Skúsenosti s darovanými vajíčkami na mimotelové oplodnenie

diadiana
13. sep 2008

Ahojte, všetky vás srdečne zdravím -čítam MK ... párkrát som aj písala,ale dávnejšie. Mám otázočku:

Baby nemáte skúsenosti s darovanými vajíčkami na IVF? Zhánam infošky, lebo sa rozhodujem...

nelynka
13. máj 2009

mimka, ked budes takto mysliet tak to neni dobre..
mysli pozitivne, neboj, maminou budes a verim ze ti vyjde najblizsie IVF ktore budes podstupovat.. 😉

mimka29
13. máj 2009

Ja sim trošku taká neveriaca 😒 ale môj muž dokonca verí, že sa nám to nakoniec podarí prirodzene. Včera večer mi povedal, že sa nám ani nemôže podariť, keď ja tomu neverím. Tak musím zmeniť svoje myslenie 😉

sue
13. máj 2009

Mimka, manžel má pravdu 😉 inak u našich na dedine je jeden párik - snažilkovali 6 rokov, absolvovalii 3IVF neúspešne a nakoniec po 8 rokoch otehotnela úplne prirodzene 😵

nelynka
13. máj 2009

mimka manzelik je rozumny a ma cistu prvadu, ked si budes namyslat ze vam to nevyjde tak to nevyjde, lebo to budes mat zafixovane v podvedomi..

aj moj si mysli dokonca, ze to zvladne sam ale asi nevie ze bez sexu sa to neda 😀 😀 😀

mimka29
13. máj 2009

Inak vy sa mi páčite ... vy ste to napísali tak presvedčivo, že som tomu uverila 😉

nelynka - tak ten môj by sa snažilkoval každý deň 😀
sue - my sa snažilkujeme 5 rokov a sme tiež po 3 IVF-kách neúspešných

sue
13. máj 2009

Mimka, tak vidíš 🙂 čoskoro to príde 🙂

nelynka
13. máj 2009

mimka treba tomu verit nie len na chvilku..
Ja som do KETu sla s tym ze sa to podari aj ked budem robit neviem co..
stahovali sme sa, malovala som, prenasala nabytok a chytilo sa..aj ked to skoncilo ako skoncilo ale to bolo podla mna tym ze som si zacaka davat pozor xixi 😀

nelynka
13. máj 2009

mimi moj ma bohuzial po operacii obmedzenu chut na sex, takze so si musela zvyknut aj ja na to, ze ked je sex ta su vianoce 😀

bobjan
13. máj 2009

Baby, aj môj by sexoval za deň aj 3krát a ja už nemám nervy 😔 😀 😀 😀

mimka29
13. máj 2009

nelynka ty si strašne tajuplná osôbka 😉 Asi máte toho s mužom už veľa ťažkého za sebou.

bobjan - môj tak isto. Ja sa chcem niekedy iba postískať, pomojka a on hneď myslí na sex.

sue, dianan 😉

nelynka
13. máj 2009

mimka je toho dost, ale sme mladí, stale mu hovorim ze mame este cely zivot pred sebou..

vies on pred rokom a nieco prekonal rakovinu semennika a jeden mu odstranili..pred ozarovanim nam doporucili zmrazit spermijky a po ozarovani aspon 4roky cakat kym zacneme skusat prirodzene aby sme predisli riziku ze babo bude chore, predsalen bol vystaveny ozarovaniu a jeho spermijky su mozno trosku zdementnene a po dnesku myslim ze uz to vlplyva aj na neho 😀 😀 😀

mimka29
13. máj 2009

nelynka - to mi je ľúto čo ste si museli prežiť. Ja neviem, ale mám taký pocit, že tie zlé veci sa stávajú iba dobrým ľuďom. Ale ja to beriem tak, že teraz si vyčerpáme všetko to zlé a na staré kolená budeme už iba šťastní 🙂

nelynka
13. máj 2009

mimka, to prinasa zivot, ja to beriem tak ako to pride...ono vies, mono keby sa toto nestalo, stale by som nebola vydata a byvali by sme len v prenajatom 1-izbovom byte, nemali by sme cicku co bude mat zachvilku maciatka ani dvoch hafanov na ktorych som zavisla...
proste vsetko zle v zivote je na nieco dobre...

ja verim ze pomozem tiez nejakej dusicke co si toho musela tiez dost vytrpiet a potom ked to budem potrebovat ja, tak na nas Pan Boh trosku privrie prave oko 😀 😀

mimka29
13. máj 2009

Berieš to úžasne ... klobúk dole. My máme tiež domáce zvieratká - papagája a psíka.

nelynka
13. máj 2009

mimka, nemam preco sa znervoznovat, casu mame dost, a starosti nad hlavu takze na to ani mysliet nejde hehe 😀
a pri tych nasich dvoch niktosoch a o chvilku dalsich prirastkoch jupiiii 😀 😀

pri dome je kopec roboty, vela veci este nie je dokoncenych, chceme robit ustredne az budu prasule do zimi..dvihat nad garazom strechu a tam urobit este terasku a dve izby, potom dokoncit nejako podkrovie nad starym domom...jajaaaaaaaj..len keby miliony padali z neba 😀 😀 😀 😀

mimka29
13. máj 2009

peniažky stále chýbajú to dobre poznám, ale zase máš stále z niečoho radosť, keď si domček pomaličky prerábate podľa svojich predstáv. Keby ste to mali všetko naraz, mala by si radosť iba raz a tak máš radostičiek viac a každú chvíľočku. Ja sa vytešujem z každej maličkosti, čo si kúpime do bytu.

nelynka
13. máj 2009

mimi ti poviem?
teraz mam v plane dat dokopy bazen, bo nam chyba folia...to bude len radosti a potom nejako urobit este plotik dopredu, ze hafani budu len pred vchodom nech sa nam v zahrade trosku trava pozbiera konecne 😀

mimka29
13. máj 2009

Tak to sú krásne plány ... dobrú nocku, idem už do hajan, lebo zase budem v robote ako čaj.

iwusa
14. máj 2009

bre ranko dievcence,
vy ste boli dobre dlho hore, ja som bola uz o 21:30 mrtva a takisto aj manzel, ale nemozem povedat, ze som nejako extremne vyspana, este by som si schrupla ale na 2 hodinky 🙂 ja som taka slabucka tento tyzden, ani doma nevladzem nic robit, len by som spala a spala... a este k tomu sa mi dnes spustila mrcha, co mi na sile nepridava, tak uplne hotova... ☹

mimka29
14. máj 2009

Dobré ránko,
iwuska - ja už určite dostanem mrchu dnes, lebo mi je tiež hrozne.

iwusa
14. máj 2009

ja som mala dostat v utorok ale pravdepodobne kvoli tomu, ze som prechladnuta a davam si do tela paralen a podobne lieky, tak sa mi to posunulo az na dnes.

mimka29
14. máj 2009

Ja mám priemerne tak 21 dňový cyklus a dnes som 22 deň, ale už od pondelka mám príznaky na mrch, len sa nevie spustiť hnusoba.

bobjan
14. máj 2009

Ahojte🙂

Mimka, spusti ju dobrým sexom, červeným vínom a vaňou. Mne ten sex teda pomáha.... 😝

iwusa
14. máj 2009

ja rada pouzivam ten horuci kupel, aj mi ju spusti ale tepla voda na mna posobi upokojujuco a nemam potom take velke menštruač. bolesti

dianan
14. máj 2009

Dobre ránko... 🙂
prajem pekný a uspešný dník...

nelynka...je to smutné...,čo ste museli prežiť a vytrpieť si....hlavne,že už je všetko zlé za vami... 🙂

mimka29
14. máj 2009

Však môj muž za mnou včera behal, že dáme vyvolávačku 😀 Ale tak ma bolia vaječníky, že sex 😝

bobjan
14. máj 2009

Mimka, že vyvolávačku 😀 😀 😀

Nely, dúfam, že ste si to zlé už vybrali a bude len dobre 😉

mimka29
14. máj 2009

No on to volá všelijako, napríklad aj ... poďme zmerať teplotu ... napojiť na centrálny zdroj ... No proste romantika čo ti poviem.

dianan
14. máj 2009

mimka...teda riadny srandista je tvoj muž... 🙂

iwusa
14. máj 2009

baby, teraz som trosku surfovala na nete a nasla som jeden clanok o darovani vajicok a kedze autorom je doktor krajko z heliosu, tak urcite to bude citanie najma pre di a didi 🙂 tak pekne citanicko:

Prvé kroky
Ak sa žena rozhodne darovať vajíčka, musí mať vek od 18 – 35 rokov, dobrý zdravotný stav a nesmie výzorom ani inteligenčne vybočovať z normy. Každá darkyňa je geneticky vyšetrená (cystická fibróza) a vykonajú sa u nej testy na pohlavne prenosné choroby i choroby pečene (HIV, cytomegalovírus, žltačka typu B a C, syfilis, chlamýdie). Žene sa stanovuje hladina hormónov v krvi a uskutoční sa u nej preventívna gynekologická prehliadka. Ak spĺňa všetky podmienky na darcovstvo, naplánuje sa stimulačný cyklus, ktorý sa ukončí odberom vajíčok.

Odber vajíčok
V prvej polovici cyklu sa žene podávajú hormóny, ktoré podporujú rast a zrenie väčšieho počtu vajíčok. Súčasne sa sleduje rast folikulov pomocou ultrazvuku. Keď dosahuje veľkosť folikulu priemer minimálne 16 mm, žene sa aplikuje tehotenský hormón HCG (Pregnyl). O 34 až 36 hodín po aplikácii Pregnylu prebehne odber vajíčok (ovum pick up). Výkon sa realizuje v krátkodobej celkovej anestézii, keď sa pod ultrazvukovou kontrolou cez pošvu zavedie do vaječníkov ihla a z folikulov sa odsaje tekutina i s vajíčkami. Kvalita i počet vajíčok sa ihneď hodnotia v laboratóriu. Všetko trvá asi 20 minút a žena môže odísť o dve hodiny so sprievodom domov. Pred výkonom je darkyňa poučená, že nesmie 6 až 8 hodín jesť, piť ani fajčiť. Bezprostredne po výkone môže špiniť a pociťovať bolesti v podbrušku ako menštruáciu.

Prenos vajíčok
Ďalší postup sa môže v jednotlivých centrách asistovanej reprodukcie líšiť. Prenos vajíčok prebieha buď synchronizovane s cyklom príjemkyne alebo bez synchronizácie, keď sa všetky embryá zmrazia. Druhý spôsob sa uskutočňuje vo väčšine centier. Po získaní vajíčok od darkyne sa kontaktuje partner, aby prišiel na odber spermií. Niekedy sa použijú zmrazené spermie a tento prípad sa týka partnerov, pre ktorých je ťažké aktuálne prísť na odber spermií v deň, keď sa vajíčka darujú. Oplodnené embryá sa po odbere zmrazia na 6 mesiacov a potom sa opäť realizuje test na HIV. Ak je test opakovane negatívny, naplánuje sa prenos embryí. Keď žena po IVF neotehotnie, oplodňuje sa oocytmi od inej darkyne.

Čakanie na placentu
Ženy, príjemkyne darovaných vajíčok, pred prenosom embryí podstupujú hormonálnu liečbu. Od druhého dňa cyklu užívajú hormóny podporujúce rast maternicovej sliznice. Jej výška sa priebežne kontroluje pomocou ultrazvuku a v čase oplodnenia by mala byť vysoká najmenej 8 mm. Hormonálna liečba sa nekončí ani po prenose oplodneného vajíčka (embrya). Ak sa placenta nevytvorí, žena musí užívať hormón zvaný progesterón vo forme buď čapíka, alebo perorálnych tabliet (prípadne sa môže použiť aj gél do pošvy).

Darcovstvo vajíčok
Darcovstvo vajíčok znamená pre ženu asi štyri návštevy v centre asistovanej reprodukcie. Po výkone nie je nutná pracovná neschopnosť, pokiaľ sa u darkyne nerozvinie ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHHS). Finančná kompenzácia sa pohybuje od 1 000 – 15 000 Sk (33,19 € – 497,91 €). Ak žena pred odberom užíva antikoncepciu, je vhodné – avšak nie je to podmienka – ju niekoľko mesiacov pred oberom vysadiť, aby si vaječníky zvykli opäť pracovať. Vzhľadom na to, že pacientke sa na Slovensku nehradí nepohodlie súvisiace s darovaním vajíčok, môžu jej byť preplatené iba náklady spojené s darovaním, napríklad cestovné. Aj preto je málo darkýň a vytvárajú sa poradovníky na liečbu IVF.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre