Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

zibi
8. feb 2012

@pempusik ese tu je nieco o mace co som dala do inej temy a aj zeny ju mozu :
Približne raz za 10 rokov sa v modernej spoločnosti objaví prírodný prostriedok, ktorého liečivé sily domorodci využívali po tisícročia, a javí sa taký dôležitý pre naše zdravie, že sa divíme, ako sme sa mohli bez neho zaobísť. Maca dokáže normalizovať naše steroidné hormóny ako je testosterón, progesterón a estrogen. Preto má schopnosť značne oddialiť hormonálne zmeny súvisiace so starnutím, nakoľko lieči celý endokrinný systém. Maca sama osebe neobsahuje žiadne hormóny, ale optimalizuje činnosť hypotalamu a podmozgovej žľazy, ktoré riadia činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, ako sú nadobličky, štítna žľaza, pankreas a ďalšie. Výsledkom je výrazné zlepšenie ich funkcií. Všetko prebieha prirodzeným spôsobom na rozdiel od liekov, ktoré ako časované bomby dostávajú celé telo do nebezpečného stavu chaosu a ruinujú ho.

V Spojených štátoch je maca vyhľadávaná ako prostriedok na podporu plodnosti, hormonálnej rovnováhy i ako afrodiziakum. Iné použitie v severnej Amerike i v ďalších západných krajinách je rozšírené u športovcov, ktorí chcú zvýšiť svoju vytrvalosť a energiu, a na podporu duševnej sviežosti. Používa sa tiež na liečbu mužskej impotencie, porúch menštruácie, ženských hormonálnych porúch, pri menopauze a chronickom únavovom syndróme. Maca odstraňuje osteoporózu a lieči fraktúry kostí u starších ľudí. Je to preto, lebo obsahuje organický, ľahko vstrebateľný vápnik, horčík a ďalšie potrebné prvky v správnej kombinácii a v správnom množstve, ktoré telo môže naplno využiť, a tiež preto, lebo normalizuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, ktoré sa podieľajú na remineralizácii kostí. Preto lieči odvápňovanie kostí u každého – ako u dospelých, tak aj u detí. Maca (Lepidium meyenii) sa pestuje ako koreňová zelenina a liečivá rastlina. Má sladkastú chuť a vonia ako karamel zmiešaný s maslom. Nazýva sa aj „peruánsky ženšeň“.

Rastie vysoko v peruánskych Andách v nehostinnom prostredí, kde sa spaľujúce slnečné lúče striedajú s drsnými vetrami a mrazmi. Akoby to nestačilo, pôda v týchto oblastiach je skalnatá a chudobná, a preto sa považuje za jednu z najhorších pre poľnohospodárske využitie. V týchto podmienkach sotva niečo narastie, ale mace sa tam darí veľmi dobre. I to niečo hovorí o úžasnej odolnosti tejto rastliny a nielen o tom, pretože najodolnejšie rastliny majú spravidla najsilnejší pozitívny účinok na organizmus. Pôvodní obyvatelia macu konzumovali už dávno predtým, ako sa približne pred 2000 rokmi stala obľúbenou potravinou Inkov, ktorí ju hojne užívali pred vojnovými výpravami, ale mali ju zakázanú po dobytí mesta, aby tak chránili ženy pred prílišnou bujnosťou jej konzumentov. V ľudovej medicíne sa maca stáročia používala na posilnenie plodnosti u ľudí i zvierat. Španieli po dobytí veľkých oblastí južnej Ameriky čoskoro zistili, že ich dobytok má vo vysokých nadmorských výškach dosť obmedzené reprodukčné schopnosti. Miestni Indiáni im odporučili kŕmenie zvierat macou; výsledky boli také pozoruhodné, že španielski kronikári urobili o tom veľmi podrobné záznamy, ktoré sú i dnes k dispozícii. V dnešnej peruánskej prírodnej medicíne sa maca používa ako imunostimulátor, na liečbu anémie, tuberkulózy, menštruačných porúch, symptómov menopauzy, pri rakovine žalúdka, neplodnosti (a iných reprodukčných a sexuálnych poruchách).

Maca je účinná dokonca aj u žien, ktoré podstúpili úplnú hysterektómiu. Po niekoľkých mesiacoch užívania sa hladina estradiolu môže zvýšiť na 60 – 75. Maca umožní nadobličkám vyprodukovať dostatočné množstvo hormónov, ktoré zabránia nástupu negatívnych symptómov. Tu treba pamätať na to, že každý človek je iný. To znamená, že vzhľadom na špecifický stav jednotlivca niekomu môže stačiť samotné užívanie macy, aby sa dostavili výrazné výsledky; iný jednotlivec však vzhľadom na jeho konkrétny stav potrebuje ďalšie „páky“, aby sa synergetickým pôsobením viacerých faktorov dosiahli žiaduce zmeny. Vždy sa nájde niekoľko jednotlivcov, u ktorých sa pri užívaní prejaví alergická reakcia. K nim patria muži, ktorí majú vysokú hladinu PSA (špecifický antigén pri rakovine prostaty). Preto by muži, ktorí chcú užívať macu, mali pravidelne podstupovať testy na PSA. Užívanie je kontraindikované tiež u žien s rakovinou prsníka alebo iným druhom rakoviny, ktorá súvisí s hormonálnymi procesmi. Mnohí, čo skúšali fytoestrogény a prekurzory hormónov ako je DHEA alebo pregnenolón či dokonca prírodnú hormonálnu liečbu, boli sklamaní výsledkami (pozri rámček). Uzdravili sa až vtedy, keď začali užívať prášok z koreňa macy. Ak sa urobia niektoré drobné zmeny v životospráve, maca pomôže mužom s problémami s impotenciou, s erekciou, a mužom rovnako ako i ženám so sterilitou.

Ďalšie ochorenia, ktoré maca lieči, sú krivica, rôzne formy anémie a symptómy menopauzy. Keďže energizuje organizmus, odstraňuje všeobecnú únavu, chronickú únavu a predčasné starnutie. Užívanie macy odporúčame doplniť niektorými drobnými zmenami v životospráve. Obsahuje 60-75% uhľohydrátov, 10-14% proteínov, 8.5% vlákniny a 2.2% lipidov. Proteín v mace sa nachádza hlavne vo forme polypeptidov a aminokyselín (vrátane vysokého množstva arginínu, serínu, histidínu, kyseliny aspartovej, glutámovej, glycínu, valínu, fenylalanínu, tyrozínu a treonínu). 100 gramov macy obsahuje približne 2 gramy draslíka, 250 mg vápnika, 15 mg železa a mastné kyseliny vrátane kyseliny linolenovej, palmitovej a olejovej. Maca obsahuje približne 0.05% až 0.1% sterolov. Maca obsahuje tiež beta-ecdysón, horčík, fosfor, sitosteroly, stigmasterol, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B12, vitamín C, vitamín E, jód a zinok. Okrem vysokého obsahu esenciálnych živín sa v mace nachádzajú aj alkaloidy, taníny a saponíny. Maca je nepochybne vynikajúcim zdrojom prírodných živín, ktorých máme v dnešnej dobe nedostatok. Synergetické pôsobenie mnohých aminokyselín, vitamínov, minerálov a ďalších vzácnych zložiek v ich prírodnom, nezmenenom stave, môže zvýšiť ich asimiláciu a využitie v tele. Nemali by sme však očakávať „zázračné uzdravenie“ pri užívaní samotnej macy bez toho, že by sme urobili niektoré ďalšie pozitívne zmeny v našej životospráve, ktoré znásobia priaznivý účinok tejto vynikajúcej rastliny. V každom prípade odporúčame vyšetrenie na metabolický typ organizmu a potom podľa výsledku upraviť životosprávu za súčasného užívania ďalších dôležitých doplnkov, najmä zelenej pšenice a podľa potreby iných celostných rastlinných produktov, ktoré uvádzame na tejto stránke, či viacerých aminokyselín v tej správnej skladbe a v správnom pomere.

Užívanie: Najlepšie je začať s ½ čajovej lyžičky macy denne. Užívanie sa potom môže zvýšiť na 1 čajovú lyžičku prípadne 1 polievkovú lyžicu denne. Niektorí užívajú macu v podstatne vyšších dávkach – riadia sa podľa chuti.

pempusik
8. feb 2012

@zibi jj, to aj doki nam vravel, ze nie vzdy sa da urobit dobry ster, kedze u muza je ta rura dlhsia 🙂. hormony mu kontrolovali tiez, tie boli v poriadku. zatial, kym sa regeneruju spermose po tych atb, tak si obehavam vysetrenia. uvidim, co potom navrhne moj doktor. zatial videl tie hrozostrasne vysledky spg, ale nevyjadroval sa. Ak sa po troch mesiacoch potvrdia zle vysledky, potom nam uz nic ine ako car nezostava.

pempusik
8. feb 2012

@zibi super, vdaka za clanok, myslim, ze som sa namotala dostatocne 😀

kiwisek
8. feb 2012

baby, mate niektora skusenost u partnera (manžela) s TESE aleo MESE? My asi inú šancu nemáme 😢 budem velmi rada, ak napíšete, či ste to nieto absolvovali... mám z toho dosť zmiešané pocity po dnešnej konzult. CARe.. 😖

foryou25
8. feb 2012

kocky nam maca nepomohla muz berie tuto eregmu, co obsahuje macu
http://www.docsimon.sk/tovar/eregma-max-power-t..., akurat ma z nej vacsiu chut na sex 😀, ale ucinok iny sa nedostavil ale davam mu to kazdy den, ma uz dlhu dobu liekovku a kazde rano zobe vitaminy
ale napiste ked niekomu maca pomoze

zibi
9. feb 2012

@foryou25 hej o tej eragme so pocula...len ten obsahuje kotvicnik a ten sa moze len mesiac brat preto to nechcem kupit vsetko dokopy ..ale viem ze je dobra..
maca sama o sebe nepomoze.... treba k tomu brat aj Lkarnitin, Larginin a ten kotvicinik..co obsahuje myslim ta eragma..a je to dlhodobe...
moj bral vitaminy asi 3 az 6 mesaicov a aj to sa mu nepolepsilo az tak super..stale je to zle...ale vidim ze to ide..spravit..tak mam dobry pocit...
inak ze vraj pri zlej morflolgii treba mat muz sex kazdy den nech sa spermie vymenia...:D

pempusik
9. feb 2012

@zibi to o tej vymene spermii myslis vazne? to bude mm rad, ked mu o tom poviem 😀 😀 😀 😀

zibi
9. feb 2012

@pempusik
no hej myslim 😀 ja som to pocula uz z viacerych stran pockaj najdem kde mi to napisali 😀

zibi
9. feb 2012

no tu to je :
spermie sa poskodzuju vplyvom oxid. stresu az ked su zostupene dolu v mieskoch vajicok. V prostate su v bezpeci tela a tak na ti oxidacia neposobi negativne. Cize je optimalne ked sa spermie do tvojej ovulacie uplne v mieskoch vymenia za nove-neposkodene. Do mieska sa meni cca 7-9 davok spemii. Cize je optimalne pravidelne to vymienat...

foryou25
9. feb 2012

ahotej tak dnes nam prisli vysledky, z tkanivovej banky fragmentacia nam dopadla katastrofalne norma do 30%, nam vysla 62% , napiisali ze patologiu sposobuje v 42% oxidacny stres a 104% STD ale neviem co to je (na internet som nasla ze asi sexualne prenosne choroby)
neviem sa dovolat Bobakovi, som taka zufala, cela sa klepem..

pempusik
9. feb 2012

@foryou25 och, je mi to luto.. tak by som povedala nieco povzbudive, ale viem, ze v tejto chvili ti asi naladu nic nezlepsi. Hlavne to skus predychat, nerob este ziadne zavery, pockaj, ako to vyhodnoti lekar.

pempusik
9. feb 2012

@foryou25 nasla som este nieco ohladne fragmentacie: http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/spermie...
robili manzelovi aj testy na pohlavne choroby?

foryou25
9. feb 2012

@pempusik robili mu vytery a nic nenasli ☹

pempusik
9. feb 2012

@foryou25 a tebe? lebo ani tomu mojmu nic nenasli a ja som bola pozitivna. takze pre istotu vybral atb aj on.
a ak manzel nebral v poslednych mesiacoch atb, tak preventivne ich urolog moze nasadit. a vravim, este nezufaj, pockaj, co ti k tomu povie doki.

foryou25
9. feb 2012

ani mne nic nenasli

pempusik
9. feb 2012

@foryou25 hmmm, ale vsade citam,ze fragmentacia sa da zlepsit, len trba odstranit priciny.

foryou25
9. feb 2012

@pempusik myslis? lebo ja zase vsade citam ze sa neda ze je to geneticky vybava muza tu som citala
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mikrobiologicke-vysetrenie-u-manzela-kde-mat-v-kosiciach/

pempusik
9. feb 2012

@foryou25 ja myslim, ze je to mozne. citam si tu vselijake clanocky v anglictine http://malereproduction.com/male-infertility-2/...
a tu sa pise, ze v mnohych pripadoch sa da fragmentacia zlepsit. ze fragmentacia vobec nesuvisi s morfologiou a ze morfologicky poskodene spermie nemusia mat hned poskodenu dna a nemusi to suvisiet s genetikou.

zibi
9. feb 2012

@foryou25 moja nebud zufala..to STD su pohlavne prenosne choorby ako ureoplazmy, mykoplazmy chlamidie..treba muzovi urobit kultivaciu semena a zapalove markery, pripadne stery ale aj hormonalny profil... dr. predpoklada ze az 106 precent moze tvorit prave toto..ake ste mali leukocity a protilatky? pretoze ked su zvysene leukocity, lebo protilatky...tak tam moze byt ten zapal ..nam to bolo tak vysevetlene..
na oxidacny stres su dobre antioxidanty..ako je picnogenol atd.. a aj to sa da poriesit...
aj fragmentacia sa da zlepsit ked sa vylieci zapal a pridaju sa vitaminy
ja sm bola tiez hotova z vela veci ale som si vela veci prestudovala, popytala sa bab tu a vsetko sa da... neboj

foryou25
9. feb 2012

@zibi dakujem, manzelovi robili stery uz skor a vsetko negativne, aj hormonalny profil ukazkovy
a zapalove markery spravi aj obvodak nie?
a kultivaciu ejakulatu to som nikde nenasla kde robia

a ozaj leukocyty teraz ok, u hrivnaka mal davnejsie zvysene ale teraz nie a u manzela protilatky ok, moje vysledky este niesu

zibi
9. feb 2012

@foryou25 hm no neviem... ako ze vraj vyter nie je smerodajny..lebo ze mocova rura je dlhsia...a nie je to presne... a kultivaciu ti mozu spravit aj v tkanivovej skus tam zavolat ..oni maju naprresnejsie merania..
zapalove markery aj urolog dnes maju obvodaci limity tak neviem ci mu zoberu ..elbo to nei su kalsicke zapalove markery ale beru sa napr. ci nema zapal semenikov, prostaty atd..nieklasicku sedimentaciu atd..tka preto asi urolog..
neviemmy sme mali protilatky zvysene tak preto nam uviedool ze moze tam byt zapal ..tak nerozumiem preco vam dal az 106 pohlavne choroby.. hm...ale z niecoho to musi byt...oni su tam sikovny..
na ten oxidacny je fakt dobry ten picnogenol strong su rozne firmy... aj v lekarni ..mysme mali ale prirodny od finclubu co somho tu uz viac spominala....
skus tu kultivaciu v tkanivovej a potom uvidite..

foryou25
9. feb 2012

@zibi jooj tak nam mohli povedat ze robia aj v tkanivovej banke ked sme tam boli, no skuseme aj ten picnogenol ja uz sa chytam kazdej slamky, a vy ste tiez mali zlu fragmentaciu?

zibi
9. feb 2012

@foryou25 no tak nam to tiez nepovedali... ale ze vraj to tam robia..treba sa opytat ked tam zavolas..napr. nam to spravia v centere pod jednym...tak a ked tam by sme sli len na kontrolu ze ci sa to zlepsilo..
no skus ten je dobry na ten oxidacny stres... lebo teraz to ma skoro kazdy jeden..
napr. ohladom oxidacneho stresu..ono minule som citala ze zeny ktore brali antikoncepciu tak su v tabulke oxidacneho stresu na dost vysokej pozicii..
no my sme nemali len trochu norma je 30 a my sme mali 31 ... tak aspon to nie je az take u nas zle ked ine mam zle..ale vsetko sa da vyriesit

foryou25
9. feb 2012

@zibi tak to mate super ze "len" 31, a ine co mate zle?

zibi
9. feb 2012

tak mnozstvo a pohyb aj morfologiu

zibi
9. feb 2012

@foryou25 este na ten oxidacny stres je dobry casty sex tak isto na morfologiu - tu je clanok
http://m.tvnoviny.sk/bin/mobile/index.php?artic...
podla tohoto clanku
http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/spermie...
je zla fragmentacia vacsinou dosledkom nejakeho uro zapalu..ktory treba najst a preliecit a casto aj chlamydiova infekcia..jedna kocka mi tu pisala ze jej dokonca odstipli trochu zo sliznice aby vysetrili chlamydie lebo ze su take svinky ze pri beznom stere to nemusis zistit... tebe stery robili ? nemali ste ureopalzmu?
ja na dnes idem off ked napis ip do spravy alebo aj dalsie hodnoty...pa

wifina
12. feb 2012

@bettypo hej všimla, hrozná ženská 😝

kacicqa
15. feb 2012

Ahojte kocky. Tak mate nejake novinky? Najlepsie pozitivne:o) U nas skoro nic nove. Mm stale poctivo papa vitaminy, ja od zajta beriem na 10 dni utrogestan a ked bud epotom sliznica dost vysoka tak zas ideme do toho kolotoca snazenia. Uz sa neviem dockat, ale na druhej strane sa ja riadne bojim. Neviem ci poslat mm na spg este predtym, nie radsej nie.

pempusik
15. feb 2012

@kacicqa ahoj cica, konecne ta tu vidim 😀
moj drahy dnes dosiel domov s macou, tak si hned "urubal" 2 kapsuly. nuz som zvedava. tento cyklus aj snazilkujeme, tvarim sa, zae ziadne prekazky neexistuju 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre