Vznikne mi nárok na materskú?

93erika93
28. jan 2016

Ahojte dievčata, mam taku otazočku. Zamestnana som od novembra 2014 zmluva mi však konči koncom aprila. Teraz som uplne na zaciatku tehotenstva, termin budem mat niekedy v septembri. Je mi jasne ze ked oznamim v praci že som tehotna zmluvu mi nepredlžia. Budem mať narok na matersku ak budem od maja nezamestnana? Alebo ak by som sla na PN budem v nejakej ochrannej lehote? Vobec sa do toho nevyznam. Prosim vas poradte mi ako to mam riesit. Ďakujem vam 🙂

8291
28. jan 2016

Materská da ti bude vypočitavat z celého minulého roka 2015,takže podľa mna máš nanu nárok.

havana_frost
28. jan 2016

@93erika93 Pre prípade tehotenstva a nemocenskej dávky tu máme inštitút "ochrannej doby", presne pre tento prípad. V ochrannej dobe aj budeš žiadať o materské. Tzn. žiadosť o materské ti nebude potvrdzovať zamestnávateľ, ale priamo ty, potvrdenú gynekológom a tebou vyplnenú - zanesieš do SP. Ideálne ak pôjdeš hneď po skončení zamestnania na PN - budeš dostávať aj marodku, potom od 6 tt pred termínom - materské. A po dočerpaní materského môžeš žiadať o podporu. RP si môže počas tvoje podpory uplatňovať otec dieťaťa.
Takže materské budeš mať, či budeš na PN alebo nebudeš. Ale najviac peňazí dostaneš hore uvedeným postupom.

evastefan1986
28. jan 2016

Ahojte prosím o radu. Poberám invalidný dôchodok čiastočný som tehotná mám vobec nejaký nárok na matersku alebo nejaký príspevok? ☹ nie som evidovaná na úrade práce....

dena1973
28. jan 2016

@evastefan1986 Budeš mať nárok na tie isté príspevky ako každá iná mamička, ktorá nie je zamestnaná... príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, rodičovský príspevok. Uplatniť si ich môžeš po narodení dieťaťa na Úrade práce soc. vecí a rodiny v mieste bydliska.

evastefan1986
28. jan 2016

@dena1973 velmi pekne dakujem za informácie

havana_frost
28. jan 2016

@evastefan1986 čítala som aj tvoj príspevok v inej diskusii. V súvislosti s tým, že poberáš čiastočný invalidný dôchodok, mi nenapadol žiadny iný príspevok, ktorý by vznikol pretože si tehotná. Čo vlastne poberáš? Nejaké dávky v hmotnej núdzi?
Nie si evidovaná a teda asi nie si ani zamestnaná. Máš dobrovoľné nemocenské poistenie?
Ak sú všetky odpovede negatívne, nebudeš mať nárok ani na materské. Ak nebude materské, budeš mať nárok na rodičovský príspevok 203 € mesačne, od mesiaca narodenia dieťaťa, do dovršenia 3 rokov.
Jednorazové "pôrodné", cca 830 €, rodinné prídavky 23 (alebo 25?) € mesačne - ale to sa vybavuje až s rodným listom dieťaťa.

dena1973
28. jan 2016

@evastefan1986 Nie je začo...

evastefan1986
28. jan 2016

@havana_frost ahoj nie nepoberám dávky v hmotnej núdzi , nemám dobrovolne nemocenske poistenie poberám čiatočný invalidny dôchodok ako som aj písala ano rozumiem čiže ja na matersku nebudem mat nárok len na rodičovský príspevok a pôrodné že?

dena1973
28. jan 2016

@evastefan1986 Áno, len na to čo som ti napísala. Vybavovať na ÚP po narodení dieťaťa s rodným listom.

havana_frost
28. jan 2016

@evastefan1986 áno na rodičovský, pôrodné a prídavok na dieťa.
Ak by si poberala dávku v hmotnej núdzi, tam možno sú nejaké prídavky aj na tehotenstvo, neviem presne, ale je tam kadečo, napr. príplatok na zdravotnú starostlivosť.

evastefan1986
28. jan 2016

@dena1973 oki ešte raz díki za informácie

dena1973
28. jan 2016
evastefan1986
28. jan 2016

@havana_frost oki rozumiem dakujem za info

93erika93
autor
28. jan 2016

Aj ja ďakujem za opoved 🙂 hned som kludnejsia 🙂