Plnenie snov v splne 3

ixi
2. apr 2009

Takze dievcata sup do novej temicky robime nabor na tehulky 😀 😀 😀 😀 a mamicky ktore budu nanas plut tehu vyrusiky 😀 😀 😀

ixi
autor
19. apr 2009

ja idem asi 30.4? neviem este

ixi
autor
19. apr 2009

petronelka a kolko mas mraziacikov? 😵

ixi
autor
19. apr 2009

kukulik a papas tie cili? aj ten anopirin?

melisska
19. apr 2009

kukulik pockaj do piatku a iste zavolaj 😉 podla mna to je do piatku tam 😉 😵
juuuuuuuj uz som psychicky pripraven, tak len zacat stimulku 🙂
ixi smuk 😀 😀 😀 na jej mieste by som uz nesla 😀 a cavik sa tu ukazal? neviem

mirus25
19. apr 2009

ahojte.
kukulik vďaka za povzbudenie. neviem aký sú v poisťovni rýchly, ale teraz do toho vpadli aj sviatky. mne osobne prišla žiadosť po 3 týždňoch. ale ja mám spoločnú.
petronelka neboj bude dobré.
ixi už dávno som ťa nestihla. vždy sme sa nejako minuli.

ixi
autor
19. apr 2009

melisska 😀 😀 😀 😀

ixi
autor
19. apr 2009

mirus vies praca a tak 😀 😀 😀 a ako sa citis

ixi
autor
19. apr 2009

melisska chystas sa aj daco brat?

mirus25
19. apr 2009

ixi čo je amniocentéza ? dievčatá tu dnes niečo také spomínali, že keď sú staršie vekovo tak ich lekári posielajú na toto.

kukulik30
19. apr 2009

ixi, papam chilly kazdy den ...7 papriciek 😝 uz som kupila dalsiu flasticku, 1 mi vystaci na 1 tyzden 😀 a anopyrin nepapam, musim si kupit 😉

kukulik30
19. apr 2009

melisska to dufam, vyskusam tam zavolat v piatok 😉

melisska
19. apr 2009

kukulik aj ta nahanam po fore 😀

kukulik30
19. apr 2009

mirus, laicky povedane...vysetrenie plodovej vody na vrodene chyby babatka

ixi
autor
19. apr 2009

Táto metóda sa odporúča budúcim rodičom keď:

* je tehotná žena staršia než 35 rokov
* žena už mala tehotenstvá s chromozómovými poruchami alebo
* boli u nej zistené resp. sa predpokladajú chromozómové translácie
* existuje familiárna dispozícia pre prenatálne diagnostikovateľné ochorenia alebo
* má jeden člen rodiny neurálny defekt, napr. otvorený chrbát (spina bifida)

Fétus v plodovej blane
Asi od 14. týždňa tehotenstva sa môže urobiť amniocentéza. Prevádza sa za sterilných podmienok a bez narkózy. Cez brušnú stenu ženy sa pod kontrolou ultrazvuku vsunie až do plodovej blany punkčná ihla na odobratie cca. 15 – 20 ml plodovej vody ako vzorky. Dotknutie alebo dokonca poranenie rastúceho plodu je pritom spravidla vylúčené. Väčšina žien pociťuje toto vyšetrenie ako intravenóznu injekciu; opisujú ju ako nepríjemnú ale nie ako bolestivú.

Vyšetrujú sa bunky vnútorného zárodočného obalu (amnionu) obklopujúce plod, ako aj odlúpené kožné bunky plodu a bunky zo žalúdočno-črevného traktu. V laboratóriu sa vzorky buniek „kultivujú“. Po úspešnom rozmnožení sa môžu izolovať a zanalyzovať chromozómy. Okrem toho sa z plodovej vody dajú zistiť určité markery, ako alfa-fetoproteín (AFP). Táto bielkovina je zvýšená špeciálne pri neurálnych defektoch, napr. pre spine bifide. Výsledky vyšetrenia sú spravidla známe dva až tri týždne po odbere plodovej vody.

Diagnostická presnosť amniocentézy sa pohybuje v priemere pri cca. 99 %, pri určení neurálnych defektov o niečo nižšie – pri 90 %. S jej pomocou sa dajú stanoviť nasledovné diagnózy:

* chromozómové zmeny, napr. Downov syndróm (mongolizmus)
* rada neurálnych defektov, ako otvorený chrbát (spina bifida)
* značné ochorenia látkovej výmeny

Riziko, že sa pri amniocentéze vyvolá abort, sa v priemere pohybuje pri cca. 0,5 – 1 %. Okrem toho existuje pre matku a dieťa isté nebezpečenstvo infekcie. Na špecializovaných klinikách a v praxiach sa robí až 15 amniocentéz denne; riziko je tam značne nižšie než všeobecne.

kukulik30
19. apr 2009

melisska heeeeeeeej? 😀

mirus25
19. apr 2009

ixi veď to. tá práca. ani ja nestíham. a ako sa cítim ? tak dosť dobre. občas ma pobolieva bruško ako pred mrchou. to sa deje už od štvrtka. doteraz ma boleli aj cicky a bradavky, ale teraz už až tak nebolia. a mne sa zdá že sú aj trochu väčšie. ale ťažko povedať lebo ešte mám na sebe tých 4-5 kg čo som pribrala počas stimulky, a aj od toho môžem mať cicule zväčšené. tak teraz už len počkám do utorka, a z ranného moču si urobím testík. a uvidíme čo mi na to povie (ako ten testík).

melisska
19. apr 2009

ixi jaaaaaaaaaaaj ved ja beriem uz tri mesiace fraxipirin, acidum folicum, piridoxin, B12
a papam chilli papricky tie co kukulik, ale rozmyslam ci si neobjednam kajanske korenie co kukulik?

ixi
autor
19. apr 2009

ja papam to kajanske korenie ja by som take klasika cili nezvladla 😀 😀 😀

petronelka77
19. apr 2009

Ixi, mame 4 mrazacikov, teraz dame 2-och 🙂 .
Melisska, Ixi, Kukulik, drzim palce 😉 a samozrejme aj ostatnim 🙂 .
ja som si kupila kajanske korenie, uzivam aj baby plan a kyselinu listovu. Minule som pojedla tony kyslej kapusty a teraz mam tiez chut, tak som zbaštila jedno balenie cez vikend 🙂 ....asi je to tymi liekmi 🙂

melisska
19. apr 2009

kukuloik ano ale uz som ta nasla 😎

ixi ja zvladam v pohode 😀

ixi
autor
19. apr 2009

ja berem aj vit.E, kajanske, calybrum babyplan kys.listovu, acidofolan 😀 😀 😀

mirus25
19. apr 2009

tak v celku je dobrá tá amniocentéza. lebo aspoň ťa vyšetria až do špiku kosti a vieš s istotou či bude bábo zdravé.
ale mi nejde do hlavy prečo to potom spomínali jajka a deny. veď oni eštie nemajú nad 35 r, však ?

melisska
19. apr 2009

peta aj my ti drzime palceky a ked tvoji bojvnici vydrzia do KETu tak sa aj zahniezdia, ver tomu, mam stym skusenosti z fora 😵

vraj kukuloik 😀 😀 😀

ixi
autor
19. apr 2009

petronelka nech ti to vinde 😎 ja mam este 9 😵 😵 😵

melisska
19. apr 2009

no E mam doma a to je naco dobre?
anopirin je na riedenie krvi?

ixi
autor
19. apr 2009

melisska ja keby som to ziedla tak mi asi ocu vilezu 😀 😀 😀

mirus25
19. apr 2009

no vy ale papáte veľa tých vitamínikov. 🙂

melisska
19. apr 2009

mirus aj dobra aj nie -hrozi potrat, male percento ale ano a mna to tiez caka 😒

ixi
autor
19. apr 2009

anopirin hej 🙂 a E podporuje plodnost ci co ja uz ani sama neviem pockaj...

mirus25
19. apr 2009

melisska ... ale podľa mňa už v dnešnej dobe vedia ako to robiť poriadne aby niečo nespackali. inak by som im to určite nedarovala.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre