Ako zistím či mám dosť mlieka?

andy57
31. jan 2014

Snažím sa kojiť, ale buď mám málo mlieka, alebo sa malý zle prisáva, mám totiž sem tam krvavé bradavky a veľmi ma bolia prsia keď ho kojím. Včera som na skúšku kúpila ručnú odsávačku Medela a skúšala som si odsať mlieko, odsala som cca 35ml. to je asi dosť málo, aby sa z toho najedol nie? Lebo ked som si malého prikladala cca. každé dve hodiny nezdalo sa mi žeby bol nejak extra najedený a na prsníku chcel byť viac ako 10-15min. vydrži aj pol hodinu na každom, a tak som ho ešte dokrmovala vždy BEBOU cca po 30ml. Ako vlastne zistím či mám dosť mlieka? Necítim, že by sa nejak nalievali, možno tak 2krát do dňa...

eliska3
31. jan 2014

najlepšie to zistíš tak, keď si ho tesne pred kojením odvážiš, tak ako je, oblečený, s perinkou a zase tesne po kojení odvážiš opäť. Najlepšia je digitálna váha akú má dr. na poradni. Čo sa týka popraskaných bradaviek, krvácať samozrejme nesmú, zrejme si ho zle prikladáš... v pôrodnici to bolo v pohode? Môžeš to skúsiť cez klobúčik alebo mlieko odsať a podať striekačkou. Musíš si ich nechať zahojiť. Natieraj si ich nejakou mastičkou na popraskané bradavky. Inak, niektoré bábätká sú najedené za 5 min., niektorých to trvá aj pol hod. A čím viac si ho prikladáš, tým viac sa tvorí mlieka. 🙂
@andy57

luvika
31. jan 2014

Vôbec sa neboj, bábätko je ešte malinké a stačí mu toľko, koľko máš. Základ je, aby si veľa veľa pila a aj papaj , koľko potrebuješ, aby sa malo z čoho mlieko tvoriť. Tiež som sa bála na začiatku, že mám možno malo mlieka, ale práve preto som si povedala, že nebudem sa stresovať a dám papat malému, kedy si opýta a na ako dlho chce. Tak sme veru papali často a dlho, ale to je normálne. Postupne tak po mesiaci ak si sám nepredĺži interval, tak mu ho predlžuj ty, trebárs posun len o pár minút, mal by potom papat približne tak raz za 2-3 hodinky. Môj má teraz 5,5 mes. a padali sme každé tri hodky, a teraz už prikrmujeme. Hlavne ty buď v pohode, nemysli na to, a ak už, tak len pozitívne, že to dáte spolu, čím viac bude papat, tým viac bude mlieka. A mna tiež na začiatku boleli bradavky a boli popraskané, kúpila som lanolinovu masť, taká malička fakt malinka tuba fialová, drahá, ale pomohla veľmi a nemusí sa umývať pred dojčenim, len si to stále maz. Prejde to, ja už ani neviem, že niečo take bolo, to si aj telo musí zvyknúť.

jul11
31. jan 2014

@andy57 odporucam kontaktovat laktacnu poradkynu.tie bradavky ,to nie je dobre.kojenie by nemalo boliet. deticky nemusia papat 10-15minut,kludne dlhsie,nasa papala hodinu,ale mala som malo mliecka.najlepsie bude,keby prisla laktacna a pozrie prisatie a ked jej porozpravas,ako kojis,vie aj zhodnotit,ci je malo mlieka.znakom,ze je malo mliecka je aj slabe priberanie babatka. novorodenec by mal pribrat minimalne 120g za tyzden.

cicamica1980
31. jan 2014
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

v prvom aj tretom prispevnku z vyssie uvedenych odpovedi je napisana aj nepravda
1. klobuciky si blbost, tym si pokazis kojenie
2. vazenie tiez nie je dobre, lebo niekedy sa babo chce iba ukludnit, vtedy vela nepije a ty ked navazis malo, tak si budes mysliet, ze mas malo mlieka, ale babo pri tom nechcelo papat, ale iba sa ukludnit - takze vazenie je blbost
3. dpokrmovat flaskou/stroekackou nie je dobre, treba dokrmovat cievkou na rpsniku, vtedy babo papa UM ale stimuluje prsnik t.j. stimuluje tvorbu mliecka - toto ta nauci laktacna
4. novorodenec nemusi priberat 120g - moze to byt rozne, raz viac raz menej.

ja som tu mala laktacnu 2x, naozaj mi pomohla. bez nej by som urcite doteraz nekojila. zavolaj laktacne, konzultacie cez telefon maju viacere zadarmo, a ak dokrmujes, treba doktmovat na cievke. laktacna proadkyna ti ju da.

elienka
31. jan 2014

@andy57 Ja som mala prsia len mäkké, odsala som avent odsavačkou max 20 ml a to bolo nekonečné. z pôrodnice bola čiastočne dokrmovaná, tých cca 30 ml UM. Mňa podporila pediatrička že ak si verím, mám zahodiť odsávačku aj UM a len kojiť. Zo začiatku som kojila aj 45 minút než sa napapala (mala 2700 gr keď sa narodila a tým mala oslabený sací reflex). aj napriek tomu som zahodila UM, ak chceš kojiť, nedokrmuj, lebo do mesiaca máš po mlieku. bábätko čoskoro zistí, že z flaše to ide lahšie, prsník len podudká ale napapá sa z UM. Skúšala som všetko možné, aj stláčanie prsníkov, pila som litre melty, dala som si tie homeopatiká. Na prsníku bola zo začiatku 12 hod z 24. Preštudovala som si dojcenie.wordpress.com a mamilu, naučila som sa poznať, kedy pije a kedy len dudká, lebo zbytočne bude na prsíku dlho ak sa vlastne nenaje. Zariadila som si digitálnu váhu a prvý týždeň som vážila pred a po každom kojení, zapisovala si údaje a vyhodnocovala som to až za celý deň, lebo niekedy vypila 10 ml, niekedy 40 ml. po týždni som ju len vážila večer po kúpaní, aby som bola kľudná, že priberá, nečakala som na poradňu za mesiac. Bol to fakt boj prvých týždňov, boj ktorý sme vyhrali a kojila som 2r a 8 mesiacov, kedy sme sa vzájomne dohodli, že prsia už mlieko nemajú. Najväčšou odmenou za to počiatočné trápenie bolo pohodlie kojenia v noci spokojné dieťa na prsníku a istá satisfakcia, keď sme na poradni stretli ostatné cca 4 mamičky s deťmi vo veku 4 mesiacov a všetky doradu už hrkali flašku s UM

eliska3
31. jan 2014

@cicamica1980 na margo toho, že všetko neguješ, čo poradili iné mamičky, by bolo z tvojej strany potrebné prečítať si celý príspevok 😉 okrem iného píše, že má boľavé a popraskané bradavky a na to jej cievka ozaj nepomôže 😒 samozrejme, že dieťa vypije zakaždým inak, niekedy viac, niekedy menej, no na vnútorné uspokojenie maminy je váženie v poriadku...

saska.t
31. jan 2014

@eliska3 nemas pravdu,vazenie pred a po nema vypovednu hodnotu,kolko dieta vypilo, krvave bradavky su znakom zleho prisatia, klobuciky to este zhorsia a dojde o mlieko...k chces poradit,tak treba tak aby jej to naozaj pomohlo a nie len naoko (nemyslim to ironicky) 😉
@andy57 jedine co ti pomoze je kontaktovanie laktacnej poradkyne,ak si chces zachranit dojcenie,drzim palce ;- @cicamica1980 ma uplnu pravdu...

patricia231
31. jan 2014

....ak mozem poradit tak lanolinova mast naozaj pomaha......asi zle prikladas preto mas popraskane bradavky....skus laktacnu....co sa tyka odsavania-mne sa nikdy nepodarilo nic odsat-iba par kvapiek-a deti som kojila 2r a 7 mes a najmladsieho este kojim-17mes..................hlavne musis byt v klude- a to niesu len slova -hlavne klud a vela tekutin.......najstarsieho som kojila len 14 dni-stale plakal-malo spal,grcal....sla som k lekarke.....nechala ma nakojit ho 15min....dala mi odsavacku-odsala som len par kvapiek-malemu urobila skusku cajom....VYSLEDOK bol---riedke mlieko,dieta hladne PRIKRMOVAt!!!!!!!!!!!!!!-a to bolo len pred 6rokmi.........lekarku som zmenila....maly mal ref....kojenie sa zachranit nepodarilo......

cicamica1980
31. jan 2014
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

@eliska3 ja mam osobnu skusenost s laktacnou poradkynou. vsetko co som napisala, nie je z mojej hlavy. takze ty bud nemas skusenost s laktacnou proadkynou /lebo vsekty by mali mat rovnake vedomosti/, alebo mas skusenost so zlou laktacnou poradkynou. nemyslim to v zlom, pisem fakty.

a tie maste pomahaju zmiernit nasledky, ale problem nevyriesia.problem ti odstrani hlavne, ked budes mat spravne prisatie babatka - ukaze laktacna poradkyna.
inak aj mna na zaciatku velmi boleli bradavky. podla mna bradavky si musia aj trosku zvyknut, ale krvave bradavky podla mna z nespravneho prisatia...

ja som mojej laktacnej poradkyny platila za konzultaciu, ale tie eura boli VELMI DOBRE INVESTOVANE. kojim doteraz. teraz si to uz fakt uzivam🙂

mala by si si fakt dat poradit od niekoho kvalifikovaneho. ja netvrdim, ze mamicky ti nechu poradit dobre, ale naozaj, kto nema kurz laktacnej poradkyne, alebo nekonzultoval s laktacnou poradkynou, tak ti moze zle poradit.

a este urcite nedavaj cumel. na cumli babo robi inak svalmi a jazykom, to tiez kazi kojenie.
drzim ti palce 🙂

ena1903
31. jan 2014

Ked chces vydrzat kojit, musis mat podla mna hlavne pevne nervy, chciet a nepocuvat tych, co ti budu hovorit, nech sa netrapis a das UM. Moj maly bol od mala velky papkac a zo zaciatku mi visel na prse fakt casto a dlho-niekedy aj 45min. A este doteraz papa aj kazde 2 hodiny, len uz podstatne kratsie, cca 4-5 minut. Od porodnice som mala brutalnu ranu na jednej bradavke, krvacalo to a bolelo tak, ze som mala chut plakat. Odsavanie ma ale bolelo este viac a vobec som nechcela pozerat, ako mi z nej pri odsavani kvapka krv. Tak som so zatatymi zubami kojila, mazala kadecim, ale trvalo 2 mesiace, kym sa to zahojilo. A pomohlo mi to, ked som v noci zacala spavat bez podprsenky a vloziek v nej, naholo. Vlozky boli stale vlhke, bez nich mi prsia vyschli a konecne sa zahojili. Potom uz kojenie bolo super, rychle, pohodlne, doteraz mi to velmi vyhovuje.
Co sa tyka mnozstva, nikdy nevies, kolko mlieka realne mas, ale cim viac pije, tym viac sa tvori. Ja som to brala strasne prisne, maly nemal v puse ani len trochu vody, az teraz pred 2 dnami. Mali sme obdobie, ze stale, stale plakal. Bol vecne na rukach, velmi zle spal, vsetci sme boli nestastni, zacala som pocuvat o slabom mlieku... Ja som z predporodnej pripravy vedela, ze slabe mlieko neexistuje, takze som vydrzala a UM nedala, aj ked som chvilami plakala s nim. Pritom vysvitlo, ze rozhodne nie je hladny, lebo viditelne priberal, aj vaha potvrdzovala, ze pribera nadpriemerne. Casom sa to nejak samo napravilo, maly prestal plakat, bol zlaty, spokojny a strasne sikovny. Takze sme boli a aj doteraz sme spokojni. Jediny problem je s nocnym spankom, ale podla mna to nesuvisi s kojenim.
Takze podla mna zatni zuby, vydrz, NEDOKRMUJ, prikladaj, prikladaj, prikladaj. Kontaktuj laktacnu poradkynu, nech zisti, co je zle, ze ti krvacaju bradavky. Chod si dat babo prevazit k doktorke hoci aj kazdy tyzden, nech vies, ci pekne pribera. Vela vela pi a skus sa nestresovat. A hlavne, nedaj si nahovorit, ze mas slabe mlieko a ze mas aspon na noc davat UM - podla mna sa topotom cele pobabre.
Och, a mimochodom, nepozeraj na to, kolko odsajes - nas ucili, ze odsavanim vytiahnes z prsa len 30% mlieka, kym babo samo si vytiahne az 70%, takze to, co vidis v odsavacke, zdaleka nie je vsetko, je tam omnoho viac. Takze no stress, babo mas malilinke, este si len zvykate, vsetko bude casom lepsie.

kofoluska
31. jan 2014

@andy57 Mne na popraskane bradavky velmi pomohla mast Lansiloth tusim sa volala. S lanolinom. Sice bola draha, ale nepotrebujes jej vela. Vyhoda je, ze ju netreba pred kojenim umyvat z prsnikov dole. Kazdopadne, popraskane a krvave bradavky by si mat nemala, to je fakt - zrejme male zle prikladas alebo ono zle saje. A nesud podla odsavacky, ze mas malo mlieka. Mne hovorila sestricka este v porodnici, ze spociatku neodsajem vela, az casom to pojde lepsie. Boli potom dni, ked som odsala z jedneho prsa aj 100ml - takze mlieka som mala dost. U nas bol problem skor s malym, ze sa sice najskor prisaval a xcel papat a potom na prsnikoch zuril. Kojenie sa nam nepodarilo "rozbehat", tak verim, ze budes mat viac stastia. Moje mlieko mal aspon vdaka odsavacke,ale aj to len mesiac.

luckamorka
31. jan 2014

ja som mala od zaciatku malo mlieka, dieta prisate aj hodinu vkuse, plakala a stale bola hladna.. nevydrzala som ju trapit a dokrmovala som, ale vzdy som si ju najprv prilozila nech vypije co mam a len zvysok som dorkmila.. trapila som sa, obvinovala, vazne som uvazovala ze kojenie vzdam.. kazde nove kojenie bol totiz len prehraty boj a dalsi pocit zlyhania.. asi po dvoch mesiacoch som sla na tyzden k mame (s malou), ta mi dennodenne vyvarala, nalievala ma vineou ale hlavne mi strasne pomohla po psychickej stranke, ze to nie je moja chyba, vsetko robim dobre atd. a cuduj sa svete, mlieko sa mi rozbehlo tak, ze okrem prvych par dni som cely ten tyzden nemusela dokrmit ani raz (predtym aj niekolkokrat denne). vratila som sa domov a mliecko sa nezastavilo. odvtedy len plne kojim a konecne si to uzivam. pomohlo urcite aj vydatnejsie jedenie a hroznovy cukor z viney, ale hlavne PSYCHIKA.. naozaj znie to ako prazdne reci ale hlavne treba byt psychicky v pohode, to je zaklad.. a vela tekutin. krvave bradavky som nastastie nemala, ale pozri si videa na nete ako vyzera spravne prisatie a kontaktuj laktacnu.. ja som to zvladla aj bez nej nejakym zazrakom, tak drzim palce nech to vyjde aj tebe. a skus si kupit hroznovy cukor, ten vzdy ked si dam tak sa mi naleju prsia. a ked sa ti zahoja bradavky tak koj zakazdym z oboch prsnikov naraz - cim viac sa budu vyprazdnovat, tym viac mlieka sa vytvori.. a k dlzke kojenia - tyzdnove babatko este nevie tak dobre sat, musi sa to naucit preto mu to dlhsie trva, v tomto veku je to v pohode

luckamorka
31. jan 2014

ozaj a este mi napadlo, ked chces vediet kolko babo vypilo - nasa detska lekarka ponuka taku sluzbu, ze odvazi ti babo, nakojis a odvazi znovu (nie vsetci totiz maju doma vahu s presnostou na gramy, nasa digitalna ma toleranciu +-50g, cize sa na nu neda spoliehat).. skus sa spytat aj tej vasej, ci sa to neda, nech mas pokoj na dusi..

a rozhodne nedavaj ziadne caje, glukozu, vody a podobne - dieta sa zasyti a nebude pytat mliecko a tebe sa prestane tvorit

typa
31. jan 2014

kojenie je hlavne v mysli. Ked si budes verit,ze mas dost mliecka,tak ho aj dost budes mat. Vobec na take nemysli,ze je ho malo. A kludne take male babatko prikladaj stale ,mlieka sa Ti vytvori dostatok. Len to prisavanie by som asi riesila s laktacnou poradkynou. Drzim palce, nech sa Ti dari 🙂

siska53
31. jan 2014

@andy57 skus sa obratit na laktacnu,krdze mas,tie krvave bradavky,asi bude maly zle prisaty.
podla odsavacky nezistis,ci mas dost mlieka,ja som mala elektricku a okrem prvych 4mesiacov rano,som si straasne malo vzdy odsala.
pritom deti priberali a boli spokojne (teda maly,mala bola,kolikova,ale,nie kvoli nedostatku mliecka 🙂) )
vazenie,hm..no mna by ti stresovalo a znervoznovalo este viac.
skor pocet mokrych plienok a ci je spokojny a pribera za nejake obdobie.
a ta laktacna ti urcite skontroluje prisatie,aby ra nebolelo dojcenie.