Slovenky a IVF v Reprofite, Brno - skúsenosti

lahhel
24. apr 2009

Ahojte kočky 🙂 Rada by som začala novú temu a to IVF v Rprofite v Brne. Ja som už absolvovala tri IVF na Slovensku a prišlo na rad ďalšie rozhodnutie. Chceme ísť na 4. IVF a rozhodli sme sa absolvovať ho v Brne. Na toto centrum sme počuli veľa pozitívneho a ževraj majú aj dobré výysledky, tak sme sa rozhdoli skúsiť to tam. A rada by som sa o tieto zážitky či skúsenosti delila aj s niekým iným..poprípade sa navzájom podporovali...Tak ak máte niektorá s týmto centrom skúsenosti alebo sa tam len chystáte, napíšte...budem veľmi rada...

gaga83
5. dec 2013

@lusipe
@ludinka
@miscok
@sarasota dakujem babule tesim sa ale zatial tak opatrne ;)

gaga83
5. dec 2013

@bradik no podla ms to vychaza 6+4tt takze zhruba to sedi;) na zajtra ti budem drzat palceky

mimika1973
5. dec 2013

@gaga83 super! 😵 😵
a povedali Ti, preco to spinenie? aka pricina?

gaga83
5. dec 2013

@mimika1973 no ze pri uhniezdovani mi musela prasknut nejaka cievka a teraz to pomaly sa vylucuje von. Spinim este furt ale tak striedavo☹. No a ze hematom nemam takze len musim cakat kedy spinenie prestane. Aj doky z Brna mi to iste napisal a ze moj doktor postilupoval spravne takze som spokojnejsia adpon trosku.

amali
5. dec 2013

tak a dnes sme sa mali narodiť 😉 , kontrola dopadla dobre Stanko 3350g a Slavko 2890g a papať nám chutí 🙂

jalaura
5. dec 2013

@miskanr1 supeeer tak to som rada ze to takto dopadlo. uz si mozes hladat brusko aj ty🙂
mozes mi prosim napisat este co vsetko ides poslat do VSZP? Js som mala pripraveny aj sprievodny list kde uvadzam dovod preco som to takto riesila (nebolo tlacivo atd..) ale neviem ci to mam poslat s tym

ria191
5. dec 2013

@gaga83 veľká gratulka k srdiečkam 😀 😀 😀

ria191
5. dec 2013

@dafy krásne chlapčiatko isto bude po maminke 😀 😀 😀

ria191
5. dec 2013

@sarasota ani nevieš aká som rada, že ste v poriadku nepoznám nikoho kto by si to zaslúžil viacej ako ty 😀 😀 😀

ria191
5. dec 2013

@lienka64 super takto na šupu to je ideálne a už sa vezieš 😀 😀 😀 tipujem dvoječky ako vyšité 😀 😀 😀

ria191
5. dec 2013

@speranza1 speruška kde si sa nám zašila ??? KET-ík nebude 😀 😀 😀 ???

jalaura
5. dec 2013

@jessie222 ono je to cele este myslim ze celkom nejasne. tak urob ako ti pisu...my sme to uz nestihli tak skusame ci nam schvalia refundaciu 🙂.
Skus tam este napisat - nech daju tlacivo na schvalovanie na vykon v zahranici a to potom vypln a ak mas CAR na slovensku ktore ti to potvrdi tak to je parada...chod rychlo do toho aby si to mala v suchu vybavene. Drzim palce

jalaura
5. dec 2013

@jessie222 daj potom info o tych tlacivach co ti poslu - som zvedava🙂

ria191
5. dec 2013

nejako je tu mĺkvo idú Vianoce tak asi vypekáte alebo nakupujete darčeky ??? Dúfam, že ste poslúchali a niečo si nájdete v čižmičkách 😀 😀 😀

ria191
5. dec 2013

@jalaura určite vám to preplatia aj spätne máte na to nárok aj keď je to ešte nejasné ako to bude, ale preplácať sa to bude aj naďalej bol o tom článok v Plus 7 dní

buba08
5. dec 2013

@ria191 v ktorom plusku bol ten clanok?

ria191
5. dec 2013

tu je časť toho článku čo by vás mohlo zaujímať :
Podľa návrhu vyhlášky budete potrebovať súhlas na všetky roboticky asistované operácie, na umelé oplodnenie, operácie mozgu pri epilepsii alebo pred operáciou srdcového bajpasu. Predošlý súhlas poisťovne potrebujete aj pri genetických vyšetreniach v zahraničí a transplantácii obličky.

Zaujímavé je, že zákon platí už mesiac, no vyhláška zatiaľ nie. Až do uzávierky nášho časopisu je vyhláška iba návrhom. Ak ste teda v priebehu októbra absolvovali takúto liečbu v zahraničí a nemali na ňu súhlas poisťovne, iba odporučenie od lekára, musí vám poisťovňa výkon uhradiť bez ohľadu na to, čo hovorí vyhláška.

Ministerstvo zdravotníctva v tom problém nevidí. „Nepovažujeme za problém, že zákon a vyhláška nevstúpili do účinnosti v rovnaký dátum, dôležitý je zákon, ktorý zabezpečuje cezhraničnú zdravotnú starostlivosť,“ píše v stanovisku Martina Lidinská z komunikačného odboru ministerstva.

Kedy liečbu schvaľuje poisťovňa Zákon dnes už umožňuje pacientom vybrať si na liečbu akéhokoľvek lekára alebo nemocnicu v Európskej únii. Neznamená to však, že môžete hneď utekať na zákrok. Toto sú príklady operácií, na ktoré budete potrebovať odobrenie zdravotnej poisťovne: - umelé oplodnenie - odstránenie a náhrada kosti - totálna endoprotéza kĺbov - transplantácia kostnej drene - protónová liečba - transplantácia rohovky - operácie mozgu pri epilepsii - operácie srdcových chlopní - rádiochirurgická liečba CynerKnife - liečba drogových závislostí Kompletný zoznam bude poznať vaša zdravotná poisťovňa.

ria191
5. dec 2013

Skopčila som to celé tak ak chcete, tak si to prečítajte:
Bedrový kĺb v Rakúsku, umelé oplodnenie v Brne: Slovenská poisťovňa vám operáciu musí zaplatiť
04. november 2013, 06:00 0

Už mesiac platí zákon, podľa ktorého môžete absolvovať plánovanú operáciu aj v Českej republike či v Nemecku.
Už aj mimo Slovenska: Ak sa vám zdá, že na transplantáciu rohovky alebo iný výkon čakáte pridlho, môžete si ho dať urobiť v zahraničí.

Už aj mimo Slovenska: Ak sa vám zdá, že na transplantáciu rohovky alebo iný výkon čakáte pridlho, môžete si ho dať urobiť v zahraničí. Foto: Martin Domok

Nový zákon vám umožní vybrať si na liečbu toho najlepšieho lekára a nemocnicu v Európskej únii a zdravotná poisťovňa to zaplatí.

V tejto chvíli však ešte nikto nevie povedať, koľko peňazí vám poisťovňa na liečbu dá, ani to, ktorý zahraničný výkon vám musí schváliť. Bez týchto informácií sa môžete vo švajčiarskej či v rakúskej nemocnici poriadne popáliť. Môžete prísť o stovky alebo tisíce eur.
Môžete si vybrať

Mnohí nerozumejú, čo presne sa zmenilo. Veď keď boli na dovolenke v Španielsku a dostali zápal stredného ucha, tiež mohli utekať za lekárom a poisťovňa na Slovensku starostlivosť preplatila. Zápal ucha je však akútny stav. Keby si pacient chcel dať urobiť v Španielsku napríklad plastiku ucha, nejde o akútnu, ale plánovanú starostlivosť.

Ešte pred mesiacom niečo podobné poisťovňa uhrádzala iba na Slovensku. Od októbra je to inak. V krajinách Európskej únie si už môžete dať vymeniť kĺb, zmeniť pohlavie alebo absolvovať protónovú liečbu pri onkologických chorobách aj v prípade, že rovnaké plánované zákroky robia aj lekári na Slovensku. Sami si môžete vybrať pracovisko aj lekára, ktorý to urobí.
Pre neplodné páry

Každý šiesty pár má problém počať dieťa. Na Slovensku existuje niekoľko reprodukčných centier a napriek veľkej spoluúčasti pokrýva väčšinu nákladov zdravotná poisťovňa. Aj tak sa mnohé páry z celého Slovenska liečia na vlastné náklady v Brne.

Pacientky tvrdia, že na rozdiel od slovenských pracovísk sa v Brne necítia ako vo výrobni párkov, že svojho lekára môžu kontaktovať dvadsaťštyri hodín denne a že českí lekári omnoho viac sledujú celosvetové trendy v asistovanej reprodukcii.

Pracoviská v Českej republike majú údajne lepšie vypracovaný program darovania vajíčok, na ktoré záujemkyne nemusia tak dlho čakať. Až do októbra si v Českej republike museli páry takmer všetko platiť samy a nejde o malé sumy. Umelé oplodnenie stojí viac ako tisíc eur. Ak je žena odkázaná na darované vajíčko, potrebuje ďalších dvetisíc eur.

„Snažili sme sa v minulosti dohodnúť so slovenskými poisťovňami na tom, aby s nami podpísali zmluvu a uhrádzali tieto výkony slovenským pacientkam, ale nechceli o tom počuť,“ hovorí Eva Blahová z jedného zo súkromných reprodukčných centier v Brne.

Problém vyriešil zákon, ktorý už dnes umožňuje Slovenkám podstúpiť umelé oplodnenie v Brne s tým, že zdravotná poisťovňa výkon uhradí tak, ako by to urobila na Slovensku. To, čo znie na prvý pohľad úplne super, však má niekoľko obmedzení.
Zaplaťte si

Ak sa rozhodnete pre plánovanú liečbu v Európe, ktorá je dostupná aj na Slovensku, musíte si ju najskôr zaplatiť. Do troch mesiacov potom požiadate zdravotnú poisťovňu o úhradu. V prípade drahších zákrokov musíte mať k dispozícii pekný balík peňazí. Napríklad výmena bedrového kĺbu môže stáť aj sedemtisíc eur, ktoré najskôr zaplatíte vy, až potom vám ich refunduje poisťovňa.

Navyše existuje veľké riziko, že keby ste so sedemtisícovou faktúrou po operácii prišli za svojou poisťovňou, povie vám, že zaplatí len dvetisíc eur. Zdravotné poisťovne totiž majú povinnosť platiť za vaše zdravie len do výšky nákladov na Slovensku. A tu sa situácia zamotáva.

Koľko stojí výmena bedrového kĺbu na Slovensku? V jednej nemocnici to môže byť tisícsedemsto eur a v druhej dvetisíc. Exministrovi zdravotníctva Uhliarikovi sa nepodarilo presadiť to, aby mali všetky nemocnice rovnaké platby za rovnaké výkony.

Kým neexistuje DRG systém, ceny závisia od toho, ako si ich nemocnica vyrokuje s poisťovňami, a nie od reálnych nákladov. Ako vám teda vie poisťovňa pravdivo povedať, koľko peňazí preplatí za váš rakúsky či švajčiarsky kĺb?
Priemer cien

Zdravotné poisťovne teraz vyrábajú niečo ako „proforma“ cenník. Vypočítavajú si, koľko ich priemerne stojí konkrétna operácia na Slovensku, a pacientovi zaplatia len túto sumu, bez ohľadu na reálne náklady. „Pri refundácii nákladov vychádzame z priemerných cien v ústavnej zdravotnej starostlivosti za operačný výkon.

Pri cene sa zohľadňujú aj komplexné vyšetrenia, ktoré s tým súviseli,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Zároveň priznáva, že konečná cena refundácie môže byť prekvapením. „Vopred sa dá určiť cena len orientačne a po doložení všetkých dokladov sa môže suma, ktorá bude refundovaná, líšiť od skutočne realizovanej úhrady,“ hovorí.

Veľmi podobne to funguje aj v prípade ambulantnej starostlivosti, ktorú už tri roky môžu podstúpiť pacienti aj v zahraničí. „Refundácia je nižšia aj výrazne nižšia, ako poistenec zahraničnému lekárovi reálne zaplatí,“ priznáva hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová a uvádza príklad: „Ak poistenec zaplatí za vyšetrenie u krčného lekára tridsať alebo štyridsať eur, refundácia nákladov zo zdravotnej poisťovne bude vo výške sedem až desať eur.“

Z finančného hľadiska je pre pacienta výhodné dať si urobiť len tie zákroky a operácie, ktoré stoja približne toľko alebo menej ako na Slovensku. Takýmto príkladom môže byť spomínané umelé oplodnenie. Podľa informácií od poisťovne Dôvera platí táto zdravotná poisťovňa na Slovensku za jeden cyklus umelého oplodnenia približne tisícpäťsto eur.

V cene sú zahrnuté lieky aj všetky základné výkony, ktoré súvisia s oplodnením. Zdá sa, že súkromná klinika v Brne má podobné, ak nie nižšie ceny. Za jeden pokus o umelé oplodnenie, pýtajú 26-tisíc českých korún, čo je ekvivalent asi tisíc eur, s liekmi to môže byť o tristo eur viac.

V prípade, že pacient dostane lacnejšiu starostlivosť, ako na Slovensku, poisťovňa mu uhradí len to, čo reálne zaplatil. Ak to bude viac, musí si chorý človek doplatiť rozdiel. Poisťovne si nemyslia, že sa po zmene zákona pacienti nahrnú do zahraničia, a to práve pre peniaze. Na druhej strane, dá sa predpokladať, že zahraničné pracoviská pacientov zo Slovenska radi prijmú. Nebudú sa musieť vybavovať so slovenskými poisťovňami, pretože si všetko platíte sami.

Platba v hotovosti je v zahraničných nemocniciach kľúčom do zlatej brány. V niektorých prípadoch sa zrejme začne boj o pacienta medzi slovenskými a zahraničnými pracoviskami, najmä českými. Ak ste si už našli zahraničnú nemocnicu, ktorá sa postará o vaše obličky či transplantáciu rohovky, dobre si zistite, koľko to bude stáť.

Overte si, čo všetko vám na zahraničnom pracovisku môžu započítať do faktúry a v akom rozmedzí sa budú pohybovať ceny. Cudzie krajiny majú dosť odlišný systém stanovenia cien. Slovenský, v ktorom platí poisťovňa za deň hospitalizácie, je oproti nim ako stredovek. S kalkuláciou zájdite do svojej zdravotnej poisťovne a zistite, čo z toho a v akej výške vám uhradí. Minimalizujete tak možnosť, že zažijete v poisťovni šok.
Ste na zozname?

Predstavte si situáciu, že sa vrátite z nemocnice v zahraničí po úspešnej operácii so zaplatenou faktúrou v ruke. Poisťovňa na Slovensku vám však odmietne preplatiť jediný cent. Má na to právo v prípade, že ste na liečbu potrebovali jej predošlý súhlas. Onedlho začne platiť vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá povie, v akých prípadoch potrebujete pred operáciou súhlas od poisťovne a v akých nie.

Podľa návrhu vyhlášky budete potrebovať súhlas na všetky roboticky asistované operácie, na umelé oplodnenie, operácie mozgu pri epilepsii alebo pred operáciou srdcového bajpasu. Predošlý súhlas poisťovne potrebujete aj pri genetických vyšetreniach v zahraničí a transplantácii obličky.

Zaujímavé je, že zákon platí už mesiac, no vyhláška zatiaľ nie. Až do uzávierky nášho časopisu je vyhláška iba návrhom. Ak ste teda v priebehu októbra absolvovali takúto liečbu v zahraničí a nemali na ňu súhlas poisťovne, iba odporučenie od lekára, musí vám poisťovňa výkon uhradiť bez ohľadu na to, čo hovorí vyhláška.

Ministerstvo zdravotníctva v tom problém nevidí. „Nepovažujeme za problém, že zákon a vyhláška nevstúpili do účinnosti v rovnaký dátum, dôležitý je zákon, ktorý zabezpečuje cezhraničnú zdravotnú starostlivosť,“ píše v stanovisku Martina Lidinská z komunikačného odboru ministerstva.

Kedy liečbu schvaľuje poisťovňa Zákon dnes už umožňuje pacientom vybrať si na liečbu akéhokoľvek lekára alebo nemocnicu v Európskej únii. Neznamená to však, že môžete hneď utekať na zákrok. Toto sú príklady operácií, na ktoré budete potrebovať odobrenie zdravotnej poisťovne: - umelé oplodnenie - odstránenie a náhrada kosti - totálna endoprotéza kĺbov - transplantácia kostnej drene - protónová liečba - transplantácia rohovky - operácie mozgu pri epilepsii - operácie srdcových chlopní - rádiochirurgická liečba CynerKnife - liečba drogových závislostí Kompletný zoznam bude poznať vaša zdravotná poisťovňa.

miskanr1
5. dec 2013

@jalaura Ja mám dôveru. Idem tam poslať žiadosť o reundáciu úhrady plánovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v inom štáte EU, Originál faktúru a bloky za lieky čo som kupovala v brne, Správu o liečbe a tiež genetické vyšetrenie. Ale to jen pre istotu.

tinkatinulka
5. dec 2013

@ria191 no o probleme všetci vedia len sa k tomu nik poriadne nespostavil ako to v praxi bude..

miscok
5. dec 2013

@ria191 A ty sa kde zasivala??? 😀

ria191
5. dec 2013

@tinkatinulka myslíš to, že predtým to bude musieť schváliť poisťovňa (poprípade nejaké SK centrum) ??? To sa časom vykryštalizuje dôležité je, že to zatiaľ preplácajú aj spätne či?

ria191
5. dec 2013

@miscok zatrtkávam sa v robotke a teraz to bude sakra náročné keďže je krátky december a ja robotky vyše hlavy, ale ja to tu potom doženiem sľubujem 😀 😀 😀

tinkatinulka
5. dec 2013

@ria191 no to hej ale co bude po novim roku..už vidim ako mi dake SK centrum podpise Brno haha

tinkatinulka
5. dec 2013

@ria191 inak pekne že tu aj nakukneš lebo stare "korčule" akosi pokulhavaju v navstevnosti

ria191
5. dec 2013

@tinkatinulka podpíše lebo na SK nerobia minimálku ani soft (sú príliš vychcaní lebo má nižšiu úspešnosť) a ja osobne si myslím, že to nebudú chcieť pravdepodobne budete potrebovať iba schválenie od poisťovne. Dôležitá je táto veta: Nový zákon vám umožní vybrať si na liečbu toho najlepšieho lekára a nemocnicu v Európskej únii a zdravotná poisťovňa to zaplatí. Bude to dobré. Síce prvé si to "odseriete" a ostatné sa zvezú 😝 😝 😝 😔 😔 😔

ria191
5. dec 2013

@tinkatinulka tak vieš, nechceme kaziť náladu "nováčikom" 😀 😀 😀

tinkatinulka
5. dec 2013

@ria191 no nestiham kukam na nove koceny ako si tu tehotneju.želám to každej, len mam pocit že stra zastava je najek už unavená z toho všetkého..

tinkatinulka
5. dec 2013

@ria191 no ja si myslim že slov CAR hodne nasralo Brno a aj ine ceste CAR lebo ponukaju uplne nieco ine..tu len sup ho do dlheho protokolu..a ty ako?das si votrelca von?

kako23
5. dec 2013

@ria191 čítala som ten článok už keď vyšiel. Ale mne sa nezdá veľmi vierohodný. Pretože sa tam píše, že pred týmto zákonom a vyhláškou sa IVF v ČR vôbec nepreplácalo a to predsa nie je pravda....mne to príde, že niekto niečo vymyslel ale nikto nemá ani tucha čo to znamená. 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre