Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

zibi
20. aug 2011

@ema263 dakujem ema... morfologia nic moc aj u nas..ale ten pocet by som chcela zlepsit..a hlavne sa nechcem spoliehat len na vysledky z centra....
ten hrivnak nemas na neho kontakt? napis mi do IP ked mozes..
co sa tyka vitaminov tak berieme klasicke A, E, c, selen, zinok, koenzym, Lkarnitin a nieco navyse z prolife tabletky Saw Palmero..prirodne a dobre pre muza.a macu..tak uvidime... 😒

lipsa
20. aug 2011

Kocky, chcem vas podporit ... pred 4 rokmi sme sa zacali snazit o babo a blba nahoda zariadila to ze v podstate od zaciatku sme zacali riesit nasu "neplodnost". Zacalo to tak ze som si myslela ze som tehotna a dr. mi povedal ze nie, ze som neplodna a zaradil nas bez vysetreni do poradne pre neplodne pary. Zmenila som gynekologa .,... a testy ukazali ze som ok. Pre istotu isiel na rad manzel. Testy vysli katastrofalne - malo a spomalene spermie ... zacal chodit k urologovi, lieky, liecba ... nic nepomahalo. Zmenil urologa, ten isty kolotoc a opat nic. Nakoniec nas odporucili na IVF - isli sme do toho. Dostala som hyperstimulacny syndrom a museli sme cakat na KET. Po KET mi zacalo HCG stupat a bola nadej ze sme tehotni. Zial HCG sa zastavilo, skoncila som na Kramaroch ... nakonic kyret ... a moje obrovske odhodlanie riesit manzela. Prestudovala som vsetko mozne a nakoniec sme sa rozhodli pre este jeden pokus o vysetrenie na SR inak sme boli odhodlani ist za hranice (nikto nam nevedel vysvetlit preco ma manzel zly spermiogram, co je pricinou - same vyhovaranie na stres, mobil vo vrecku, stravu ... vsetko sme za tych par rokov odstranili a nic). Rozhodli sme sa ze to teda vyskusame s Dr. Stefancikom na Kramaroch. Zavolala som mu a dohodla manzelovi termin (ak chcete ist k nemu, nedajte sa odradit ... jeho slovnik ma prekvapil az zarazil ale dnes sa na tom smejeme🙂) Prve vystrenie bolo klasika - spermiogram, krv ... a objednanie na druhy termin. Ked sa stretli druhy krat, Dr. povedal mojmu mm ze uz tusi co je problem a poslal ho na sono. Tusenie sa potvrdilo, manzelovi diagnostikoval varikokelu (nechapem ako dvaja urologovia predtym nezistili tento problem, nechapem!!!). O 3 tyzdne isiel na operaciu, potom nasledovala liecba, po liecbe vysetrenie. Vysledok vysetrenia - ziadne spermie. Vtedy sme sa skoro zrutili, pretoze uz nebola nadej ani na IVF, nase spolocne. Naseldovali objednania na biopsiu. Nastastie nam Dr. zavolal den pred biopsiou ze vyskusame este jeden spermiogram. Ten vysiel ukazkovy - zazrak!!!!! Vsetko bolo v poriadku. Ani Dr. ani my si to nevieme vysvetlit. Do 3 mesiacov od tohto zistenia som bola tehotna 🙂)) Mame cca 7 tyzdnov do porodu a neskutocne velmi sa tesime na nase miminko. Bola to tazka cesta ale stala za to!
Kocky, zazraky sa deju! Ale treba k ich plneniu dopomoct. Vyskusajte vsetko, Drzim palce a verim ze coskoro budete drzat svoje pokladiky v rukach 🙂

vvia
22. aug 2011

Baby, tak skusim aj tu sa spytat. otehotnela niektora pomocou IUI ak mal manzel diagnostikovanu asthenozoospermiu? pomale spermie a vybocenie do stran

piskota77
22. aug 2011

Nam sa to nepodarilo. Manzelovi tuto diagnozu zistili az pri prvom IVF a to sme predtym absolvovali 3x IUI. Takze to bola strata casu.

lulu10
22. aug 2011

@ema263 ak mate zlu morfologiu , daj si vysetrit fragmentaci DNA spremii

soncamar
22. aug 2011

@vvia Vyboceni do stran?Pri pohybu spermii? tam by bylo dulezite vedet zda u vsech nebo u nekterych, mohlo by jit o defekt v casti spermie ktera spojuje hlavicku a bicik,pak by asi spermie mohla mit potiz najit oocyt,ale v zasade nic neni nemozne...,Pokud jsou spermie pomale-tzn. ze nevykazuji progresivni pohyb, nebo ten progresivni pohyb neni dostatecne rychly, tak se otehotnet pri inseminaci da,ale snizuje se pravdepodobnost uspesnosti. A to dost vyrazne...Priznam se ale, ze o vyboceni do stran slysim poprve a nevim, co si pod tim mam predstavit.Kde ti delali SPG?

ema263
23. aug 2011

@zibi www.andrologia.sk/ A co je to ta maca???
@lulu10 toto nam este navrhnute nebolo... Co sa da tou fragmentaciou zistit? Nepocula som o tom. Vdaka! 😉

lulu10
23. aug 2011

@ema263 fragmentaciou sa zistuje ci ma spermia polamanu DNA, byva casta pri zlej morfologii, potom hrozia potraty pretoze pokial je DNA poskodena tak plod nieje schopny vyvinu, predstav si spiralu DNA a ze je niekde zlomena- v tom mieste zlomu moze prist bud k poskodeniu alebo k odumretiu plodu, vysetruju to v Kosiciach, doktor Bobak,v tkaninovej banke, norma je do 30% -potom sa uz odopruca pouzit darcovske spermie... my mame morfologiu 96-99% zlych, fragmentacia nam vysla 21%, otehotniem uplne v pohode ale vzdy potratim tak do 7tt Ak vyjde zla fragmentacia doporucuje sa pouzit metoda PICSI

ema263
23. aug 2011

@lulu10 dakujem, cize potom ak som spravne pochopila, tak vy splnate normu a aj tak dojde k potratu??? Bože môj, to snad ani nie je pravda, co vsetko musi clovek kvoli babatku preskakat.. Kde je spravodlivost??? Sakra...
myslis, ze ak o to poziadame Hrivnaka, tak nas odosle na to vysetrenie? A ta metoda PICSI je aka?

vvia
23. aug 2011

@soncamar ahoj asi som sa zle vyjadrila. teda pohyb do stran. a ci vsetky, alebo len niektore ani sama neviem, druhy nalez nam nedali ani do ruky ☹ uvidime 2.9. ideme na nejaku vstupnu konzultaciu, alebo nieco podobne. Spermiogram mi robili v GYNFIVE v Bratislave

lulu10
23. aug 2011

@ema263 Norma na prirodzene otehu je 10-12%, norma na to, aby si nemusela ist pri ivf do darcovskych spermii je do 30%, my sme zatial otehu vzdy prirodzene, ivf sme zatial neskusali...tu spravodlivost neexistuje, aspon si to tak myslim, vsetko je nahoda, stastie alebo vyssia moc...staci mat papier od gynekologa, metoda PICSI je prave metoda kde sa vyberie zdrava spermia-teda taka ktore je nielen pekna navonok ale aj vo vnutri-teda ma dobru DNA 😉

lily525
23. aug 2011

Ahojte baby, tak aj ja sa k vam pridavam, moj priatel bol na vysetreni spg, ktory dopadol katastrofalne. 0,5 percenta zdravych spermii, ostatne zla morfologia, diagnoza teratoozoospermia. nasadili mu nejake vitaminy, o 3 mesiace ma ist na kontrolny spg... :(((

soncamar
23. aug 2011

@vvia tak bohuzel o SPG v GYNFIVE toho moc nevim,tak uz k tomu nemam co rict...

soncamar
23. aug 2011

@lulu10 Lulu podle prof. Evensona, ktery se teto problematice venuje a jehoz tym stanovil tuto hranici je 30 % spermii s fragmentovanou DNA pravdepodobnou hranici, kdy selze prirozene oplozeni, ted to v nekterych studiich kleslo i na 25 %. To je zatim jedine, co kdy bylo statisticky podlozeno. Ty hodnoty pro darce jsou vyssi, v nekterych studiich je uvadeli kolem 40 % a Evenson to predpoklada take tak. To jen pro upresneni. Jinak s PICSI mas pravdu, od 30 % spermii je vhodne selektovat spermie touto metodou,aby se zvysila pravdepodobnost ziskani kvalitniho embrya.

lulu10
23. aug 2011

@soncamar diky za info, hladame pricinu preco sa to deje ze potratim vzdy do 7tt tak toto sme tiez zvazovali ako mozne riziko kedze mame fragmentaciu 21% co neni katastrofa ale ani vyhra....

soncamar
23. aug 2011

lulu prosím a koli Ti je let? Ta fragmentace skutečně není vysoká. Teoreticky můžete zkusit PICSI, ale příčina může být i jende - ve vajíčkách, v hormonech, v děloze, v imunitním systému...Nechali jste si vyšetřit protilátky?

lulu10
23. aug 2011

@soncamar mam 28, protilatky vsetky ok, imunitne testy ok, ako zistim ci je problem vo vajickach?

lulu10
23. aug 2011

@soncamar deloza je maternica? 😅 mam po hysteroskopii a je to ok, bola mi odstranena cast prepazky, a vraj to vobec nemam brat do uvahy, je to v poriadku...

lulu10
23. aug 2011

@soncamar aj morfologiu spermii mame zlu 96-99% poskodenych a z toho 72% ma poskodené hlavicky 😔

soncamar
23. aug 2011

@lulu10 bohuzel to jde zjistit jen pri IVF-kdyz se nedari se spermiemi vlastniho partnera,ani pomoci ICSI. Pak se vetsinou zkusi darce a kdyz ani ten nezabere, je problem ve vajickach...Metoda na vysetreni vajicek neexistuje, protoze kazde to vysetreni by vajicko znicilo a neslo by uz pouzi t a bylo by ho skoda. Da se jen sledovat hladina hormonu a rust folikulu, ve kterem se vajicko vyviji

soncamar
23. aug 2011

@lulu10 to je skoro na IVF, ale znam pary, kteri takto otehotneli, jen to chtelo delsi dobu...otehotnet u vas ale zjevne neni problem..Napada me, mate udelanou genetiku?

soncamar
23. aug 2011

@lulu10 ano, deloha je maternica.Mam namysli, zda Ti dostatecne narusta sliznice. Kontroluje Ti to lekar?

lulu10
23. aug 2011

@soncamar takze nezistim nic... nikto mi este nedal odpoved ze kde je problem a myslim ze ani neda... len neviem ci este skusat prirodzene doma alebo to uz nechat na IVF...

lulu10
23. aug 2011

@soncamar nie sliznicu sme este nejako extra nesledovali, otehotniem bez problemov a potom vzdy zacnem krvacat, srdiecka sme sa este nedockali...

lulu10
23. aug 2011

@soncamar genetiku mame a vysla v poriadku

soncamar
23. aug 2011

pravda je, že když vždy dojdete do 7 tt,. tak to asi ani ve sliznici nebude...a genetika je v pořádku, to jsem blázen:( Napadá mě nějaká genetická odchylka (mutace v genu) , kterou neumíme zjistit a která způsobuje, že se embryo nevyvíjí správně, jinak opravdu nevím...tady babo raď...Ale myslím, že by Vám možná mohlo pomoci IVF-minimálně by zkontrolovali, zda máte v pořádku chromozómy v tom embryu. Tam by také mohl být zakopaný pes. Pokud je to věc, která je špatně až na úrovni pohlavních buněk, nejde to zjistit genetickým vyšetřením z krve. A i ta teorie špatných vajíček mi teď zpětně připadá zavádějící-to by jste nedošli do 7tt...ach jo. Já to vidím na IVF s PGD (prenatální genetockou diagnostikou=kontrola těch chromozómů). Ale před tím ještě na důkladné lékařské vyšetření-klidně i nezávisle někde jinde, zda nemůže být problém v děloze...

lulu10
23. aug 2011

@soncamar dakujem za rady, ale uz neviem ake vysetrenie maternice este urobit... dva lekari nezavisle na sebe povedali ta prepazka ze zanedbatelna a viac sa z nej ani neda odstranit-uz by mi vraj mohol poskodit stenu maternice, daj radu co este v tej maternici vysetrit ked v sliznici to nebude 😔

soncamar
23. aug 2011

Jestli opravdu nevadi ta přepážka, tak nevím...tady končí veškeré mé nápady. V těchto věcech hraje roli spousta faktorů, některé z nich ani vyšetřit nejdou...Jediné co mě teď skutečnš napadá je zkusit IVF s PGD..

gabinka41
2. sep 2011

Ahojte 🙂 Som tu nová a chcem sa s vami poradiť. S manželom sa snažíme skoro 2 roky a zatiaľ nič. Pred polrokom sme sa odhodlali na vyšetrenia.Ja som nedávno podstúpila laparoskopiu-diagnostickú a všetko je v poriadku (hoci po 3 týždňoch som bola na kontrole a doktorka mi zistila cystu na vaječníku-vraj sa urobila po laparke :( ). Teraz beriem Duphaston,kyselinu listovú a thiamin injekcie. No a manžel? Bol v KE na spg a zistili mu oligoastenospermiu - málo a pomalé spermie. V KE mu povedali,že to je skôr na IVF,ale doktorka povedala,že to v žiadnom prípade...stačí,ak budú spermie trošku rýchlejšie....má ísť teraz na kontrolný spg,tak uvidíme čo a ako. Ináč nasili sme Selezin ACE a Macu...Máte niektorá skúsenosti s touto diagnozou? Podarilo sa otehotnieť? Vopred ďakujem 🙂)

katka143
2. sep 2011

@gabinka41 ahoj my máme niečo podobné manžel má oligospermiu má ich len 7mil. ☹ brala som 3mesiace clostil a injekcie pregnyl, aby sa robilo viac vajíčok,že je väčšia šanca.bohužial nezadarilo sa.bral vit.E,.zinok čo mu poradil urolog .ale nepomohlo.teraz 14.9.ideme na prvú konzultáciu do gynfiv.chceli by sme iui v horšom prípade ivf(je dosť náročné na čas aj peniaze )tak uvidíme čo povie doky.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre