Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

cisielko
10. sep 2009

Kira vitaj aj keď ťa tunerada vítam ale nie v zlom...radšj by som ťa výtala v inej téme..stýmto ti ja neporadím...my máme aspoň nejaké dobré aj ke)d ich je minimum ☹ budem držať palce aby sa to liekmy aspoň trochu upravilo 😉

kira006
11. sep 2009

Ahoj Cisielko, děkuji, snad nám to vyjde všem co jsme se v tomto tématu sešli... Pro mě je to teda rána jako hrom, nějak to nemůžu rozchodit, tak sem ráda, že se aspoň tady můžeme sejít a podělit se o zkušenosti....

j1111
12. sep 2009

Ahojte,
ja mam tiez aspon som mal v juny 99% morfologicky zlych uvidime buduci tyzden idem na opakovany SPG. Osobne si myslim ze ICSI je realne aj pri 100%zlej morfologie. Dolezite je aby neboli geneticky zle.

kira006
12. sep 2009

Ahoj j1111,
přeji Ti, aby Ti ten SPG vyšel co nejlépe. Díky za uklidnění.. já doufám, že ICSI bude možné, uvidíme, manž. nasadil vitamínovou kůru, tak snad se zadaří a až půjde za tři měsíce na kontrolni spg. Pak budeme postupovat dál..

kira006
12. sep 2009

J1111, určitě pak napiš, jaké jsi dostal výsledky. Hodně štěstí 🙂

gubik
12. sep 2009

Ahoj Kira, som tu nová, stále hľadám niečo na nete ohľadom nášho problému. Otehotnieť sa snažím už skoro 4 roky, môj partner mal dobrú morfológiu u 1%, pri druhom spg 0,5%, k tomu zlú pohyblivoať a aj napriek tomu nám Dr. povedal, že šancu /aj keď nízku/ má dokonca aj IUI! My sme sa rozhodli po 1 neúspešnom IUI ísť na IVF, ktoré nám Dr. doporučil s ICSI, malo by to byť budúci rok. Takže si myslím, že aj vovašom prípade by to malo ísť

wobludka
12. sep 2009

Kira, gubik: otěhotnět se dá i s absolutně špatnou morfologií, dr. nám vysvětlil, že ta se určuje tak, že se odebere vzorek 100 spermií, subjektivně se zhodnotí a spočítají ty dobré, tzn. morfologie 5% znamená, že se v testovaném vzorku sta spermií našlo 5 morfologicky normálně vypadajících spermií. Pokud je morfologie 0, žádná se v testovanm vzorku nenašla, ale to neznamená, že v těch miliónech nejsou - když dělají ISCI, tak nad tím sedí třeba celé dopoledne a hledají tak dlouho, dokud nějaké pěkné nevyberou, tzn. neomezují s jen na těch 100, prostě když mezi nimi nenajdou, tak si vezmou dalších sto a hledají 😉
Další ,,úskalí" morfologie je v tom, že se v současnosti neví, která ne zrovna úplně ideálně krásná spermie má nebo nemá šanci do vajíčka proniknout a oplodnit ho. Některé jsou deformované tak trochu, jiné na pohled hodně a co je ještě ok a co už ne se posuzuje subjektivně. Proto se může stát, že každý lékař by to posoudil trochu jinak, navíc v CARech obvykle vycházejí horší hodnoty, protože spermie zkoumají i z boku - jinde na ně třeba mrknou jen zvrchu a pak se výsledky různí. Proto je rozumné i při špatné morfologii zkusit 1-2x IUI, úspěšnost je malinká, ale např. větší než při potížích s pohybem 😉 Dále záleží na množství - my měli jednou při IUI koncentraci 120 mil/ml, což při morfologii 2% a vynikajícím pohybu představovalo pěkných pár miliónů krásek!
Úspěšnost otěhotnění a úspěchu IVF+ISCI předurčuje to, zda spermie nesou správnou genetickou informaci - i ošklivka může mít DNA v pořádku a naopak 😉
Naše morfologie se pohybuje dlouhodobě mezi 0 a 2%, bez ohledu na podávané vitamíny a doplňky a úpravu životního stylu. Ted máme za sebou 1.IVF+ISCI, hned po prvním ET hcg pozitivní, na potvrzení těhotenství přes UTZ teprve čekáme...

gubik
12. sep 2009

Wobludka, vďaka za vysvetlenie, držím päste, nech je všetko v poriadku 🙂
Inak ja som si myslela, že ICSI sa môže spraviť aj so spermiou zlého tvaru, keďže Dr. nám vravel, že zlý tvar spermie jej znemožňuje zavŕtať sa do vajíčka. Čiže tým pádom, keďže pri ICSI sa vstrekne spermia do vajíčka, je vlastne jedno, aký má tvar, nie?

j1111
12. sep 2009

urcite budem informovat kazdopadne skusime s manzelkou IUI v heliose a pokial sa to bude dat tak si dame ziadost na IVF+ICSI.
gubik: nie som doktor ale ako pisala wobludka vsetko je zavisle od genetiky. Cize to ze bunky nemaju spravny tvar to neznamena ze su geneticky zle.

cisielko
12. sep 2009

j111...budem ti silno držať palce aby vám to vyšlo...my sme začali tiež chodiť do Heliosu, v stredu sme boli prvý krát..sú tam fakt suprový 😉

Kira..viem aký je to šok keď sa to prvý krát dozvieš...ja som sa to dozvedela v práci na WC a revala som ako malé decko...ale dostali sme sa z toho a bojujeme...nevzdávame sa 🙂

kubik...šanca je tu vždy...ale ak by si mala čakať na zázrak dlho tak ťa to môže psychicky veľmi zlomiť...držím palce aby vám to vyšlo tak či onak 😉

j1111
12. sep 2009

ano starostlivost je tam fakt na urovni a tiez necakame na zazrak. Ja mam posahanu len morfologiu ostatne parametre su ok aspon dufam pri opakovanom SPG. inak dakujem cisielko za podporu taktiez urobime vsetko pre to aby sme boli uspesny. Skoda ze su dlhe cakacia doby na IVF 1 rok a viac uvidime ako to bude ked sa spoji dovera s apolom ci sa cakacie doby neskratia.

cisielko
12. sep 2009

aké čakacie doby????teraz som trošku v šoku...na IVF..mylsíš z poisťovne?

lulu107
12. sep 2009

ahojte som na tejto téme prvý krát je pre mňa zaujímava pretože bojujeme s drahým o bábätko a zatiaľ sa ukázal problém na manželovej strane azospermie.
j111 - píšeš tu je sú dlhé čakacie doby na IVF ja som bola v marci a žiadosť som mala schválenú do 3 týždňoch a maximane to trvá 1 mesiac, síce mám všeobecnú poisťovňu, ale viem že baby nečakajú viac než mesiac aj pri iných poisťovňach

j1111
12. sep 2009

ja mam apolo a nam doktor povedal tak 1,5 roka!samozrejme cakanie na schvalenie poistovne

j1111
12. sep 2009

inak bodaj by ste mali pravdu ak su len take kratke cakacie doby nam doktor v heliose povedal nieco ine.

j1111
12. sep 2009

a ako to vlastne je ziadost davame na poistovni alebo sa to vypisuje priamo v heliose a oni nam daju vediet kedy mame prist na zakrok?.

lulu107
12. sep 2009

Ak je problém poisťovňou tak šup do druhej 😉 To sa chystáte na 1 IVF?
A kedy si sa na to informoval?

j1111
12. sep 2009

v juny v heliose martin tam sme o tom diskutovali s doktorom. ten nam odporucal IUI az potom IVF. Kedze nechceme uz zbytocne to natahovat tak teraz idem na opakovany SPG na zaklade vysledkov sa objedname na IUI to nas bude podla informacii stat 3000 skk udajne to poistovna nehradi a sucasne sa chceme objednat na IVF aby sme zbytocne netratili cas.

lulu107
12. sep 2009

mňa každé IUI stálo inak ale bolo to zhruba 3000sk to tretie asi o pár korún viac pretože som si pichala injekcie, pri tých prvých dvoch som brala iba tabletky. To nie je až tak fin. náročné.

Vieš čo ti poradím choď na stránku apola a napíš im mail ako dlho bude trvať kým vám schvália žiadosť, ja som im tiež písala ohľadom genetiky a pekne mi odpísali. Budeš presne vedieť čo a ako, no mne sa zdá, že je to blbosť, že by ste tak dlho čakali.

lulu107
12. sep 2009

j1111- v Heliose si vypíšete žiadosť a tú centrum pošle do poisťovne, potom vám zavolajú, že je schválena objednáte sa na konzultáciu a dostanete všetky potrebné lieky. V heliose je konzultantka ktorá vám vždy poradí, stačí jej len zavolať ako niečo vám nebude jasné, v našom centre také niečo nie je. No a potom šup na to. Je ťažko dopredu rozmýšľať, pretože môže sa vám podariť IUI, ale určite si podajte žiadosť už pri IUI.

gubik
12. sep 2009

Ja mám Spoločnú ZP a tí preplatia len 2 pacientky mesačne. Takže tiež musíme čakať- pol roka. Všeobecná má neobmedzený limit, preto sa čaká len mesiac

j1111
13. sep 2009

dakujem vam skusim si to zistit cez apolo.

kira006
13. sep 2009

Ahoj gubik a wobludka, děkuji vám za novou naději, vážně se teď cítím mnohem, líp, viděla jsem to tak trošku beznadějně... Každopádně uvidíme co na kontrolním spg v zimě a podle toho se zařídíme. S tím IUI ste mě překvapili, s tím sem ani nepočítala, že by v našem případě mohlo být aktuální.

wobludka, potichoučku držím pěsti, ať Vám to vyjde 🙂

cisielko, no šok to byl, já jsem po roce snažení už s tím byla smířená, že někde bude problém, zvlášť když mi manža řekl, že v dětství mu nesetoupilo jedno varlátko, tak mi bylo celkem jasný. Ale když už se to potvrdilo jistojistě, tak mě to nějak položilo. Ale zase začínám mít naději potom co jste mi napsali 🙂

cisielko
13. sep 2009

j111...no teda..som ani netušila, že je taká dlhá čakacia doba...ja mám našťastie všeobecnú tak dúfam, že tam nebudem tak dlho čakať...ja na tvojom mieste si to ozistujem a ak by som mala čakať rok, tak mením poisťovnňu 😉
Lulu...tak vitak...vidím, žže aj u vás je problém manžel...a čo teraz, idete niekam laebo niečo riešite?

Wobludka...držím palce aby to vyšlo 😉

Kiara...vždy je to šok...nikto si to nepripustí pokial to nieje pravda...a potom je už len na ňom či sa bude ľutovať alebo stým niečo spravý..a nádej je tu vždy, pretože zízraky existujú len k nám sa im nejako nechce 😉

j1111
13. sep 2009

akurat som pisal do apola a cakam co mi cez tyzden odpisu v pripade ze bude dlha cakacia doba tak mozno to budeme riesit cez inu poistovnu.
SPG ako sa meni je to sila mam 6 rocneho syna a tam sme nemali ziadne problemi a teraz toto. Ja som bol na 2 mesiace v tropoch cize thajsko (Bangkoku a cast v (MY kuala lumpure) a "zral" som tam rozny bordel myslim tabletky proti mararii atd.. seria inekcii v martine co mi pravdepodobne uskodilo inak si neviem vysvetlit preco sa to tak rapidne zhorsilo ale uvidime ja som na tom asi podobne ako manzel Wobludky takze dufam ak to nepojde cez IUI tak to pojde cez IVF aspon dufam.
Akurat doberam maku http://www.nakupujem.info/products-page/doplnky... tym som bral
http://www.minibazar.sk/PRASOK-Z-DIVYCH-MRAVCOV...
takze vysledky ukazu ci to malo vyznam brat obrem klasickej vit kure aj nieco ine.
Prajem pekny den.

dahra
13. sep 2009

Ahojte,
tiez sa pridam.
J1111,
teba poznam z inej obdobnej temy. Moj manzel ma 100% teratozoospermii + pridruzeny nizky pocet (6mil). Teda tusim oligoteratozoospermie. Neviem z coho to ma, cakame na vysledky z tkanivovej banky a imunologie v KE. V lete sme to absolvovali. Mozno este nastivime androloga. Ja mam k tomu este endometriozu a iba jeden vajecnik...Chodime do heliosu od februara 2009, spg sa nezlepsil, v juni sme rovno vypisovali ziadost na IVF - do mesiaca schvaalena. Ziadosti sa schvaluju rychlo, ale potom nastupuju cakacie doby. Ja som v spolocnej zdravotnej. Ta na kazdy rok dovoli Heliosu 40 IVF, uz v marci bolo urobenych 21. V lete sa vsetko vycerpalo. Na nas uz nevyslo. Zacinam az v novom roku. Takze mam dojem, ze buduci rok je le pre tych, co im tento rok schvalia. 40 ludi sa nazbiera rychlo. Jedina poistovna, ktora nema limity je vseobecna. Najhorsie je na tom asi Apolo. Keby som toto vedela, urcite prestupim.Takze zistite si to skor, ako vypisete ziadost.

j1111
13. sep 2009

ja ocakavam ze ked sa zlucia poistovne dovera+ apollo tak to bude pruznejsie. Pisal som do apolla tak uvidime co odpisu.

lulu107
13. sep 2009

čisielko- keď môj gynekológ poslal drahého na spermiogram, tak dozvedeli sme sa hroznu info. myslela som že už sa nenadýchnem, keď bola som doma s drahým tak som sa tvárila v pohode a bola som pre neho psychickou oporou až po 2 rokoch som ho presvedčila aby išiel na operáciu varikolely, nemyslím si že to bolo dobré rozhodnutie, no v TT nič lepšie ich nenapadlo no veď sú mäsiari. V tej dobe bolo v BA iba jedno centrum ISCARE a to ešte vtedy nebolo až na takej úrovni. Drahý odmietol MESA-TESU, rozhodli sme sa pre darcovstvo, asi sa bal opakovaného sklamania IUI bolo neúspešne. Prešli sme do druhého centra a až po dvoch ďalších rokoch sme sa na to dali, drahý potreboval čas sa s tým vyrovnať a nechcela som na to tlačiť. Podstúpila som laparoskopiu 3X neúspešné IUI, tento rok v marci som bola na 1 IVF bola som tehu v 7 tt dostala som črevnú infekciu a drobčeka to zničilo, v júli som bola na 1 KET bolo neúspešne, teraz čakám na mršku a začnem brať estrofém a šup do mrazáčiku pre drobčekov.Ach dúfam, že teraz títo drobčekovia sa budú pekne deliť.

Tak som rada, že mám všeobecnú poisťovňu a do inej som nikdy neprestúpovala, pretože niečo vnútri mi hovorilo, že by to bola blbosť.

cisielko
13. sep 2009

Lulu...je mi ľúto čím všetkým ste si museli presjť...je to trašne ťažké ale ste to predsa len zvládli a bojujete koľko to len ide...držím ti silno palce aby sa vám to teraz končne podarilo, veď už ste si teda všeličím prešli...do akého centra chodíte?

lulu107
13. sep 2009

čísielko - chodíme do Gyn-fivu
A vy ste na tom ako? v akej fáze sa nachádzate?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre