Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

ameli
3. aug 2010

Ahojte, napisu sem vlastni zkusenost, treba nekomu poradim nebo alespon povzbudim 🙂
Memu muzi byla zjistena ashtenozoospermie, mel 10% ne moc rychle se pohybujicich spermii, mnozstvi mel v norme, ale vetsina byla nepohyblivych. Moc velkou sanci na prirozene otehotneni nam nedavali. Po 2 letech snazeni jsme v listopadu nasadili Profertil, koupili volne bavlnene trenyrky a poridili psa. Manzel zacal chodit vic ven se psem, predtim travil hodne casu u pocitace, bral vitaminy (asi 2 mesice, nevyuzival vsechno, je linej). No a zacatkem kvetna jsem zjistila, ze jsem tehotna. Na kontrolni spermio uz nesel, ale jsem presvedcena, ze mu Profertil pomohl, pisou tam, ze po 3 mesicich uzivani se zacne objevovat zlepseni co se tyce pohyblivosti a zivota schopnosti. Morfologii mel v poradku.

kkamca
3. aug 2010

Berem profertil 3 měsíc..a zlepšení žádné.Ono je to asi individualní.

lulu10
4. aug 2010

Ahojte, som v tejto téme prvý krát a neviem ci spravne ale spytam sa: manžel má dosť zly spermiogram, problem je v morfologii, ale ja som uz dva krat otehotnela prirodzene ale bohuzial sa to vzdy v 6 tyzdni skoncilo, chcem sa spytat ci moze byt dovodom zla morfologia spermii? myslim ze zla spermia oplodnila vajicko a preto to nevydrzalo, nemate tu niektora s tym skusenost? dakujem za kazdu odpoved

bubulka722
5. aug 2010

@lulu10 S morfológiou spermií tvoje potraty v 6.tt nijako nesúvisia. Spermia so zlou morfológiou nie je schopná oplodniť vajíčko. Pokiaľ by sa vajíčko oplodnilo spermiou s poškodenou DNA, tak zanikne ešte pred uhniezdením v maternici. Na vysvetlenie potratov potrebuješ vyšetrenia pri ktorých sa môže násjť príčina. Nepíšeš či to bol spontánny potat alebo MA.

brita
5. aug 2010

@lulu10 Moja, myslim, ze to s tym nesuvisi, ak uz vajicko je oplodnene, tak ju oplodnila dobra spermia. Skor bude problem asi niekde v genetike. Skuste sa pytat na hematologiu a genetiku, aby sa pokusili zistit, co je pricinou potratu.
Mozno mas nedostatocnu funkciu zlteho telieska, alebo ti maternica vypudzuje embryjko ako protirekciu. Na to su lieky. Necakaj a daj si urobit tie testy. Neviem, ci chodis do CAR,ak nie, necakaj. Aj ja som ako hlupa cakala, kym som sa odhodlala ist do CAR.Drzim palce.

lulu10
6. aug 2010

baby dakujem za odpvede, moc ste ma potesili, na genetike sme boli, obaja sme v poriadku, aj vysetrenia na protilatky mi vysli v poriadku, aj hormonalny profil mam ok, zistili mi iba trombofilnu mutaciu MTHFR homozygot, takze si budem pichat injekcie pocas tehotenstva, zacali sme chodit do Heliosu do Martina,len pri poslednej navsteve som sa zabudla lekara spytat ci tie spermie mozu byt dovod, tak som sa spytala tu, akym vysetrenim sa zisit ci je dobra ta funkcia zlteho telieska?

lulu10
6. aug 2010

@bubulka722 neviem ako rozlisit ci to bol spon.potrat alebo MA, krvacala som ... ☹

bubulka722
6. aug 2010

MA - missed abortion je odumretie plodu. Keďže si krvácala tak sa jedná o spontánny potrat. Myslím, že dôvodom nie je nič iné ako mutácia génu.

brita
6. aug 2010

@lulu10 ta nedostatocna funkcia zlteho telieska, sa zistuje hormonalnym profilom. Ked ho mas OK, tak sa nemusis tohto obavat. Inak sa to vykryva tusim liekom dufaston alebo utrogestan, ktore sa standardne davaju zenam , ktore idu na embryotransfer, akoze preventivne. Inak Helios v Martine odporucam, aj ked nam nepomohli, ale nie je to ich vina, robili absolutne maximum. Doktori tam maju uzasny pristup. Ja ten chodim teraz do Reprofitu Brno - cakam na ET s darovskymi vajickami - ale na UTZ a tehot. test pojdem do Heliosu v Martine, lebo Brno je pre mna predsa len daleko.

lulu10
7. aug 2010

@bubulka722 co to pre mna znamena? znamena to ze to tak dopadne vzdy? ze to mam skratka v genoch? s genetikou sa neda nic robit alebo?

lulu10
7. aug 2010

@brita aj ja som s Heliosom spokojna, uvidime ako to bude pokracovat ale ja pevne verim v dobry koniec 😉 musim nic ine mi nezostava 😉 preco musis mat darovane vajícka? prepac ze sa tak pytam, skumam vsetky moznosti co by mohli aj mne pomoct, dakujem za odpoved

lulu10
7. aug 2010

@bubulka722 boli sme na genetike a obidvaja mame karyotypy uplne v poriadku, chcem sa spytat na ake dalsie vysetrenia by sme mali ist aby sme zisitili ze je pricina ta mutacia genu, alebo co dalej robit?, dakujem za odpoved

brita
7. aug 2010

@lulu10 Moje FSH je moc vysoke, co znamena, ze netvorim kvalitne vajicka, napriek tomu, ze nie som ziadna stara baba, proste smola. 😒 No a to je nezvratizelny stav. neda sa to liecit. A nayse aj cyklus mam tak otrasny, raz kratky, raz dlhy, uplna nocna mora. Drzim palce v heliose. 😉

lulu10
7. aug 2010

@brita aj ja tebe drzim palce, vdakabohu za CAR a za modernu medicinu, je uplne jedno ako ale hlavne ze nam nejako dokazu pomoct 😉

bubulka722
7. aug 2010

Homozygot znamená, že si tvoju mutáciu zdedila po oboch rodičoch. Karyotypy môžete mať o.k., problém sa asi našiel pri analýze DNA. Ale neboj, dá sa vynosiť bábo aj tak. Chce to len vitamínky (ako Béčka a kyselina listová), možno niečo na riednie krvi - buď anopyrin alebo injekcie a kontroly na hematológii počas tehu. Skôr ako zostaneš tehu je potrebné ísť na hematológiu a po otehotnení začať okamžite brať lieky nariedenie krvy. Každopádne sa čudujem, že ťa tam neposlali hneď ako prišli na dg. Inak sú tu témy, kam chodia kočky s tvojim problémom, takže určite viac informácii získaš tam. Držím palce!!! 😉

stanka8888
7. aug 2010

ahojte uz sa s priatelom snazime rok o dieta boli sme uz aj pri andrologovi a zaver je hypospermia, normozoospermia nasadil nam profertil .chcem sa spytat ci by som si uz mala kupit vitaminy pred tehotenstvom, ci profertil vlastne funguje,a ci vas este nejako vysetrovali lebo mna anrolog poslal ku gynekologovi na dake vysetrenia .dakujem

majuna
9. aug 2010

lulu10,
bubulka ma pravdu a je to tak ako ti napisala.aj ja by som šla na hematologiu a tam už vedia čo ako.presne takto natom bola moja švagrova a prišla o 3 deti,ktore sa vyvyjali do 6 mes. a potom nič.bolo to hrozne poškodene a muselo to preč.až ked otehotnela po 4 šla k inemu dokt.,vysvetlila mu čo je vo veci a ten už snou urobil iny poriadok,poslal ju na hematologiu,teraz si do konca tehu bude pichat tie injekce.teraz je už v 8 mes. a zatim je všetko o.k.takže skus to tiež takto a na tu hematologiu určite chod.aj ja držim palce! ............. 😉

haruka
16. aug 2010

Ahoj, muj muz ma oligosp. lecil se , bral profertil, pocet spermii trochu narostl a zase klesl, rekli, ze jen umele oplodneni, rozhodli jsme se rok zkouset, ale v podstate jsme neplanovali, snazili jsme se jen kvuli obave, ze pak uz bude pozde. Ted jsem na zac. 4. mesice tehotenstvi, podarilo se po trech mesicich intenzivnejsiho snazeni. V CAR nechapali, ale pry je to asi tim, ze jsme se nesnazili a moc nechteli.
verim, ze nam pomohl profertil, predtim jsem byla dva roky bez antikoncepce a nic.

stanka8888
16. aug 2010

Haruka ako dlho ste brali profertil doktor povedal 4 mesiace az potom to ma ucinok. to znamena ze vam to pomohlo. ja sa s priatelom snazime dost no uvidime ci to pomoze,.Tak ti gratulujem k tom malemu stvoreniu a drzim palce nak je zdrave.ja uz antikoncepciu neberiem rok.

katkas1
16. aug 2010

mojho manzela museli aj operovat na varikokelu, to jest krcova zila v semeniku, ovedali nam ze prirodzene sa nam to nikdy nepodari. Nasadili mu profertil, vsak nic ine na to ani nie je, ja som brala ecko a po pol roku sa objavili na teste 2 pasiky a teraz mame 7 mesacne zive striebro.Ani nam sa nechcelo verit, uz sme mali aj termin na kliniku asistovanej reprodukcie, ale nastastie sme tam nemuseli. a v ten mesiac ked som otehotnela mal manzel na nic vysledky, a aj tak sa to podarilo. Aj ked jeho plodnost je skoro nulova. Takze treba len dufat a nemysliet na to prilis.

deniiiii
17. aug 2010
stanka8888
18. aug 2010

Mozem sa spytat to ecko je vitamin e alebo nieco ine, ja som si chcela kupit calibrum baby plan pred tehotenstvom. Mne doktor nepredpisal ziadne ale povedal ze si mozem toto kupit. Ak sa to vam podarilo tak potom mame sancu aj mi .Aspon v to dufam.

brita
18. aug 2010

@stanka8888 Ahoj, ecko je vitamincek - vitamin E. Bezne sa sa kupit v lekarni. 😉

stanka8888
18. aug 2010

a preco sa ecko bere pred tehotenstvom ma na to daky ucinok.

brita
20. aug 2010

@stanka8888 Vitam E ma priaznivy vplyv na spravne fungovanie pohlavnych organov, tak preto ho odporucaju. 😉

andika10
20. aug 2010

Kym mate šancu tak sa jej treba držať, nam po prvych vysledkoch povedali že do uvahy prichádza len adopcia alebo darované spermie, vybrali sme druhú možnosť. 6elam každému skoré splnenie sna

veronikabv
21. aug 2010

Ahojte,neviem ci patrim do tejto skupiny,ale skusim napisat.potrebovala by som mozno aj trosku poradit.Mojmu priatelovi zistili na spermiograme znizeny pocet spermii a znizenu pohyblivost spermi.Teraz asi tak dva mesiace uziva profertil.Boli sme v centre dr alexander v PN a tam nam bolo odporucene IUI,ze samo to asi nepojde.A teraz neviem ci to predsa este skusat prirodzene alebo sa vrhnut nato IUI.Bojim sa ci sa casom nebudu jeho vysledky zhorsovat a potom to uz nepojde vobec.Poradte mi prosim ak mate nejake skusenosti.Moj priatel ma 27rokov a ja 24 rokov. dakujem

katkas1
21. aug 2010

@veronikabv ahoj, aj u nas bol takyto isty problem, ked sme zacinali mali sme 10mil./ml boli o polovicu pomalsie ako by mali byt a patologickych bolo od 50 do 90 percent ako ktroy mesiac. Manzela operovali na varikokelu a pol roka bral profertil, po 6 mesiacoch mal 30 mil/ml aj rychlost sa trochu zlepsila, patologickost ostala na 50 percent. Boli sme v martine za prof. Klimentom, vraj je najlepsi na slovensku a povedal ze nemame sancu, tak sme sa objednali do centra asistovanej reprodukcie. Dva tyzdne pred terminom, ame zistili ze to uz nie je potrebne a dnes uz mame vyse 7 mesacnu Saru. Ak este mozem poradit, skusajte to kazdy druhy den, nech pije vela coca coly alebo kavu aspon hodinku pred tym a nech si robi ladove sprchy tam dole. Aj moj manzel mal 27 ked zacal s liecbou, Uz pracujeme aj na surodencovi, ale zatial bez liekov takze ani nepocitame s tym ze sa nam to podari, na buduci rok zacneme zase behat po doktoroch. Ale drzim vam palce. Och a zabudla by som ja som uzivala ecko

veronikabv
21. aug 2010

@katkas1 Dakujem aj za odpoved aj za radu.Ja by som bola taka stastna keby sa nam to podarilo...

kveta
21. aug 2010

@veronikabv Zamrazte si to spermio, čo máte teraz a začnite s IUI.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre