PiGD predimplantačná genetika. Vaše skúsenosti

aurra
19. júl 2007

Ahojte, zakladam novu temu, kedze pojdem na toto vysetrenie a chcela by som vediet, ci niektora s tym mate skusenosti a ake.

tutovka
16. jan 2013

@zuzu1108 Gratulujum to je krasny vysledok. Prajem ti vsetko dobre.

zuzu1108
16. jan 2013

@tutovka dakujem krasne 🙂 .

majbo
24. jan 2013

Ahoj dievčatá,chcem sa pridať do tejto debaty.Tiež som si zažila svoje na ceste za babatkom a ešte stale nemam dobojovane.Včera sme boli v heliose MT,Mam za sebou 3x MA ale otehu som spontanne.Konzultovali sme aj s prim. z brnenskeho Heliosu-Ich rada znie-Podstupiť IVF aj s ICSI a PGD/do 3 embrií stojí 1200.-e/ čo spolu vychadza cca 3800.- e + ine naklady s tym spojene.Uspešnosť-max 10% ,alebo darcovske oocyty,2 navštevy Brna-4000.-e,uspešnosť 60-70 %,čakacia doba cca 2 mes.Nie je to lahke rozhodnutie,no po tolkych stresoch čo sme mali sa začíname prikláňať k 2.možnosti.Už stracam sily na zvladnutie dalšich sklamani 😒

andydi
24. jan 2013

@majbo Ahoj, robili Vam obom geneticke vysetrenie z krvi?Nam robili obom a partner ma zlu genetiku, tak preto sme mali IVF s PGD.Vkladali 2 embrya a neuchytili sa, teraz sme prave po druhom IVF a nedostali sme sa ani k transferu.Je to tazka cesta.Trocha mam obavy ci je to PGD ucinne, co sa tyka uchytenia embryjka, kedze mu odobrali jednu bunku.Musi byt ozaj silne, dokonca vraj v stadiu blastocysty, my sme mali stadium morule, tak asi aj preto sa nechytili.Drz sa, prajem vela sil, lebo viem, ze je to psychycky a financne narocne. 🙂

majbo
24. jan 2013

@andydi ďakujem za podporu,genetiku mame v poriadku,ešte čakam na hematologiu-taku hlbkovu,či tam nie su ešte neake syndromy ap. Včera robili partn. halosperm na DNA spermií,že to je skrytá no častá príčina zamlknutych potratov,tak uvidime.No aj tak sa už priklaňam k darcovskym oocytom,lebo mam už svoj vek /43/,čo mi je permanentne pripomínané a vyzerá to tak,že asi majú bohužial pravdu ☹ Štadium blastocysty je vraj najvhodnejšie.Koordinatorka ma včera ubezpečovala,že ked ju tam daju,že drži ako medzi dvoma maslovymi chlebami,pokiaľ je všetko ostatne ok.Zaujima ma či sa ale nepoškodia pri tom PGD vyšetrení,veď sa z nich odoberá vzorka-či?

andydi
24. jan 2013

@majbo embryo by malo byt na 3.den 6-8 bunkove, zvycajne sa odobera jedna bunka a ta sa skuma.Lenze je to komplikovanejsie v tom, ze napr. tato bunka je v poriadku a prave vedlajsia nemusi byt.Sa to vola nejaky chromozomalny mozaicizmus.Preto sa potom odporuca amniocenteza.ci sa embryjko poskodi alebo nie ti nikto jednoznacne nepovie, pretoze je to drahe, tak ti budu vraviet, ze ked je embryjko silne tak sa chyti.Nam tiez nezostava nic ine len si zacat setrit na 3. IVf a dufat, ze ta PGD bude uspesna.Hej , nam tiez robili rozbor DNA spermii metodou FISH.Na zaklade toho nam odporucili PGD.A odporucali Vam vyskusat IVF najprv s vlastnymi vajickami?Inak co sa tyka vylepsenia tvorby vajicok, mne doktor odporucil pripravok DHEA, vraj je to velmi ucinne, ale problem je ,ze sa to da zohnat len cez internet a nikto Ti negarantuje, ci to ozaj obsahuje tu latku.Takze treba zohnat spolahlivy zdroj, spominal New York alebo Britaniu.

majbo
24. jan 2013

@andydi Ja už som jedno IVF absolvovala vlani v sept.-neuspešné,mala som cystu a nereagovala som na lieky,3 drobné folikuly.Moje vaječníky už melú z posledného a preto,,vraj už nie su geneticky v poriadku a nevydržia viac ako I.trimester.Aj tak som chcela ísť na II.IVF v nov. ale neprišla mi mrcha a zistila som že som v,, tom",radosť obrovska,myslela som,že nakopem prdel všetkym doktorom čo mi vraveli že nemam šancu na prirodz. teho",no nový rok mi ten sen vzal...Na činnosť vaječníkov som začala užívať INOFOLIC,už sa dá kúpiť aj u nás.Na 15 dní 15.-e,dosť ho chvália aj v zahraničí.V čechach ho maju ako NOSIFOL podobná cena.Tak si držme palce, nech sa nam do leta v bruškach dajaka fazuľka zahniezdi.Pekny večer 😉

andydi
25. jan 2013

@majbo to ma mrzi, ze si sa tak vytrapila.Mna tiez stresovali s cystou pred IVF, vraj je to vajicko, ktore neprasklo koli nizkej hladine hormonov v druhej faze cyklu.Chceli mi nasadit antikoncepciu na mesiac, vraj sa to tak da vyriesit.a ked uz som myslela, ze to koli tomu odlozime, tak vraj tam ta cysta uz nebola a hned som zacala stimulaciu, ale ktovie ako to cele bolo, lebo nakoniec som mala len jedno vajicko a tri prazdne folikuly.Teraz by sme chceli ist na 3. IVF az v juli.Tak dovtedy to musim nejak vydrzat a dufat, ze to raz vyjde.Velmi Ti drzim palce, aby sa to podarilo 🙂 Aj Tebe pekny vecer 🙂

majbo
26. jan 2013

@andydi Aj moja cysta vznikla takto z folikulu bála som sa že budem musieť na laparoskop.No v IScary mi nenavrhli žiadny sposob odstranenia ,v heliose mi dr. povedal,že sa da vysať bez problemov v lok.anesteze,ale zľakla som sa toho, no a môj dr.gyn. mi predpísal vitamin B/thiamin/ a ohrievať termoforom+ultrazvuk na rehabilitačke,to mi pomohlo,za6 dní bola preč 🙂 My si teraz ideme požiadať o úver a v marci by som si rada doniesla fazuľku z Brna,verím,že sa konečne zadarí.Držím palčeky,nech je júl úspešný 😉

zuzu1108
26. jan 2013

@majbo ahoj a ktore centrum v Brne ste si vybrali? Reprofit ci Helios?

andydi
26. jan 2013

@majbo Dakujeme, aj my Vam drzime palce. Date si urobit aj PGD, lebo my sme boli tiez najprv v Brne v Uniqa a toto tam bolo velmi drahe.Tak nech sa mala fazulka podari 🙂

majbo
26. jan 2013

@zuzu1108 Ideme do heliosu,nevyberali sme si len som bola v kontakte s prim.Texlom a stretli sme sa v martinskom Heliose,pôsobil na nás sympaticky tak skúsime. 🙂
@andydi pokiaľ sa rozhodneme pre darcovské oocyty tak PGD finančne už nezvládneme aj tam stojí 1200 e.Chceli sme to pri vlastných,kedže sa mi nedarí vynosiť babo niekde bude chyba.V Brne darkine maju buď svoje deti prirodz. cestou alebo študentky-obe sk. vačšinou za peniaze,tak údajne je min.riziko gen.porúch-ak sa tomu dá veriť...???

zuzu1108
26. jan 2013

@majbo mozem ti len zagratulovat k sprvanej volbe centra 🙂 . Aj my chodime k p.prim Texlovi.je to odbornik 🙂 a jeho pristup je super 🙂. Ste na dobrej adrese 🙂 . Drzim vam palce 🙂 .

andydi
29. jan 2013

poculi ste niektora o novej metode PGD, ktora sa vola celogenomova hybridizacia CGH? Robi sa ked je embryo 5 dnove a vzorka sa odobera z obalu, nie z embrya, takze je vacsia sanca na uchytenie ako pri PGD z 3 dnoveho embrya.Chcela by som vediet, ci ma niekto s tymto skusenosti 🙂

zuzu1108
30. jan 2013

@andydi Ahoj, ale PGD z 3dnoveho embria sa vola FISH, je mnesieho rozsahu a nevysetria ti tie choroby ako pri 5-6 dnovom embriu ,lebo ved 3dn. embria maju menej buniek ako 5-6 dnove blastocysty .

majbo
30. jan 2013

@zuzu1108 Ako dlho chodite do Heliosu v Brne?Hladala som na nete a na forach neake ohlasy na helios ale nachadzam iba reprofit,tak by ma zaujímalo ako si spokojná a tiež našla som na nete cenník a tam je podstatný rozdiel ceny v korunach a eurách.Počula som názor,že si treba pýtať vyučtovanie v korunách vyjde to lacnejšie,no ja som už podpísala zmluvu čo mi dali v Martine v eurách,tak neviem či sa to dá.Možno pôsobím ako mamon. ale nieje mi jedno či mame splácať úver z jedného platu 5-6000e alebo 3000e.To je dosť veľký rozdiel. 😒 Budem vďačná za info 🙂

majbo
30. jan 2013

@zuzu1108 Veľmi tužime po babatku ale radšej by sme bubáky využila pri jeho výchove/ a jeho rozmaznávaní- 🙂 🙂 🙂 / aby ste mi rozumeli... 😉 😉 😉

zuzu1108
30. jan 2013

@majbo ahoj, akurat dnes som si pozerala, ze kedy som posielala prvy kontaktny formular do Heliosu. bolo to min rok vo febr.takze vlastne tam chodime s prestavkami rok. Ale to boli vysetrenia, potom smeto nechali tak a od okt.2012 sme zacali riesit ivf uz normalne. No zacala som 16.11. s dlhym protokolom a 13.12. som mala OPU a pred dvomi tyzdnami mi volali vysledky z genetiky.Mali sme aj PGD. My sme zatial velmi spokojni, hlavne s pristupom primara Texla. trosku nerozumiem tvojej otazke 😒 . ze je rozdiel medzi cennikom v ceskych korunach a v eurach v Martine v Heliose?

majbo
30. jan 2013

@zuzu1108 Myslela som cenník českého -brnenského Heliosu.Na nete v cenníku je darcovstvo oocytov dohromady aj s mrazenim zvyšnych 3 embríí na 1 rok za 77000 čk.Ja mám v žiadosti 4000.-e len za darcovstvo a +cca 600 e za zamrazenie/200+30 za mesiac pri 1 embr.Preto ma zaujíma či češky majú iný cenník a slovenky-zvlášť ak ich posiela Car v Martine to majú drahšie.Bojím sa opýtať ich priamo aby ma neodpísali ako neakú špekulantku...

zuzu1108
30. jan 2013

@majbo Aha. Ale ja si myslim ze by si mala platit tak ako to je v cenniku pre češky. my sme platili tak ako to maju oni v čechách. A ty si aj tak samoplatca, platiš si všetko sama, aj ked mas zmluvu so Slov.Heliosom. Si v zahraničí.
A ja by som sa na tvojom mieste kludne opytala. Vobec nebudeš braná za špekulanta 😉 . Zavolala by som koordinatorke (lebo budes aj tak vsetko potom riesit s koordinatorkou) poslem ti na nu cislo? Oni maju suoer pristup 🙂 , naozaj sa neboj nicoho a na vsetko sa pytaj 😉 . My sme boli za Texlom asi dva krat "len tak" ked som este nestimulovala, lebo mi vysli hranicne hodnoty boreliozy. Tak sme sa objednali k nemu na konzultaciu a normalne kludne sa s nami porozpraval a nic nas to nestalo, akurat teda tu cestu do Brna 🙂 .

andydi
30. jan 2013

@zuzu1108 Ahoj, je to pomerne nova metoda, zatial ju robia len v Cechach.Je presnejsia a zasah do embrya nie je taky velky, cize ma vacsiu sancu na uchytenie.Tu su nejake informacie z Heliosu v Brne

provádíme 3 metody PGD, přičemž pokud není diagnostikováno monogenní onemocnění, které se vyšetřuje metodou PCR, připadají v úvahu metody na úrovni chromozomů – metoda FISH (vyšetřujeme 5 chromozomů – X,Y,13, 18, 21) a metoda aCGH (vyšetřuje všechny chromozomy) – konkrétněji se o jednotlivých metodách můžete dočíst zde http://www.sanatoriumhelios.cz/pgd
Z praktického hlediska je rozdíl mezi metodou FISH a aCGH následující:
- v obou případech se kultivují embrya do stádia hatchující blastocysty (3. den kultivace se provede asistovaný hatching), následně se provede biopsie buněk k vyšetření
- výsledek z FISH vyšetření máme cca do 3 hodin od biopsie, takže lze provést čerstvý ET
- pokud je spermiogram a další funkční testy na spermiích v pořádku, lze použít metodu tzv. klasického oplození
- pokud plánujeme metodu aCGH, lze použít k oplození pouze mikromanipulační techniku (ICSI, PICSI, IMSI)
- výsledek vyšetření metodou aCGH bývá zpravidla do 3 týdnů, tedy do KETu v příštím cyklu – není časově možné získat výsledek pro čerstvý ET
Vyšetření aCGH je výrazně přesnější, jelikož vyšetřuje všechny chromozomy daného embrya. Zachytí tedy větší množství chyb – může se teoreticky stát, že embryo označené po FISH jako geneticky normální by bylo po aCGH označeno jako geneticky abnormální a nebylo by transferováno. Při vyloučení geneticky abnormálních embryí z použití se poté úspěšnost IVF pohybuje až kolem 70% při ET jednoho embrya. Zpravidla je získán větší počet kvalitních embryí, čímž úspěšnost roste.
Nemusíte se také bát neprovedení čerstvého ET, ale KETu v následujícím měsíci – u nás zamražená embrya mají naprosto stejnou úspěšnost jako embrya čerstvá. Dlouhodobé statistiky dokonce ukazují, že KETy mají vyšší úspěšnost než transfery čerstvé – kvalita embrya zůstává zachována, ale embryo je vkládáno v přirozeném minimálně stimulovaném cyklu (užívá se pouze Utrogestan).

zuzu1108
30. jan 2013

@andydi dakujem za napisanie 🙂. No tak nam robili tuto metodu potom 🙂 . A mame z nej dve zamrazene embrijka 🙂 . Ja som myslela,ze je este nieco uplne nove 🙂.

andydi
30. jan 2013

@zuzu1108 Gratulujem k dvom embrijkam 🙂 Takze vam robili to CGH z 5 -dnoveho embrya?To je super, ze uz vam to robili takto, lebo nam robili v iscare iba FISH a vkladali 2 zdrave embrya v stadiu morule, ale bohuzial sa neuchytili. Myslim, ze to bolo prave preto, ze sa s nimi manipulovalo, tak ani do stadia blastocysty nedorastli. Rozmyslame ci ist teraz do Heliosu alebo Reprofitu. Mame este narok na 3.IVF cyklus, tak dufam, ze nam nebudu robit problemy vo vseobecnej a preplatia aspon do vysky ako na Slovensku.Vas to ako vyslo financne, ak sa smiem spytat? Nam dali cenu v Reprofite cca 3700 eur. Musela si cakat mesiac na ET? Pekny vecer 🙂

zuzu1108
31. jan 2013

@andydi Ahoj, dakujem 🙂 . No neviem ci oni neboli az 6dnove a boli stadiu blastocysty 🙂 .Velmi vela bab chodi do RF, teda hlavne tam. Vseobecna by ti nemala robit problem s preplatenim aspon s nejakou castou si myslim 🙂 . ja som v Unione a volala som tam, ze som nevycerpala na SK ani jednu moznost, ze ci mi budu refundovat nejake naklady a mi povedala "mila pani" ze nie, ze nic nepreplacaju 😠 . tak im to skusim aj tak poslat postou ziadost o refundaciu. a mam na fakt.napisane presne IVF+serol.vyster.+ICSI+PK+CGH 92190 KC.

zuzu1108
31. jan 2013

@andydi a na ET som nebola,lebo ak chces PGD CGH tak ich musia mrazit a trrva to tak tri tyzdne 🙂 .Takze musis ist na KET. a do KET to trva asi tak mieco cez mesiac urcite 😉 .

andydi
31. jan 2013

@zuzu1108 Ahoj, skoda, ze nemas vseobecnu.Volala som im a povedali, ze to posudzuju individualne, ale mali by preplatit cca 1500 eur. Tiez to neslubili naisto, ale dufam, ze to preplatia.Vraj uz preplacaju do Ciech.Ked sme zacali vybavovat IVF pred 2 rokmi v Cechach, este to nepreplacali.Ale hlavne nech sa to podari. Budem Ti drzat palce, aby sa fazulky pekne uchytili. A das si vlozit obidve, ci len jedno? A povedali Ti aj pohlavie? Nam vtedy povedali, ale ked to potom nevyslo, bolo to tazke ked som uz vedela, ake embrijka sme mali. Verim, ze sa Ti uchytia s touto novou metodou. 🙂

zuzu1108
31. jan 2013

@andydi Super, ze preplatia tolko 🙂 . Keby tych 1500 to je celkom dost 🙂. Dakujem krasne, na bud.sobotu idem na utz aku mam sliznicu a poom o 5 dni ak sa bude dat by mohol byt vklad 🙂 . V Heliose vkladaju uz len jedno. Mozno ak by si chcela dali by ti dve 😉 . Ale ja by som sa rozhodla hoci kde aj zak len pre jedno 🙂. Pohlavie neviem este, po tel.by mi to asi nepovedali a ja to radsej nechcem vediet, ale manzel sa opyta doktora co mame a co nam vlozia 🙂 . A vy tak planujete na leto ivf 🙂 ?

andydi
31. jan 2013

@zuzu1108 Ano, chceli by sme ist v juli. Asi pojdeme na konzultaciu do Heliosu aj Reprofitu.Tusim sa mi ten Helios viac pozdava, v Reprofite s tym CGH este len zacinaju.
Asi aj ja by som si tentokrat dala vlozit len jedno, lebo mam vysoky tlak.No dufam, ze sa k nejakym embryjam dopracujeme, lebo teraz druhy pokus uplne nevysiel, mali sme len jedno embryo a nedelilo sa dobre.Vela bude zavisiet aj od dobrej stimulacie. Pozerala som, ze Tebe robili dlhy protokol. Je to lepsie na pocet a kvalitu vajicok? Ake ti dali injekcie a znasala si ich dobre? Kolko vajicok ste mali? prepac, ze sa tak pytam, ale nie je tu vela bab, co im robili CGH.Tak dufam, ze Ti to vyjde, aby sme aj my mali nadej. 🙂

jasna
31. jan 2013

ahojte dievčatá , pokiaľ ale viem, tak aj v Sanatoriu Helios v Martine robia PGD na 5-6 dňových embryách v štádiu blastocysty. Ale asi ako jediný na Slovensku, či?Správne som pochopila, že Iscare robí PGD na 3-dňových embryách?

andydi
1. feb 2013

@jasna vidis,to som nevedela, ze to robia aj v Martine.Ono ani tak nejde o to kolkodnove to embryo je, ale skor o druh tej metody, 3-dnova je FISH a berie sa bunka zo 6-8 bunkoveho embrya. 5-dnova je CGH a vtedy uz ma embryo zaklad a obal tu sa odobera akokeby cast toho obalu, cize embryo samotne nie je narusene, a tym ma vacsiu sancu na uchytenie.5-6 dnove embryo je uz v stadiu blastocysty a ma dostatocy pocet buniek na uchytenie, kym ked mu zoberu bunku na 3-ti den,moze sa dalsi vyvoj spomalit. Aspon tak som to pochopila ja.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre