Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

kamilkka
30. sep 2010

ahojte baby,
asi pišem lebo potrebujem povzbudiť,
mame oligoastenospermiu...
tak sa chcem spytať či s tym niekto otehotnel? a kolko to trvalo?

rebeka21
30. sep 2010

jaja nechcem sa miesat do coho sa nemam , ale ked ste mali neuspesne pokusy nerobili Ti protilatky na trofoblast ? to by sa zislo, inak je zbytocne ivf.... a strasne silno drzim palce......ja tiez dufam ze sa nam uz teraz podari prirodzene

jaja077
30. sep 2010

@kamilkka Ahoj, poradiť ti neviem ale pozri sa tu na neplodnosti na témy lebo jedna taká už existuje čítala som o tejto "chorobe". Myslím, že je 17-ta v poradí od vrchu.

jaja077
30. sep 2010

@rebeka21 Pravdu ti poviem, že neviem. Ale tento mesiac ideme do centra tak sa na to opýtam.

rebeka21
30. sep 2010

Opytaj sa , nech Ti urobia protilatky proti spermiam a trofoblastu. Ak chodis do MT tak v pohode. Ak by si mala pozit. tak Ti telo neprijme embryo a zbytocne trapenie s IVF. Skus ich poprosit v CAR , ak nie da sa to ako samoplatca , kontaktuj ma potom odnavigujem Ta presne kam a za kym.

majuna
5. okt 2010

Ahoj rebeka21,
prosim ta možeš popisat viac o tych protilatkach a trofoblastu a či ti to urobia len v centre?

rebeka21
6. okt 2010

majuna pokial som ja zistovala pre seba , tak to v centrach nerobia , len v Brne a v Prahe , kde to treba cele uhradit. Zistila som vsak ze to robia jedini na Slovensku v jednom labaku v MT , preplaca to poistovna , treba im len dorucit ziadanku podpisanu gynekologom / staci obvodny / a krv. Odkial si ? Ak to nemas daleko , tak ten Martin ev Brno.
Protilatky proti trofoblastu ak su pozitivne , telo si vytvara akoby pritilatky proti vlastnemu babetku, tak je vtedy zbytocne a nevydarene aj ivf. Pri protilatkach proti spermiam sa to da cez ivf, avsak prirodzenou cestou velmi nie. Chces viac info ci staci? 😉

ladybirds
8. okt 2010

@kamilkka moj manzel ma astenoteratozoospermiu, odporucili na IVF, chystala som sa na laparku a vcera som zistila, ze som tehotna,,,,, 🙂 snazili sme sa rok a 9mes. uz som prestala verit, ze sa to podari, posledny mesiac, po stanovenej diagnoze som bolo troska, a hla zazrak.... este stale si nad tym lamem hlavku. jedine co sa zmenilo, manzel prestal fajcit asi pred mesiacom a neviem ci to bolo to, co pomohlo...

kamilkka
8. okt 2010

@ladybirds vďaka
pekne svedectvo 😉
asi si ani neviem predstaviť ako sa citiš... musi to byť super!!!
ale viem si predstaviť ako si sa citila ten rok a 9 mesiacov...
už som o tom počula, že ked sa stanovi diagnoza a par sa odhodla na liečbu alebo na IVF,
tak žena otehotnie, možno z psychickeho vyrovnania so situaciou...
keby to človek aspoň dopredu vedel, že raz to príde.... to čakanie je najhoršie.
želam vam veľa šťastia 😉 a zdravia 😉

ladybirds
8. okt 2010

@kamilkka dakujem, je to neopisatelny pocit, prajem ti, aby si to cim skor zazila. prave som sa vratila od dokiho, videla som malilinku bodku... ze vraj treti tyzden... mam prist o tyzden,,,, prosim prosim nech to je babo....
tiez som o tom vela citala, ale ani vo sne by mi nenapadlo, ze raz budem o tom pisat.... ze sa to podarilo... urcite ma no tom podiel aj psychika.. mna uz zaujimala len laparka, ivf.....

qwen
8. okt 2010

Ahojte, je tu toho už veľa aby som to prelúskala. Ale píšem ohľadom kamošky, ktorá je v poriadku má 33 rokov, ale jej priateľ 27 ročný má problém. Vraj spermie sú lenivé a nemajú šancu sa dostať k vajíčku, po ceste zomierajú.
Máte niektorá takú skúsenosť a podarilo sa vám zostať tehotné, bez umelého oplodnenia ??? Nejaká liečba bylinkami, šarlatáni alebo niečo podobné, na vyživenie spermíjí, ich posilnenie alebo ja neviem čo.
Ďakujem

katarina104
8. okt 2010

@qwen ak aj má len lenivé spermie, no ak žena má dobrý hlien, to znamená veľmi naťahovací a kvalitný, čiže plodný, malo by sa to podariť. ja by som skúsila mať styk len práve vtedy ak mám veľmi naťahovací hlien,netreba mať styk často, radšej len jeden krát za mesiac, nech aj tie spermie "dozrejú ",možno to pôjde.

esther03
11. okt 2010

@katarina104 sexom jeden krat za mesiac spermie rozhodne nedozreju, ale skôr naopak, vela ich moze byt mrtvych. Nie kazdy ma natahovaci hlien (vodovy je este lepsi 😉) a nie kazdy ho vie rozoznat. Navyse, "natahovaci" hlien mozes mat aj tyzden a v tom pripade je sex raz za mesiac dost malo.
@qwen neviem aky mal spg (a aku morfologiu) partner tvojej kamosky, ale urcite by som vyskusala vitaminovu kuru: vitamin E, selen, zinok, koenzym Q10, vitamin C, omega 3 mastne kyseliny, L karnitin, L arginin, tribulus alebo macu, kyselinu listovu (ta vraj vplyva dobre na morfologiu). Pozor na podprahove davky. Kuru treba brat dva tri mesiace. Potom zopakovat spermiogram. Nie vzdy vsak mozno spg zlepsit vitaminami (najmä ak tam je i ina pricina). Za pokus to vsak stoji 😉 Kamoska nech si da preventivne caj gynex 😉

katarina104
11. okt 2010

@esther03 nemáš dobré informácie, spermie dozrievajú 84 dní, a určite nezomrú,lebo oni umierajú na vzduchu. Pohlavný styk si treba naplánovať v čase keď je hlien najviac ťažný. A predsa len by som to skúsila len jeden krát, vraví sa raz a poriadne. 😉

esther03
11. okt 2010

@katarina104 mam velmi dobre informacie. 1. odporucam nastudovat stranku dr. kociho (a to je fakt pan odbornik). Citujem: "Buďte sexuálně zdrženlivý, ne však příliš dlouho. Krátká období sexuální abstinence - 3-6 dní - zvyšují objem i kvalitu semene. Delší doba má však naopak nepříznivý vliv - v semeni je větší podíl starých spermií se sníženou pohyblivostí." 2. Pri styku jeden krat za mesiac sa chces ako trafit do ovulky? 3. Su zeny, ktore nepocituju ziadny hlien a napriek tomu su v poriadku a plodne. Ako si urcia ovulku tie? 4. Vajicko zije cca 12 hodin pri sexe raz za mesiac je to to potom fakt zazrak sa trafit. Navyse, spermia tiez musi isty cas putovat k vajku 😉 5. Pri urcovani plodnych dni je dobre pouzit viac metod nie len hlien, ale i meranie bazalnej teploty pripadne ovulacne testy alebo folikulometriu.

katarina104
11. okt 2010

@esther03 vajíčko prežíva 24 hodín.poznáme aj teplotnú metódu,ak má hlien nech to vyskúša,len radím z vlastnej skúseností, neradím tebe ale jej. 🙂

aaddeell
12. okt 2010

ahojte baby chcem vas povzbudit manzel mal tiez problem so spg
po 3 mesacnom brani tychto vitaminov som tehu
uz sme vyskusali vsetko mozne kopec lekarov a nic tak sme si povedali ze skusime este toto

chcem podakovat @albao ktora to tu zverejnila

Rano:
silny caj z korena zen-senu
2 lyzicky koloidneho striebra
1g L-karnitinu teKuteho
500 mg L-karnitinu v tabletke
500 mg acetyl-L-karnitinu v tabletke
1 tab. Selezin ACE
1 tab Chrom, 15 mikro-gramov, denna davka
1 tab B-komplex forte
200 mg vitamin E
30mg koenzym Q10 (moj MM ma po 40, a to sa znizuje vstrebavanie a je to dolezity antioxidant, tak preto)
1 tabletka omega-3-mastnych kyselin

Vecer:
500mg acetyl-L-karnitin v tabletke
500mg L-karnitin v tabletke
1 tabletka omega-3-mastnych kyselin

esther03
13. okt 2010

@katarina104 ja som sa tiez snazila poradit jej nie tebe 🙂 Nikde nepisala aky ma hlien. A tvoj partner pravdepodobne nikdy nemal problem s spermiami, inak by si nepisala to co si pisala. Viac sa k tebe nevyjadrujem, lebo to nema vyznam 😉
@aaddeell gratulujem k tehu 😵 aky mal tvoj mm spg, ked sa mozem spytat? Ono totiz zalezi aky je a ci je opakovane zly. Ak chybaju len vitaminky, tato kura pomoze (tiez sme ju mali okrem albi to tu zverejnoval aj stingrey)), ale ak je spg zhorseny pre nieco ine (varikokela, prekonany mumps, urogenitalne infekcie ci napriklad zly hormonalny profil), kura vitaminami urcite nezaberie. Nechcem nikomu brat iluzie, ale niekedy su hodnoty spg dane aj geneticky a vtedy sa jeho hodnoty pohybuju +- rovnako (MUDr. Machac- Reprofit). Samozrejme, nie som proti vyskusaniu vitaminov, ale netreba to brat ako zazrak.

katarina104
13. okt 2010

@esther03 myslím si, že všetko význam má, ak to správne pochopíme.Ona písala,že priateľka je v poriadku, z toho usudzujem, že aj jej hlienový príznak bude v poriadku ak je zdravá má aj hlien, aj keď môže byť slabí. Ak som písala sex raz za mesiac,myslela som tým,v plodnom období,lebo po už nemá význam. to plodné obdobie je asi 6 dní u zdravej ženy,ak má dobrý hlien spermie vydržia a prežijú ak sú dozreté, a na to potrebujú čas. Nemusí sa teda trafiť do ovulácie, stačí sa trafiť do tých 6 dní, najbližšie k ovulke.S nikým sa tu nechcem hádať, bola by som rada ak by sme si rozumeli, sto ľudí sto názorov.Toto je ten môj. 🙂

esther03
13. okt 2010

@katarina104 ani ja sa nechcem hadat, ale prosim ta pochop, ze sexom raz za mesiac (a je uplne jedno ci je to v ovu obdobi alebo nie) z chlapa supermana na spermie nespravi. Ak uz je tam problem (co ona pise, ze muz ma), treba to riesit, napriklad ako pisala aaddeell vitaminami alebo liecbou u lekara, vysetreniami na odhalenie priciny či dokonca ifv (a bohuzial niekedy nestaci ani to). Je vela uplne zdravych zien, ktore nemaju ako to ty vravis "hlienovy priznak", lebo hlien sa nachadza viac menej na krcku maternice (ano, da sa to podporit pitim dzusu z ruzoveho grepu, ale tiez nezabera vzdy). Urcovanie plodnych dni podla hlienu je dost nepresna metoda. Navyse ovu nebyva vzdy v strede. Ako si urcia ovu zeny s velmi kratkym cyklom, ked im plodne obdobie zacina pocas menstruacie? No, velmi tazko. A vy sa snazite otehotniet? Hmm.

katarina104
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esther03
13. okt 2010

@katarina104 nie vsetko co chceme mozeme ovplyvnit, prikladom su dlhodobo bezdetne pary. Netvrdim, ze pozorovanie hlienu a meranie BT je zle, len zabera u parov, kde nie je iny problem. Zeny i muzi su co sa tyka statistiky za neplodnost zodpovedni v 50% a zeny tiez v 50%. To, ze poznas svoje telo, je fajn a dolezite, ale tehu ti to nezabezpeci. A verim, ze zeny, ktore sa dlhodobo snazia o otehu pri zlom spermiograme, by mi dali za pravdu. Kedze mas dve deticky, nikdy si nemala problem s otehotnenim (co z tvojho prispevku usudzujem), pravdepodobne nemas prehlad (a zelam ti, aby si to nikdy nezazila), co vsetko je sa skryva za zlym spermiogramom (tam tvoja metoda urcite neobstoji).

andika10
13. okt 2010

@katarina104 v našom prípade by si mohla poznať svoje telo aj na 200% aj tak by ti to nepomohlo. , ano u niekoho tá metoda ktorú používaš pomôže, ale súhlasím s ester03. ja som dlhé roky brala antikoncepciu, po jej vysadení sme sa snažili asi pol roka keď som začala chodiť do centra. Hneď prvým vyšetrením sa zistil problém. Manžel nemá žiadne spermie, a ani nikdy nebude mať. ☹.Ano všetko sa dá, na všetko sú metódy, naša bola IVF s darcovskými spermiami 😒

latvia
13. okt 2010

adrianahlv Prosím Vám o pomoc. S mužom sa snažíme o splodenie bábätka už druhý rok, ale márne. V podstate vieme, kde je problém, no stále to skúšame prirodzeným spôsobom. Môj muž ako 9 ročný prekonal mumps a vraj sa to podpísalo pod jeho neplodnosť. Koncom roka 2004 si dal robiť spermiogram s výsledkom "azoospermia". Začiatkom roka 2005 si dal znovu vyšetrenie pomocou centrifúgy. Výsledok "kryptozoospermia", pričom mal 1 spermiu na 10 zorných polí. To bol ešte s bývalou manželkou, ktorá z kresťanského presvedčenia odmietla odporúčanú možnosť - ako jedinú vraj v ich prípade IVF. Muž v roku 2009 bol operovaný na varikokélu gr. III, so záverom varicocele I.sin.vľavo. Mal to v lok. an. vykonanú sklerotizáciu podľa Taubera. Lekár mu povedal, že po operácii sa to môže zlepšiť, aj jeho neplodnosť. Neviem, nerozumiem týmto výsledkom, preto veľmi prosím o pomoc. Aby sme toho nemali dosť, v tomto čase sa opäť lieči na zápal semenníka, ľavého, na tej strane mal operovanú varikokélu Je možné vôbec splodiť bábätko v tomto štádiu? Máme po 36 rokov, máme ešte čakať, alebo ísť na IVF? Ja by som nebola prvorodička, mám syna z prvého manželstva, má 17 rokov. Teraz 11.10. sme boli na spermiograme s – v poradí už tretím a iným výsledkom „oligoastenoteratozoospermia“. Keď som pozerala na „počet, či množstvo“ vo výsledkoch, je to asi počet spermií, neviem, pri azoospermii mal počet 0, pri kryptozoospermii mal 1 spermiu na 10 zorných polí a treza pri tej oligoastenoteratozoospermii nemá napísané „počet“ ale množstvo a to má 2mil/ml – vysvetlil nám to urológ, že je to 2 milióny spermií, čo je málo, potrebných je vraj 17miliónov na oplodnenie normálnym spôsobom. A ešte tam má niečo, že „patológia“ a je to 75%. Urológ tvrdí, že nie je žiadna šanca a niet na čo čakať, ako ísť na IVF. Čítala som skúsenosti žien, ktoré mali horšie výsledky tej patológie s tou poslednou diagnózou môjho muža a otehotneli prirodzene. Mňa tiež ženie môj gynekológ na IVF, k doktorovi P. Harbulákovi, sú vraj kamaráti, pracuje v GYN-FIVE. Máte skúsenosti? Čo máme robiť, čakať, ísť na IVF? Nechápem aj tomu, ako sa môže meniť výsledok, keď muž nebral žiadne tabletky.
Môj muž tvrdí, že by už aj išiel na to IVF i keď viem, čo chce viac, mať dieťatko normálnym spôsobom. Je ale ťažké tak pre neho ako pre mňa vidieť jeho smutné oči, keď ide okolo nás mamka či tatino s bábom. Ešte raz všetkým za prípadné rady a pomoc ďakujem.

andika10
13. okt 2010

ja sa tvojím výsledkom nerozumiem, u nas bol výsledok jednoznačný, žiadne spermie. Ja by som na tvojom mieste išla na IVF. Ja som tiež chodila do toho centra, a bola som spokojná. A čim je žena staršia tým sa zmenšuje šanca na oplodnenie aj prirodzeným spôsobom, nechcem ťa tým uraziť 😉

albao
13. okt 2010

@latvia no zjavne mu ta operacia pomohla! Gratulujem! Dostat sa z azoospermie je uzasne 😵 Teraz uz mate aspon sancu na IVF bez MESA/TESE. Ta posledna diagnoza znamena, ze mate nizsi pocet, pomalsie spermie a horsiu morfologiu.
Kedze uz je to v zasade preliecene (a predpokladam, ze ked je takto kontrolovany, tak nema ani ziadnu infekciu), tak by som ja na vasom mieste nasadila vitaminiky aby sa to zlepsilo pokial sa da prirodzene a bezbolestne a isla na IVF. Nejaku sancu na prirodzene tehu mate, ale ja by som to skusala tak mozno pol roka a potom radsej isla na IVF. Uz nemate 20 rokov zial. Ale je uzasne, ze sa mu to takto krasne zlepsilo! Nadhera! 😵 Drzim palce! 😉

esther03
13. okt 2010

@latvia ja by som na tvojom mieste vobec nevahala s ivf (teda za predpokladu, ze tuzis po babätku, co asi hej). To, ze niekto otehotnel by som nebrala vazne, lebo netreba pozerat len na patologiu, ale na celkovy spg. Tie vysledky podla mna vobec nie su na prirodzene otehu, my sme mali ovela lepsie vysledky a napriek dvom ivf tehu nie som (a tiez mame "len" zly spg, ja som v poriadku). V 36 rokoch by som z ivf vobec nevahala, lebo o rok uz moze byt neskoro, navyse ivf sa na Sk preplaca len do 38 +365 dni veku zeny. Vysledok spg sa moze menit, zalezi to od velmi vela veci, samozrejme, ak mate napriklad azoospermiu, nezmeni sa to na normospermiogram, ale moze sa menit velmim mierne napriklad v patologii (z 85 na 75) alebo je v ejakulate raz 16 mil inokedy 12 mil, ale radikalne zmeny asi necakaj. Pozor, vysledky sa mozu lisit aj v roznych centrach, niekto ma prisnejsie kriteria, iny nie. Spoliehat sa na to, ze niekomu to vyslo prirodzene je ako spoliehat sa na vyhru v sportke, raz za cas niekto vyhra, ale kolkym z nas sa to podari? Drzim palce v spravnom rozhodnuti 😉
@andika10 presne si to vystihla 🙂

esther03
13. okt 2010

@albao ahooj 🙂 ja by som na ich mieste uz necakala, presne preto, ze vysetrenia trvaju dlho a nemusi sa zadarit prve ivf, latvia ma 36, tak nech nepresvihne termin 🙂 Samozrejme, kym nepojdu na ivf mozu skusat prirodzene, ale prirodzene otehotnenie s touto diagnozou je podla mojho nazoru velmi nepravdepodobne. Vitaminky by som samozrejme nasadila pred ivf pre pocit, ze spravili vsetko co sa dalo. Napriklad, nam vitaminy nezabrali vobec, naopak, spg a najmä jeho patologia boli este horsie.
Latvia dajte si este vysetrit ejakulat na infekcie (ta sa moze skryvat aj v prostate a vyterom sa zistit neda).

albao
13. okt 2010

@esther03 ahoooj Esther 😉 Ja suhlasim, je to na IVF 😉 Tie vitaminiky su presne ako si pisala - pre pocit, ze spravili co mohli. Na tu rychlost to zvykne zabrat tak u 70% (tie karnitiny), s poctom to zalezi od priciny nizkeho poctu a tazko odhadovat teraz, a morfo je loteria, kedze niektore morfologicke patologie nevadia otehu a niektore vadia a doteraz je to najslabsie prebadana oblast. Mozno by stalo za to zobrat to utokom - androlog pre muza ( hormonalny profil, stery na infekcie ako si pisala, ...) a IVF. Ale uz ten zazrak, ze sa dostal z azoospermie, wau! Klobuk dole 😵

katarina104
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre