj zajdeme knemu.prosim ta,vedela by si mi popisat o tom hormonalnom vyšetreni. dik.

bubulka722
27. máj 2010

Čo by si potrebovala o tom vedieť?

majuna
27. máj 2010

no proste čo možu zistit podla toho,očom je.

bubulka722
28. máj 2010

Podľa fungovania hormonálnych hladín je závislý celý ľudský organizus. Aj najmenšie rozkolísanie hladín a nepomer medzi nimi dokážu v človeku narobiť veľký problém. Vysoké hladiny FSH poukazujú na primárne zlyhanie semeníkov, ktorý býva nemenný, nízke hladiny testosteronu alebo vysoký Prolaktin zase na celkom jednoducho riešiteľný problém. Problematika je strašne rozsiahla a kým nemáš výsledky nie je zatiaľ o čom písať.

majuna
28. máj 2010

Ahoj bubulka,
jasne rozumim ti.dnes prave idem za našim doktorom a poviem mu na rovinu,že to chceme urobit to vyšetrenie,pretože on sa nato neunuval.som zvedava.

bubulka722
28. máj 2010

Držím palce!

albao
30. máj 2010

@majuna Ahoj! Prepac, boal som prec, tak som neodpovedala. Tie stranky som si nasla cez google, aj tie vyskumy a odborne nazory. Ale neukladala som si ich, proste som len browsovala po temach "necrozoospermia", "asthenozoospermia" a podobne. Ale to, co sme brali, som podrobne rozpisala inde, skopirujem sem to. Nakopol ma stringray z tejto temy (okolo strany 100) a zvysok som nasla po internete. A tu je ten rozpis, aj s nasou diagnozou:

Ahojte dievcata! Chcem vas trosku potesit, ze aj zazraky sa deju. Pred mesiacom nam lekar povedal, ze vsetky spermie su mrtve, hoci je ich dostatok. Pred tyzdnom sme si kupili detsky mikroskop a nase spermijky sice zili, ale stali na mieste, len 1–2% sa hybalo, aj to do strany. A dnes som si nasla // na tehotenskom teste.

Posledny mesiac som v zufalstve stravila na internete a tak chcem odovzdat moje poznatky, ak ma nahodou niekto podobny problem. Moj partner posledny mesiac uzival velke davky vitaminov, ale vsetko su to bezpecne davky aj na dlhsie uzivanie:

Rano:
silny caj z korena zen-senu
2 lyzicky koloidneho striebra
1g L-karnitinu teKuteho
500 mg L-karnitinu v tabletke
500 mg acetyl-L-karnitinu v tabletke
1 tab. Selezin ACE
1 tab Chrom, 15 mikro-gramov, denna davka
1 tab B-komplex forte
200 mg vitamin E
30mg koenzym Q10 (moj MM ma po 40, a to sa znizuje vstrebavanie a je to dolezity antioxidant, tak preto)
1 tabletka omega-3-mastnych kyselin

Vecer:
500mg acetyl-L-karnitin v tabletke
500mg L-karnitin v tabletke
1 tabletka omega-3-mastnych kyselin

Zistila som, ze mensie davky nemaju vyznam su tzv. „podprahove“. Este urcite treba vyskusat aj Aloe Vera, moze pomoct vyliecit skryte zapaly.

Tak drzim palce a do boja, nezufat si, zazraky sa deju 😉

bubulka722
31. máj 2010

Stingray to tu opisoval okolo str. 80. Na môj vkus je to prehnané, ale je každopádne super že to vyšlo.

kikus77
1. jún 2010

Ahojte baby,
neviete mi niekto poradit: mm dostal u androloga Agapurin SR 400, Tamofixen Ebewe 10mg. Neviete na co to vsetko je, neviem sa k tomu dopatrat 😒
mame Oligoastenoteratozoospermiu

camelco
14. jún 2010

ahoj @kikus77 ................... skus pozriet na nete stranky o liekoch napr. www.adcc.sk alebo www.mojalekaren.sk alebo skus sa opytat bab v teme "Oligoasthenoteratozoospermia" 🙂

lucifuk321
15. jún 2010

Mal tu niekto z vas skusenost, ze pri ivf sa neoplodnilo ani jedno vajicko, t.j. embrijka sa vobec nevyvijali? Ziadne :(

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre