Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

neradka
29. nov 2010

Ahojte kocky, tak v stredu je tu ten den. Ideme na kontrolny spg a som z toho trochu nervozna. Hned nas objednali aj na konzultacie, takze snad sa dozvieme nieco nove a dufam ze teraz to bude lepsie 😉 ako ten posledny spg. ☹ Tak urcite sa ozvem ahojte a drzte palce. Musi sa to raz zlepsit 🙂

stazina
30. nov 2010

Ahoj Holky, nevím, ejstli jsem zrovan do této diskuze už příspívala , ale pokud né , tak náš příběh je celekm jednoduchý....manželovi zjištěna neplodnst, 2008IVF/iSCI , a čerevn dvajčaat kluci , minulý měsíc ket, který nevyšel, manžel se che snažit přirozeně po naseazení několika druhů vitamníu...dr, nedávají žádnou nadějia, el i tak dlabe vitamíny..ale ted k tomu, co jsem se chtěla zeptat...těch vitamínu je fatk hodně a vysoké dávky a tak sjem se ptala mužíčka, jestli mu to něco nědělá, ejstli mu není špatně atd...a on že se cítí dobře, akorát má takovou hodně fosforeskující žlutou moč...envíte , čím by to mohlo být? Bojím se, aby nebyl problém někde v játrech žlučníku....
bere...
vitamin, E , C, B,
Kotvičník, macu, l-arginin. L - carnitin, selen, zinek...
díky
@neradka ahoj, a jdete na kontrolní spermio po nějaké kuře, nebo vitamínech?

vodni
30. nov 2010

@stazina Ahoj, manža nic o fosforeskování neříkal, ale myslím po béčku bývá moč žlutější... (trochu přehnaně řečeno "žlutozelená"). Můj manžel bere obdobně (však jsme si už psaly), jen nebere zvlášť to B, ani kotvičník a macu... Ty dávky bych určitě zkonzultovala, abyste nebrali nečeho příliš, zvlášť nečeho, co se nevylučuje přirozeně močí, pokud se nespotřebuje...

vodni
30. nov 2010

@stazina jj, pamatovala jsem si to dobře, teď jsem to našla na netu (v nějaké poradně, odpovídá doktorka):
- obecně zbarvují do žluta moč vitamíny - konkrétně vit. B riboflavin. Napadá mě, jestli neužíváte třeba b-komplex nebo multivitamíny.

stazina
30. nov 2010

@vodni díky, tak to bude to béčko🙂)no, on tenkotvičkník se smí jen měsíc, takže to už asi brzo vynecháme a béčko myslím, že neuškodí...ono je těžké to s někým konzultovat, protože když jsem se ptala, tak nám řekli, že nám stejěn žádné vitamíny neomůžou.... ☹ ale zkusím najít na netu nějakou poradnu....díky...moc 😉

vodni
30. nov 2010

@stazina naprosto chápu, ale vzhledem k našemu zlepšení morfologie z 0,5 na 4% to za zkoušku stojí, že jo 😝

stazina
30. nov 2010

@vodni jo, je to paráda, jak se vámto zlepšilo 😉
A my uvidíme..po novém roce prý manžílek zajde k urologovi na vyšetření...a tam by mu měli udělat spermio..tak uvidíme...já ted mluvila s jednou holkou co se zabývá léčitelstvím a kyvadlem atd...a tak říkala, že se mi na manžílka podívala a zjistila příčinu neplodnosti a odblokovala ho.....prý má jíst více zeleniny a dál dlabat ty vitamíny mělo by se to povést...tak jsem zvědavá...na jednu stranu na tom něco je..na druhou stranu...nebylo yb to moc jednoduché?

vodni
30. nov 2010

@stazina No na nás, je to opravdu "zlepšení" 🙂 Já teda na kyvadélka apod. nevěřím 😝 vlastně na alternativní přístupy obecně moc ne, ale nikomu to nevyvracím, každému prostě vyhovuje něco jiného. Dokonce jsem se teď začla víc dívat na články o akupunktuře (které taky obyčejně moc šance nedávám), a zaujalo mě, že má v téhleté oblasti celkem úspěchy...

stazina
30. nov 2010

@vodni no, já právě taky nevím, jaý na to mám mít názor, ona mi to ta kamoška podávala dost srozumitelně a hlavně spousta věcí na manželovi sedělo...tak nevím....
a jak vy to vlastně ted máte? Kdy do toho jdete? už to nějak nestíhám m sledovat..musím, zatím , pa

vodni
30. nov 2010

@stazina já teď čekám na mrchu a třetí den začínám píchat - náš púoslední pokus...

stazina
30. nov 2010

@vodni tak držím palce, aby se zadařilo..kdyby aspon něco zbylo na Ket, vid,když by to nevyšlo z Etu......kámoška měla snad 20 vajuch, a měla et a potom vyšlo mimi až na 4 KEt...je to strašná a dlouhá cesta, ael super, že měli tolik embryjek....tak vám taky držím palečky, aby to už konečně vyšlo!!!! 😉 určitě budu koukat, jak pokračuješ!A do posledního pokusu jdete kvůli financím, nebo proč? to máte třetí, né?
Měj se , pa

vodni
1. dec 2010

@stazina KET u nás nehrozí, i při maxidávkách vyprodukuji minimum vajíček (první IVF - 2ks a z toho jen 1 použitelné, 2.IVF - 4ks, z toho 3 použitelné). Poslední pokus je proto, protože
a) pak už to nejspíš ani nepůjde (FSH mi roste "každým dnem" a mám diagnostikované předčasné ovariální selhání) no a
b) je to poslední pokus na pojišťovnu. Už tak mi každý přišel kvůli vysokým dávkám, které se nevešly do limitu pojišťovny, tak na 30tis., a bez pojišťovny by to pro nás nebylo moc zvládnutelné.
Navíc, nejsme z těch, kteří hodlají pokoušet osud donekonečna. Vyzkoušíme co jde, ale už jsme smíření i s tím, že se povést nemusí. Takový je život, co naděláme...

miskab
1. dec 2010

Mi sme mali taketo vysledky zo SPG: volum2,5ml , ph 8,
denzita: 26 mil. / ml
pohyblivost 40% propulz. pohyblivost a+b
morfol 55%
aglut 1%
Neviem ci je to dobry SPG.....nevie niekto ci to to o.k alebo nie????

stazina
2. dec 2010

Ahoj

@vodni tak držím palce, aby aspon ty 4 vajíčka byli a když už né víc na zamražení , tak aspon dva šampioni🙂
A já myslela , že 4IVF platí Unica..ale je dobře ž e jste smířený, že by to taky nemohlo vyjít....ale snad budeue příjemně překvapeni...já sem taky byla smířená s tím,že ten Ket nevyjde a nakonc to se mnou docela zamávalo.... 😒
@miskab no, nejsem znalec na spermio ,a el myslím, že to není tak hrozné....no, jako není to normospermiogram, ael mylsím, že by se s tím dalo něco udělat....my máme o hodně horší...a jdete do Ivf, nebo se snažíte přirozeně?
Pa

vodni
2. dec 2010

@stazina vím, že 4.pokus tam ještě je v záloze, ale... mám takové obavy, že mě budou tlačit do dárců a ty my nechceme... Uvidíme, každopádně bychom si asi dali chvíli pauzu...

vodni
2. dec 2010

@miskab Ahoj, váš spg rozhodně není špatný! Podívej se sem: http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/z... tady najdeš jak vypadá normospermiogram.
Zas tak se nelišíte 😉 - objem v normě, koncentrace OK, ph malilinko vyšší, pohyblivost OK, aglutinace OK, morfologie perfektní 🙂 (pro srovnání my: koncentrace 2,4 mil., pohyb pouze pomalý 14%, morfologie 0,5%, teď se nám podařilo vylepšit na - koncentrace 4,6mil., pomalý progresivní pohyb 49%, morfologie 4%).

neradka
2. dec 2010

@stazina Ahoj, ano bolo to vitaminovej kure, ktora vsak trvala len necely mesiac, asi tak tri tyzdne a spg sa zlepsil aj za taky kratky cas. Ale samozrejme nebolo to len o vitaminoch, ale aj pravidelny pohyb, cvicenia a volne oblecenie. Nie je to sice este stale idealny vysledok, ale lekar povedal, ze v tomto pripade sa da uvazovat aj o prirodzenom otehotneni, co je pre nas velmi dolezite. Velmi by sme sa chceli vyhnut umelemu. Teraz vsak este pojdem na dokladnejsie vysetrenia ja a uvidime.
Co sa tyka tych vitaminov, tak treba si dobre nastudovat, ktore by sa nemali brat naraz v ten isty cas, a zo stopovych prvkov by sa mu nemalo nic stat a to potvrdil aj lekar. Pozor treba davat na vitamin C, lebo ten podla lekara niekomu viac uskodi ako pomoze a urcite treba prijimat aj prirodzene vitaminy.
ale urcite by som sa opytala aj lekara na ten moc. 😒

miskab
2. dec 2010

@stazina Mi sa snazime este prirodzene sice dlhsiu dobu,ale k Dr. som isla tento rok v january brala som clostybegyt pol roka a nic tak mi dal moj gynekolog odporucanie do gyn centra do TT k Dr. Eliasovi a tam idem asi az po sviatkoch lebo mi to nevyslo DC-14 den vyslo mi to na vikend 😒 pockam si na dalsi cyklus a uvidime ako mi to vynde zas . A vy sa ako dlho snazite o babo??

miskab
2. dec 2010

@vodni Pohyblivost nie je mala? 40% je dobre? a prosim ta co je to ta morfologia. A ake lieky bral tvoj partner?

vodni
3. dec 2010

@miskab Ahoj, pohyblivost by měla být 50% (podívej se na ten odkaz), takže není to úplně ideální, ale těch 10% fakt není nic tak strašného... (příklad špatného spermiogramu je ten náš). Spermiogram většinou celkem kolísá, takže je nutné udělat další kontrolní. Pokud byste podstupovali nějakou léčbu (nebo třeba manžel užíval vitamíny), efekt se může projevit až za 3 měsíce, kdy by měl být další kontrolní spermiogram. Ty tři měsíce proto, že spermiogeneze trvá 72 dní (tj. tak dlouho spermie zrají), takže pokud se někomu zlepšil dříve, znamená to myslím spíš, že ta kvalita více kolísá, ale taky se třeba zachytila fáze dozrávání, která se užíváním nějaké kúry i v kratším horizontu nějak podpořila - nejsem ale doktro, takže to jsou má laická pozorování 😉 Na spermiogram může mít vliv leccos, proto je nutné jej zopakovat - chřipka, teploty, v nedávné době užívaná antibiotika, ale i životní styl, taky stres (asi žádnému muži nebude odběr v kabince moc po vůli, takže v dobré náladě nebude asi žádný, takže i toto může hrát roli...)

Nějaké základní info jsem dávala sem: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/carunicabrno...

Morfologie je tvar spermie, hodnotí se tvar hlavičky, bičíku, krčku nebo čeho všeho, a rozhoduje vlastně o tom, zda sebou spermie umí dobře mrskat a dostane se tam kam má 🙂 (na to má vliv třeba bičík) a zda bude umět sama proniknout do vajíčka (tvar hlavičky). Pokud je patologie vyšší (třeba u nás), je víceméně vyloučené, že by se to takové spermii podařilo bez metody ICSI (vstříknutí spermie přímo do vajíčka, nemusí tedy sama pronikat dovnitř). Tvarové odchylky nemusí nutně znamenat, že je spermie vadná, nicméně, je to faktor, který je nejdůležitější, a máte jej krásný, takže buď ráda 😉

Můj manžel nebral žádné léky, jen vitamínové doplňky, minerály a aminokyseliny (acidum folicum 10mg, vit. C, E, zinek, selen, koenzym Q10, L-carnitin, L-arginin), vše v dávkách po konzultaci s doktorem. Ale chce to vždy udělat hormonální vyšetření muže, v některých případech se nasazují třeba injekce pregnylu (ano, taky se dává mužům - je to to samé, co se dává ženám před punkcí, samozřejmě jiné dávky...) a pomáhá to myslím při nedostatečném počtu, pokud je však způsoben špatnou hladinou testosteronu.

Pokud se chcete (zatím) vyhnout IVF, tak určitě doporučuji, aby šel manžel na nějaké speciální vyšetření k andrologovi. Tj. posoudit hormonální hladiny, ale i třeba prodělané nemoci, pokud je to vhodné, dělá se genetické vyšetření atd.

stazina
3. dec 2010

Ahoj ...

@vodni tak držímpalce, aby už 4 pokus - v záloze - nebyl potřeba 😉 Nás tlačili do dárců hend na začátku..a manža o tom taky nechtěl ani slyšet( jednalo by se o jeho spermie s mýma vajíčkama) tenrát sem to nějak nemohal pochopit, ted už ale chápu, e to je velká obět vzít si dárce a chápu ejho psotoj..tudíž i váš.. 😔

@neradka tak to je dobře ž by se i dalo uvažovat o přirozeném otěhotnění..držím palečky🙂
@miskab tak to vidíš, vodni Ti taky píše, že to není špatný🙂tak se držet a přeju ,at je mimi brzo v břušku.-)A jak dlouho se snažíme my?My jsem se snažili skoro dva roky, pak zjistili manžovi špatný spremio...něco podobného jako mají u Vodnia tak jsem šli do IVF/ISCI a z toh máme dvojčats...naše touha po dětech ale ješět není uplně naplněna a tka jsem chtěli ješět aspon jedno..Ket nám v říjnu nevyšel a manža se rozhodl to zkoušet přirozeně...koupili sme vitamíny a manža dojde prý na vyšetření..moc tomu nevěřím, ale jiná cesta zatím není...nejsou peníze a manža ani nějak do dalšího
IVF neche jít..takže asi tak..

Takže ještě jednou, přeju hodně štěstí🙂)

miskab
4. dec 2010

@vodni Dakujem si moc zlata.....dakujem moooc za radu. No on ma uzivat Fetril sa to vola a za 3 mesiace na kontrolu ten Dr. je aj urolog a aj androlog tak mu bude este robit vysetrenia jak tam pojde na kontrolu. Drzim Vam palceky aby sa Va m to podarilo coskoro teda doktori aby vam pomohli coskoro

miskab
4. dec 2010

@stazina Dakujem moooc aj vam hodne stastia 🙂

vodni
5. dec 2010

@miskab Držím moc všechno co jde - nejenom "palčeky 😉 - aby se vám podařilo. Asi máte Profertil, to je lék, který je hodně doporučovaný, a to co užívá můj manža je vlastně to samé, ale jednotlivé složky samostatně (Profertil je na nás moc drahý). Je dobře, že manžel bude mít ještě další vyšetření, taky si nech udělat ty - imunologie, protilátky proti spermiím, genetika. Ten spermiogram je opravdu slušný, myslím, že by stačil asi i na IUI (inseminace), což je mnohem menší zátěž než IVF. Takže určitě zkuste se nechat víc povyšetřit oba než se vrhnete do tvrdého kalibru 😉 Jinak, pro zajímavost, my se začali snažit před 9 lety (ale s pauzami...). Taky jsme dlouho IVF odmítali, ale asi to byla chyba, protože v našem případě není na co čekat, neplodní jsme oba, takže teď už hrajeme i o čas. Nicméně, věřím, že to vyjde, jinak bychom do toho nešli 😵

miskab
6. dec 2010

@vodni aj ja vam moc prajem aby to coskoro vyslo aby ste cakali miminko 🙂 No a tam co potrebujem odporucanie do toho IUI ?? a tam vlasten nas vysetria od znova,,a nasadia nam liecbu? Ci to je umele oplodnenie??

miskab
6. dec 2010

@vodni Uz som si o tom IUI precitala na nete..... 🙂 Partner bral ten profetril ale 4 mesiace ,no ale ako vidim nejako to nepomho alebo mozno trosku pomohlo,lebo on pred tym nez ho zacal uzivat nebol u urologa len sme o nich poculi ze su dobre tie tabletky pre muzov tak ich zacal brat,,,,,u urologa bol az teraz tak neviem ci pomohli

petuska123
6. dec 2010

@miskab ahoj aj vas caka iui???

miskab
6. dec 2010

@petuska123 ahoj zatial nie ,,,ale ked sa nebude dalej darit tak tam pojdeme,,,ale neviem ako to chodi ci sa sama objednavam alebo musim mat odporucanie ,este idem k Dr. Eliasovi uvidim co mi ten povie to je gyn centrum v TT na neplodnost on sa zaobera ze vraj takymito pripadmi mne dal k nemu odporucianie moj gynekolog.Tak uvidime ci sa to podari. a vas caka IUI?? a ako dlho sa snazite o babo a o prve??

petuska123
6. dec 2010

@miskab ano nas caka prve iui ale neviem kedy vysetrenia mame uz za sebou a teraz v piatok si ideme po vysledky a konzultovat kedy bude iui.my sme sa snazili rok a pol o prve babo a nic tak nas posklal moj gyndos do caru my chodime do martina

miskab
6. dec 2010

aj mi sa snazime o prve babo,, 3 roky a to vam tam idu robit umele uplodnenie ci??

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre