Dve mená pre dieťatko. Čo si o tom myslíte?

papula
10. jan 2007

Ahojte mamulky a buduce mamulky.Chcem sa opytat aky mate nazor na to,ked date dietatku dve mena ja by som chcela dat meno po ockovi Tiborko a hrozne sa mi paci meno Nicolas tak uvazujem,ze dam dve mena.Ja si myslim,ze je to normalne,ale dost ludi ked sa ma pyta na meno a poviem im to tak na mna kukaju jak nenormalny 🙄 Dala ste niektora svojmu drobcovi dve mena?Ja kaslem na ludi a urobim si po svojom nech si hovoria co chcu no nie? 🙂

otta
20. jan 2007

suhlasim s Gedren, dve mena je len komplikacia v uradnom styku, i ked mi sme nakoniec dali Francesco Martin. Francesco po dedkovi. Ak by som vsak mala rozhodnut len ja za seba, urcite by som nechala len jedno meno.

musko
21. jan 2007

Ahojte! Na jednej strane má gedren pravdu, kolónky sú ktátke 😀 . Ale dievčatku - ak sa zadarí na druhý pokus 😵 dáme asi meno Tamara Valerie.

lucisa
21. jan 2007

Odkaz expertky se týká Slovenské republiky!
Česká matrika povoluje dvě křestní jména, a tato se pak OBĚ uvádějí ve veškerém úředním spisu, a to v pořadí, jaké jsme si určili na matrice, tím myslím, že když se někde první píše příjmení, tak se nepíšou i křestní jména odzadu, ale vždy to první - Anna Marie Nováková - Nováková Anna Marie (ne Nováková Marie Anna).
Přičemž český zákon o matrikách povoluje i tzv. zdvojená křestní jména, která se píšou s pomlčkou, takže ve výsledku se může někdy stát, že rodiče dají svému dítěti dvě křestní zdvojená jména, takže jich bude mít celkem 4! Anna-Marie Marie-Anna Nováková. Ale to je myslím extrém 😉

magg
22. jan 2007

ahoj papula, podla mna je to len na vas dvoch, ake meno, alebo mena sa rozhodnete dat svojmu babu. Mne sa tiez pacili dve mena ( Ema a Lujza) tak som to chcela spojit, v podstate nikto proti tomu nic nemal, ale ked som tak nad tym ubvazovala... Nechcem mat s dcery schizofrenicku a oboma menami ju nikdy nikto oslovovat nebude, jedno meno by jej urcite bolo na nic a nikto by o nom nevedel. Tak som sa radsej rozhodla, ze budeme s manzelom co najskor pracovat na tom, aby sme mali este aj Emu 😀

ivanao
26. jan 2007

No caute, ja som tu prvy krat, takze som este v tomto internetovom odpisovani neskusena hahaha. Ale som si povedala, ze sa prekonam a pridam prispevok. Moja dcera ma nie dve ale 3 mena, vola sa Sofia Sachia Serene. Mien moze mat dieta viac, ale niekedy je problem, ked sa vypisuju nejake formulare, napr. mne sa tam jej meno nikdy nezmesti. A potom este jedna vec: ako ho/ju budete volat doma? My ju volame len Sofia, ja jej obcas poviem Sofia Sachia, ale Serene nikdy. Ked by som mala este niekedy dalsie babo, tretie meno by som mu uz nedala.
Ale je to zlate, ked sa jej spytam ako sa vola celym menom, ked mi odpovie: Sofia Sachia Serene Bambina... 🙂 🙂 🙂 Tak caute, vela radosti Papula pri vymyslani mena x x x

bobicek
26. jan 2007

ahojte, neviem, ci sa to preberalo, ale chcem sa spytat, ked dam dietatu meno emma lea, mozem jej hovorit lea? ved vzdy ked sa stretnem s dvoma menami, hovoria dietatu prvym menom...

papula
autor
26. jan 2007

Ahoj bobicek
Mozes jej kludne hovorit ako chces nezalezi na tom ktore meno je prve,ale ktore sa ti paci ja idem dat tak isto Tiborko Nicolas a asi ho budem volat Nicolas pretoze sa mi to velmi paci takze je to jedno ake bude to prvePokym sa tomu este nerozumie tak hu volaj ako chces a ked uz bude rozumna tak si sama vyberie ako ju mate oslovovat 🙂

nataliap
26. jan 2007

ahoj bobicek,
už som to tu tuším písala,že moja dcérka sa volá Natália Emma, ja ju volám Natali Emmi, a ona si teraz hovorí Li Emma, má 19 mesiacov.
Ved ty ako maminka ju môžeš volat ako len chceš,to je blbost,že dieta musíš oslovovat prvým menom 😉
Dietatko si časom same vyberie ako ho oslovovat,zväčša je to to lahšie meno-aspon v našom prípade,našej malej herečky 🙂 🙂

lucisa
26. jan 2007

bobicek, u první dcery ji většina lidí oslovuje druhým jménem, protože první jim připadá takové "divné", my doma ji říkáme oběma, jak kdy, jak to přijde na jazyk.
U druhé dcerky ji zase všichni začali říkat prvním jménem (které chtěl manžel) a tak já ji zase říkala druhým (mé přání), aby se to vyrovnalo a dnešním výsledkem je to, že ji zase většina říká druhým jménem, tak to zase "vyrovnávám" 😉
Ale pokud chceš, můžeš jí říkat kterým jménem chceš, klidně i oběma najednou, ale když potřebuješ rychle zasáhnout, tak je trochu nepraktické použít obě (nebo více) jména najednou.
Já obě najednou používám tehdy, když už třeba moc zlobí nebo potřebuju upoutat pozornost na něco důležitého, tak místo zvýšeného hlasu, oslovím oběma jmény a holky hned zbystří, že se něco děje.

bobicek
28. jan 2007

baby, dik za radu! tak budu obe🙂 😎 sice to este neni aktualne, ale budem myslet na vase rady! 😵 😵

mari.m
19. apr 2007

MARIA SOFIA
TOMAS
KRISTIAN
VIKTOR EMANUEL
MARIA VIKTORIA

escada17
19. apr 2007

mari.m, toto tehu sa mi prisnilo meno Emanuel inak, zaujimave, ze? inak nikoho s nim nepoznam...chlapcek bude mozno Kristian Emmanuel. My davame dve, sme v USA. Dcerka je Sophia Emma..

mari.m
19. apr 2007

MARIA VIKTORIA
MARIA SOFIA
ANNA MARIA
VIKTOR EMANUEL
DANIEL
SEBASTIAN
KRISTIAN
.
.
.

kristi
19. apr 2007

Mia Isabella 😉

morusa
19. apr 2007

Ahojte, tak my druhé jméno nedáváme, jelikož mi to přijde zcela zbytečné a neopodstatněné, pokud se opravdu nepoužívá. Něco jiného je, když je dítě křtěné a dostává automaticky druhé jméno po svém kmotrovi, tam už ten důvod vidím. Každopádně je to každého věc a já to respektuju.

dasha
19. apr 2007

Ahoj vsichni, muj nazor je, ze zalezi tak trochu na osobni volbe rodicu a take na tom, kde bude rodinka prevazne zit. V zahranici je treba uplne normalni, ze se davaji jmena dve. Treba kdyz jsem zila v US, tak jsem byla "divna", ze nemam middle name. Prezila jsem to, ale male jsem dala jmena dve - Annabella Sophia. Ale chapu, ze nekomu se dve jmena zdaji moc. Je to jen na osobni volbe, znam hodne lidi v okoli, ktere zvolili dve jmena, i kdyz je pravdou, ze jsou to prevazne smisena manzelstvi. Ja mam vlastne take dve jmena, dostala jsem jedno pri krtu, ale to se nikam stejne nezapisuje a v obcance mam jen jedno.

lyzenka
19. apr 2007

Tiez si myslim, ze dve mena su zbytocne......a pripada mi to trosku cudne, mame v skolke jedno dievcatko vola sa Laura Elizabeth .....a mama raz na nu vola Lili, raz Esterka.....a co ja viem co.....fakt si neviem predstavit, ze by sme mali v skolke tolko deti s dvoma (pripadne troma) menami.....to by bol ale chaos, no neviem, mozno by to bol zvyk....ale fakt si to neviem predstavit. 😉

bluebell12sr
19. apr 2007

Aj moj maly ma 2 mena, a vobec nie su zbytocne, kedze obe nieco znamenaju 😎 . Aj napriek tomu, ze pouzivame povacsine len to druhe meno, na otazku ako sa vola, pekne povie svoje cele meno /mena/vratane priezviska.
Tuna v UK maju deticky nielen 2 ale aj viac mien, a ani trosilinku sa mi to nezda divne. U nas na to hadam ludia este nie su zvyknuti.... 😉

escada17
19. apr 2007

ani mne sa to nezda divne...mooooozno trosku Heidi Klum dala detom vela mien, lebo to si tak skoro nezapamataju...ale dve mena- no podla mna to dokonca krajsie zneje...lyzenka, zvycajne sa vola jednym menom...moja sa vola Sophia Emma a volame ju Sofi alebo Bella, ale Bella je len prezyvka 😉

yanikovamamina
20. apr 2007

Nas maly je Yanik Nathan, tiez jedno som vybrala ja druhe manzel. CHceli sme ho volat Nathan, ale ked sa narodil, bolo jasne, ze to je Yanik. Poradie iba preto, ze inak by bol inicialy- NYP- New York Police- hruza, nie?

femmefatale
21. apr 2007

ahojte baby, zatúlala som sa aj do iných tém, ako sú júlovky, kam patrím a vidím, že riešite problém dať či nedať dieťaťu 2 mená 😉
Ja mám 8-ročného syna, volá sa Marcus Oliver a má 2 mená preto, lebo sme sa nevedeli dohodnúť, ja som chcela Olivera a manžel Marcusa a momentálne ho voláme naopak - ja Marcus a on Oliver 😅
Reaguje odmalička rovnako na obe mená, nemá s tým žiadny problém.. akurát na zošity a písomky sa nenamáha a podpíše sa Marcus O.O. (priezvisko máme Obert) a všetci vedia, o koho ide 😉 Už pred 8 rokmi to nebol žiadny problém, keď som ho porodila v Bojniciach, doktorka povedala, že mu môžeme dať mien aj 10 😀 Boli tam tiež bábätká Sophie Nataly, Natália Laura, Viktor Lukáš atď... 😉
Teraz v júli čakáme druhého syna a bude sa volať Nathan Nicolas (iniciály pre zmenu N.N.O.) a keď sa niekto spýta, že čo? tak to stručne zopakujem a tým zadubencom tak zavriem ústa - keď niekto na neho zakričí, bude vedieť, že je to na neho, nie na ďalších 10 ostatných chlapcov (ako napr. Martin, Michal, Peter..) Je to každého vec, ako pomenuje svoje dieťa, pokiaľ to nie je urážlivé 😉
ja som napríklad Linda, brat Patrik, bratranec Kornel, jeho syn Nelio a nijako tým netrpíme, práve naopak, viem, že ide o nás, keď to niekto na ulici zakričí..
Ani na úradoch s dvomi menami som nikdy nemala žiadny problém, nikto sa nad tým ani len nepozastavoval - je to v súčasnosti úplne bežná vec 😉

mimusiacik
21. apr 2007

🙂 Mame 3r.dcerku,manzel nastojil na Mirke (pre mna nepredstavitelna vec,mat doma 2 bytosti s rovnakym menom,duplicita mena rodica a dietata sa mi zdala malo tvoriva...takze sme dali 2 - Miriam Noémi...pri mene sme davali pozor,aby neznelo prilis tvrdo,aby bolo mozne vytvorit viac zdrobnelin,aby sa hodilo k priezvisku...tiez si myslim,ze v uradnom styku bude pouzivat prve i na zosity,na vysvedceni budu obe mena,na karticke poistenca tiez ma obe...mala reaguje na obe mena od malicka uplne OK,dokonca ju volame NOEMIMUSKA - a su tam kvazi obe mena...a 1000 dalsich miluckych osloveni...ked bude vacsia...pojde von s priatelmi,sama si povie,ako tuzi byt oslovovana...mat volbu ju fajn...
(ak by nebola uspesna,sikovna,povabna,tak nech ma aspon meno ine)...bude ho pocut vo svojom zivote tak casto...nech jej oslovovanie netrha usi...a neciti sa nim pokarhana...2 bambulka - sestricka by mozno bola Sophia Laura...existuje kniha o vplyve mena na osobnost... (znele,neznele hlasky...).Pri zapise do matriky nebol ziaden problem.🙂 😀 😅 😵

olinel
22. apr 2007

Ahojte!Mne sa tiež celkom páči ked sú dve mená, aj ked som dala len jedno.Nepáči sa mi to vtedy, ked tie mená k sebe neladia.Napríklad Jozef Alan a naopak sa mi páči napr. Anna Mária, ale to je každého vec. 😎

dejl
30. dec 2007

Ahojky, i my jsme dali vdě jména. Máme dvojčata a holka se jemenuje Lenka Jarmila a kluk David Pavel.
Moc se mi to líbí, ale někdy je to problém. Hlavně kvůli úřadům a také na oslovování. My jim říkáme prvními jmény, ale třba doktorka si na Davida nezvikla tak mu říká Pavel. 😅

anamor
30. dec 2007

moje dieťa si bude musieť vystačiť s jedným menom 🙂

etuska
30. dec 2007

Naša dcérka sa volá Michaela Katarína-po vzájomnej dohode a mne sa to velmi páči. Voláme ju síce vacsinou iba Miška,no niekedy aj Miška katka 🙂
S úradmi sme doteraz ziadne problémy nemali.Pokial si dobre pamatam,tak v rodnom liste sice ma 2 mena,no v uradnom styku staci pouzivat to 1.meno

monkula
30. dec 2007

Aj ja mám dcérku s dvomi menami, volá sa Chiara Christine 😵 😵
Oslovujeme ju Chiarka, Chiarinka, ja často používam aj oslovenie Kiki..., to keď neposlúcha...
Mám muža polovičného poliaka, takže ako písala siwama, v Poľsku sú úlne normálne dve mená... A na návšteve v Poľsku, jej hovorili Krystynka, Kryšenka, čo sa mi veľmi nepáčilo, ale hovorili to s takou láskou, že som si na to časom zvykla...
A Etuška, máš pravdu, v OPaj v pase bude len to prvé meno, hoci na kartičke poistenca má mená obidve, a možno, kým budú mať 15 rokov to zmenia, veď je toooľko bábeniek s dvomi menami...

ulicnice
30. dec 2007

Ahojky. Teď odbočím od tématu, ale se jmény to přeci jen souvisí - tak snad mne nebudete kamenovat 🙂 . Jen pro zajímavost taková raritka - vím o rodině, kde mají 3 holky a jmenují se (od nejstarší po nejmladší) Žaneta, Aneta, Neta. Co by asi dělali, kdyby se jim ještě zadařilo a narodila se jim trojčata (holky)?

sisulik
30. dec 2007

nase deti maju na SR maju len 1 meno a priezvisko..ale tu v kuvajte maju 8 mien + priezvisko 😀 v kuvajte je potrebnych mat min. 4 mena (cize bud prve styri mena alebo prve tri mena a priezvisko) 😅 no..sila zvyku 😵

jajinka2906
30. dec 2007

Ahojte nas malinky ma tiez dve mena a nevidim v tom niaky problem.Vola sa Sebastian Frantisek a volame ho Sebik.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre