Rodím?

ritaklea
14. feb 2007

ahojte,
mohol by mi niekto povedať, čo mám robiť keď mi tvrdne bruško asi každú minútku a pod bruškom cítim také úplne slabučké rezanie? Nie sú to len poslíčky? 😒

wladka
14. feb 2007

smaria.. ja neviem, ale skus zavolat do porodnice, co ti povedia.. 😀 .. ja som tiez bola v nedelu kvoli tvrdnutiu bruska, ale poslali ma domov s tym, ze to moze prist kazdu chvilu, a rodila som v utorok..

adetka
14. feb 2007

tiez ti neviem povedat... ked som lezala na gynekologii den pred porodom... kvoli podozreniu na vytekanie plodovej vody... bla tam mamicka, ktorej takto tvrdlo brusko dva dni... a stale nerodila... ale pre istotu si ju tam nechali... ja by som sa na tvojom mieste isla tam ukazat... pre istotu

ritaklea
autor
14. feb 2007

počkám ešte nejaký ten čas a keď sa to neukľudní tak sa zrejme pôjdem ukázať... pri kontrakcii by malo byt bruško ako skala, alebo to je individuálne?

wladka
14. feb 2007

mne tvrdlo

paska
14. feb 2007

mne takto tvrdlo celé dva dni pred pôrodom 😉

ritaklea
autor
14. feb 2007

paska,
a potom si ako zistila, ze uz rodis?

katikum
14. feb 2007

mne tvrdlo od 6 mes., koly tomu som bla na rizikovom. ale to tak 2,3, krat za den, ale tiež v den porodu a asi 2 dni pred mi tvrdlo častejšie. to su tie pripravne kontrakcie. neboj zbadaš, ked budes rodiť. pri tom tvrdnuti citiš potom silnejšiu bolesť,

adetka
14. feb 2007

mne netvrdlo ani pocas tehotenstva... ani v den porodu... ja som skutocnost, ze zacinam rodit pocitila najprv ako pravidelne sa opakujuce tlaky v podbrusku... dost bolestive... a nasledne mi vytiekla plodova voda...

paska
14. feb 2007

rita som si myslela že mi odteká voda tak som išla do porodnice ale voda to nebola tak si ma tam nechali až do naozajstných bolestí a tie som už necítila ako tvrdnutie ale také ostré rezavé bolesti v podbrušku .... ale to určite spoznáš 😉

lucqa
17. apr 2007

Ahojte, neviem ktoru temu si vybrat, tak skusim tuto. Mozno tu uz aj boli tieto otazky zodpovedane, tak sa dopredu ospravedlnujem, lebo sa mi nechce uplne vsetko citat.
Kedze sa mi cas blizi, tak stale rozmyslam co bude skor - tvrdnutie bruska, tlaky na krize a v podbrusku, kedy praskne voda... proste co bude najskor a kedy uz volat dr. a utekat?

nana
20. apr 2007

ahoj lucqa,
je to individuálne. Mne najskôr odišla voda, potom som mala slabé bolesti a nakoniec mi dali aj tak urýchlovačku.

lucqa
20. apr 2007

och, dakujem... uz som myslela, ze mi nikto nenapise. Cim blizsie k terminu, tym viac sa sledujem a uz mi z toho zacina sibat 😅

paska
20. apr 2007

lucqa ono to príde ked to budeš najmenej čakať 😀

bibinka
20. apr 2007

lucqa-asi si si kadečo prečítala o prichádzajúcom pôrode, ale môžem ťa ubezpečiť, že to, že rodíš spoznáš okamžite. Je viac možností akosa to celé začne. Môže ti odtekať plodovka, nemusíš to však ani postrehnúť. nos stále vložku, mala by to byť taká žltkavopriesvitná tekutina.Alebo môžeš pociťovať také sťahy či stvrdnutie bruška, ktoré sa po rozdýchaní samé upravia. Alebo môžeš cítiť také pocity ako pri menzes. Alebo nemusíš cítiť vôbec nič a zrazu prídu kontrakcie každých 5 minút.
To je naozaj veľmi variabilné.
Keď budeš mať tia kontr. každých 5 min a bude to celé trvať aspoň 2 hod, utekaj do pôrodnice.
A keď ti odtečie plodovka, tiež okamžite do nemocnice.Samotná prvá doba pôrodná u prvorodičky je okolo 12 hod-od začiatku kontrakcií, odtekania vody až po samotný pôrod dieťatka.
A hlavne sa neboj, nebudeš mať na to ani čas, budeš myslieť len na to aby sa diaťatko zdravučké dostalo na svet.

lucqa
20. apr 2007

dakujem bibinka. Ja som myslela, ze plodova voda je ruzova alebo cira. Lebo vzdy ked idem na WCko, tak mam ten papier vzdy mokrejsi ako predtym, ked som sa utrela, tak som uz z toho zmatena, ale keby mi odtekala voda, tak by to nebolo len po cikani, alebo ano? Moze to byt z tlaku pri cikani, ze sa trocha vody uvolni?
Dnes v noci som mala dost krce aj v podbrusku a aj na krize, tak som myslela, ze rano budeme utekat, ale dnes nic. Proste to preslo.

paska
20. apr 2007

lucqa plodová voda môže byť ružová aj číra pri prvom pôrode mi odtekala voda len pri cikaní a neuvedomila som si že je to voda až ked mi začali bolesti mi to došlo že to ružové skoro číre je voda 😉

vavka33
20. apr 2007

luci,tak ako to opisujes,take iste priznaky som mala aj ja a potom mi nieco v brusku puklo a ked som sa postavila z postele,som vedela-odtekala mi plodovka,cistunka a teplunka a bolo jej moooooc 😀

zdenkaamarosko
20. apr 2007

Lucqa- ja som mala termín 21.januára a porodila som 25. decembra, to bola tuším sobota. Už od štvrtku som cítila, akoby mi unikal moč. V sobotu ráno som sa zobudila s bolesťami v podbrušku ako pri menzes. Bolesti prichádzali pravidelne ale voda mi neodtiekla. Poobede sme išli na pohotovosť. Tam ma lekárka vyšetrila a zistila, že som otvorená na 5 cm a že do polnoci môžem porodiť. 😕Ešte mi robila test na vložke, či je to plodová voda - naliala tam nejakú tekutinu a tá sa sfarbila. TAk si ma tam nechali a vrchná sestra mi hovorila, že to ešte rozchodím a budem rodiť v januári. Nech sa nebojím, že plodová voda sa "nejako" obnovuje.O 22.55 hod. sa nám narodil krásny chlapček. 🙂

lucqa
20. apr 2007

dakujem Vam, ja by som bola rada, keby sa to uz pomaly rozbehlo. Termin mam sice za 4 dni, ale uz z toho chaosim a panikarim, tak by som bola rada, keby to prislo skor 😅
Aj tie bolesti co mam, nie su pravidelne, tak cakam ci sa nahodou nezacnu opakovat, ale nist 😒

vavka33
20. apr 2007

neboj,oni pridu a budes si vraviet,ako bolo fajn ked neboli 😀 😀 😀 ale nie.V nedelu porodis,uvidis 😉

alexandra
20. apr 2007

ja somt o teda nespoznala, pretoze rodila som asi 4x, vzdy mi kontrakcie rozhonali, respektive neotvarala som sa, takze mi pichli magnezium..

lucqa
20. apr 2007

dufam vavka 😀

lari
22. apr 2007

Ahoj babky, poraďte mi prosím, neviem kde sa dozvedieť odpoveď na moju otázku. Ako sa prejavujú kontrakcie? Ako dlho pred porodom? Ja mám vďaka Bohu celkom bezproblémové tehotenstvo, až mám strach, že toho na mňa bude potom naráz priveľa. Diky, ahoj

vavka33
22. apr 2007

Lari,to sa neda povedat,u kazdeho je to ine.su to bolesti v podbrusku alebo v krizoch,take menstruacne.mozu byt slebe a nepravidelne alebo silne a pravidelne.Skus si precitat podobne temy,tam sme toho popisali,ked sme rodili my v januari,alebo v decembri
Skus si precitat aj toto
Ako spoznám, že je už čas?“ To je istotne otázka, ktorá v 9. mesiaci zamestnáva veľa tehotných žien. V tomto období sa okrem ozajstných bolestí, objavujú takzvané pôrodné bolesti a kontrakcie maternicového svalu. Bolesti sa u prvorodičiek objavujú asi 2 – 4 týždne pred pôrodom, dieťa sa znateľne posúva nižšie. Kontrakcie maternicového svalu sú bolestivé alebo bezbolestné krátkodobé sťahy maternice, ktoré sa znovu uvoľňujú.

Skutočné pôrodné bolesti sa odlišujú od iných tým, že sú čoraz prudšie a objavujú sa v stále kratších odstupoch. Aktivitou budúcej matky sa skôr zosilňujú a ani zmena polohy na nich nič nezmení.

Existuje celá rada ďalších znamení vyskytujúcich sa krátko pred pôrodom: Mnohé ženy sú zrazu vnútorne veľmi nepokojné a netrpezlivé a nemôžu sa sústrediť. U niektorých dochádza k ľahšej hnačke. Inak plynulé narastanie hmotnosti sa väčšinou týždeň pred pôrodom zastaví, niektoré ženy dokonca schudnú. Niekoľko dní pred pôrodom sa objavuje takzvané „znamenie“. To znamená, že sa rozpustí hlienová zátka, ktorá doteraz pevne uzatvárala otvor maternice. Ak je tento výtok ľahko krvavý alebo ružový, je väčšinou všetko v poriadku a pôrod spravidla nastane o niekoľko dní. Silne svetločervený výtok by mal byť podnetom na okamžité vyšetrenie, pretože by mohlo ísť o zriedkavo sa vyskytujúce uvoľnenie placenty.

Roztrhnutie vaku blán, čiže odtok plodovej vody, je spravidla znakom toho, že pôrod nastane v priebehu ďalších 24 hodín. Odtok plodovej vody tiež niekedy nastáva až bezprostredne pred pôrodom alebo sa musí vyvolávať umelo. Z plodovej vody odtečie vždy len malá časť, pri sedení alebo chodení okrem toho tomuto odtoku bráni hlavička dieťaťa. Pretože sa plodová voda tak či tak opätovne tvorí každé 3 hodiny, nevzniká takmer žiadne nebezpečenstvo, že dieťa niekedy ostane „na suchu“.

Roztrhnutie vaku blán by malo byť pre budúcu matku znamením, aby vyhľadala nemocnicu alebo aby zavolala pôrodnú asistentku.


Osobitosti v 9. mesiaci

Telesné osobitosti:

Zmeny v pohyboch plodu: menej šliapania, viac kĺzania alebo otáčania sa, pretože dieťa má menej priestoru.
Svrbiace brucho, vystupujúci pupok
Skrátený dych, pretože dieťa tlačí na pľúca
Zmeny na prsiach: možný výtok z pŕs (kolostrum)
Zdravá chuť do jedla alebo tiež žiadna chuť do jedla. Niektoré ženy krátko pred pôrodom trochu schudnú.
hemoroidy
závrat a príležitostné bolesti hlavy
upchatý nos a krvácanie z nosa
krvácanie ďasien
zvýšené bolesti v chrbte
poruchy spánku, únava alebo aj návaly energie
Bezbolestné kontrakcie brucha: To na jednu minútu stvrdne a potom sa znovu uvoľní.
kŕčové žily a kŕče v nohách
zvýšené opuchy rúk a nôh
Zvýšený biely vaginálny výtok (leukokoréza), ktorý môže niekedy byť aj červený, hlavne po sexuálnom styku.
nešikovnosť
Pôrodné bolesti: Tieto bolesti sa u prvorodičiek spravidla objavujú 2 – 4 týždne pred termínom pôrodu. Bábätko klesá znateľne hlbšie. Tým sa skrátenie dychu zlepšuje, ale zosilňuje sa tlak na močový mechúr.

Duševné osobitosti:

duševný rozpor s budúcim materstvom a pôrodom
snívanie o nenarodenom dieťati dňom i nocou
zábudlivosť
rastúci nepokoj a prianie skončenia tehotenstva
„Inštinkt stavania hniezda“: Mnoho žien má potrebu „postaviť“, upratať detskú izbu alebo navariť dopredu.

A tuto stranku

http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

dorotka
22. apr 2007

no ja som sa otvorila na styri prsty bez kontakcii mala sa len prudko hybala a ja som citila dlhu tupu bolest a zacala som slabo krvacat ked som prisla do nemocnice kukali po mne ze naco som tam prisla potom sa im zdalo ze to na vlozke by mohla byt voda ale nebola ked ma prezreli tak zistili ze som sa otvorila a sa na ma pytali ze ako som to mohla bez kontakcii ale kedze som mala krcok tvrdy poslali ma spat koNtrakcie mi nastupili asi hodinu potom
myslim ze to moze byt hodne individualne

tonicka
22. apr 2007

lari, tak ako pise vavka, kazda to ma inak.Mne rano odisla hlienova zatka, kt.bola ako priesvitny gel 😀 , potom som mala strasnu potrebu ist na prechadzku a o 18 tej som sa straaasne najedla.o 20 tej som dostala hnacky a jedine co bolo na nich divne, ze krce v bruchu sli do krizov 😀 O stvrt na 11 som volala lekarovi, lebo hnacka uz nebola, ale krce ano. A 5 minut po pol noci bola malicka na svete 😵

lari
24. apr 2007

Babuľky, strašne ste ma upokojili, aj tak mám stále plno otázok, ale na tie nájdem odpovede iste postupne aj sama. Tak ďakujem ešte raz. Ešte malá otázočka, možno sa jej zasmejete, je veľký rozdiel medzi silným kopaním drobčeka v brušku a kontrakciami?

vavka33
24. apr 2007

To je veeeeelkyyyyy rozdiel.je to vlastn nieco uplne ine-take neskutocne siln emenstruacne bolesti 😀

lari
24. apr 2007

OK

vavka33
24. apr 2007

lari,aj ja som bola pred prvym porodom taka zmatena ako ty,pri druhom uz nie,ale aj tak to bolo uplne ine 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre