Ako psychicky zvládnuť pobyt v pôrodnici s druhým bábätkom bez prvého, ktoré čaká doma?

janetka
17. nov 2007

caute, chcela som sa spytat, ako ste psychicky zvladali pobyt v nemocnici. Kubko bude mat dva a pol rocka a v januari sa nam narodi druhe babatko. Manzel chce byt so mnou na nadstandarde, ak sa podari.. a kubko bude opatrovat s babkou a dedom. Oni sa o neho vedia pekne postarat, aj ho uspia, ma ich rad, je velmi rad s nimi, ale nikdy som nebola prec, ked sa rano zobudil... tak mam traumu, ze nie ako to on vydrzi bezo mna, ale ako to vydrzim ja bez neho.. uz rozmyslam o reverze na treti,s tvrty den.. co si o tom myslite? ake mate skusenosti???

jejke
22. nov 2007

Ahoj kocky,
ja som bola v tejto situacii este tri mesiace pred porodom, ked som mala ist do nemocky kvoli rizikovke, to som odkladala uz na dvakrat a nakoniec sa nedalo, musela som synceka nechat u svokrovcov
...Plakala som skor pre to ze mu vobec nechybam a ze sa so mnou nema problem ani lahostajne rozlucit, ked ma s manzelom prisli navstivit do nemocnice

Bral to uplne v pohode, ale ked mi manzel potom vravel ako ho nemohol dostat domov, ze on chce k mamke.... 🤐

Dohodli sme sa ze ho nebude vodit do nemocnice, kedze bol prave nachladeny a mavali sme si len cez okno.
Absolutne ma cely tyzden nespominal, ale ked nas videl aj s babenkom, takisto lahko zabudol na starkych...
Potom sa ale udiala tvrda zmena v jeho jedinacikovskom svete a
ovela viac na mne lipol ked sme uz boli doma, voci bracekovi nebol ziarlivy,teda zeby nan utocil alebo ho odsuval ako niektore deti, len sa zacal spravat inac k mamke, odvtedy je maznacik.
Je to mozne, ze predtym sa nechcel ani pritulit a ked je tu bracek, tooooooooolko ma bozkava? 😅

Laska sa ma vraj narodenim dalsieho dietatka nie delit, ale nasobit, tak vsetko x2 😀

janetka
autor
23. nov 2007

jejke: tak zrazu si uvedomil, ze si treba mamicku vazit... a ze bojovat o jej priazen 😉 aj ked laska sa deli, ale dietatko si to este asi v hlavicke nezrovna, ze oboch ma mamicka rovnako rada, tak sa snazi, typicka chlapska vlastnost 😉

wanda
27. dec 2007

ahojte tak presne toto caka aj nas,a uz teraz mam dost velke obavy,a neviem ci chcem aby mala chodila tiez za mnou do porodnice.Pretoze je velmi na mna naviazana,a urcite bude plakat,a pre mna to bude este horsie. Myslite ze je lepsie aby starsie dieta ,nechodilo do nemocnice? Ono je to urcite individalne,ale rada si precitam vase nazory

ena
27. dec 2007

wanda: ja som bola 4 dni v nemocke v oktobri, manzel tam prisiel na chvilu kazdy den aj s malym a on to mal uplne na haku, ze mama je v nemocnici 🙂 Prisiel, vypusinkoval, pobehal po chodbe, a ked odchadzali, zamaval pri vytahu, raz sa rozplakal, ale to bolo tak na pol minuty a ked ho zaujalo nieco ine, tak uz bol opat v pohode.. takze nic sa neboj, zvladnete to.. Teraz sa chystam do porodnice o par dni a maly si pride urcite pozriet brasku, aj ked len cez sklo 🙂
Ale nas mrnus je taky, ze jemu nevadi byt ani s druhymi ludmi, dnes bol napr. pol dna u babky, sice, ptom chvilu hra take, ze bez mamy nemoze byt a ruku da len mame, na ruky len ku mame, ale jeho staci niecim zaujat a uz je v pohode..🙂 Ked sme napriklad v herni, 2 hodiny ma tam takmer neregistuje 🙂

janetka
autor
27. dec 2007

ena: aj jakub sa v pohode zahra, aj je u babky a dedka, ale predsa niekedy zacne hladat maminku a toho sa bojim...

alexandrakeselova
4. jan 2008

janetka poradim ti zadat na youtube.com heslo homebirth a uvidis ake jednoduche by to mohlo byt. keby si rodila doma, syncek by mohol byt pri vas a tesit sa z toho zazraku. alebo ho zoberte so sebou do porodnice. urcite by ste sa nemali delit, ved konecne uvidite noveho clena rodiny, tesil sa na vas 9 mesiacov, urcite bude stastny, ze pri nom budete vsetci. inak mas pravo na vlastnu ziadost opustit porodnicu uz aj druhy den po porode. vola sa to tusim ambulantny porod. my sme tak spravili a museli nam vyhoviet.v cesku bola velka afera nedavno, lebo jednej rodicke chceli zakazat ist domov. usla aj s manzelom pravnikom a po tom co po nu prisli policajti a nasilu ju zobrali naspat do porodnice manzel sa do toho obul a zmenilo sa vdaka tomu v zdravotnictve to, ze teraz uz je to normalne opustit porodnicu ked rodicka chce. ak by si este stihla precitat knihu Nova doba porodni od Vlastimila Mareka, urcite by vam to vela dalo. Je tam krasne popisane co sa s dietatkom deje v tehotenstve, pri porode a po nom z medicinskej aj dusevnej stranky. vsetko vnima a to, ako sa narodi ma nekonecne dolezity vyznam pre cely jeho dalsi zivot.maj pozitivnu mysel a dietatko sa moze pri narodeni aj usmievat. ak mozem tak ti este chcem poradit, aby si sa zamyslela nad kazdym ukonom ktory vam budu chciet robit, mas pravo odmietnut, ked nebudes suhlasit. prajem krasny porod a krasny zivot.

certica
4. jan 2008

tak janetka to uz ma za sebou, resp. este je v porodnici. myslim, ze to nakoniec zvladli uplne v pohode 🙂

janetka
autor
9. jan 2008

baby, tak sme to zvladli, dokonca som si musela tyzden v nemocnici polezat dlhsie predtym, ale jakubko to zvladal fantasticky, chodil za mnou s ruksacikom a hrackami, a boli za mnou tri hodinky a super..bez placu... plakala som len ja.... 😉

vesi
9. jan 2008

janetka, gratulujem k bábätku 🙂

janetka
autor
9. jan 2008

vesi: dakujem... vo februarovkach som opisala co a ako, ak mas zaujem... 😉 tak mrkni...

vesi
9. jan 2008

O.K: idem pozrieť 🙂

certica
3. mar 2008

tak ozivujem jantetkinu temu, lebo ako som bola optimistka este pred takym mesiacom, zacinam sa trochu desit, co bude az bude... dost sa toho totiz zmenilo a z mojho nezavisleho individualistu sa sa stal doslova maminkin kliestik, ktory vycitil a zacal chapat, ze sa blizi nieco nenavratne.
takze nejde primarne ani tak o mna, ako ten pobyt v porodnici budem zvladat ja, ale skor moj 3 rocny krpec a tym padom aj ja, kedze uz teraz viem, ze s pocitom kludu rozhodne odchadzat nebudem.
mam taky dojem, ze toto vekove obdobie - 3r.- je asi najhaklivejsie na spracovanie pocitov. 2-rocne este tak uplne nechape, o co pojde a dajme tomu 4-5 rocne je uz predsa rozumnejsie.
najblsie je, ze uz aj moj muz vcera zahlasil, ze si nevie predstavit, ako to bude s vikim, ked pojdem do porodnice 😨 , kedze kazdeho okrem mna odmieta. no a bud kludna... 😅

zanettka
3. mar 2008

Ahojte 🙂

Čertica súhlasím s tebou, že dieťa vo veku okolo 3 rokov znáša to, že má mamina niekam odísť dosť ťažko 😖 . Ja som mala strach z toho ako bude moja Ninka reagovať, keď odídem do porodnice po jej bračeka. Už niekoľko týždňov pred TP som jej hovorila, že niekoľko nocí nebudem spinkať doma, že pojdem po bračeka do porodnice a ona nás príde pozrieť. Ona mi vždy len pritakala že bude u nás doma so starkou a tatinkom gazdovať, ale videla som na nej že sa jej to moc nepozdáva 😒
Mna porod chytil v noci. Do porodnice sme s mužom zdrhli o jednej v noci. Bol u nas moj bracho, tak si k nej lahol spať. Porodila som rano o 4.12 a o 6 bol už muž doma a ona prave vstavala. Prijala to celkom v pohode že ma už bračeka Jakubka. tak som bola v porodnici hneď spokojnejšia. lenže potom nás prišiel večer pozrieť muž, svokra a Ninka. Ninka sa celu navštevu pytala ku mne na ruky a ja zošitá ani sa zohnúť k nej poriadne, ani si sadnúť ani na ruky. No to bolo teda trápenie lebo ona chcela ist so mnou na izbu a keď už museli odísť tak veľmi chudiatko plakala. Ja osm sa samozrejme vyplakala na izbe tiež. potom som zavolala manželovi, nech za mnou chodi sam cez pracovnu dobu a Ninku viac už do porodnice neberie. raz som jej skušala aj zavolať, ale to sa tiež rozplakala. Tak som to už viac neskúšala. No mne bolo za ňou veeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi smutno. Ale muž aj svokra hovorili, že keď ma nevidela a ani nepočula tak bolo všetko v poriadku. len skomentovala že maminka je s Jakubkom v porodnici a že už pridu ke´d sa vyspinka.
Ja som každu vizitu zdrhala do sprchy, lebo som sa veľmi ťažko hojila a nechcela som tam kvoli sebe zostať ani o sekundu dlhšie. malého som poctivo opaĺovala aby nechytil žltačku 😀
A pre mňa bola rovnako šťastna chvíľa ke´d sme šli všetci spolu z porodnice domov ako keď sa Jakubko narodil 🙂

certica
3. mar 2008

zanettka, tiez uz rozmyslam nad tym, ci vobec bude mat vyznam, aby ma maly prisiel pozriet do porodnice, ci nebude pre obidvoch jednoduchsie to tych (dufam par) dni vydrzat bez kontaktu

zanettka
3. mar 2008

Certica ja som to mohla aj predpokladať, lbo mala bola na mne ku koncu tehotenstav ako prisavka. Z oka ma nespustila. A keď sme ju nechali dva krat u svokrovcov na par hodin a my sme si išli s mužom niečo vybaviť, tak bol cirkus keď sme sa vratili. Ona ma tak vtedy stiskala a obijimala a plakala asi pol hodinu. 😒 A ja s ňou, lebo HORMONY pracovali už aj vtedy 😀 Ale keby sme sa tam objavili za 2 dni tak by reakcia bola taka ista, ale počas pobytu u svokrovcov pohoda.
Ty si malého poznáš. Keď máva podobné reakcie tak nech ho za tebou muž neberie. Taketo detičky reaguju veľmi citlivo 😒

zanettka
3. mar 2008

Ale pekne mu všetko dopradu vysvetli. kde budeš, prečo tam budeš a že sa vratiš aj s krásnym darčekom-bračekom 😵 😵 😵

digysa
3. mar 2008

No tiez by ma to zaujimalo, ze ci mam nechat syna, aby sa prisiel pozriet za mnou do nemocnice. Ked som bola v nemocnici na potrat, tak syn bol u nasich znamych- stalo sa to v noci, tak sme ho v polospanku previezli k nim. Rano som mala vyskrab a moj manzel prisiel za mnou bez syna. Na druhy den poobede som bola uz doma, takze pre syna to bol iba 1 den a sice sa pytal na mamu, ale neplakal.

Teraz to budu asi 2 dni, ak pojde vsetko prirodzenym sposobom....a rozmyslala som, ci ma manzel priniest syna na druhy den, alebo radsej nie...Zda sa mi, ze bude lepsie, ak sa uvidime az doma....

certica
3. mar 2008

no presne toto robi posledne asi 2-3 tyzdne aj on. teraz som sa isla osprchovat, musel tam byt so mnou. na 5 sekund zmiznem z oci, uz ma vola, kde som a s nikym nechce ist bezo mna, ani s muzom, u babky tiez ani za svet, co bolo predtym uplne naopak, ze sa nechcel odtial vratit domov. zvykli sme ho totiz jeden den cez vikend nechavat u babky, niekedy aj prespaval. teraz nehrozi

zanettka
3. mar 2008

Čertica on ťa stráži chudiatko 😒 Bude asi lepšie keď ho manžel do porodnice brať nebude. Zíde z očí, zíde z mysle. nech mu pripraví bohatý program. Aby nemal čas na teba myslieť. Iba keby on veľmi chcel, tak nech ho vezme. Ale aby si sa potom netrapila tak ako ja 😖

audreyd
3. mar 2008

aj ja som mala obavy, ako malý zvládne pobyt bezo mňa... ja som išla rodiť do topoľčian, odtiaľ pochádzam a žijú tam aj naši. prišli sme tam asi dva týždne pred termínom, nech sa malý "domestikuje" a celý čas sme ho pripravovali na to, že maminka pôjde do nemocnice pre babetko 🙂 nejako si to v tej hlávke uložil, že budú s babinou za ten čas spolu gazdovať a chodiť za maminkou do nemocnice a potom prídu pre ňu a pôjdeme domov 🙂 no nebolo to jednoduché, malý je na mňa až príliš naviazaný a mala som z toho obavy... tiež sa na mňa v poslednej dobe lepil, ani krok, spinkať len s maminkou... za ten čas párkrát zaspal aj s babinou, tak to bolo jednoduchšie. keď som išla do pôrodnice, bolo to ťažké ☹ chodil smutný, bol smutný, keď sme spolu volali, v nemocnici sa so mnou málo rozprával a nechcel sa rozlúčiť, radšej rýchlo utekal do výťahu ☹ ☹ ☹ ale neplakal ani raz a bol veľmi poslušný. možno ja som to niesla ešte horšie ako on... ale bol stále akoby v nejakom napätí a zmätený... rozumel síce tomu, že som v nemocnici, ale možno v podvedomí cítil akoby som ho opustila... stále som ho musela ubezpečovať, že je môj miláčik a strašne moc ho ľúbim.
teraz som už niekoľko dní doma a opäť je to ten lapaj ako kedysi, malinkú strašne ľúbi a len by ju hladkal a pusinkoval 😀😀😀 nakoniec sme to zvládli 😉

audreyd
3. mar 2008

...malý má 2 roky aj 9 mesiacov...

certica
3. mar 2008

tak to je mile audreyd, super 😉
zanettka, dakujem. ved potom hodim info...

certica
9. mar 2008

vsetci vsetko zvladaju? 😕 😀 😉

sasiki
11. mar 2008

Ahojte 🙂
Ja mám z toho tiež veľký strach. Hlavne preto, že moja malá má 1 rok /včera sme oslávili/ a druhé bábetko má prísť na svet koncom júna. Bude s ňou manžel a moja mama. Viem, že sa na manžela môžem na 100% spoľahnúť, býva s ňou cca 1krát týždenne celý deň, keď som v škole. No večer, keď Saška zaspáva, chce len mňa a aj keď sa zobudí. No zatiaľ sa ukludňujem, že máme ešte 3 a niečo mesiaca a môže sa to všetko zmeniť. Ale ak nie........ 😖

krajcoanka
14. mar 2008

čaute devy!
Ja som bola v pôrodnici pred 5 mes. Môj staršý syn mal vtedy 2 roky aj 5 mesiacov. Kedže mi nikto nepomohol, bola som odkazaná na seba.Dopredu som chlapom navarila a dala do mrazaku.
Ako keby to nestačilo malý dostal slintavku týždeň pred pôrodom (vtedy som pre komplik. bola už v pôrodnici)a keďže je to infekč. nesmeli prísť ani na návštevu. Takže k pôrodu mi išla nakoniec kamoška. Ešte že sú mobili, inak by ho muž ani nevidel!
Prvý krát na návštevu došli na tretí deň po pôrode. Malý ma tuším ani nepoznal, tak sa divne ku mne správal, ale to bolo tým že celý čas bol len z tatikom. Ten si musel vybrať dovolenku a ešte aj OČR-ku.
Ale zvládli to!Bolo síce vidieť keď prišli na návštevu, že tato obliekal malého 🙂 , ale na tom ani tak nezáležalo.

Sasiki, neviem či ešte kojíš.Ak nie, tak nech manžel ju skúsi na začiatok uspávať doma v kočíku.
Keď bol môj syn ročný a musela som večer súrne odísť, tiež si musel manžel poradiť.
Najhoršie je keď dieťa zaspáva s prsníkom.
Pri druhom si už dávam pozor! 😉

certica
14. mar 2008

krajci, tak to sa vam teda naozaj skomplikovalo, ja dufam, ze budeme aspon vsetci zdravi, ked pojdem

tutifruti
14. mar 2008

No... najtazsie som to zvládala ja... malej sa manžel a moja mama so sestrou /má dcéru vo veku mojej/, snažili vyplniť čas tak, aby som jej moc nechybala... vypytovala sa na mna, ale ja som bola po Dorotku v nemocnici,tak bola spokojná... Ked ma prisli pozriet, alebo telefonovali, tak som plakala a len ja, to ju len vzdy rozrusilo... Inac na mna nemala moc casu, lebo sa stále niekam ponáhlala... 😉
S tatinkom bola kúpit bábätku plyšáka a my s Dorotkou sme jej z pôrodnice tiež priniesli hračku... /niekde som to prečítala/... Takže bola maximálne spokojná... Žiarlivosť z jej strany nebola nejak enormná, už predtým som jej v knižkách ukazovala ako budem kojiť, a že aj ona takto papala, že si svoje mliečko už odpila, a že už je tam len pre bábätko... Keď som napríklad malú kúpala, tak ju kúpal manžel, alebo som ju okúpala predtým a pustila jej rozprávky, takže sme ju vôbec nezaujímali 🙂 ...
Veľa zdaru!

janetka
autor
19. mar 2008

certica: ak ma super vztah s tatinom, tak neboj, to zvladnu, mna to velmi desilo, ale ako som uz hore pisala, tak vobec neplakal, plakala som len ja... tatik ho poobliekal, robil mu vojacikov na ranajky, chodil s tym svojim ruksacikom za mnou, tam mal vzdy kopec hraciek, dzusik.. a pocas pobytu mu manzel kupil drahu vlacik thomas... stala sice 2 litre, ale oplatilo sa.. vobec nemal cas so mnou ani telefonovat, stal pri drahe cele dni... a hral sa. takze sa mozes inspirovat heh. Sestricky sa mu vzdy prihovorili, dali mu nejaku cokoladku,s triekacku, a fakt klobuk dole pred sestrickami na antolskej... ked mi tam ukradli notebook a manzel musel ist na policiu, tak mi hotam nechali az do vecera do siedmej, pokym sa vratil tatino, a dosla dr na vizitu a mne kubko spal v lone na posteli, tak sa zasmiala, popocuvala brusko a odisla, ziadne namietky

certica
19. mar 2008

janetka, ved hej, oni to zvladnu, aj babka sa uz chysta vypomahat s varenim atd. , vymyslaju, ze mu musia spravit nejaky program, aby nemal cas nado mnou rozmyslat... asi to bude blbe len ten prvy den, ked budem musiet odist alebo zisti, ze som odisla (ak to pride na mna v noci napr.).
teraz posledny tyzden je to s nim uz lepsie, da sa ukecat obcas aj na to, ze nemusim byt pri vsetkom s nim.
no a co sa notebooku tyka, ono sa tam uz davno kradne, ja som mala asi stastie, nakolko trebars mobily som si nechavala v pohode na noc. stoliku odlozene a isla som prec aj na hodinu, dve. mangel ma ubezpecil, ze mi notas v ziadnom pripade nepozicia, lebo som vraj hrozne lahkovazna 😀

krajcoanka
28. mar 2008

certica, kedy máš termín?Asi každú chvíľu, čo? Neboj, pokiaľ ti môže babka pomôcť s varením, tak manžel ostatné hravo zvládne! 🙂 😎 . Môj manžel je z varenia ľaví, ale bol donútený! 😀 Malému varil polievky. Mne totižto nemal kto pomôcť- s varením! ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre