Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

baroko
13. máj 2008

ahoj kveto. Já začnu stimulovat na ivf kolem 20.5. O OHSS jsem slyšela, ale nevěděla jsem jaké jsou příznaky. Doktor mi o tom nic neřekl. Děkuju za tvůj přízpěvek. Jako všichni tady si přeju aby mě nic takovýho nepotkalo, ale když už by se to přihodilo, tak už budu vědět. Člověk by to neměl podcenit.
Hezký večer

lauritka
13. máj 2008

deivcata hlavne treba strasne vela pit. uz od stimulky. minimalne 3 litre denne .

pikusa
14. máj 2008

Ahoj holky,tak já stimulovala na své 1 IVF_ICSI a měla jsem OHSS.Ani jsme nedošli k OPU a stimulace byla zastavena.Ale z příznaku jsem neměla ani jeden,nic mi nebylo,nic mě nebolelo.Pila jsem jako "duha"a přesto se objevil.Měla jsem mnoho mnoho folikulu a ještě po MS na kontrole jsem byla nastimulovaná.
Ale sama na sobě jsem nic nepozorovala,až z krve a na UTZ to zjistili.

kuspitka
14. máj 2008

Ahojte.ja som to nemala este lebo si picham prvy krat injekcie.trosku som sa toho naplasila .

buresinka
14. máj 2008

Ahojky, tak já patřím mezi Ty, která OHSS měla. Nejhorší je, že to opravdu začíná nevinně. A to jsem píchala jen 150 jednotek Puregonu. A opravdu není o co stát. ☹

Já bych z těch příznaků, které popsala Kveta, ještě doplnila pocit na zvracení,měla jsem ho spíše ke konci stimulace a to jsem v podstatě nejedla, protože mi už z toho bylo hodně špatně.

No a ještě bych doplnila, že mě v centru kromě pití doporučili jíst bílkoviny. A co se týče pití, tak spíše jen vodu a nedoporučovali mi pití ovocných šťáv a džusů.

rosienka
14. máj 2008

tak ja som ciastocne tiez mala podobne priznaky po stimulke, i ked nie az tak zavazne a pritom som brala ku koncu aj 600UI! Som zvedava, co bude teraz...budem to viac sledovat

kveta
autor
14. máj 2008

Ja som pri OHSS nemohla poriadne jesť a piť, musela som piť a jesť po malých sústach aj s 15-minútovými pauzami medzi troma a troma sústami, lebo inak som cítila veľký tlak na žalúdku - jednoducho som mala v bruchu toľko voľnej tekutiny, že sa tam už normálna porcia jedla nezmestila. A mala som vďaka tomu aj "pálenie žáhy".

pikusa
14. máj 2008

Hplky,to je zajímavý,já opracdu nic,naprosto v pohodě.....a měla jsem ho ☹

klaruska1
14. máj 2008

Holky,já mám taky OHSS za sebou a nejdůležitější je hodně pít-opravdu mě doporučili 4 litry denně ( což byl mazac-hlavně když jsem chodila 10x za noc na záchod), mají se jíst hodně bílkoviny, sýry, jogurty a zelenina.Ultrazvuk poznají jak moc je OHSS rozsáhlý a pokud by byly problémy, tak dávají i kapačky ☹

dyta
15. máj 2008

ahojte,
ja som sa tiež nechcene stretla s OHSS, preto ma v stimulovaní po IVF hneď stopli (aj keď 3 dni pred IVF bolo otázne, či vôbec na IVF pôjdem.. doki povedal, že to u mňa riskli a zobral si to na svoje triko), tak som ani neabsolvovala
ET... mesiac som čakala na celý kľudný priebeh menštruačného cyklu a až po tom som začala znovu brať estrogény na KET.
.. poviem vám.. dá to zabrať.... 😕

bianka30
15. máj 2008

babulky ale nikde som sa nedocitala ci ten OHSS nastava este pri stimulke alebo az po vybere,....dakujem

campi
15. máj 2008

A kolik jste mely foliku, ze se vam to takto rozjelo? Ja mam velke bricho normalne, tezko poznat rozdil, ale od vcerejska me picha v levem boku a v podbrisku (17 foliku, 2 vajicka, 5 dni po ET).... Bilkovin jsem moc nezbastila, piju bezne kolem 2,5 litru tekutin a nijak jsem to nenavysovala.

saxo
15. máj 2008

bianka,bohuzial uz pri stimulacii ☹

bianka30
15. máj 2008

no tesim sa teda... bojim sa toho ale vcera som sa rozhodla ze nic take nebudem mat... nechcem to mat... tak by sa mohlo moje telo o to postarat, nejako mu v tomto verim....

saxo
15. máj 2008

bianka, ja stimulujem 3.den, tak pijem o dusu a brucho mam z tej vody ako balon, mozem sa prestahovat na zachod 😉

bianka30
15. máj 2008

co beries na stimulku? kam chodis do CAR?

saxo
15. máj 2008

do iscaru a picham si 2x denne merional. ty?

bianka30
15. máj 2008

do GF a od soboty picham diphereline a potom gonal...

bianka30
15. máj 2008

ako sa citis? kam pichas? brucho alebo rameno?

saxo
15. máj 2008

picham do ritulky 🙂 len mam take velke brucho, lebo sa bojim ohss, tak pijem vela vody a stale zachodujem 😵 lebo neviem aka je reakcia mojich vajecnikov, ked stimulujem prvy krat

fiallinka
15. máj 2008

campi: to píchání by nemělo značit ohhs, opravdu ti spíš bude zle nebo pocítíš nějaký příznak, který píše květa.

holky, co se týká mé (v konečném důsledku pozitivní) zkušenosti s ohhs - stimulace ok., vajíček 14, dvě embryjka mi vložili, vše ok. Asi osmý den po ET mně to začalo prohánět jako bych měla průjem, ale ten nikde, břicho mně tak ale bolelo pořád a pomalu se začalo zvětšovat tak, že mi bylo nepříjemné na něm ležet. Křeče v břichu pokračovaly dál a opravdu jsem měla problém plynule dýchat (funěla jsem jako lokomotiva i u té telky), břicho se dál nafouklo tak, že jsem nezapla rifle, byl problém chodit rovně... že je to ohhs mi došlo až po hledání na netu, nikdo mne před tím nevaroval... po třech dnech jsem šla k doktorovi, ten mi dal kapačku, ultrazvuk, a řekl, že je to pouze II. stupeň, takže to zvládnu doma. A zároveň mi řekl, což se vzápětí potvrdilo z krve, že pokud se ohhs rozběhne až takhle pár dní po ET, je to časté znamení toho, že se uchytlo embryo, a často dokonce vícečetné těhotenství (větší hcg v krvi syndrom zvyšuje). No a taky, že to přejde až kolem 10 - 12 týdne těhotenství, až se začne mimčo vyživovat z placenty.

Výsledek - čekám dvojčata a přešlo to opravdu až kolem 10. týdne (i když po dvou týdnech bolesti ustoupily, zůstalo hlavně nafouknuté břicho). Takže i ohhs může být v určité zprávy dobrou zprávou ( a v diskuzi o dvojčatech nás ho zažilo opravdu hodně).

Jo, a jak se radí hodně pít - to břicho tak tlačilo, že jíst a pít bylo skoro nemožné...

rioko
15. máj 2008

ahoj já jsem stimulovala Menopurem na IUI, nejdřív folikuly nerotly, šla jsem v úterá na IUI a už den předtím mě bolelo břicho - měla jsem 12 folílů,ale 13 DC měl největší 13 mm. Dnes jsem byla po třech dnech bolesti na gyndě a mám hyperstimulák, vaječníky šíleně zvětšené a folíci nepraskly ale mají všechny kolem 30 mm...zítra jdu do CAR a uvidí se co dál...bojím se, že z toho nic nebude ☹

piskota80
25. máj 2008

kočky ahojte. Chcem sa opýtať, či Vás pri OHSS okrem bolesti v podburška bolelo v oblasti žalúdka, nevedeli ste dýchať...začínam sa báť, či ho nemám a v utorok mám ísť na transfér. prosím poradte ☹ ☹

sonica
25. máj 2008

piskot nechci te desit, ale to jsou jeho priznaky. na tvem miste si zajdu co CARu uz zitra aby te prohlidli. 😉

rioko
25. máj 2008

piskota taky bych šla být Tebou radši zítra, já jsem nakonec zkončila na týden v nemocnici na kapačkách a jedna holčina dokonce na ARU, není to žádná legrace a pokud se Ti špatně dýchá, tak se voda může usazovat kdekoliv v těle a to není dobré

kveta
autor
25. máj 2008

Piskota80, áno, bolelo aj v oblasti žalúdka, nevedela som dýchať. Okamžite choď do nemocnice. Naozaj okamžite.

kveta
autor
25. máj 2008

Transfér sa môže robiť aj pri OHSS, mne ho robili, takže nič tým odchodom do nemocnice nestratíš, ale začnú Ti riediť krv a zároveň infúzia s HAES spôsobí, že sa mimo cievy bude dostávať menej tekutiny. Stav sa môže zhoršiť doslova z hodiny na hodiny a problémy s dýchaním sú znakom, že je to už horšie štádium OHSS. Neváhaj a choď na urgentný príjem do nemocnice.

kveta
autor
26. máj 2008

Piskota80, ako to dopadlo?

annnna
26. máj 2008

Dievčence,neviete náhodou,či OHSS sa môže prejaviť aj neskôr? 1-2mesiace po neúspešnom transfere? Strašne mi narástlo brucho a mávam problémyaj na malej aj velkej potrebe. Inak mi nič nieje,ale to nemám už brucho,ale BACHOR-a pritom som chudá. či to tak má byt,lebo som si donho pichala injekcie? ja už neviem.

helka1
26. máj 2008

Annnna moze len ked bol transfer uspesny, zvysujuce HCG zhorsuje OHSS , mne sa to vsak prejavilo krcmi 😒 , s potrebami som problem nemala ... Ale ked cyklus nebol uspesny...hm, to by uz nemalo byt OHSS 😉