Pipiny z Gyn - Fiv

katarinka77
28. mar 2009

Dievčatká, dovoľujem si otvoriť novú časť našej témy s rovnakým názvom a zároveň vás do nej pozvať 😉 .
Prajem príjemné diskutovanie a hlavne úspešné snažilkovanie 🙂 !

solinka
26. jún 2010

@annamary27 moja aj mna sa to pýtala dr.Behúňová ...a nepovedla mi ani čo to je 😒
ale máme zdravučké embryijká a to je základ

solinka
26. jún 2010

@henika30 zlatko to ma mrzí 😒

yeliel
26. jún 2010

@henika30
@solinka
@annamary27 ....som Vam okopirovala taku mudrost... 😀
Komu je určená PiGD?
Najčastejšie sa vyskytujúcimi sú nasledovné skupiny pacientov:

* IVF pacientky staršie ako 35 rokov
* Pacientky s opakovanými spontánnymi potratmi
* Pacientky s opakovane neúspešnými IVF cyklami
* Muži s ťažkou poruchou plodnosti (TESE/ MESA)

U embryí týchto pacientov vyšetrujeme počet kópií chromozómov 13, 15, 16, 18, 21, 22, X a Y. Ich abnormálny počet sa spája s rizikom narodenia postihnutého dieťaťa, opakovaných spontánnych potratov a neúspešných IVF cyklov.

* Páry s vysokým rizikom prenosu genetickej choroby viazanej na pohlavný chromozóm X (napr. hemofília, Duchennova svalová dystrofia a iné). U týchto pacientov vyšetrujeme pohlavie embryí, pričom transferujeme embryá nepostihnutého pohlavia.
* Páry s rizikom prenosu chromozómovej patológie (translokácia, inverzia, delécia) na svojich potomkov. Embryá vyšetrujeme na prítomnosť chromozómovej patológie, ktorú nesie jeden z partnerov.

Vyšetrením blastomér 3-denného embrya diagnostikujeme poruchy materského i otcovského pôvodu, ako aj novovzniknuté zmeny, ktoré nastali až po oplodnení vajíčka v dôsledku chýb v prvých deleniach buniek veľmi včasného embrya.
Na našom pracovisku sme zaviedli metódu predimplantačnej genetickej diagnostiky z blastomér 3-denných embryí technikou fluorescenčnej in situ hybridizácie (FISH).

Ako prebieha vyšetrenie?
Základným predpokladom predimplantačnej genetickej diagnostiky je účasť partnerského páru v IVF programe. Odber 1–2 embryonálnych buniek, čiže biopsia blastomér, sa uskutočňuje na 3. deň v štádiu, keď má embryo ešte len 6–10 buniek, všetky bunky majú rovnaký vývojový potenciál a ich odberom sa neporuší ďalší vývoj embrya.

Po fixácii buniek na sklíčku sa počet kópií vyšetrovaných chromozómov diagnostikuje metódou FISH. Pri tejto metóde sa za špecifických tepelných a chemických podmienok spojí – hybridizuje chromozómová DNA a DNA sondy, ktorá je značená fluorescenčným farbivom rozdielnym pre každý vyšetrovaný chromozóm, čo nám umožní zviditeľniť vyšetrované chromozómy. Preparát sa vyhodnotí vo fluorescenčnom mikroskope a každá vyšetrovaná blastoméra sa dokumentuje v špeciálnom softvéri ako aj vo výslednej správe, ktorú obdržia gynekológ, embryológ i pacientka. Podľa výsledkov genetického vyšetrenia sa pacientke transferujú len tie embryá, ktoré majú normálny počet, t. j. 2 kópie vyšetrovaných chromozómov. Nadbytočné embryá vhodné na transfer po PGD sa zamrazia.

Aká je úspešnosť PiGD?
Úspešnosť predimplantačnej genetickej diagnostiky embryí je vo svete 23 - 29%. Vďaka výberu kvalitných embryí, ktoré boli pred prenosom do maternice geneticky vyšetrené, dosahuje program PiGD na našom pracovisku až 32%.

lubka0506
26. jún 2010

ahoj pipinky 🙂
@solinka dúfam že to vajka zahryzkajú... 😉 držím prsty nach to dobre dopadne 😉
ja idem zajtra na sono do GF,myslím že cysta praskla...pichám Fostimon 😅
babule vám dali PN v Gynfive alebo vaši gynekologovia?Pýtam sa preto,lebo mám tažšiu prácu...vopred Dakujem za odpoved 😉

solinka
26. jún 2010

@lubka0506 ďakujeme 🙂 embryijká sa už usídlujú v brušku 🙂

henika30
26. jún 2010

Dakujem vám všetkým za odpoved!Mna sa nikto nič nepýtal len tolko pani doktorka behúnová či sme žiadali genetické vyšetrenie embryí,ja som o ničom nevedela len tolko som na to povedala že mi sme boli na genetickom vyšetrení a ona potom niečo zapísala do karty čo majú oni.
Mi sme nič nežiadli,a ani i tom reč nebola.Tak nabudúce ked idem tak sa na to opýtam

henika30
26. jún 2010

lubka ja mám pnku od mójho gynekológa

annamary27
26. jún 2010

@lubka0506 ja som mala PNku od svojej gyn od ET a keby mi to vyšlo potiahnem to do materskej,ale čo nie je môže byť,verím,že nabudúce budem mať šťastný koniec. 😀 😀 😀

michaelag
27. jún 2010

@solinka
Ahoj,
no super, tesim sa s vami z uspesneho transferu a teraz uz len nic nerobit a oddychovat....sice, ja som to vobec nepraktizovala, no ja som mala patalie s nasou havinkou, museli sme chodit k veterinarovi, kazdy den.
Inak, ked budes malicko hnedo spinit, tak si z toho nic nerob, to sa babatka zahryzkavaju do maternice a tym, ze tam vznikaju ranky, tak to malicko krvaca a tym padom je to hnede, lebo je to len v malom rozsahu, keby si mala krvacat cirou krvou, tak to uz nie je velmi dobre. Takze ak budes mierne spinit, mozes si gratulovat a tesit sa 😉.

My sme inak super v poriadku, nic nam nie je, Utrogestan vkladame pravidelne a kazdu chvilu je mi zle od zaludka...Napina ma, ale je to take prazdne napinanie...proste spatne od zaludka, ako ked dlho nejem a potom mam prazdny zaludok a zacne mi byt zle. Neviem, ci si to niekedy zazila, no nie je to prijemne. Tak sa vzdy napijem, alebo dam troska ovocia, aby som furt nejedla normalne jedla, a aby som velmi nepribrala...uz som aj tak troska nabrala, ale mam pocit, ze je to skor s toho Utrogestanu a nie zo stravy...taka som nafuknuta...

Kazdopadne nech vyzeram aj nafuknuto, len nech su babatka v pohode.

TEsime sa na spravy od teba. Nic nerobeniu zdar a jemnemu spineniu este vacsi 😀.
pa

michaelag
27. jún 2010

KOcky a co sa tyka tych genetickych testov, tak nikde som tu od vas nenasla jednu dolezitu informaciu..
Geneticke vysetrenie embrii stoji 1450 Euro, takze preto sa vas tak intenzivne pytaju, ci ich chcete...
Pokial nemate predpoklad z rodinnej anamnezy alebo z neplodnosti manzela, resp. velmi naruseneho stavu spermii a ze by ste mohli mat chorucke deticky, tak nie je co riesit a nie je dovod si tento zakrok nechat robit...

solinka
27. jún 2010

@michaelag ďakujeme 😀

lubka0506
27. jún 2010

ahoj pipinky 🙂 dnes som mala kontrolu-krv a sono...cysta sa chvala bohu stratila a v stredu mám dalšiu kontrolu...inak nové nič len sa ma sestrička pýtala či mám predoperačné... 🙂
...k tomu PIGD stojí to vela a ved oni aj tak od všetkých vyžadujú genetiku/obyčajnú/ nie? Dr:Behúnová o tom hovorila aj nám ale nedali sme si to. Oni musia posúvat aj kšefty do CR lebo hovorila že sa to robí v čechách...

annamary27
27. jún 2010

@lubka0506 mna ked sa setrička spýtala či mám predoperačné,tak už som tušila,že bude čoskoro OPU a v ten den mi už aj kázali pichnúť si Pregnyl.Takže aj tebe sa to už blíži. 😀

yeliel
27. jún 2010

@lubka0506 ahoj...tak to je super ze sa cysta stratila 😵 ...neviem ako to je s genetikou tou obycajnou lebo nas ani na tu nikto neposlal..ale PIGD je nieco ine..to sa uz vysetruju piamo embryjka aby sa vedelo ktore su vhodne na transver a robia to priamo v GF. 😵 ale
@michaelag to pekne vysvetlila v akom pripade je vhodne o tom uvazovat 😵

nechsazadari
27. jún 2010

@henika30- keď sa embrijka delia, tak z nich jednu bunku zoberú a daju vyšetriť genetiku. Embrijkam to nevadí, veselo si rastú ďalej, ak sú v poriadku. Tiež nad tým vyšetrením v budúcnosti rozmýšľam. Myslím, že @silvika83 si dávala drobcov vyšetriť. Inak Silvi, ako to prebiehalo, dali aj nejakú správu, alebo len posunuli ďalej tie zdravučké? Všetky vás pozdravujem!

nechsazadari
27. jún 2010

jééj babule, to je tak, keď sem chodím len občas a nevšimnem si, že nie som na poslednej strane... Už mlčím, už mlčím 😀 Ale aj tak vás všetky zdravím a nech sa darí celým budúcim maminám aj tým pár bunkovým maličkým fazuľkám!

henika30
27. jún 2010

Ja som sa čudovala že doktorka také niečo od nás pýtala lebo mi sme žiadnu genetiku nežiadali.
Silvika a ty si vyplatila za to tolko penazí,ved je to strašne drahé,ale aspon vieš že všetko je ok!
solinka moja kde si,ako sa máš?Drž sa a vela oddychuj 😉 😉 😉 Žiadna robota,upratovanie a takéto veci!
Ozaj chcela som sa vás opýtat,či človek po ET móže vlastne niečo robit?

vanilka1802
27. jún 2010

@henika30 po ET mozes robit normalne bezne veci, ale nie sa namahat. Aj ked ja by som vam nemala moc co radit, kedze mne sa po KET moc oddychovat nedarilo. Ale je vsetko v poriadku, tak sa nemusit bat.
Drzte sa babulky co cakate na UTZ a aj tie co cakate na krvicku.

lubka0506
27. jún 2010

@anamary dnes mi robili sono a folikuly mali od7-11mm takže je ešte čas...ja sa len bojím že mi predoperačné vyšetrenie prepadne lebo zajtra je to dva týždne čo to mám urobené...Inak DR. Behúnová to mala naplánované tak podla výpočtov,že teraz by som mala aj po transfere,ale príroda to zariadila inak,lebo mi mrcha meškala dvakrát neskor o 7 dní...
tak sa držkajte aj vy a pekný týžden...v stredu mám kontrolu ozvem sa papa... 🙂
...a ešte @michaelag to vysvetlila dobre,presne také informácie mám aj ja... 😉

annamary27
27. jún 2010

@nechsazadari ako sa máš,nejak ťa tu nebolo 😀 😀 😀 aj ja som dopadla negatívne ale na jesen plánujem druhé kolo ak dovtedy motyka nevystrelí,čo nie je môže byť,ak všetko dobre pôjde 2.7. ideme do Turecka na svadobnú cestu,budem aj tam na Vás myslieť Pipinky,už som si tak zvykla na Vás. 😀 😀 😀 😀

annamary27
27. jún 2010

@lubka0506 pravdupovediac ,ja ani neviem kolko majú mať mm folikuly,mne vždy pri každej kontrole len povedali tolko,že dobre reagujem na stimulku,nevedela som ani počet a ani rozmery až do OPU.

nechsazadari
27. jún 2010

@annamary27 / ahoj moja, ja tu som priebežne stále, ale už len tak poza bučky 🙂 Keď tak si občas s babami napíšem internú poštu, ale tu už neposmrdkávam, keďže teraz nemám nič nové a snažím sa len si prečistiť trochu hlavu. Nie že by sa mi to nejako extra darilo... Veď asi vieš ako to je. Aj tebe som písala internú,keď som si prečítala Tvoj výsledok ,ale v práci a musela som to rýchlo zrušiť( majú tu zvláštnu teóriu, že by som tu mala pracovať 😀 😝 ). Veď určite vieš, že s Tebou cítim, keďže to isté v bledo modrom prežívam aj ja. A v Turecku pekne zabudni, že nejaké pipinky sú a poriadne si to tam uži. Potom nám to budeš rozprávať 😎 Ani neviem, či som ti k svadbe tiež len chcela zablahoželať, alebo som to aj urobila. Tak pre istotu: zo srdiečka blahoželám!!!

annamary27
28. jún 2010

@nechsazadari ďakujem. 😉

solinka
28. jún 2010

ahojte pipinky moje 😀 želám Vám krásny slnečný deň 😉 🙂

michaelag
28. jún 2010

KOcky caute,
no ste vy dnes a vcera ste boli vyrecne 😉....
My sa mame v pohode, vsetko ide po hladkom, takze tak...Strasne vas pozdravujem vsetky, drzim palce stimulkam a Solinka tebe, aby si nam pekne oddychovala a spinkala a bola v relaxe, aby si nam za par dni povedala tu najskvelejsiu spravu na svete.

Takze znova sa tu ukazem za par dni a som zvedava, co mate nove 😉.
Bozkavam vas 🤐

annamary27
28. jún 2010

@solinka moja, pozitívna žienka,kedy ideš na prvú krvičku?máš sa o.k? 😵

andynkoo
28. jún 2010

Ahojte Mozem sa vas opytat ked ste boli na Ivf.Zajtra pojdem na zakrok.A ako dlho to trva??A davaju si aj cez hadicky do ust?A potom daju na izbe a preberie sa a hned poslu domov alebo treba aj trochu odychovat ked sa citi lepsie a potom co dalej vysetrenie gyn??Len som to chcela vedet

yeliel
28. jún 2010

@andynkoo ahoj..ides zajtra na punkciju vajicok?...Prebieha to tak,ze ta odvezu na voziku do postielky..trosku si tam oddychnes take 2,..3 hodinky a ak je vsetko OK pojdes domov 🙂 a potom ta uz caka o par dni len ET..no a neviem na ake hadicky sa pytas 😀

annamary27
29. jún 2010

@andynkoo ahoj,ja som bola v GF v Blave,uspia ťa iba injekciou do ruky,takže žiadne hadička v ústach.Budeš spinkať asi tak 10-15min a potom ležkať na izbe 2hodinky,kým nepríde sestra ,zmeria ti tlak a povie,že sa môžeš postaviť.Po anestézii treba aspon 24hodín oddychovať,lebo aj ked sa budeš cítiť fit môžeš kedykolvek odpadnúť alebo budeš tičkovať.Všetko ti sestrička vysvetlí.Ked ťa pustia,tak tvoj doprovod za teba podpíše zodpovednosť,ked ťa bude odvážať.
Ja som po ET ešte polihovala v posteli dalšie 2dni,potom som postupne pridávala prechádzky a nenáročnejšie činnosti v domácnosti.

henika30
29. jún 2010

Ahojte kočky!solinka ako sa máš?kde si,určite doma oddychuješ. 😉 😉 😉 ja idem vo štvrtok na kontrolu,dúfam že všetko bude ok 🙂 🙂 a na to genetické vyšetrenie embryí sa musím opýtat lebo mi to nechceme,je to moc drahé ☹ ☹ dúfam že s tým nepokazím nič ked to odmietnem

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre