Slovenky a IVF v Reprofite, Brno - skúsenosti

lahhel
24. apr 2009

Ahojte kočky 🙂 Rada by som začala novú temu a to IVF v Rprofite v Brne. Ja som už absolvovala tri IVF na Slovensku a prišlo na rad ďalšie rozhodnutie. Chceme ísť na 4. IVF a rozhodli sme sa absolvovať ho v Brne. Na toto centrum sme počuli veľa pozitívneho a ževraj majú aj dobré výysledky, tak sme sa rozhdoli skúsiť to tam. A rada by som sa o tieto zážitky či skúsenosti delila aj s niekým iným..poprípade sa navzájom podporovali...Tak ak máte niektorá s týmto centrom skúsenosti alebo sa tam len chystáte, napíšte...budem veľmi rada...

ludinka
17. okt 2013

@zibi pytala som sa vo vzp ohladom preplacania ivf v brne na buduci roko, toto mi odpisali:
d 1.10.2013 je v platnosti novela zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Podľa § 9d ods. 1) cezhraničná zdravotná starostlivosť (ďalej len „ZS“) je ZS poskytovaná alebo indikovaná poistencovi v inom členskom štáte EÚ, ktorú poistenec uhrádza poskytovateľovi ZS priamo.
(uvedené sa týka ambulantnej aj ústavnej ZS – (hospitalizácie)).
Cezhraničnou ZS nie je:
a) Sociálna služba
b) Odber, testovanie, spracovanie, konzervácia, skladovanie a distribúcia orgánov, tkanív alebo buniek na účely transplantácie
c) Program očkovania obyvateľstva proti infekčným chorobám

Podľa § 9d ods. 2) poistenec má právo na preplatenie nákladov cezhraničnej ZS poskytnutej v inom členskom štáte EÚ, ak patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v SR vo výške úhrady v SR; (teda musia byť splnené všetky zákonné predpisy, ktoré platia aj v SR – napr. výmenné lístky, pri IVF splnenie indikácie a čestné prehlásenie poistenca – viď www.vszp.sk, poistenci, zdravotná starostlivosť, schvaľovanie IVF, u stomatológa – preventívna prehliadka v predchádzajúcom roku apod.).

Aj v rámci cezhraničnej ZS však budú výkony, ktorých úhrada bude podmienená predchádzajúcim schválením poisťovňou v SR (týka sa tak ambulantných výkonov, ako aj výkonov počas hospitalizácie).
Predchádzajúci súhlas príslušnej zdravotnej poisťovne (poisťovňa, v ktorej je poistenec poistený) sa vyžaduje, ak to ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis podľa ods. 3).

Ods. 3) Cezhraničnú ZS, ktorá podlieha predchádzajúcemu súhlasu príslušnej zdravotnej poisťovne na účely jej preplatenia, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá MZ SR.
(Bude vydaná vyhláška. Ak v nej bude uvedený výkon IVF: bude potrebné: predložiť na schválenie 1. žiadosť o úhradu IVF potvrdené centrom pre IVF v SR – ktorú predkladá poistenka poisťovni, ak ide na výkon v SR + čestné prehlásenie poistenky
a 2. žiadosť o udelenie súhlasu na úhradu nákladov ZS v cudzine – potvrdzuje klinické pracovisko gynekológie, teda prednosta/primár gynekologickej kliniky napr. niektorej univerzitnej nemocnice + kalkuláciu predpokladaných nákladov – vypisuje a potvrdzuje centrum IVF v cudzine).
Tlačivá a informácie ku schváleniu výkonu IVF sú uvedené na: www.vszp.sk, Poistenci, Zdravotná starostlivosť, Schvaľovanie IVF .
Tlačivá a informácie ku schváleniu liečby v cudzine budú uvedené na: www.vszp.sk, Poistenci, Zdravotná starostlivosť v zahraničí, Schválená liečba v zahraničí.

V dohľadnej dobe MZ SR vydá aj nové tlačivá – žiadosť o schválenie liečby v cudzine, ako aj žiadosť o preplatenie liečby.

V súčasnosti – pokiaľ MZ SR nevydalo vyhlášku, ktoré výkony vyžadujú predchádzajúci súhlas poisťovne, zdravotná poisťovňa postupuje v zmysle vyššie uvedeného v § 9d ods.2).

Je možné vycestovať za poskytnutím IVF bez predchádzajúceho súhlasu zdravotnou poisťovňou s tým, že výkon bude doporučeným gynekológom zo SR a k žiadosti o preplatenie je potrebné predložiť aj čestné prehlásenie a všetky doklady týkajúce sa úhrady poskytnutej liečby v členskom štáte EÚ.

Podľa § 9d ods. 8 poistenec má právo na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ak písomne požiada príslušnú zdravotnú poisťovňu do troch mesiacov od ukončenia poskytnutej cezhraničnej ZS.

Podľa § 10 ods. 1) Žiadosť o preplatenie nákladov zdravotnej starostlivosti – tlačivo – vydá MZ SR. Dovtedy je možné použiť:
tlačivo uvedené na: www.vszp.sk, Poistenci, Zdravotná starostlivosť v zahraničí, Refundácia nákladov (Žiadosť o refundáciu platby v hotovosti ...).

Súčasťou žiadosti o preplatenie musí byť:
a) Originál dokladu o zaplatení
b) Záznamy z ošetrení, správy o poskytnutej ZS
c) Originál dokladu s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov, ako faktúra, vyúčtovanie zdravotných výkonov, lekársky predpis pre predpísaní liekov, lekársky poukaz pri predpísaní zdravotníckej pomôcky

Aj keď poistenec ešte nemá právnu povinnosť požiadať o predchádzajúci súhlas, odporúčame podať žiadosť o predchádzajúci súhlas, aby poisťovňa mohla posúdiť možnosti, ktoré sú v prospech poistenca.

Ak v čase poskytnutia zdravotnej starostlivosti (začatie cyklu IVF) v inom členskom štáte bude vyhláška účinná – bude sa postupovať podľa nej (ak výkon IVF bude v nej uvedený – bez predchádzajúceho súhlasu poisťovne nebudú náklady na túto zdravotnú starostlivosť preplatené).

takze ja som to pochopila ze kym nie je este vydana ta vyhlaska tak preplacaju ako doteraz......neviete niekto kedy ju maju vydat?
lebo zhanat podpis svk centra a este aj primara nemocnice u nas, to je birokracia jak hovado!!!!!!

zibi
17. okt 2013

@ludinka a nestaci od gynekologa? ved tam to pisu ci?
"Je možné vycestovať za poskytnutím IVF bez predchádzajúceho súhlasu zdravotnou poisťovňou s tým, že výkon bude doporučeným gynekológom zo SR a k žiadosti o preplatenie je potrebné predložiť aj čestné prehlásenie a všetky doklady týkajúce sa úhrady poskytnutej liečby v členskom štáte EÚ."
docent by nam isto dal potvrdenie alebo aj gyndos obvodny

zibi
17. okt 2013

@ludinka este ja to isto nestihnem kedze od 1.1 budem v vseobecnej a zatial som v union a ta to vobec nepreplaca
rozmyslam aj nad tym ze si zatial pokus necham tak neppreplateny aby som si nechala zalohu na klasicke ivf na slovensku 🙂
predsa soft vyjde lacnejsie ako klasicke ivf a lieky sa daju aj tak lacnejsie pozhanat na nete no uvidime .... a kedy ides na ivf? ty mas este vsetky tri pokusy vsak ? ja mam uz len jeden 😖

ludinka
17. okt 2013

@zibi ano ale pisu ze len kym nevyde ta blba vyhlaska....

ludinka
17. okt 2013

@zibi ja chcem ist hned po novom roku, lebo v robote mame vtedy volno
a este nemam vysledky z tej imunologie, ano ja mam este 3 pokusy....prosim ta kolko ta vysiel ten soft?

zibi
17. okt 2013

@ludinka no mna asi na 20 000 ceskych ale neratala som lieky a cestu
aha cize kym nevyjde vyhlaska tak staci potvrdenie od gyndosa ..no mne je to aj tak prd platne
a boli ste nakoniec na tej imunologii v cechach?

sasa1983
17. okt 2013

@zibi ahoj kočka, asi sme na tom rovnako, ja som tiež naivne vyplnila papier na prechod z unionu do VŠZP, od januára. Teraz mám v RF 1xIVF, na Slovensku som si neminula nič. Keďže som v UNIONe, asi nemá ani význam nič skúšať preplatiť..Asi si to zacvakáme sami..Máš iný nápad?

tlucka
17. okt 2013

@ludinka žeby klasický lobing slovenských centier a zdravotných poisťovní? Urobia všetko, len aby nemuseli preplácať IVF v zahraničí. Aj tak to nechápem, pretože pre poisťovne je to oveľa lacnejšie preplatiť liečbu v zahraničí ako na Slovensku 😒
Zostáva nám len dúfať, že tú vyhlášku tak skoro nevydajú a snáď t stihneme podať žiadosť o preplatenie liečby...

ludinka
17. okt 2013

@zibi ano boli sme, a som rada aspon uz budem mat vsetko povysetrovane
no je to dost penazi.....a aj tie lieky uz podrazeli len za pregnyl som platila predvcerom 13 eur!!! a donedavna to bolo len okolo2 ☹

bradik
17. okt 2013

@sasa1983 Tak to máš pekné čisielko... Držím palce nech sa im pekne darí a nech máte na súrodencov. My sme boli so Stelclikom veľmi spokojní, dal mi prvé dva dni pichať 150 IUI a potom 125 IUI a od začiatku ešte Dihperelline... Tak uvidím koľko vyprodujujem ja 🙂

zibi
17. okt 2013

@sasa1983 no ja osm teraz zacvakala sama... stalo ma to bez liekov cca tych 650 eur plus 200 lieky a este aj cesta tak tych 1100 eciek 1200 sme minuli ...cesta je pre nas draha kedze sme z vychodu
no tak ja mam uz len 1 pokus prepalteny a rozmyslam velmi silno 😀 ze si ho necham ako zalohu do 39 rokov ho mozem vyuzit a tie softy nie su az take drahe..takze tak
a ty ked si nebola este na ivf tak mozno ti bude stacit aj odporucanie od gyndosa kedze si v ziadnom centre na sk nebola... no fakt neviem... neviem si to vobec predstavit ako mas pytat odporucania od centra z sk na zakrok v cr 😝

ludinka
17. okt 2013

@tlucka je to hrozne ale ja to urcite nestihnem lebo chcem ist na ivf aj v januari.....takze si to zacvakam asi sama

zibi
17. okt 2013

@ludinka 13 eur pregnyl jeminku nestvi ma 😝
a kolko ste platili na tej imuno v cechach? daj mi vediet aj do ip ako ste dopadli a napis mi aky bol priebeh vysetrenia a co vsetko vam brali som zvedava 🙂 bola si u docenta niekedy teraz ?

sasa1983
17. okt 2013

@zibi lenže ja som v unione, kde soft neprel´plácajú..hajzlíci. A kde si mala IVF na Slovensku? Treraz dáte len soft?

speranza1
17. okt 2013

@zibi cau zibi..aj ja som bola zaciatkom septembra v cechach na vysetrenie v Podolí...maximalne budete platit do 300€..ale ani tolko nie...ked pridem domov, tak ti napisem presne, ze kolko sme platili...
Prides tam rano, zoberies si ciselko, ktore mas pri dverach... pridite aj skor aby ste necakali potom dlhoa aby ste mali co najnizsie ciselko...idu podla poradia tych cisel...potom zoberu manzelika na spmg a teba na krvicku..zoberu cca 3 ampulky krvi a potom pockate na pohovor s lekarom, alebo s lekarkou... tam sa vas popytaju, co vsetko ste absolvovali, aky mate problem, potom dg. tvojej a mm rodiny a potom aj tvoje a mm...a potom do 4 tyzdnov ti pridu vysledky aj s popisom co mate dalej robit....

lusipe
17. okt 2013

tak dievcata, volala som, 30 oocytov, 23 vajiciek a 17 pekne oplodnenych....a vraj vklad bude v pondelok o 10.30 a ked nechcem vraj nemusim volat, lebo urcite bude nieco na vyber... 😉 moooooc sa tesim...babatka moja bojovne....asi kupime autobus 😉

ludinka
17. okt 2013

@zibi ano poistovna uz nic neuhradza, ani za clostylbegyt ani pregnyl- no hold asi je nas uz vela co sme neplodne 😔
skoro som odpadla v lekarni -este som sa pytala ci sa nepomylila....a ona ze nie ze to je podla noveho!! 😠

sasa1983
17. okt 2013

aj ja som volalal, mám 3embryjká, tak dúfam, že budú bojovať..vklad pondelok 15:30hod..

tlucka
17. okt 2013

@ludinka to mi je ľúto, ale možno dovtedy sa snáď nájde nejaké riešenie, resp.. nejaký postup, ako sa to bude dať schvaľovať od lekára na Slovensku, aby to mohli potom preplatiť.
Ja sa ináč stresujem vždy ako svi..., ale potom sa držím hesla: "kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa navarí". 🙂
Takže určite sa to bude dať nejako vyriešiť.
Ja som našťastie už začala stimulovať, dnes som 7 DC, tak dúfam, že to stihnem 🙂 😒

zibi
17. okt 2013

@sasa1983 aj ja som v unione cize keby som chcela preplatit tak az januar ako ty
no my sme boli v iscare 2 x a 1x rf brno soft no uvidme co bude asi skusime dalsi soft este a uvidi sa

zibi
17. okt 2013

@ludinka tak to je sila a za clostyl kolko platis? ten pregnyl este stastie ze je len jeden

ludinka
17. okt 2013

@tlucka tak drzim place, a myslim ze urcite to stihnes 😉

zibi
17. okt 2013

@lusipe ty brdo tak to je uroda...a to si mala klasice ivf?

tlucka
17. okt 2013

@sasa1983
@lusipe
kočky držím palce, aby sa vám embryjká pekne vyvíjali a v pondelok sa stali tehuľkami 😀 😀

ludinka
17. okt 2013

@zibi ja som teraz clostyl nekupovala ale hovorila mi to v tej lekarni ,ze tieto hormony sa po novom platia cele, ze us sa viacere tomu cudovali,

melisska
17. okt 2013

@mimika1973 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😉 😎

speranza1
17. okt 2013

@lusipe
@sasa1983 tak velmi prevelmi va´m budem drzat paluchy... 😵

zibi
17. okt 2013

@ludinka jeminku to ze by som si este aj clostyl od ruky zhanala... 😝

lusipe
17. okt 2013

@zibi no ja som mala soft...teda 2 ampulky merionalu....

sasa1983
17. okt 2013

ja som sklamaná z toho počtu, teda neviem to posúdiť, je to 1é IVF a to soft, ale nie je 3 málo? máte s tým skúsenosti?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre