Mesiac do pôrodu. Ako začať s prípravou?

lari
24. apr 2007

Ahoj dievčatá, budem mať problémy pri porode, ak som ani raz nenavštívila žiadny porod.kurz, nevidela som žiadnu film ani nič podobného, v ktorom prebieha podrobne znázornený porod a podobne? Sú tieto kurzy veľmi potrebné?¨Kto mi vysvetlí v porodnici v ten veľký deň, ako správne dýchať a všetky tieto vecičky?

retaux
24. apr 2007

Aj ja som zvedavá, že ako budem dýchať. Ja tiež nechodím na žiadny kurz. A ani už nebudem - u nás žiadne nie sú.

sstefi
24. apr 2007

Ja som tiež na žiadny nebola ani sa nechystám. Pýtala som sa známej, ktorá nedávno rodila v tej pôrodnici, kde budem aj ja a ona mi povedala, že ani ona nechodila a nebol žiadny problém. Oni všetko povedia pred a počas pôrodu. A ani s ockom pri pôrode nebol problém, že nebol na príprave.

soska
24. apr 2007

caute kocky! tak ja som sice bola na par pripravach, ale napriklad tu v UK nam povedali, ze dychanie sa uz ani neprebera, ze mame dychat, ako sa nam paci, a vlastne len keby videli, ze od bolesti zadrziavame dych, tak nam dohovoria. Inac vacsinu veci, co hovorili na pripravach som uz vedela z kniziek, to ma vzdy bavilo citat, tak ak ste uz nieco o porode aspon poculi, urcite budete ok 😉

ikka
24. apr 2007

Ahojte, ja som sice na predporodnom kurze bola, ale skor nam ukazovali porodnicu, informovali ako to je s holenim, klystirom, epi a podobne veci okolo porodu. O dychani moc nehovorili, ziadne nacvicovanie a tak 🙂 Dve dolezite veci nam kladli na srdce a to, ze ked pridu bolesti, tak maminky robia prave tu chybu, ze od bolesti zadrziavaju dych...a to je zle, treba to rozdychat...jedno ako 😉 a dalsiu, ze mamicka, ktora krici - netlaci... ☹ No ale tak to teda netusim, ked to boli, tak sa krici... 😅 ci nie?

lari
autor
24. apr 2007

Ahoj, musím povedať, že ste ma veľmi ukľudnili, mala som pocit, že som sa na všetky tie kurzy a prípravy vykašlala len ja sama. Takže nezadržiavať dych a tlačiť. Verím, že toto si bude opakovať len tak pre seba veľa budúcich mamičiek a ja s nimi. ahoj

zuzana76
24. apr 2007

ani ja nechodim na ziadny kurz, som doma na PN a citim sa dost zle na to, aby som chodila na nejaky kurz, tiez sa obavama ako to budem vsetko zvladat a hlavne ci budem mat dostatok sily vytlacit babo

lari
autor
24. apr 2007

Vraj to, že bábo musíme vytlačiť, by malo prísť tak nejak samo od seba. Niekde som čítala, že je dobré si pribaliť do tašky do porodnice so sebou aj fruktozu, to je vlastne ten prírodný cukor, mal by dodať veľa energie

tonicka
24. apr 2007

baby, prva doba porodna sa dycha hlboke nadychy vydychy, postupne rychlejsie aj po vrchol kontrakcie a potom spomalujete, 2 doba plytke nadychy a vydychy(ako psik), ale nie prilis rychlo.A nezabudnite pri tlaceni zavriet oci, ale porodne asistentky vam to povedia. A glukozovy cukor som veeelmi vyuzila po porode 😉

lari
autor
24. apr 2007

Tonička, napísala som to zle? Je to glukóza, však? Nie fruktóza. A čo je to vlastne tá prvá a druhá doba porodná, už som toho čítala viac, ale potrebujem to prosím vysvetliť tak nejak normálne, jednoduchšie. Tie doby, to sú akože nejak predpísané, alebo to sú doby týkajúce sa len dýchania, alebo sa tie doby týkajú dĺžky celého porodu?

tonicka
24. apr 2007

lari, 1 doba je vlastne zaciatok porodu, t.j ked zacnes mat kontrakcie, 2 doba je ked mas tlaky na konecník a mas potrebu tlacit a vytlacis babatko von.2 doba je velmi rychla. A potom este porodis placentu(to je jedno zatlacenie ) 😉

lari
autor
24. apr 2007

Aha, tak už mám v tých dobách konečne jasno. Už si len zapamatať kedy a ako dýchať. Ja fakt nestresujem, len ma to strašne zaujíma

certica
24. apr 2007

no tonci, sak ty si mala 2.dlhsiu nez 1. 😀 a vobec, mala si ty 1.dobu? 😀

zuzana76
24. apr 2007

a preco sa ma dychat hlboko a plytko, aky to ma zmysel?

tonicka
24. apr 2007

Certi 😀 mala, len som o nej nevedela... 😀 Trvala 4 hod, druha 5 min, 3 .1Omi. Ono pri prvej sa v podstate snazis rozdychat tie bolesti, pri druhej ti to v podstate inak ani nedovoli, ale aby bolo babatko okyslicovane aj ked mas bolesti 😉

diddi
24. apr 2007

nas to ucia na kurze...pri druhej dobe - na porod.sale, ked pride kontrakcia, tak sa treba hlboko nadychnut, zdvihnut hlavu, tlacit bradu na prsia, nadych z pluc, zavriet usta a oci - je to velmi dolezite, lebo popraskaju cievky v ociach pri tlaceni a na povel lekara tlacit na konecnik, akoby na "velku" a prestat ked povie...potom sa znova nadychnut a znova zatlacit...vzdy vraj treba tlacit na konecnik, nie do hlavy...a ked povie netlacit, vraj aj tak budeme pocitovat tlaky a zeny vtedy robia chybu,ze pri tychto tlakoch tiez tlacia...vtedy sa to absolutne nesmie, lebo moze sa natrhnut hradza...treba vzdy pocuvat lekara co hovori

certica
24. apr 2007

toni a doki vlastne co stihol...az sitie? 😕

diddi
24. apr 2007

jaj a este, ze od 34tt si mame zacat masirovat hradzu...bud s cistou vodou, alebo olivovym olejom...staci 5 min.denne

bluff
24. apr 2007

tak teraz som si toto precitala, diky za rady ani ja sa moc na ten pripravny kurz nechystam. s tym masirovanim hradze je to potrebne? neviem nemam z toho dobry pocit od zaludka..

diddi
24. apr 2007

vraj ide o rozmasirovanie stuhnuteho svalstva a lekari to odporucaju, kvoli elasticite pri prechode hlavickou

zuzana76
24. apr 2007

bluff, ja si myslim, ze to je individualne, to je ako s natieranim bruska, niekomu sa strie nevytvoria vobec a ani sa nemusi tak kremovat a niekto sa natiera aj 3x denne a ma strie, a taj je to aj s hradzou, niekto sa neroztrhne vobec a ina baba sa roztrhne alebo ju aj tak nastrihnu

bluff
24. apr 2007

diddi a ty nemas naplanovanu sekciu ked chodis na prip. kurzy o dychani?

bluff
24. apr 2007

ja dam asi manzelovi masirovat.. len dufam ze pri tom rovno nezacnem rodit 😀

zuzi takze ty na kurzy nejdes na ziadne?

matka26
24. apr 2007

ahojte baby, ja už to mám za sebou, ale chodila som na predpôrodnú prípravu, kde nás učili hlavne teóriu a tiež nás učili dýchanie, ale keď to naozaj prišlo, poviem vám že som úplne zabudla naučené typy dýchania a predýchavala aby mi bolo dobre a potom už ku koncu mi poradili v pôrodnici sestričky, takže o nič ste neprišli 🙂 ono teória je jedna vec a prax iná
ale čo bolo na príprave naozaj dobré, že nám veľmi podrobne vysvetlili ako sa má správne tlačiť a to je v podstate pri pôrode najdôležitejšie 🙂 a hrádza sa môže začať masírovať aj skorej nič sa tým nepokazí, ale najlepšie sa to robí, keď sa okúpete, telo je uvoľnené a ešte zohriate, tak vtedy sa to svalstvo najlepšie rozmasíruje a naozaj to baby robte môžem to odporučiť 😀

zuzana76
24. apr 2007

bluff, asi nie, ved sa stale necitim tak fit, isla by som len na nejake prednasky

bluff
24. apr 2007

matka 26 - a ako sa ma teda spravne tlacit?

matka26
24. apr 2007

bluff no ono sa to naozaj ťažko vysvetľuje, ale dôležité je aby si netlačila do brucha, ale na konečník - ako ked ideš na veľkú potrebu - to si môžeš pomaly nacvičovať - poriadne sa nadýchnuť a zatlačiť na konečník - aj keď ono pri samotnom pôrode ťa to hrozne núti aby si tlačila 🙂

diddi
24. apr 2007

bluff, zatial este nemam nic naplanovane...v piatok mam velky ultrazvuk, tak uvidim...ale od 25tt boli obe baby v priecke, tak neviem ci zmenili uz polohu, ale podla pohybov a kopancov su stale na mieste...ale ked ti mam pravdu povedat, asi by som radsej mala cisarsky so spinalom, vraj zalezi od polohy spodneho babätka, to ked je dole hlavickou, tak ideme na to prirodzene, druhe potom vraj klesne tiez, lebo uz ma priestor...ale zatial Mia blokuje 😒

ajuskamimi
24. apr 2007

DIDDY o tom masirovani hradze, to ste sa ucili teraz niekedy na kurze? Ja idem znova v pondelok, naposledy sme brali dychanie, tak som zvedava co budeme brat teraz 😉

ramzesa
24. apr 2007

Ja som ani pri prvom, ani pri druhom nechodila na ziadnu pripravu, ale nastastie slo vsetko hladko a rychlo, takze by som to ani nestihla vyuzit. Najdolezitejsie je pocuvat doktora/ku a riadit sa aj podla vlastnych pocitov. A ak sa vam cosi nepozdava, tak sa pytat a pytat. A nenechat so sebou mavat, preto je vhodne mat so sebou silneho partnera. Drzte sa tehulky 🙂 .

diddi
24. apr 2007

ajuska, ano dnes nam to p.Jezikova spominala a nacvicovali sme tlacenie na sale 🙂 ...inac nam teraz 2x odpadne kurz, lebo je 1. a 8. maj ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre