Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

bessi
26. feb 2008

Prom, uplne s tebou souhlasim. Kolem IVF jsou strasne emoce, aspon ja to prozivam hodne. Chtela bych byt vic v klidu, ale vubec se mi to nedari. Porad na to musim myslet, resim vsechny varianty, ke kterym muze dojit a je mi z toho zle. Nejen, ze do toho vkladame penize, nadeji, ale taky i nase zdravi. Nikdo mi nenamluvi, ze je to v pohode, ze to zenu nijak neovlivni ... Tyto metody se delaji pomerne kratkou dobu, a proto nejsou zadne statistiky o tom, jestli to nezanechava nejake zdravotni nasledky. Nejsem si jista, kolikrat jsem ochotna do toho jit. Kdyz je clovek mlady, tak se to asi nijak moc neprojevi, ale co az nam bude 50? Budeme v prechodu .... nebo snad prijde uz driv? Nebo nas cekaji nejake horsi veci?

kejla
26. feb 2008

Baby dakujem za nazory,mne totiz hlavou nevrtaju peniaze za tu laparku,ale to,ze vacsinu bab,ktore poznam a maju problem v manzelovom spermiograme na nu neposielaju.Bojim sa toho zakroku,je to zasah do organizmu,ale ak ma mat opodstatnenie,som za....Som rada,ze som si preciatala aj vase nazory...Teraz pojdem na hormonalny profil,tak skusim pokecat s doktorom,ak bude mat cas....
Tak,nech sa nam to vsetkym podari.... 😉

bessi
26. feb 2008

Kejla, znovu jsem procetla vsechny tve prispevky a zajimalo by me, jestli mas nejaky problem? Treba cystu a pod.

jmisa
27. feb 2008

Holky, jestli se vám nelíbí, jak se k Vám v CARu chovaj, tak ho změňte. Platíme za to nemalé peníze, tak musíme být s péčí spokojené a hlavně jim musíme věřit.
Já osobně s doktorama klidně diskutuju, pokud si nejsem jistá, že je to to pravé pro nás.

prom
27. feb 2008

jmisa> hej, urcite sa nesmieme bat tych doktorov. Klast im otazky... a ked su stale nepruzni, tak odtial vypadnut. Mne ale teraz napr. nejde zmenit CAR, pretoze mame u nich este zamrazene embria. Ale ked nam to s tymi poslednymi nevyjde, asi ho zmenime..

bessi> vidim, ze si podobny "strateny" pripad ako ja 🙂 Nad vsetkym dumas... Ja som este deformovana lebo som sa pohybovala isty cas okolo vyskumu v medicine, takze vzdycky vsetko studujem, rozpitvavam. Moc to prezivame, co by sme asi nemali. Vsade odporucaju, ze sa ma na to mysliet minimalne. Ale to je tazko, uz ked ten cervik v hlave je 😒

lopata49
27. feb 2008

jmisa, prom:
je pravda že jsem byla zaskočená tím jak hodně musím mít v Caru tzv.aktivní přístup -
na folikulometrii jsem se musela zeptat, jakže jsou folikuly velké, sám DR.mi to ani neřekl(!!!!!), o dalším postupu ani nemluvě,
takže volám ,žádám o další IUI, volám, jestli je pojišťovna OK, on to pak doktor všechno sice zařídí,
ale myslela jsem že tam jsou zaběhlí a jde to snáz...
napíše předběžný plán 2x iui, pak IVF, ale po 1. nepodařeném IUI musím vše jak blázen vytelefonovávat znovu...
možná jsem ale jen zhýčkaná svým gynekologemm 🙂))))
jmisa, co u vás nového?

jmisa
27. feb 2008

Lopata, nám už se to blíží, zhruba 8.3. začínám stimulovat na 1.IVF.

lopata49
27. feb 2008

jmisa
tak hodně štěstí ať se zadaří.🙂)))))))))))))))))
já teď stimuluiju na 2.IUI.

jmisa
27. feb 2008

Lopata, nápodobně.
To my ani IUI zkoušet nemohli ☹

lopata49
27. feb 2008

jmisa
nám doktor předesal 2x iui pro zkrácemí čekáni na IVF a KDYBY NÁHODOU.
jinak s našimi 21 mil, 9% pohyblivost a morfologie rovnou řekl že víc než dvě ty IUI nemaj smysl
tak se nám oběma snad zadaří 🙂))))))))

jmisa
27. feb 2008

Lopata, tak furt máte množství 10x větší než manža, ikdyž tedy my máme 14% pohyblivejch rádoby vpřed 😀

janazizraele
27. feb 2008

ahoj holky,jsem tady prvně a zatím nevím,kudykam 😒

mywiel
27. feb 2008

😀 😉 mozno vas bude zaujimat...

http://www.akv.sk/default.aspx?ID=56

janazizraele
27. feb 2008

než vlezu na tu stránku......co tam je?

bessi
27. feb 2008

Ahojky, tak ted jsem se nastvala. Psala jsem vam o me anabazi po CARech, ale nejak jsem se rozepsala, az nakonec vyprsela platnost stranky a cele se to smazalo 😠 😠 😠

bessi
27. feb 2008

Tak druhy pokus. Pokusim se to zkratit. S dr se nebojim diskutovat, jen na to musim mit prostor. Nase posledni konzultace v CARu probehla tak rychle, ze nez jsem se nadala, stala jsem prede dvermi s receptem v ruce ☹ Dr. nabral nejake zpozdeni, ale na to uz jsem si v CARech zvykla. Konzultace trvala asi 20 min., z toho dr. 10 protelefonoval. Pak mi vysvetlil, ze normalne oplozeni probiha ve vejcovodech a oni ze to udelaji ve zkumavce (prekvapive 😉 to mi fakt jeste nikdo nerekl!!!!), vypsal zadost na pojistovnu a talacil nas ze dveri. A to se ani nepodival na vysledky meho hormonalniho profilu, tak jsem mu to jako naznacila. Mela jsem zvyseny prolaktin, hodinu jsem se kvuli tomu nervovala v cekarne, ale pry je to v pohode. Vubec se neresil darce, ktereho mozna budeme potrebovat, pokud u manzela pri T/M nenajdou spermie. Kdy ho budou vybirat fakt nevim. Dr. se s nami rozloucil, jako bychom se nemeli uz nikdy videt. Jsem z toho vseho znatena, znechucena, otravena!!!! Cela konzultace byla v podstate na h.... Ale hlavne ze vim, ze oplozeni probiha ve vejcovodech, ale co me ceka pri stimulaci a transferu a pod jsem se nedozvedela!!!

bessi
27. feb 2008

Pokracovani... radeji jsem to odeslala driv 🙂 Menit CAR asi nema smysl, my jsme uz ve druhem a praktiky jsou vsude podobne a hlavne vyber je znacne omezeny!!! Dr. se snazil udelat dojem na prvni konzultaci, kdyz videl, ze prichazime od konkurence. Venoval se nam asi hodinu a pul, volal geneticce, domluvil nam s ni schuzku....Kdyz si to ted zpetne vybavuju, tak jsem si o tu genetiku rekla v podstate sama. V predchozim CARu nam ji udelat nechteli, pry je to zbytecne! Ale jak se ukazalo, tak nebylo. Pri dalsich vysetrenich zjistili u manzela pricinu azoospermie.
Ted mam doma davky hormonu, pristi tyden zacinam stimulovat a dej se vule bozi!!!!

Prom, tesi me, ze nejsem jediny "blazen". Taky jsem deformovana, mam vystudovanou biologii. Moje mama mi vzdycky na moje mudrovani rika: Blahoslaveni duchem chudi! Ale tohle uz bohuzel nezmenim!

Holky, preji vsem pevne nervy a brzo //

petranela
27. feb 2008

Ahoj Bessi, uz jsem na konikovi dlouho nebyla, jen stiham obcas juknout na prispevky. To mne mrzi, ze jsi mela s Texlem takovou zkusenost. Presne proto jsem z Heliosu odesla. Desny pristup texla. Pri nasich navstevach porad na telefonu vyrizoval montaz jakychsi dveri, nebo co, pak mi rekl, ze se nemame niceho bat, ze jsme mladi 🙂 ha ha ha - tolik optimismu, manza ma tricet a ja budu mit 29 a nase vysledky jsou dost desny a prirozeny otehotneni nemozny. Taky se nam vubec nevenoval a za chvilku jsme byli z ordinace venku. Rekl, aby manza prisel za tri mesice, ale moje polycysticky vajecniky vubec nechtel resit. Folikumetrii mi úplne odmitl, laparoskopii taky. Osladilova v Heliosu je ale jeste horsi, ta ani neoznamuje diagnozu. Na tu bych nejradsi podla stiznost, ale tim si nepomuzu. Proto jsme tenkrat utekli do Repromedy v domeni, ze to bude lepsi, ale nevim nevim, byli jsme u Vesele, ta se nam venovala hezky, ale stejne jsem si o vsechno taky musela rict. Ale stve mne, ze manzela neposlala k andrologovi, pry je to podle ni zbytecne... no hruza... Jeste ze mame ten internet a vsechno si tu muzeme zjistit, jinak bysme byli uplne nahrany. My jdeme do Repromedy pristi tyden a na dalsich vysetrenich budu proste trvat. Jestli zase nebudu spokojena, zkusim treba tu unicu, prechazet se mi nechce, ale mozna nic jinyho nezbyde.
Bessi, tak se zkus k texlovi objedat znovu a trvej na tom, at vam vsechno vysvetli a neodchazejte z ordinace driv, nez budes vsechno vedet.
Drzim moc palecky, at vam vsechno vyjde. 😉

bessi
27. feb 2008

petranelo, na prvni konzultaci se nam venoval asi hod. a pul, byl desne mily, ochotny...tak me ta druha konzultace dostala jak svina. Do Heliosu jsem sla uz bez iluzi, ale stejne me to prekvapilo. Rikala jsem si po zkusenostech z Repromedy, ze vsude bude neco a ze pokud chceme deti, tak pro to musime neco obetovat a vydrzet. My tam byli u Veseleho, ktery nam lhal do oci, ze neni potreba delat genetiku na Y chromozom a cystickou fibrozu. Pry se to nedela, zadna dalsi vysetreni smysl nemaji a bla, bla, bla... V Heliosu maji vybornou geneticku Dr. Horinovou a ona byla jednim z duvodu, proc jsme sli tam. Fakt jsem z toho vseho znatena a nevim, co si o tom vsem mam myslet.
Taky preji hodne stesti 🙂

prom
28. feb 2008

ufff, Bessi. No poriadne ma zamrazilo, ked som citala tvoje posledne prispevky. Akokeby sme mali malo stresov uz len z toho faktu, ze nam to nejde prirodzene. A vidim, ze zmenit CAR nemalo az tak velky efekt. To je proste neuveritelne, hnus. ☹
Drzim ti palce u stimulacie, nezabudni na velky prijem tekutin, neustale. Nech Vam to vyjde! 🙂
A aj vy ostatne kocky, drzte sa!

p.s."Blahoslaveni duchem chudi!" - jo, to je ten spravny predpis pre nas 😀

jmisa
28. feb 2008

Bessi, to je děsný.
Já jsem v Pronatalu spokojená, až na to, že na výsledek genetiky jsme čekali víc než dva měsíce.
Poslali nás tam rovnou kvůli blbému spermiu.
Ale je fakt, že já mám dost nastudováno a tak se ptám už jen spíš na praktický záležitosti, teorii tak nějak zvládám.
Ale i v laborce nám vysvětlili výsledky spermia.

Jinak já jsem schopná doktora změnit třeba 5x za sebou než bude dle mýho gusta.

Přeju hodně štěstí.

My už máme schválenou pojišťovnou léčbu, takže čekám na mrchu a půjdem do CAR, aby mi bodli první dávku a vysvětlili co kde a kdy bodat.

bessi
28. feb 2008

Ahojky, taky mam spoustu nastudovano, ale je mi to asi spis na skodu 😀 Abych zase porad jen nenadavala, tak celou zalezitost kolem pojistovny vyresili sami. Nemusim se o nic starat, nemusim zjistovat, jestli to schvalili atd... Dr. na nas nemel cas, protoze jel pristi tyden na hory a mel tam toho hodne k vyrizovani, pracoval jako divý 😀 Dnes me to uz nejak neptrapi, vcera jsem se z toho vypsala 😉 Priste se proste odbyt nenecham, budu tam sedet tak dlouho, dokud nebudu mit ve vsem jasno. Jo holky, jeste ze vas mam. Kdybych si to tady neprecetla, tak bych ani nevedela, ze mam hodne pit 🙂 Ale treba mi to jeste reknou pred tim, nez zacnu pichat FSH (mam dlouhy protokol, zacinam proverou a decapeptylem, pak prijde na radu gonal).
Mejte se

jmisa
28. feb 2008

Tak, já si taky nic nemusela zjišťovat ohledně vyřízení žádosti, ale já mám radši jistotu, nechci tam 2DC dojít a zjistit, že někde byl problém, tak jsem tam radši včera brnkla 🙂 Já budu mít protokol krátký.

kejla
3. mar 2008

Ahoj baby,tak MM bol na kontrolnom spermiograme,pocet mu nastastie tentoraz stupol na 10 mil/ml,ostatne parametre zostali obdobne....Tyzden pred tym mal 1,5 mil/ml,takze vobec nechapen,co to ovplyvnuje.V centre je objednany k urologovi,tak som zvedava na jeho nazor...A naplanovali mu este jeden spermiogram,lebo ani oni tomu asi nerozumeju....

Inak som bola len na horm.profile,nic viac,doktor mal dovolenku...Dnes mi volali z centra,ze mi presuvaju termin u lekara na polovicu aprila,lebo tam nebude....Uz zacinam pochybovat,lebo aj prvy termin mi takto posunuli,stava sa to aj vam?Objednavam sa od januara a stale sa to posuva...

Bessi,nie ja nastastie problem nemama ziadny,ani cystu,klop-klop...Dufam,ze to nezakriknem...

jmisa
4. mar 2008

Kejlo, zajímavé 🙂

Manža měl u prvního 2 mil v ml, u druhého 4 mil v ml, jinak ty ostatní parametry taky stejné.

S tím posouváním termínů - v Pronatalu se neobjednávám ke konkrétnímu dr., většinou se dozvím až když tam přijdu, ke komu jdu, no a nikdy mi termín posunut nebyl.

kejla
4. mar 2008

jmisa,tak v Pronatale to maju lepsie vyriesene....Ja len dufam,ze aspon v tej polovici aprila sa konecne niekam posunieme 😒
A s tymi vykyvmi v sprmiogramoch to je fakt zaujimave,moj bol vecer pred tym najslabsim cvicit (po sto rokoch),tak si myslim,ze aj to zahriatie pri cviceni tomu velmi neprospelo

ufo
5. mar 2008

scarlet, kde ja naša štatistika?

bianka30
6. mar 2008

scarlet, trochu udajov do statistiky:
bianka30, 30rokov, GF, ja som ok, manzel Oligoasthenoteratozoospermia, stimulujeme na prve -IUI

mimusa4
9. mar 2008

ahojte sľúbila som že napíšem ako dopadli výsl. spg po užívaní profertilu..tak teda nič moc, lepšie povedané nepomohlo ništ a dokonca vraj malé zhoršenie..tak neviem..buď bolo užívanie krátke (1,5mes.), alebo dať niečo iné? čo babulky? 😒

scarlet
10. mar 2008

AHOJTE BABULKY, AKTUALIZUJEM ŠTATISTIKU :

M A M I Č K Y :
peige: 2 d., M-zlý SPG (99% patológia)1 dieťatko prirodzene po preliečení Profertilom + vitamínom E
Andrea: 1 dieťatko, M-oligoteratozoospermia, tt po preliečení hormónami pre mužov Tamoxifen

T E H U Ľ K Y :
Kukulkaja 40tt - 1IVF, 2x KET - 2.KET úspešný
Altea 37tt : M- oligoastenoteratospermia, Ž-liečba endometriózy, IUI, 1.IVF-úspešné
Slavi 31tt : M- azoospermia, 1.IVF úspešné (dvojičky-chlapci)
bublinkajasminka: 31tt, M-vitamínová kúra SELEZIN, tt po vitamínovej kúre
andulik: 39tt, M-oligoteratozoospemia, tt prirodzene pred plánovaným IVF
barca28,28r.(SANUS): 29tt, M-azoospermia, TESA/MESE, tt po 1.IVF dvojičky
zen, 29r.(HELIOS): M-oligoasthenoteratozoospermia/vitam. kúra nezabrala, otehotnela pred plánovaným IVF/ICSI a s OTA spermiogramom
loss, 33r.: 37tt, LSK, 3xpotrat, tehotná prirodzene
deniska81: 22tt, M-zlý spermiogram, 1.IVF úspešné
tigr21, 25r.: 24tt, M-oligoteratozoospermia, vitamínová kúra, kontrolný SPG v norme, otehotnela pred plánovanou LSK
pejty,29r.: 27tt M-oligoasthenoteratozoospermia, vit.kúra, tehotná prirodzene pred plánovaným IVF/ICSI
gimulka,25r.: 21tt, M-oligoteratozoospermia, tehotná po vit.kúre
sasulka28: 19tt, genetika, tehotná prirodzene?
jmisa: M-oligoteratozoospermia, chystá genetiku 3.12.
martinmartin: tehotná po 3-mesačnom užívaní Profertilu 😀

S N A Ž I L K Y :
Scarlet,31r.(FERTICENT): M-oligo-asteno-teratozoospermia, Ž-mierne PCO, 2xpotrat (5tt+8tt), neskôr 2x neúspešné IVF/ICSI, snažilkujeme
ufo(FERTICENT): 3.IVF =(2xGYN-FIV-2xET,1xFERTICENT- potrat v 16tt ), M-oligoteratozoospermia - užíva Proferil, plánuje 4.IVF - nech už to výde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵 😵 😵
petkaerdal,25r.(FERTICENT): M-oligospermia, 1.IVF(ISCARE), Ž-PCO, 2.IVF zastavené počas stimulácie, 3.IVF/KET bez transferu 😢
majuska81,26r.(ISCARE): Ž- HSG, 1.IVF(PK) neúspešné, M-užíva vitamíny, snažilkujú, plánuje 2.IVF 😵
prom,30r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia+operované nezostúpené varlata, 2.IVF/ICSI neúspešné ika_ba (ISCARE): M-užíva Proferil, 2x tt po Clostylbegyte, 3.IVF, po 3.IVF potrat
tofik, 32r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia, plánované IVF
veracruz (ISCARE): M-oligoteratozoospermia + po operácii varikokely, Profertilová kúra bez výsledku, schválené IVF/ICSI
marhulka88,30r.(HELIOS): 1.IVF s darcom neúspešné, chystá sa na druhé IVF
sinterka,30r.(HELIOS)- M-teratozoospermia, M-vitamín. kúra (Profertil, zinok, selen), Ž-ľavý vaječník nepriechodný a na pravom zrasty, asi o 2 mesiace IVF/ICSI
aurra, 27r.(HELIOS): 4x missed ab. , snažilkujú, absolvovala HSG + imunológiu, prípravy na 1IUI
adus22, 26r.(HELIOS): M-azoospermia, v lete chystá IVF/ICSI
iva79, 28r.(HELIOS): M-zlý SPG + vitamínová kúra (Q10,Selen,Zinok, C, kyselina listová, Maca), Ž-HSG, LSK - endometrióza, plánuje IVF/ICSI
brita (HELIOS): možný plán IVF/ICSI
fcielkafcielka, 27r. (HELIOS): M-oligoteratozoospermia, 2.IUI neúspešné , chystá 3.IUI
domcek, 29r.(HELIOS): M-zlý SPG + vit.kúra, 3.IUI, po 3.IUI neúspešné tehotenstvo
jankakr, 33r.(HELIOS): M-oligoasthenoteratozoospemia, 1.IVF/ISCI + darca, 2.IVF bude 31.1.2008
ninna78, 29r.(GYN-FIV): M-azoospermia, možná MESA-TESE, kontrola SPG
pipika, 26r.(GYN-FIV): M-vitamínová kúra, chystajú 2.IUI
Misi76, 31r.(GYN-FIV): M-po TESA/MESE, po 1.IVF neúspešné tt, Ž-PCO, plánuje KET v 1/2008
myska29,29r.(GYN-FIV): M-zlý spermiogram, HSG, 1xneúspešné TT
gregy, 29r. (GYN-FIV): M-ťažká oligoteratozoospermia (užíva Profertila a Pycnogenol), v2/2008 genetika
lusilia, 26r. (GYN-FIV): M-oligoasthenoteratozoospermia, užíva Profertil, 1.2.2008 plánujú genetiku
bianka30, 30r. (GYN-FIV): M-oligoasthenoteratozoospermi, stimuluje na 1.IUI 😵
lauritka, 34r.(SPLN v KE): M-mierna azthenospermia, neúspešné IUI, 1.IVF - pozitívny testík
katy2, 37r. (SPLN-KE): M-azoospermia, chystajú MESA/TESE, schválené ICSI
katula, 26r.: M-oligoteratozoospermia, doporučené IVF, vitamínová kúra, snažilkujú + kontrola SPG
konka, 35r.(GYNCENTRUM-O.): M-vitamínová kúra, prípravy na IUI
lolka,28r.(GEST Praha): M-užíval CEM M, 1xpotrat v 8tt, 2 potrat
k.bett (GENNET)- 1.IVF neúspešné, M-asthenozoospermia, chystá MESA/TESA + genetiku
lopata49, 28r.(GENNET): M-oligoteratozoospermia
volejin, 30r. (SANUS PARDUBICE)- M-oligoteratozoospermia + nezostúpené varlata, Ž- 2 LEPP platika čípku kôli HPV (2003 a 2006), čaká na genetiku
sivusa, 27r.: M-oligoteratozoospermia,chystá užívanie Profertilu, Ž:PCO, zvýšený testosterón, chystajú kontrolný SPG
govinda, 27r. - M-zlý SPG + vitamínová kúra, Ž- anovulačné cykly, plánuje liečbu Clostylbegytom, M- plánuje kontrolný SPG
swika,30r.(Pronatal Praha): M-azoospermia + zvýšené FSH, chstá sa na genetiku + TESE
cicuska: 3.IUI neúspešné, príprava na IVF
mikulka: M-azoospermia
kontrolný SPG, Ž-anovulačné cykly (chystajú liečbu), snažilkujú
ajka275, 32r.: M-zlý SPG/užíva Profertil, Ž-zvýšený prolaktín, 1x mimomaternicové tt, 3xpotrat v 8tt
zhoršený SPG, čaká na schválenie IVF/ICSI
janka2323: M-teratozoospermia
meleri - M-oligoteratozoospermia
broskef - po 1.IUI
annavi, 26r. - M-zlý SPG + vit. kúra
kejla - M-oligoteratozoospermia
murasek, 29r.: M- obštrukčná azoospermia
kuletka, 34r. - M-oligoteratozoospermia, užíva vitamíny CEM-M+Proferil, cvičí. Ž-zdravá, užíva CEM-M
jana24, 24r.- M-oligoteratozoospermia + berie vitamínky (preliečený neúspešne Profertilom+Tamoxifenom), Ž-zdravá, čakajú na schvalenie IVF
amaterka: 1 dieťa, M- oligoasthenoteratozoospermia

DIEVČATKÁ, KTORÉ V NAŠEJ ŠTATISTIKE NEMÁTE UVEDENÝ VÁŠ VEK, CENTRUM KDE SA LIEČITE, ČÍM STE UŽ PREŠLI, DIAGNÓZA PARTNERA, PRÍPADNE VAŠA DIAGNÓZA, ATĎ..., NAPÍŠTE NÁM, ABY SME MOHLI DOPLNIŤ ŠTATISTIKU. 😕 😕 😕

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre