Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

ivirk
12. nov 2009

Ahojte, chcem sa opýtať opäť niečo. Včera som bola v Heliose v MT po výsledky so spermiogramu. Všetko je celkom dobré až na morfológiu. Manžel ma na 100% abnormálny tvar. Vysvetloval nam to MUDr. Krajkovič - podľa neho s týmto otehotnenie nie je možné prirodzenou cestou iba umelým oplodnením - vložia ihlou spermiu do vajíčka. Vraj treba skúsiť po určitom čase ďalší spermiogram, ze jeden výsledok nie je smerodatný, treba dodržiavať životosprávu, brať vitamíny a tak. Ja len, či si myslíte, fakt že to nie je možné? Či s takouto diagnózou už niektorá otehotnela a keby že sa rozhodnem pre umelé oplodnenie ako to potom je s tým platením?Schvaľuje to poisťovna alebo to normálne preplatia? Ci si platím sama? alebo len priplácam a ak tak zhruba kolko? neviem o tom este nic. Som este zvedavá co povie moja gynekologicka ale som z toho dost mimo a moj mazel asi az moc - ho to vzalo, zrejme s tym vobec neratal...Myslite, ze sa to moze upraviť? 😨

cisielko
12. nov 2009

Ivurk..keď máte 100% zlý tvar tak tam šanca podla mňa nieje..my máme 99% zlôých a keď sa pozrieš od môjho albumu tak budeš vidieť ako postipujeme..momentálne už pýr sdní stimilujem takže som v príprave na IVF..čo sa týka cien je to všdade iné, ICSI alepoistovna neprepláca to si budeš musieť hradiť sama je ot oklo 10000sk..cca ťa to výde oklo 30000-40000sk neviem ani ja presne..za lieky som dala 7500sk a to mám klaiska inejkcie..niečo si platíš sama a niečo to prepláca poisťovnňa..ono tažko mi je takto ˇpísať, pozri si témy stým spojené, tam sa toho určite dozvieš viac.

wobludka
12. nov 2009

ivirk, i my máme morfologii 0-2%, tzn. 100-98% abnormálního tvaru. S touto diagnózou je přirozené otěhotnění téměř vyloučené, navíc se jen těžko upravuje. Příčinou bývá genetická zátěž nebo chemické zasažení, většinou se však příčina neodhalí. Doporučuju absolvovat všechna možná vyšetření + 1-2 IUI (ale příliš od toho nečekat) a po tu dobu zkusit vitamínovou léčbu (někdy morfologie povyskočí na nějakých 6-8% a tam už existuje šance, že by se mohlo IUI podařit). Pokud bude genetika ok, čeká vás s největší pravděpodobností IVF+ICSI. My jsme dopláceli kolem 20tis. Kč. Manželovi dej čas, můj se s tím srovnal cca po půl roce, doporučuju brát ho na všechny konzultace do CAR, ikdyž by tam nutně nemusel, to nám dost pomohlo. Gynekoložka Ti pravděpodobně řekne, ať počítáš s dárcem - nenech se vyplašit, IVF+ICSI lze provést i s nulovou morfologií.

lucinka13
12. nov 2009

Ivirk,

my sme boli tiež u Dr. Krajkoviča v maji a spermiogram OK , až na morfologiu 99%.
Tiež nám odporučil insemináciu, ale otehotnela som prirodzene na prvý pokus. Nevešaj hlavu, zázraky sa dejú, a nie každá spermia zo zlým tvarom je geneticky poškodená.
Držím palce

wobludka
12. nov 2009

Nám doktor vysvětlil, že lékaři nevědí, která ošklivá spermie ještě dokáže do vajíčka proniknout a která už ne, na to se teprve dělají výzkumy. Takže morfologie 99% může u každého znamenat něco diametrálně odlišného. U nás ty potvůrky nebyly ani schopné setřást ze sebe ten obal, ze kterého se vyklubou, takže tam plavaly jakoby s ,,helmama" 😅 takže bylo jasné, že moc šikovné nebudou

bubulka722
12. nov 2009

Ivirk, treba v prvom rade skúsiť nejaké vitamíny a počas ovulky sex každý deň. Najnovšie štúdie dokazujú, že sa častým obmieňaním materiálu zlepšuje morfológia spermií. My sa chystáme vo februári na IVF do Ferticentu v BA a za celú srandu budeme platiť len cca 6000,- Sk za stimuláciu. Máme IVF-ICSI, ktoré sa tam aj s predĺženou kultiváciou neplatí. Prístup je tam úplne úžasný, veľmi milý personál i keď doktor toho moc nenahovorí. Každopádne skús to riešiť inými spôsobmi a nad IVF rozmýšľať až vtedy, keď všetky iné možnosti zlyhajú. Jeden SPG ešte o ničom nehovorí, tak sa tým nestresujte!

j1111
13. nov 2009

Dnes nam volali z heliosu takze prve IUI neuspesne ☹ skusime repete pevne verim ze so stastnejsim koncom. 😉

j1111
13. nov 2009

ako ste to mysleli s doplacanim na IVF resp. ICSI predsa poistovne pokial viem to preplacaju 3x ci nie?
ivirk je to tak ako sa tu pise to ze morfologiu ma 0% to neznamena ze sa nemoze zmenit. Ja som mal tiez 0 a po cca 6 mesiacoch 3%. Je fakt ze morfologia je ten najhorsi z najhorsich parametrov na liecbu. A vobec otazka ja ze ci sa to da liecit nakolko neexistuje specialny liek resp. vitamin na to.

dahra
13. nov 2009

Ahoj, J1111,
3 IVF poistovna nepreplaca cele - iba priplaca, niektore lieky si hradite sami, trial wash spg, ICSI metodu, atd. Nas to vyslo na 500 €.

siouxie
13. nov 2009

v niektorých centrách sa pripláca viac, v iných menej. V niektorých sa pripláca iba za lieky.

j1111
13. nov 2009

Pockat ked by som isiel prvy krat na IVF kolko budem platit?Isiel by som cez Helios kto ma skusenosti s prvym IVF cez Helios????
Samozrejme nech to stoji co to stoji len chcem mat v tom jasno.

j1111
13. nov 2009

Este jednu vec aky je postup. Co vsetko musi hlavne manzelka postupit pri IVF?
Kedze robi je to pre nas tiez dolezite a hlavne nie je to jednoduche pri uvolnovani z prace. Ako je to casovo narocne, ako casto sa chodi do Heliosu pred zakrokom.
Prosim mozete mi to pokial mozno co najpresnejsie popisat co nas caka. Viem ze ked to bude aktualne vysvetlenie dostaneme cez doktora ale bol by som rad ak by som to vedel este vopred nech sa na to vieme pripravit. Urcite to nie je prechadzka ruz. sadom
vopred dakujem

bubulka722
13. nov 2009

Ahoj j1111!
Tak pre manželku to bude hlavne po zdravotnej stránke dosť náročné. Pred IVF potrebuješ hormon. profily (3 v cykle), v poriadku kultivácie na mykoplazmy a chlamídie. Pred IVF mať pred cyklom počas ovulky urobenú folikulometriu (sono ako a kedy dozrieva vajíčko). Ak je všetko o.k., doki predpíše stimuláciu (brutálne dávky hormónov podávaných injekčne) a keď dostane mrchu začne pichať. Pichá sa podľa protokolu, vačšinou cca 12 dní a potom po dozretí vajíčok sa urobí pod ľahkou anestézou (cca 15 minút) odber. Na vklad sa chodí približne na 3. deň pokiaľ sa dobre vyvíjajú. Ak nie dáva sa predĺžená kultivácia. Po dvoch týždňoch odber krvi na hladiny HCG a výsledok celého snaženia. Je to časovo a hlavne psychicky veľmi náročné. Počas stimulácie chodí na vyšetrenia podľa potreby cca 5 krát, pred odberom vajok potrebuje PN, aby nepópraskali a po ET je tiež vhodný aspoň na pár dní kľudový režim. Myslím, že Helios má celkom slušne vypracovanú stránku na nete, tak tam nakukni na ich cenník. Treba pravdaže brať do úvahy aj možný hyperstimulačný syndróm a to je to najvačšie riziko. Po neúspešnom IVF môže mať tiež pekne rozhádzaný cyklus a horm. hladiny. Je to brutál a rob všetko preto aby ste sa tomu vyhli, hlavne kvôli nej!!!

j1111
14. nov 2009

bubulka skusime repete IUI avsak mam obavu ze budeme musiet pristupit aj k drastickejsej metode a to IVF.
Termin druheho IUI odhadujem okolo 30.11.2009 a co vies mozno predsa. My nemame este ani ziadost na poistovnu cize skor ako 4-5 mesiac 2010 to nebude a za tu dobu sa moze pristastnit aj prirodzene oplodnenie cas ukaze.

lilly2711
14. nov 2009

Ahojte, nasla som vasu temu len nahodou, ale chcem vam napisat nieco co vas mozno zaujme. Mojmu manzelovi urcili diagnozu tazka neplodnost, boli sme na IVF a po uspesnom opl. som porodila synceka. Po dvoch rokoch som napriek tvrdeniu lekarov za este stale plneho dojcenia otehotnela prirodzene a narodila sa nam dcerka teraz mam este tretie dietatko. Po roznych vysetreniach u manzela totiz prisli na to, ze ma celiakiu, ktora mu rozvracala vnutorny organizmus a vraj koli tomu bol neplodny, co sa vdaka tvrdej bezlepkovej diete napravilo. Som nesmierne stastna, ze sa na to prislo, lebo som vzdy chcela velku rodinu, len som vam chcela napisat, ze u muza aj toto moze byt problem.
Drzim vam vsetkym prsty, aby vam to vyslo a mali ste vsetky babetka.

bubulka722
14. nov 2009

J1111 odporučila by som ti pred prvým IVF navštíviť andrológa a dať si urobiť komplet vyšetrenie s horm. profilom, sonom a kultiváciou ejakulátu. Mnohé veci sú riešiteľné, ale to nie je v záujme CAR, takže IVF berte ako úplne poslednú možnosť. Ja mám síce všetko rozbehnuté, ale som vo fáze, že už o tom viem až priveľa a predpokldám, že sa na to vykašlem a pokúsim sa dať drahého poriadne dokopy. Chcem sa tomu vyhnúť, lebo mi to celé pripadá odveci. Možno sa to nakoniec podarí prirodzene aj bez hazardu s vlastným zdravím.

Lilly, díki za radu!!! Chcela by som sa opýtať aké iné prejavy mala zu neho celiaklia?

toja
14. nov 2009

ahojte
neviete nahodou nieco o prekonanej varikokele u muza? a maj ju operovanu...aka je pravdepodobnost,ze je neplodny? ☹

bubulka722
14. nov 2009

Ahoj toja! Manželovi pred rokom a pol zoperovali varikokélu a výsledok sa nedostavil. O účinnosti operácie na prinavrátenie fertility sa názory odborníkov rozchádzajú. SPG sa môže zlepšiť najskôr po pol roku od operácie.
My sme na SPG išli až po roku a výsledok ešte horší ako predtým. Nechcem ťa tým znechutiť, u vás to môže byť iné. Držím palce!!!

toja
14. nov 2009

ahoj bubulka, moj bol operovany este ako 10 rocny a odvtedy neviem....
vysledok ste mali este horsi? to ma mrzi:(

bubulka722
14. nov 2009

Keď sa varikokela operuje v mladom veku môže to mať efekt. Môjmu mm to robili vo veku 35 rokov. Momentálne zápasíme s ďalšími vecami, takže dúfam že dg. nejako zvrátime.

toja
14. nov 2009

budem vam drzat palce..hlavne je,ze ma zaujem to riesit!

toja
14. nov 2009

bubulka,ale vy mate uz jedno dieta? tak fajn! to uz mal varikikelu?

j1111
15. nov 2009

bubulka dik za radu. Date mi niekto tip na dobreho androloga. Idealne v oblasti ZILINA-TRENCIN popripade MARTIN.

bubulka722
15. nov 2009

j1111 posielam link na MUDr. Kubiša v Banskej Bystrici a držím palce!!!
http://www.androlog.sk/muzske_text.php?show=and...

Toja ja mám dieťa z prvého vzťahu.

lipsa
15. nov 2009

Kocky, vedeli by ste mi tiez poradit dobreho androloga v BA a okoli? Tiez mame zly spermiogram a je to na IVF... dakujem ;)

bubulka722
16. nov 2009

Mám odporučeného MUDr. Štefančíka na kramároch a chcem sa tam objednať.

kacenka74
16. nov 2009

ahojte kocky, prosim poradte mi, myslite si, ze je nemozne otehotniet pri takomto spg manzela? pocet spermii 13 mil. motilne: 6mil., motilita a+b 80%, morfologia 70%, nalez: oligozoospermia a teratozoospermia. Odporucaju nam ICSI, no ja sa toho dost bojim. dakujem za nazor.

katka444
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cigaretka5
16. nov 2009

kocky uz som to pisala v inej teme, ale predtym ako zajdete do CAR-u chodte s drahym k andrologovi , babul vidim ze siris osvetu .
My sme zial absolvovali neuspesne IVF a ISCI a to nam tvrdili ze s takym spermiogramom nie je sanca na zmenu a nech zabudneme na prirodzene otehotnenie. A hla v maji neuspesne IVF v juni zacala liecba u nadrologa a v novembri //. Takze baby chlapi z vastnej skusenosti najdite si vo svojom okoli androloga urobologa co nema nic s CAR a ked bude tak po pol roku liecba u neho bez zmeny vtedy je cas na IUI a IVF a co ja viem co vsetko, co vas obera o prachy a predovsetkym o psychicku pohodku
J 1111 skus jednboducho hodit do gooogla androloga vo svojom okoli , ma pocit ze nejaky dobry je aj v BB.
vsetklym vam drzim palce

katka444
16. nov 2009

cigaretka, nam tiez pomohol androlog. on nam doporucil profertil a hned po 3 mes. liecbe sa nam podarilo. ja odporucam. urcite treba vyskusat. 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre