Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

deniska81
3. sep 2007

Ahojte, som tu nova. Verili by ste, ze tuto stranku som objavila az vcera??? Velmi ma potesilo, ze existuje nieco, kde si baby vymienaju skusenosti nadeje. Ja som si myslela, ze uz nadej nemame. Neviem, ci je tu este niekto na tom tak zle ako my hlavne z psychickej stranky. Teraz skuskame 1.IVF po roku nedarenia sa, v sobotu som uz bola na transfer, takze sa modlim,dufam a stale pre istotu lezim, aby to uz konecne vyslo.Je tu na tom este niekto ako ja? Baby, ktora ste par dnicok po transfere, ako sa citite? Co to s vami robi? Mate nejake pocity, ze sa to podari/nepodari? POtesi ma akakolvek posta od niekoho ako ja, nech viem, ze nie som sama v tomto.

lolka
3. sep 2007

majuska - drzim ti velmi palce, aby ti to vyslo a o par mesiacov sa tesila z jedneho alebo dvochu vonavych uzlikov 🙂
deniska - vitam ta tu 😉 bohuzial je tu - hlavne v tejto teme - viac kociek, ktore toho prekonali este viac, potraty, nevydarene umele opl....ale dolezite je sa nevzdat 🙂 niekedy je cesta k babetku bohuzial dlhsia a trnista 😒 pozri si aj starsie prispevky a uvidis.
ja mam za sebou jeden potrat ☹ a po 3r.snazenia sa opat tesim z tehu 😉
takze, hlavku hore deniska a prajem, aby bol tvoj prvy transfer aj posledny 🙂

deniska81
3. sep 2007

Dakujem Lolka, snazila som sa vnoci citat nejake prispevky, aby som ziskala rozhlad. Potrat je hrozna vec urcite, ale aspon na druhej strane sa vie, ze sa to moze podarit! Ja som este nebola tehotna a po roku snazenia nam "zaplo" ze nieco nie je ok. A to sa zistilo, ze manzelove spermie su bohuzial neschopne a aj ja mam toho dost 😢 a co je horsie, ze v centre s nami ani prilis nekomunikuju, nevysvetluju, proste sa len vzdy ide na hotovu vec. Takze az tu sa dozvedam niektore veci 😅
A Majuske dzim aj ja veelmi palceky, nech sa jej to podari.

lolka
3. sep 2007

tak s tymi centrami je to asi vsade rovnake 😒 ja som zatial sice celkom spokojna, ale tiez nam po 2,5r.snazenia a nie moc dobrom spermiograme hned navrhoval umele opl. a vidis - som 2x tehu. pre nich je to jednoduchsie a hlavne maju z toho biznis. urcite to vela parom pomohlo a je to super, ale tiez radsej uprednostnim prirodnejsie metody pomoci. kocky tu velmi odporucaju Profertil - pozri na www.profertil.sk . My sme si ho tiez kupili, ale ani nezacali uzivat, lebo som zistila, ze som tehu 🙂
skus sa pozriet este na www.andromeda.cz - zistovanie pricin poruch resp.ochorenie spermii. niekedy je dolezite zistit aj pricinu, preco su tie spermie zle 😉
drzim palce 🙂

deniska81
3. sep 2007

Profertil zu pozname 🙂 a pricina spermiji nie je uplne zistena. Doktori tvrdia, ze manzel musel v detstve prekonat resp. prechodit nejaku chorobu, o ktorej nevedel. sice trochu cudne...ale co uz. Nam tiez hned navrhli IVF, vraj IUI ani nemusime skusat.Takze ty si vlastne tehotna? To po druhom IVF?

lolka
3. sep 2007

ano som tehu, ale prirodzenou cestou 😉 prvykrat som otehotnela tento rok v januari, ale potratila. no a teraz som v 5tt 🙂 spermiogram sme nemali sice dobry, ale asi nie az taky zly aby to nevyslo 🙂 muzik papal CEM M, mozno to trosku pomohlo. my sme sa do zistovania pricin pustili az po 2r.neuspesneho snazenia, no a ked sme si uz nasli centrum, manzelovi robili sperm., tak sme zistili, ze som tehu. 🙂
tak sa velmi tesime, a zaroven aj bojime, aby to nedopadlo ako naposledy. lekar mi predpisal Utrogestan na udrzanie plodiku a snazim sa byt kludna mysliet len pozitivne 😉

deniska81
3. sep 2007

tak to je naozaj stastie, asi to tak malo byt 🙂 a urcite treba mysliet pozitivne...

scarlet
3. sep 2007

DOPLNENIE ŠTATISTIKY + DOBRÁ SPRÁVIČKA, POSUN 😀:

M A M I Č K Y :
peige: 2 d., M-zlý SPG (99% patológia)1 dieťatko prirodzene po preliečení Profertilom + vitamínom E
Andrea: 1 dieťatko, M-oligoteratozoospermia, tt po preliečení hormónami pre mužov Tamoxifen

T E H U Ľ K Y :
Kukulkaja 28tt - 1IVF, 2x KET - 2.KET úspešný
Altea 16tt : M- oligoastenoteratospermia, Ž-liečba endometriózy, IUI, 1.IVF-úspešné
Slavi 12tt : M- azoospermia, 1.IVF úspešné (dvojičky)
bublinkajasminka: 12tt, M-vitamínová kúra SELEZIN, tt po vitamínovej kúre
andulik: 19tt, M-oligoteratozoospemia, tt prirodzene pred plánovaným IVF
barca28,28r.(SANUS): 6tt, M-azoospermia, TESA/MESE, tt po 1.IVF dvojičky
lolka,28r.(GEST Praha): 6tt, M-užíval CEM M, 1xpotrat v 8tt, tt prirodzene po vitamínovej kúre 😀

S N A Ž I L K Y :
Scarlet,30r.(FERTICENT): M-oligo-asteno-teratozoospermia, Ž-mierne PCO, 2xpotrat (5tt+8tt), neskôr 2x neúspešné IVF, premýšľa nad 3.IVF
ufo(FERTICENT): 3.IVF =(2xGYN-FIV-2xET,1xFERTICENT- potrat v 16tt ), M-oligoteratozoospermia - užíva Proferil, v r.2008 plánuje 4.IVF 😵 - nech už to výde! 😉
petkaerdal,25r.(FERTICENT): M-oligospermia, 1.IVF (ISCARE), Ž-PCO, chystajú sa na 2.IVF
IVF(ISCARE), M-užíva od 14.7. PROFERTIL
majuska81,26r.(ISCARE): M-užíva Profertil a CEM M, HSG, 1.IVF - čakáme na výsledok 😅
prom,30r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia, užíva Eregmu, príprava na IVF
ika_ba (ISCARE): M-užíva Proferil, 2x tt po Clostylbegyte, 3.IVF, po 3.IVF potrat
tofik, 32r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia, plánované IVF
marhulka88,30r.(HELIOS): 1.IVF s darcom neúspešné, chystá sa na druhé IVF
sinterka,30r.(HELIOS)- M-teratozoospermia, M-vitamín. kúra (Profertil, zinok, selen), Ž-ľavý vaječník nepriechodný a na pravom zrasty, asi o 2 mesiace IVF/ICSI
aurra,27r.(HELIOS): 4x missed ab. , snažilkujú, absolvovala HSG + imunológiu, prípravy na 1IUI
adus22 (HELIOS): M-azoospermia
domcek, 28r.(HELIOS): M-zlý SPG, vitamínový kúra nezabrala, 2x neúspešné IUI, príprava na 3.IUI
iva79, 28r.(HELIOS): M-vitamínová kúra (Q10,Selen,Zinok,C, kyselina listová, Maca), chystajú krvné testy, Ž-HSG, LSK, endometr.
myska29,29r.(GYN-FIV): M-zlý spermiogram, HSG, príprava na 1.IUI
ninna78,29r.(GYN-FIV): M-azoospermia, možná MESA-TESE, kontrola SPG
pipika, 26r.(GYN-FIV): M-vitamínová kúra, chystajú 2.IUI
Misi76,31r.(GYN-FIV): M-po TESA/MESE, po 1.IVF neúspešné tt, Ž-PCO, plánuje KET v 1/2008
lauritka,34r (SPLN v KE): M-azthenoteratozoosp., neúspešné IUI, M-užíva vitamíny A-beta care, vit.C + MACA, kontrolný SPG v norme
katula,26r.: M-oligoteratozoospermia, doporučené IVF, vitamínová kúra, snažilkujú + kontrola SPG
konka,35r.(GYNCENTRUM-O.): M-vitamínová kúra, prípravy na IUI
peja: M-zlý SPG, chystá kontrolný SPG
loss: M-užíva Profertil
sivusa, 27r.: M-oligoteratozoospermia,chystá užívanie Profertilu, Ž:PCO, zvýšený testosterón, chystajú kontrolný SPG
govinda - M-vitamínová kúra
gimulka,25r.: M-oligoteratozoospermia, vitamínová kúra (selen, zinok, Q10, C, E)
swika,30r.(Pronatal Praha): M-azoospermia + zvýšené FSH, chstá sa na genetiku + TESE
cicuska: 3.IUI neúspešné, príprava na IVF
mikulka: M-azoospermia
pejty,29r.: M-oligoasthenoteratozoospermia, vitamínová kúra, chystajú kontrolný SPG, Ž-anovulačné cykly (chystajú liečbu), snažilkujú
tigr21,25r.: M-oligoteratozoospermia, vitamínová kúra, kontrolný SPG v norme, Ž-30.8. podstúpi LSK
ajka275, 32r.: M-zlý SPG, Ž-zvýšený prolaktín, 1x mimomaternicové tt, 3xpotrat v 8tt
deniska81: M-zlý spermiogram, 1.IVF - čakáme na výsledok 😅

DIEVČATKÁ, KTORÉ V NAŠEJ ŠTATISTIKE NEMÁTE UVEDENÝ VÁŠ VEK, CENTRUM KDE SA LIEČITE, ČÍM STE UŽ PREŠLI, DIAGNÓZA PARTNERA, PRÍPADNE VAŠA DIAGNÓZA, ATĎ..., NAPÍŠTE NÁM, ABY SME MOHLI DOPLNIŤ ŠTATISTIKU.

majuska81
3. sep 2007

Ahojte vsetci, dakujem za podporu, ani si to neviete predstavit, ako to pomoze. 😵

Deniska, my sme na tom asi totálne podobne. Este sme sa aj narodili v tom istom roku...1981. Ja mám malych votrelcov od soboty v brusku. Absolútne nic necitim..... 😕 no dobre, niekedy ma tlaci do vajecnikov. Ale to je asi vsetko. Mám velmi nizky tlak 71/52. 😀 Ale to som mala vzdy. Nic nerobim, niekedy lezim, inokedy prechádzam sa po dome a po záhrade. Hrám sa so psikom, ktory mi UKRADOL NAJLEPSIE A NAJDRAHSIE LODICKY A ROZHRIZOL ICH!!!!!!!! 😢

Baby, najlepsiu historku som vám zabudla porozprávat::: Ked som sa zobudila po odbere zo spánku, kamoska Zuzka uz bola na operacke. Zostali sme tam s jednou tureckou babou. Ona len velmi tazko hovorila po slovensky. A predstavte si, ze ja som s nou zacala kecat po anglicky. To by este nebolo nic zvlástne, ale ja po anglicky neviem. Aspon teda plynule nie. Mám nejaké základy...este zo skoly, ale to je vsetko.Este som bola nadrogovaná, ale pamatám si, ze som jej vykladala moju situáciu v celych vetách...A to som pouzivala také slová, ktoré asi 8-10 rokov nie. Potom mi aj povedala, ze ako pekne hovorim po anglicky. 😅 Ked sa mi vycistil mysel, chuderka sa cudovala, ze ani muknút neviem tym svetovym jazykom 😀 😀 😀

(jaj, a neskorsie, ked aj ju priviezli, skoro spadla z postele, tak sme kricali po sestrickách, ze vbehol cely personál z operacky, este aj anesteziológ. 😀 😀 )

deniska81
3. sep 2007

Som ti poslala IP Majuska. A ta prihoda s tou turkynou, to je teda dobre 😀

majuska81
4. sep 2007

Pácia sa mi nase mená....... 🙂

myska29
4. sep 2007

ahojte kočky,
scarlet, mám novinku. Včera som bola u dr, lebo mi vyhechala mrcha, a som tehu. tak na to IUI sme už nemuseli 😀

držím palčeky aby ste sa aj ostatným zadarilo presunúť sa zo snažiliek k tehulkám 😀

deniska81
4. sep 2007

Myska to je dobra sprava, tak nech sa od teba "nakazime" aj my ostatne. Prijemnych 9 mesiacikov 😀 !

ajka275
4. sep 2007

ahojte babenky

myska29 GRATULUJEEEEEM 🙂

scarlet ked budes davat novu spravicku od mysky, hodtam ze muzickovi som nasadila PROFERTILovu kuru 😀 😀 len keby som nemusela zakazdym za nim chodit, aby to pravidelne uzival 😠 asi mu to zavesim na krk, aby nemal stale vyhovorky - ze zabuda 😅 😅 alebo mu este kupim aj tabletky na sklerozu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

myska29
5. sep 2007

Ďakujem babenky 😀
posielam Vám všetkým tt vírusíky, aby ste sa rýchlejšie presunuli do tehuliek 😀 TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😀

domcek
5. sep 2007

Ahojte kocky,
ajka toto poznam ja tiez pokial mojmu nepolozim tbl a vodu tak sameho ho nenapadne hruuza.
Inac som uz po 3IUI. V pondelok som bola na sone a krvnom teste rano som si spravila test vysli // ale slabudka testovacia.
vcera uz viditelnejsia a poobede ked som si volala na vysledky tak vraj"asi nie som tehotna" mam si priost este v piatok na opakovany krvny test lebo su to hranicne hodnoty.
Dnes rano som si znova robila test a teraz uz boli krasne// ciarocky.
Tak tomu nerozumiem.

majuska81
5. sep 2007

Domcek, si tehu, si tehu....... 😀 😀 ja to viem!!!!!!!!!!!! Podla mna si iiiisteeeeee tehu!!!!!! 😀 😀 😀 😉

domcek
5. sep 2007

mAjuska ja teda duuuufam ale vcerajsi telefonat ma total uviedol do pomykocva ale vcera doma som si prizval amaminu a manzelika a potvrdili ze tie //ciarky tam su a nieje to vyplot mojej chorej fantazie. A dnes rano tiez nechala som ho na stole nech si ho teda polovicka pozrie no a povedal ze ruzovejsie uz ani nemohli byt. Tak dufam ze mimi bojuje a v piatok to uz bude na 100%.

scarlet
5. sep 2007

DOPLNENIE ŠTATISTIKY + DOBRÁ SPRÁVIČKA, POSUN 😀 :

M A M I Č K Y :
peige: 2 d., M-zlý SPG (99% patológia)1 dieťatko prirodzene po preliečení Profertilom + vitamínom E
Andrea: 1 dieťatko, M-oligoteratozoospermia, tt po preliečení hormónami pre mužov Tamoxifen

T E H U Ľ K Y :
Kukulkaja 28tt - 1IVF, 2x KET - 2.KET úspešný
Altea 16tt : M- oligoastenoteratospermia, Ž-liečba endometriózy, IUI, 1.IVF-úspešné
Slavi 12tt : M- azoospermia, 1.IVF úspešné (dvojičky)
bublinkajasminka: 12tt, M-vitamínová kúra SELEZIN, tt po vitamínovej kúre
andulik: 19tt, M-oligoteratozoospemia, tt prirodzene pred plánovaným IVF
barca28,28r.(SANUS): 6tt, M-azoospermia, TESA/MESE, tt po 1.IVF dvojičky
lolka,28r.(GEST Praha): 6tt, M-užíval CEM M, 1xpotrat v 8tt, tt prirodzene po vitamínovej kúre
myska29,29r.(GYN-FIV): M-zlý spermiogram, HSG, TT prirodzene pre plánovanou IUI 😀 😀 😀

S N A Ž I L K Y :
Scarlet,30r.(FERTICENT): M-oligo-asteno-teratozoospermia, Ž-mierne PCO, 2xpotrat (5tt+8tt), neskôr 2x neúspešné IVF/ICSI, premýšľa nad 3.IVF
ufo(FERTICENT): 3.IVF =(2xGYN-FIV-2xET,1xFERTICENT- potrat v 16tt ), M-oligoteratozoospermia - užíva Proferil, v r.2008 plánuje 4.IVF - nech už to výde!
petkaerdal,25r.(FERTICENT): M-oligospermia, 1.IVF (ISCARE), Ž-PCO, chystajú sa na 2.IVF
IVF(ISCARE), M-užíva od 14.7. PROFERTIL
majuska81,26r.(ISCARE): M-užíva Profertil a CEM M, HSG, 1.IVF - čakáme na výsledok
prom,30r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia, užíva Eregmu, príprava na IVF
ika_ba (ISCARE): M-užíva Proferil, 2x tt po Clostylbegyte, 3.IVF, po 3.IVF potrat
tofik, 32r.(ISCARE): M-oligoteratozoospermia, plánované IVF
marhulka88,30r.(HELIOS): 1.IVF s darcom neúspešné, chystá sa na druhé IVF
sinterka,30r.(HELIOS)- M-teratozoospermia, M-vitamín. kúra (Profertil, zinok, selen), Ž-ľavý vaječník nepriechodný a na pravom zrasty, asi o 2 mesiace IVF/ICSI
aurra,27r.(HELIOS): 4x missed ab. , snažilkujú, absolvovala HSG + imunológiu, prípravy na 1IUI
adus22 (HELIOS): M-azoospermia
domcek, 28r.(HELIOS): M-zlý SPG, vitamínový kúra nezabrala, 2xneúspešné IUI, 3.IUI - čakáme na výsledok 😅 (Domcek šup k tehuľkám! 😉)
iva79, 28r.(HELIOS): M-vitamínová kúra (Q10,Selen,Zinok,C, kyselina listová, Maca), chystajú krvné testy, Ž-HSG, LSK, endometr.
zen, 29r.(HELIOS): M-oligoasthenoteratozoospermia/vitamínová kúra nezabrala, 1.IVF/ICSI - čakáme na výsledok 😅
ninna78,29r.(GYN-FIV): M-azoospermia, možná MESA-TESE, kontrola SPG
pipika, 26r.(GYN-FIV): M-vitamínová kúra, chystajú 2.IUI
Misi76,31r.(GYN-FIV): M-po TESA/MESE, po 1.IVF neúspešné tt, Ž-PCO, plánuje KET v 1/2008
lauritka,34r (SPLN v KE): M-azthenoteratozoosp., neúspešné IUI, M-užíva vitamíny A-beta care, vit.C + MACA, kontrolný SPG v norme
katula,26r.: M-oligoteratozoospermia, doporučené IVF, vitamínová kúra, snažilkujú + kontrola SPG
konka,35r.(GYNCENTRUM-O.): M-vitamínová kúra, prípravy na IUI
peja: M-zlý SPG, chystá kontrolný SPG
loss: M-užíva Profertil
sivusa, 27r.: M-oligoteratozoospermia,chystá užívanie Profertilu, Ž:PCO, zvýšený testosterón, chystajú kontrolný SPG
govinda - M-vitamínová kúra
gimulka,25r.: M-oligoteratozoospermia, vitamínová kúra (selen, zinok, Q10, C, E)
swika,30r.(Pronatal Praha): M-azoospermia + zvýšené FSH, chstá sa na genetiku + TESE
cicuska: 3.IUI neúspešné, príprava na IVF
mikulka: M-azoospermia
pejty,29r.: M-oligoasthenoteratozoospermia, vitamínová kúra, chystajú kontrolný SPG, Ž-anovulačné cykly (chystajú liečbu), snažilkujú
tigr21, 25r.: M-oligoteratozoospermia, vitamínová kúra, kontrolný SPG v norme, Ž-30.8. podstúpi LSK
ajka275, 32r.: M-zlý SPG/užíva Profertil, Ž-zvýšený prolaktín, 1x mimomaternicové tt, 3xpotrat v 8tt
deniska81: M-zlý spermiogram, 1.IVF - čakáme na výsledok

DIEVČATKÁ, KTORÉ V NAŠEJ ŠTATISTIKE NEMÁTE UVEDENÝ VÁŠ VEK, CENTRUM KDE SA LIEČITE, ČÍM STE UŽ PREŠLI, DIAGNÓZA PARTNERA, PRÍPADNE VAŠA DIAGNÓZA, ATĎ..., NAPÍŠTE NÁM, ABY SME MOHLI DOPLNIŤ ŠTATISTIKU.

iva79
5. sep 2007

Domcek, tesim sa spolu s tebou. Verim tomu, ze tie dve // tam zostanu. Drzim palceky na piatok.
My ideme v piatok na konzultaciu, predbezne vieme, ze spermiogram dopadol mizerne, takze asi sa hned pojde na IVF alebo ICSI.
Pocet by aj bol, ale morfologia spermiiek je zla, jednoducho nemozu preniknut do vajicka. Udajne len 1/2% je ok. No nic moc, ale aspon to 1/2% tam je a to je super. Takze asi od dalsieho cyklu sa pojde na to.
Drzim palce vsetkym snazilkam

zen
6. sep 2007

domcek, co dnešní test? Dělala jsis?

domcek
6. sep 2007

Dobre ranko takze dnesny test //. Som zvedava co mi zajtra povedia v centre.
Ked oni nam v pondelok tvrdili nieco ine. 😒
Iva drz sa.

zen
6. sep 2007

domcek, držím ti děsně palečky....prostě se miminko nechce jen tak vzdát a v pátek jim ukáže takový hodnoty, že padnou na zadek 😉 😵

lauritka
6. sep 2007

😉 domcek hcg sa kazdym dnom znasobuje :P oni urcite nechceli dopredu nieco hovorit ked to bolo len na hranicnych hodnotach. jasne, ze si tehulka;) do tretice vsetko najlepsie 😅 gratulujem 😵

zen
6. sep 2007

domcek, měříš si bazální teplotu?

myska29
6. sep 2007

domcek, ked mas dve// a je to aj na kontrolnom teste tak si tehu. 😵 😵
mne moja dr povedala, že po opakovanom testovani a rovnakom vysledku sa testy nemýlia 😉 😅
držím palčeky

domcek
6. sep 2007

Dakujem dievcata. Taka som rada ze mimi je bojovnik.
zen nemeriam BT.
Myska toto bol 4pozitivny test.

zen
6. sep 2007

domcek, a kolikátý den ti mešká MS?

mirka20
6. sep 2007

domcek, zo srdca ti gratulujem. ja som tiez dnes rano nasla krasne 2//, takze nas caka spolocne tehulkovanie 😵

domcek
6. sep 2007

Zen je to zlozite vzdy som mala cyklus tak 28 dni.
Teraz kedze beriem utrogestan tak to trochu drzi. Minule som ho vysadila na 28den a mrcha prisla na 32 cize dnes by mala prist ale ak ratam od IUI tak meska 5den.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre