Práca a materská

vewerka92
16. okt 2017

Ahojte babule, chcela by som sa vás opýtať na podmienky práce popri materskej dovolenke. Aký maximálny príjem môžem dosiahnuť? Ovplyvní práca výšku mojej materskej? Komu to treba nahlásiť? Ide o prácu z domu a zrejme budem mať zmluvu na dohodu. Ďakujem 🙂

majusqa77
16. okt 2017

"zmluva na dohodu" neexistuje. bud je to zmluva, alebo dohoda..
a nesmie sa pracovat na tu zmluvu, z ktorej je materske vyplacane. obmedzenie ziadne

vewerka92
autor
16. okt 2017

@majusqa77 super 🙂 momentálne som nezamestnaná, takže s tým nebude problém. Ďakujem 🙂

majusqa77
16. okt 2017

@vewerka92 a narok na materske mas?

vewerka92
autor
16. okt 2017

@majusqa77 áno 🙂 momentálne som nezamestnaná a PN (v ochrannej lehote) a na materskú idem 13.12., od decembra som si našla prácu z domu a nerada by som o materskú prišla

trimity222
16. okt 2017

Ahoj. Ja som pracovala popri materskej tento rok. Som zamestnaná a zisťovala som si to na úradoch. Takže podpri materskej môžeš pracovať a neovplyvní ti to výšku materskej. Avšak ak si zamestnaná je lepšie ak ti spravia dohodu o vykonaní práce/zmluva o dielo na iný typ práce ako pracuješ, nech len pozmenia popis. Lebo ak to nespravia, zaniká ti ochranná doba a akoby si nastúpila na starú pozíciu. Popri rodičovskej dovolenke ti to tiež neovplyvní výšku príjmu ale tu už môžeš odpracovať len nejakých 350hod. a ovplyvní ti to výšku dôchodku. Štát za teba platí odvod do dôchodku mesačne cca 514e a ak v danom mesiaci zarobíš menej, tak z tejto výšky sa ti bude počítať odvod do chôdodku. Takže popri rodičovskej sa oplati z dlhodobého hľadiska radšej brať vyššiu sumu.

trimity222
16. okt 2017

@trimity222 a do sociálnej/zdravotnej ťa prihlasuje firma a aj odhlási.To je ich povinnosť počas materskej.ale či aj rodičovskej to už neviem

vewerka92
autor
16. okt 2017

@trimity222 super, ďakujem za vysvetlenie 🙂

majka9993
2. apr 2018

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ako je to s prácou popri materskej dovolenke, či mi vzniká nejaká povinnosť, ak pracujem na zmluvu o dielo a čo mi vznikne nejaká povinnosť, ak budem pracovať ako SZČO, či už počas materskej alebo rodičovskej. (Odvody, zdravotka, daň, dôchodok...)