Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

afrika
25. júl 2009

mima dík. pre istotu sme ale včera mali nový spermiogram na moju žiadosť keďže sa chystáme na IVF

bakosko
25. júl 2009

afrika aky ma manzel spermiogram moj ma oligo

kveta
25. júl 2009

Afrika, vždy Vám diagnostikovali OAT alebo ste niekedy mali aj ľahšiu dg., čiže napr. iba asthenoteratozoospermiu?

afrika
25. júl 2009

OAT SY-tak je napísané na správe z genetiky. spermiogram nemôžem nájsť ☹ -pri sťahovaní som ho asi stratila. dr mi ale hovoril, že to nieje nič strašné, že sa s tím dá prirodzene otehotnieť-aj sa podarilo. som zvedavá na druhý spermiogram za 10 dní

bakosko
25. júl 2009

AFRIKA co to znamena oligoteratozoospermie mozem ist na IUI

afrika
25. júl 2009

bakosko veľa závisí od toho, aké ma manžel hodnoty...ja som prvý krát otehotnela s clostilb. ale dopadlo to MA. a to mám aj ja zdravotné problémy...takže bakosko neboj aj my sa raz dočkáme bruška-len neviem kedy. už by som moc chcela.

afrika
25. júl 2009

bakosko u vás je problém len v manželovi?

bakosko
25. júl 2009

AJ U NAS ☹

kveta
25. júl 2009

Afrika, v tomto sa bohužiaľ dosť vyznám, manžel má tiež OAT a bohužiaľ sa v tom vyznám omnoho lepšie ako slovenskí lekári - lebo som si študovala zahraničné výskumy.

Lekári na Slovensku kopec špecifík OAT nepoznajú. Takže ak budete mať aj v ďalšom spermiograme OAT, úplne bez zmeny a doposiaľ ste vždy mali OAT, písni mi do IP a ja Ti potom k tomu popíšem viac. Vieš Ty alebo muž po anglicky? Mohla by som Vám poslať nejaké anglické linky o OAT, kde sa o tom píše viac.

V prvom rade: nie je pravda, že sa pri OAT dá otehotnieť a donosiť dieťa. U ťažkých foriem OAT sa to napr. pri IVF podarilo z dvesto párov nula párom. Otehotnieť sa ešte dá, ale potratovosť je enormná a u ťažkých foriem OAT je potratovosť 100-percentná. Súvisí to s tým, že narozdiel od iných porúch spermií, u OAT je vysoké percento /70 až 85 percent, presne si to už nepamätám/ geneticky poškodených spermií /tieto poškodenia sú veľmi variabilné, takže sa nedajú ani poriadne odiagnostikovať predimplementačnou genetickou diagnostikou, ktorá pokrýva len najčastejšie genetické poruchy/ a preto bábätká nedorastú a potratia sa. Na Slovensku som zažila x lekárov, ktorí nám hovorili, že s OAT sa dá otehotnieť a že nie je väčšia pravdepodobnosť geneticky poškodeného dieťaťa. Až lekár v Čechách ma upozornil na to, že to tak nie je a štúdium abstraktov z výskumov na internete mi to bohužiaľ potvrdili. Ale týka sa to len mužov, kedy je OAT u nich stabilné, teda bez zlepšení.

Osobne si myslím, že tieto fakty asi pozná aj časť slovenských lekárov, ale nebudú predsa CARom kaziť kšefty...

bakosko
25. júl 2009

kveta a co si myslis mozem otehotniet ked manzel ma oligoteratozoospermie

kveta
25. júl 2009

O tejto poruche som neštudovala ale neviem nič o tom, že by si nemohla. OAT je špeciálne oveľa ťažšie než ostatné dg.

bakosko
25. júl 2009

co ja to OAT

kveta
25. júl 2009

OAT=Oligoasthenoteratozoospermia, teda to čo máte Vy plus ešte so zlým alebo nijakým pohybom spermií.

bakosko
25. júl 2009

povedali mu ze ma malo pohyblive tak to som skoncila

kveta
25. júl 2009

Bakosko, neskončila, ja som tu písala o ťažkých formách OAT, Afrika tu spomínala, že majú dve percentá normálnych spermií, my máme nula percent normálnych spermií, toto sa Ťa tuším netýka... 😉 To by Vám nepísali ako dg. len oligoteratozoospermiu, ale napísali by oligoasthenoteratozoospermiu. A ešte by ste museli mať tú veľmi ťažkú formu OAT pri každom jednom spermiograme. Klíííd. 😉

kveta
25. júl 2009

S ľahkými formami OAT sa dá pri IVF otehotnieť a síce s trocha vyššou potratovosťou a zvýšenou šancou na poškodené dieťa aj porodiť zdravé dieťa.

afrika
25. júl 2009

Kveta keď som si to prečítala, až mi prišlo zle. určite ti po 10 dňoch napíšem všetko, čo prečítam zo spermiogramu. akú máš šancu na otehotnenie ty?

afrika
25. júl 2009

Kveta ako je potom možné, že som už raz otehotnela aj keď MA, ale prirodzene. manžel mal aj varikokélu-operatívne odstránená

bakosko
25. júl 2009

manzel ma zdrave spermie len malo a pomalych boli sme aj na testoch ci nebudeme mat chore babo vsetko bolo v poriadku len tie spermie

afrika
25. júl 2009

bakosko kde ti robili tie testy?teda manželovi

kveta
25. júl 2009

Afrika, na otehotnenie šance mám, bola som niekoľkokrát tehu /spontánne a aj po IVF/, všetko MA vo veľmi skorom štádiu. My máme stabilnú veľmi ťažkú OAT, takže šance na pôrod podľa štatistík nulové. Momentálne začínam prvé IVF s darcom. Zožeň si tie staré spermiogramy, pretiahni muža všetkým čo sa dá: genetikou, zubárom, andrológom, hormonálny profil, vylúčenie varikokely a iných dg., zlepšenie životného štýlu, zdravé stravovanie bez umelých prídavkov do potravín, jedlá nie z umelých obalov, nefajčenie, žiadny alkohol, nie horúce kúpele a sprchy, nešoférovanie v horúčavách /aby sa semenníky nezahrievali/, neprehrievanie sa pri športe, vitamíny na podporu spermií a ak sa OAT ani potom nezlepší, tak až potom začnite zvažovať čo ďalej. Jednoducho hľadajte iné príčiny, ktoré by mohli byť len prechodným dôvodom OAT a ak ich nenájdete, tak až potom zvažujte. Daj vedieť ako ste dopadli na ďalšom spermiograme.

kveta
25. júl 2009

Afrika, otehotnieť sa dá, ale zlá DNA spôsobí, že sa dieťatko nevyvíja normálne a zahynie ešte v maternici.
Varikokelu ste mali operovanú pred akým časom?

afrika
25. júl 2009

kveta držím palce

afrika
25. júl 2009

varikokéla bola operovaná asi dva mesiace pred starým spermiogramom

afrika
25. júl 2009

kveta až mi je do plaču

kveta
25. júl 2009

Bakosko, tak u Vás by mal byť len problém s tým, že treba umelo pomôcť s otehotnením, zvyšok by mal byť pravdepodobne ok. Nezdržovala by som sa na Vašom mieste z IUI a šla by som na ICSI, ale to je len môj súkromný názor.

kveta
25. júl 2009

Afrika, kľud. Vo Vašom prípade /a fakt nechápem, že Vám to dr. nepovedal/ treba počkať rok od operácie varikokely na kontrolný spermiogram. Za ten rok sa postupne semenníky môžu spamätať zo zlého vplyvu varikokély a z operácie. Po jednom roku od operácie máte 50 percentnú šancu na úpravu spermiogramu do normy. /Toto viem z istotou, varikokélu sme mali tiež v zozname možných príčin, takže som o tom študovala tiež./

kveta
25. júl 2009

Nateraz odložte snahy o dieťa a počkajte ešte tých 10 mesiacov. Myslím, že sa to oplatí počkať, znížite tak šancu, že sa ujme geneticky poškodená spermia, lebo varikokéla zhoršuje aj DNA spermií, ale keď je po nej, tak u polovice mužov sa spermie aj s ich DNA dostanú do normy.

kveta
25. júl 2009

Afrika, ďakujem za držanie palcov.

bakosko
25. júl 2009

kveta testy sme si robyli v Rakusku bola som 3 krat na IVF a nevyslo to

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre