90-dňová dieta II. Pokračujeme...

dannynka
5. jún 2008

tak babulky tu mozte pokracovat..... 🙂

lydka84
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lydka84
15. feb 2018

rozdelenie potravin podla dni :

RAŇAJKY 8:00-12:00
vsetky druhy ovocia cerstve aj susene, oriesky, semena, ale aj ovocno-zeleninove dzusy, smoties, odstavene ovocie... (ovocie je super ked si ho posypete skoricou, hlavne jablka,banany, mandarinky a pomarance)

DESIATA:
1 ks ovocie alebo oriešky - hrst

OLOVRANT
- ak ste hladne dajte si zeleninu, popripade malo sladke ovocie (čiže NIE: banány, hrozno, hrušky, žltý melón)

OBEDY a VEČERE podľa typov dní: 12:00-20:00

BIELKOVINY:
jeden druh bielkoviny (maso bez koze, ryby, morske plody, tofu, sojove platky alebo kocky, vajicka, mlieko a mliečne výrobky : syr, tvaroh, biely jogurt, smotana ) + ZELENINU + vyvar (zeleninovy alebo kuraci) + 1 krajec celozrneho chleba
(nikdy sa nemiešaju dva druhy bielkovin! takze bud mliecne vyrobky alebo maso alebo vajicka alebo tofu alebo .........) ale mozu sa kombinovat mliecne vyrobky medzi sebou, cize napr na sopsky salat cize zelenina a syr si mozete urobit zalievku z bieleho jogurtu
- casovy odstup medzi obedom a vecerou minimalne 4 hodiny
večera: 1/2 obeda + zelenina, bez vyvaru, bez chleba

ŠKROBY:
- plodiny s vysokym obsahom škrobu !!!!
ryza, zemiaky, kukurica, susena fazula,suseny hrach, susena soja, sosovica, cicer, (mozu sa aj miesat čiže zemiaky + sosovica, sosovicovy privarok + zemiaky v supke) + ZELENINU+ zeleninovy vyvar + 1 krajec celozrneho chleba
- casovy odstup medzi obedom a vecerou minimalne 3 hodiny
večera: 1/2 obeda + zelenina , bez vyvaru, bez chleba

UHLOHYDRÁTY:
cestoviny s rôznou zeleninou ,pizza s paradajkovou omackou, sampionami a zeleninou, slane pecivo, pracliky, slane kolace velkosti pizze z kysnuteho aj nekysnuteho cesta, palacinky alebo lievance BEZ VAJEC A BEZ MLIEKA !!!!! , ale aj obilniny a vyrobky z nich: pohanka, jacnem, proso,pšeno, vsetky druhy vlociek .............. (patrí tu aj polenta - kukuricna kasa, slovenská ryža, tarhoňa, kuskus, quinoa, musli,"polystyrenove chlebiky"...), vsetky jedla z muky ...
- casovy odstup medzi obedom a vecerou minimalne 3 hodiny
večera: 1 ks torty alebo 3 mensie kolaciky alebo 3 kopceky zmrzliny a k tomu 10 g horkej cokolady - na varenie - POVINNE , ak nie ste na sladké tak slané pečivo alebo 1/2 obeda

VITAMINY:
ovocie, orechy, semena, popripade zelenina ,mozu byt aj kompoty, ovocne polievky, zeleninove polievky, pecene ovocie alebo zelenina,varené ovocné kase (dochucovat mozete umelym sladidlom), smoottie, ....
(POZOR nepatria tu susene strukoviny a kukurica !!! - tie patria k škrobom )
- jesť môžete v tento den kazde 2 hodiny

MEDZI 20:00-4:00 NIC NEJEME

NEUTRALNE POTRAVINY :
- zelenina (okrem susenych strukovin a kukurice)
(zeleny hrasok a zelena fazulka su zelenina - nemaju vysoky obsah skrobu )
- huby
- olivy
- korenie
- bylinky
- orechy a semena
- jedlé gaštany
- kokos
- chia

VODOVY DEN
- 29,58 a 87 deň, pijeme len vodu, popripade caj a kavu, nesladenéééééé

PITNY REZIM
nezabudajte na pitny rezim , kava a caj sa piju bez cukru a bez mlieka .............. v knihe sa pise ze ak musite do kavy mlieko tak sojove .....(pise sa o tom v knihe na 62 - den v rubrike Nechuti vam? )
veľmi chutna je voda s citronom ( zazvorom , skoricou, medom )

lydka84
15. feb 2018

@luliu dnes vitaminy a som hladna aj ja a velmi ....vidim to na 20 v posteli , snad aj zaspim , inak umriem hladom dnes

luliu
15. feb 2018

@lydka84 aj ja dnes vitamíny. Tiež som hladná, nalievam sa vodou 😁

lydka84
16. feb 2018

@luliu tak ja som pridala vecer syr ...povedala som si ze uz ked pokafrat vitaminy tak jedine ze doplnit bliekovinou a tak som aj urobila .... a dnes za trest zas brokolica so syrom 😃

luliu
16. feb 2018

@lydka84 ja som vydržala. Dnes mam lečo s vajcom. Zajtra pre mňa najhorší deň. Neviem prečo, ale ani vitamíny nie sú taky problém ako skroby

lydka84
16. feb 2018

@luliu ako co sa tyka vymyslnia co jest pre mna su najazsie UH ale to je tym ze ja sa z cestovin moc nenajem a nikdy som ich extra neoblubovala ...ako samozrejme zjem ale netuzim po nich .....ja som si dnes kupila cuketu v obchode zajtra planujem zemiakovo-cuketove placky .... uz teraz sa na ne tesim

luliu
16. feb 2018

@lydka84 nerozpadnu sa bez múky?

lydka84
16. feb 2018

@luliu nie , zemiaky obsahuju skrob a ten ito spoji len treba dobre vyzmykat cuketu

saldi
20. feb 2018

@lydka84 skuste si na listove cesto dat kecup ci paradajkovu salsu rozpuceny cesnak kludne v oleji a na to paradajku papriku cuketu olivy cibulu pripadne i rukolu spenat alebo mkkvu brokolicu atd a upiect ako pizzu

saldi
20. feb 2018

@lydka84 nelubite rezance s makom ci orechami? Tie ma hadam kazdy rad a je to dost syte jedlo. Hlavne ked si urobite sama rezance.

saldi
20. feb 2018

@lydka84 alebo si kupte tortillu. Su aj paradajkove spenatove a naplnte zeleninou ci sampinonmi. Mnamka!

saldi
20. feb 2018

@lydka84 alebo si dajte pohanku s jablkom a skoricou. Zapiect.

saldi
20. feb 2018

@lydka84 alebo na uh placky cuketove. Cuketa a muka cesnak sol. Ak by sa rozpadavali tak pecte v rure

lydka84
20. feb 2018

@saldi rezance lubim ale na orechy mam intoletanciu, musim si davat bacha na ne ... Takze na rezance by som to neriskla, makove som mala minuly tyzden ale tie mi prihrievane nechutia robim ich ked mi uh den vychadza na vikend a som doma .... Co sa tyka listkoveho cesta je dost kaloricke takze sa mu vyhybam respektive velmi obmedzujem ......tortilu milujem plnenu masom a cuketovo zemiakove placky som robila v sobotu dala som vela zemiakoveho skrobu a bol to humus trocha som zjedla zbytok siel do kosa .... A pohanku som skusala pred par rokmi a nechuti mi. chutia mi len pohankove vlocky tie si sem tam urobim s jablkom a skoricou...ale dakujem za typy .... Ty si na 90-tke ?

lydka84
20. feb 2018

@saldi tie cuketove placky som ale robila na skroby zemiakovo cuketove ... Ale skusim na uh. S mukou cuketu ...ja potrebujem nieco, co ked sa prihreje chuti dobre aj v praci , kedze vela jedal he fajn z hrnca teplych ..... Myslim ze istanem v uh verna cestovinam so zeleninou ... Len ja nezjem huby takze vela super receptov u mna preto odpadava

saldi
20. feb 2018

@lydka84 cestoviny v struhanke, so spenatom, fliacky s kyslou kapustou, zeleninove lasagne, pita chlieb plneny zele, spagety s cuketou, paradajkami, cibulou, cestoviny nastudeno s oliv.olejom koreninami uhrokou paradajkou paprikou atd, cestoviny so skoricou cokoladou grankom atd alebo polievka zeleninova s krupami, haluskami, rezancami, taku sytu myslim

saldi
20. feb 2018

@lydka84 Mrkvový šalát s quinoou
Quinou povaríme cca 15 minút, potom ju necháme vychladnúť. Medzitým si nastrúhame mrkvu na hrubom strúhadle, prelisujeme cesnak, pridáme sójovú omáčku, olivový olej a osolíme. Prisypeme sezamové semienka, všetko dobre premiešame spoločne aj s quinoou.
Tarhoňové lečo
1 väčšia cibuľa,250 g zelenej papriky, 250 g paradajok, 120 g tarhone, 2 lyžice oleja,soľ
na oleji speníme na krúžkypokrájanú cibuľu, pridáme pokrájanú papriku, chvíľku podusíme a pridáme pokrájané paradajky. Premiešame, posypeme tarhoňou, zalejeme takým množstvom vody, aby bolo všetko zakryté a posolíme. Prikryté dusíme, kým tarhoňa vpije všetku vodu a zmäkne.

Rajčinová polievka s vločkami
Ošúpeme si paradajky, cibuľu a spoločne rozmixujeme. Dáme variť. Posypeme ovsenými vločkami a uvaríme. Podľa chuti osolíme, okoreníme a ozdobíme oreganom alebo petržlenovou vňaťou.

Ingrediencie
50 g Cibuľa 10 g Oregano drvené 20 g Ovsené vločky 1 štipka Soľ 1 štipka Čierne korenie 300 g Paradajka 2 poháre Voda
Spenátový celozrnný posúch
40 dkg celozrnnej múky,
3dcl sytenej minerálky,
1 prášok do pečiva,
väčšia cibuľa,
špenát (ja som mala 1/2 mrazeného špenat. pretlaku)
soľ,
ol. olej.

Na 1PL ol. oleja usmažíme nakrájanú cibuľu. Rozmrazíme špenát, vytlačíme prebytočnú vodu. V miske zmiešame muku, prášok do pečiva, soľ, pridáme usmaženú cibuľu, špenát a pomaly prilievame minerálku. Vypracujeme cesto, na plech dáme papier na pečenie a roztiahneme naň cesto.
Nakoniec cesto potrieme olejom, ktorý sme zriedili vodou, posypeme tekvicovými a slnečnicovými semienkami a pečieme v rúre pri 220stupňoch.
Ak nedáme na vrch semiačka, môžme posuch po upečení potrieť pretlačeným cesnakom, zmiešaným so soľou a vodou
odporúčam dať i zeleninu ;)
Špenátové rezance s cesnakom
Potrebujeme : 120 g špenátových rezancov
3 strúčky cesnaku
1 cibuľu
1 ČL oleja
1 PL paradajkového pretlaku
nasekanú petržlenovú vňať, trošku oregana a muškátového oriešku

Rezance uvaríme v osolenej vode, na oleji prudko osmažíme lisovaný cesnak a cibuľu, pridáme paradajkový pretlak a zalejeme troškou vody a chvíľu podusíme.Ochutíme troškou oregána a muškátovým orieškom.Omáčku nalejeme na uvarené rezance a posypeme petržlenovou vňaťou.
ZAPEKANE CESTOVINY S HUBAMI

1 balík bezvaječných cestovín, 2 cibule, rastlinný olej, mletá červená paprika, 400 g čerstvých húb, soľ, drvená rasca, 2 lyžice nadrobno posekanej zelenej petržlenovej vňate.
Bezvaječené cestoviny uvaríme vo vriacej osolenej vode, scedíme a necháme odkvapkať. Cibuľu očistíme, posekáme nadrobno, speníme na rastlinnom oleji a primiešame mletú červenú papriku. Huby očistíme umyjeme, pokrájame na plátky a pridáme k cibuľovému základu. Osolíme, posypeme drvenou rascou, mierne podlejeme a udusíme takmer do mäkka. Pridáme odkvapkanú cestovinu, nadrobno posekanú zelenú petržlenovú vňať a všetko zľahka premiešame. Vložíme do mierne vymastenej ohňovzdornej misy a zapečieme vo vyhriatej rúre.

Tarhonove rizoto
Na olivovom oleji oprazime cibulu pridame 12dkg tarhone posmazime az zacne trochu hnednut pridame zeleninu/ja davam mrazenu bez kukurice/ zalejeme vrelou vodou tak asi 1 1/2cm nad a dusime na miernom ohni asi 15 min

Základné cesto na pizzu
300 g hladkej múky
1 ČL soli
1/2 ČL kryštálového cukru
1 balíček sušeného droždia
175 ml vlažnej vody
2 PL olivového oleja

1. Preosiatu múku, soľ, cukor a droždie zmiešame v mise, pridáme vlažnú vodu, olej a vypracujeme hladké cesto. Sformujeme ho do gule a prikryté necháme na teplom mieste asi hodinu kysnúť.
2. Rúru predhrejeme na 250 C. Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske a preložíme na vyolejovaný plech alebo do okrúhlej formy.
3. Podľa chuti a fantázie obložíme pizzu a pečieme vo vyhriatej rúre približne 15 minút.

Tekvicové placky
2 kg tekvice
2-3 cibule
6 strúčikov cesnaku
250 g ovsených vločiek
200 g jemnej krupice
3 lyžice hladkej múky
soľ
olej
majorán

Tekvicu ošúpeme, vyčistíme a najemno postrúhame. Pridáme ovsené vločky, krupicu a múku. Osolíme, ochutíme majoránom a zmiešame.
Na troche oleja opražíme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme soľ a prelisovaný cesnak. Mierne vychladnuté primiešame do cesta, ktoré necháme asi 15 minút postáť.
Z cesta postupne lyžicou odoberáme a na trocha pomastenej panvici formujeme menšie placky. Z obidvoch strán ich opražíme do zlatista.
(skusala som len tekvica s mukou, staci, netreba krupicu ani vlocky)
Základná paradajková omáčka na pizzu
2 konzervy lúpaných paradajok
2 strúčiky cesnaku
po 1/4 ČL oregána, bazalky a majoránu
soľ
mleté čierne korenie

Paradajky aj so šťavou dáme do hrnca a roztlačíme ich na kašu. Cesnak prelisujeme a pridáme k paradajkám. Zmes privedieme do varu, povaríme na miernom ohni asi 10 minút. Dochutíme soľou, korením a posekanými bylinkami a ešte asi 5 minút povaríme.
Zapekane cestoviny s dusenou zeleninou
Suroviny: 1 balík bezvaječných cestovín, 2 cibule, rastlinný olej, 400 g zeleniny (mrkva, petržlen, mladý kaleráb, zelený hrášok, zeler, karfiol), soľ, zeleninový vývar (na 0,25 l vody 1 KL vegety), 2 PL nadrobno posekanej čerstvej zelenej petržlenovej vňate.
Postup: Bezvaječné cestoviny uvaríme vo vriacej osolenej vode, scedíme a necháme odkvapkať. Očistenú cibuľu posekáme nadrobno a speníme na rastlinnom oleji. Pridáme očistenú a na malé kúsky pokrájanú zeleninu, osolíme, primerane podlejeme zeleninovým vývarom a udusíme. Scedenú cestovinu pridáme k zelenine spolu s nadrobno posekanou čerstvou zelenou petržlenovou vňaťou a zľahka premiešame. Vložíme do ohňovzdornej misy, ktorú sme vytreli rastlinným olejom, a zapečieme vo vyhriatej rúre.
Zapečené špagety
Špagety uvaríme,precedíme.Dáme ich do ohňovzdornej misy,na ne poukladáme 2 pokrájané paradajky,hrsť nakrájaných húb/môžu byť aj sterilizované /, 1 cibuľu pokrájanú na malé kúsky.Nakoniec zalejeme paradajkovou šťavou ,posypeme bylinkami a dáme zapiecť 15 min.-200 stupňov.
Zeleninové špagety

Potrebujeme: 250 g špagiet, 4 cibule, 2 bobkové listy, 4 lyžice olivového oleja, 2 mrkvy, 3 vetvičky stonkového zeleru, 1 malý kaleráb, 1/4 zeleru, 1 malý pór, 1 malý paradajkový pretlak, cukor, soľ, čierne korenie, 8 paradajok, 2 strúčiky cesnaku, oregano.

Postup:Do hlbšej panvice dáme 3 lyžice olivového oleja a na miernom ohni v ňom chvíľku orestujeme pokrájanú cibuľu a bobkové listy. Pridáme ostatnú zeleninu, dobre umytú a nadrobno pokrájanú na kocky, pór na kolieska. Chvíľu ju na cibuľke podusíme, prilejeme olej, primiešame rajčiakový pretlak a povaríme. Zeleninovú zmes dochutíme soľou a troškou cukru. Paradajky sparíme horúcou vodou, ošúpeme, nakrájame na kúsky, pridáme k zelenine a dusíme odkryté 15 minút. Podľa potreby zmes podlievame vodou. Nakoniec pridáme pretlačený cesnak, oregano a podľa chuti osolíme a okoreníme. Podávame so špagetami.
Zeleninový gyros
Prísady: 1-2 menšie cukety, 1 menší baklažán, po 1 červenej a žltej paprike, 1 fialová cibuľa, 1 väčšia paradajka, 4 ks hotovej placky (pity ) alebo to môžeme plniť do arabského chleba ( alebo si pitu môžeme upiecť podľa receptu, ktorý sem tiež dávam.
Všetku zeleninu pokrájame na väčšie kocky (pribl.2x2cm)a na teflónovej panvici ich na malom množstve olivového oleja opečieme. Posypeme ich koreniacou zmesou na Gyros a občas ich pretrasieme, aby sa chute spojili a zelenina sa prepiekla.Keď sú hotové, tak chlebové pity trochu ugrilujeme, aby na oboch dtranách trochu zhnedli.Odrežeme z nich konček a do polovice ich naplníme zeleninovou zmesou, pridáme horčicu, kečup, potom zase zeleninu a nakoniec znovu ochutíme horčicou a kečupom.
Pita: 400g hl.múky,20 g droždia, 1,5 šálky vlažnej vody, 2 čaj.lyž.cukru - urobiť kvások z droždia,cukru a polovice vody.Do múky urobíme jamku, v nej necháme kvások vykvasiť. Potom vypracujeme vláčne cesto pridaním vody a 2 čaj.lyžičiek soli a 1 poliev.lyžice oleja.Necháme vykysnúť, potom rozdelíme na 8 guličiek, na ktoré urobíme krížika. Prokryté necháme kysnúť asi 20-30 minút. Vykysnuté ich na pomúčenej doske rozvaľkáme do kruhu na hrúblu asi 1 cm a upečieme na poolejovanom plechu na 180 stupňoch - 4 minúty z jednej a 4 minúty z druhej strany (nesmú veľmi zhnednúť). po upečení ich dáme do mikrot. sáčka, aby nestvrdli.
Sicílske špagety
Potrebujeme: 400 g špagiet, 1 cibuľu, 1 strúčik cesnaku, paradajkový pretlak, čierne olivy (alebo iné), kápiu, soľ a 2 lyžice olivového oleja .
Postup: Na olivovom oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu s cesnakom. Potom pridáme paradajkový pretlak, celé čierne olivy, na rezance nakrájanú kápiu a dosolíme. Podávame so špagetami.

Špenátove rezance
Potrebujeme: špenátové rezance
jednu málú cuketu
cibuľu
3 strúčky cesnaku
olej
zeleninový vývar, soľ,korenie.

Uvaríme si špenátové rezance v osolenej vode.Cuketu nakrájame na malé kúsky, a spolu s cesnakom a cibuľou opražíme na 1 ČL oleja.Zalejeme zeleninovým vývarom a dusíme až pokiaľ cuketa nie je rozvarená.Nakoniec omáčku rozmixujeme ak je to veľmi riedke pridáme kúsok solamylu.Ochutíme soľou a korením,nalejeme na uvarené rezance a podávame.
Spagetti aglio e olio
spagetti,
3-5 strucikov cesnaku
petrzlenova vnat
1-2 pl olivoveho olaja
sol
Uvarime cestoviny a scedime. Na oleji oprazime cesnak a pridame na drobno posekanu petrzlenovu vnat a trochu osolime. Cestoviny zmiesame s ,,omackou" a obed je hotový.
Rajčinová polievka s vločkami
Ošúpeme si paradajky, cibuľu a spoločne rozmixujeme. Dáme variť. Posypeme ovsenými vločkami a uvaríme. Podľa chuti osolíme, okoreníme a ozdobíme oreganom alebo petržlenovou vňaťou.

Tortilla s paradajkami a šampinonmi
Tortilly rozohrejte v mikrovlnnej rúre aby boli mäkké a dali sa z nich stočiť kornútky. Na papieri na pečenie ich pečte v predhriatej rúre na 180 °C približne 10 - 15 minút, aby boli chrumkavé. Na rozpálenej panvici zmiešajte cesnak, šampiňóny, korenie podľa chuti, ideálne korenie na taco. Spoločne poduste asi 6 minút než pridáte paradajky, cibuľu, vňať koriandra alebo petržlenu, limetkovú šťavu a soľ. Chvíľku spoločne prehrejte a potom zmesou naplňte upečené tortilly.

saldi
20. feb 2018

@lydka84 pracliky pagace atd z nekysnutého cesta, palacinky som robila len muka a voda a boli super, dala som na spicku kypriaci prasok, prip.dajte trocha mineralky. kludne trocsku dzemu, ovocia..

jacmen
proso
vlocky

Moznosti je velmi vela na UH a hlavne to mate len obed, na veceru kludne zmrzlinu, ci rozok ci zákusok ;)

lydka84
20. feb 2018

@saldi to leco s tarhonou ma zaujalo to vyskusam

vandijan
27. mar 2018

ahojte od dnes zacinam 90 dnovku...
@lydka84 tie recepty vyzerajú prudko jedlo

lydka84
30. mar 2018

@vandijan 90 je o jedlych receptoch len ich treba trocha opravit aby splnali pravdila 90 co nie je taky problem

vandijan
30. mar 2018

@lydka84 to je pravda

lydka84
30. mar 2018

@vandijan trocha fantazie a ide to

vandijan
30. mar 2018

Uz improvizujem😆

lydka84
30. mar 2018

@vandijan super

enuliek
29. apr 2018

Ahojte😄...som tu nova...drzim 5den a mam kus chaos v tom 🙂

luliu
29. apr 2018

@enuliek ahoj, v čom máš chaos

enuliek
29. apr 2018

@luliu hlavne co sa k comu radi a ako si pripravovat recepty..akurat citam,ze na obed a veceru by sa malo to iste ale to ja denne iste nedam,,povacsine nemam chut na to iste...dnes som mala sosovicovy privarok a netusim co na veceru...na zajtra si asi dam slov.ryzu zo zelenonou,,sposob rizota...prekvapilo ma ze zajtra na veceru sa moze kombinacia kolaca aj mlieko a vajcia.

luliu
29. apr 2018

@enuliek áno keď máš uhlohydraty na večeru môžeš koláč alebo zmrzlinu. Je pravda ze na večeru by si mala jest to isté čo na obed, len polovičnú porciu - to platí pri bielkovinovom a skrobovom dni