Chudneme delenou stravou. Pridáte sa?

babulka
4. jan 2007

Baby, tak ja zacinam malu "odnoz" temy "Chudneme", lebo sa tam zacinaju pliest diety 🙂 . Uz som spiominala, ze pred 100 rokmi mi veeeelmi pomohla schudnut delena strava, aj teraz si ju obcas naordinujem, ale nevydrzim, takze v tomto novorocnom predstavzatovom obdobi - ktora sa ku mne prida? Aj nove recepty bodnu, aj podpora ...

haniar
2. sep 2014

chodi sem este niekto?

bronia13
13. okt 2014

tiez som chcela vediet ci tu niekdo chodi este lebo som sa chcela pridat,hm skoda ak niektora tu este chodite dajte prosim vas vediet - dakujem!

radmilap
14. okt 2014

@bronia13 ahoj,idem zacat delenku,tak sa mozme do toho pustit spolu,odhodlavam sa uz druhy tyzden a nechce sa mi samej do toho.Ja ju mam odskusanu,funguje paradne...

bronia13
15. okt 2014

@radmilap fakt super napisem ti IP teda a mozeme zacat spolu ok 😉

bella77
8. nov 2014

@bronia13 aj ja sa pridávam...pondelok budu 2 týždne čo som začala 🙂 ako Vám to ide? ja som po týždni -3kg a pondelok sa budem vážiť po 2týždnoch...tak dufam aspon dalšie 2kg...

bella77
8. nov 2014

@radmilap ahoj pridávam sa vám...začali ste?

cencula
9. nov 2014

bella77 začínaš zajtra či si už začala? ja zajtra s mamou, a ksi začala ako ti to ide? striedať pekne dni? či si stále len na bielkovinovom a raz do týždna máš rastlinný?

monika35a
10. nov 2014

ahoj, neviete mi niekto poradit ohladom lanového oleja? do ktorej skupiny patri, alebo je neutralny? Mam pocit, ze ked som ho zacala pit, tak sa chudnutie zastavilo
a co umele sladidlo, nemoze byt pricinou zastavenia chudnutia?
Dakujem za odpoved🙂

pukica
13. nov 2014

@monika35a neviem s istotou nic tvrdit ale kedze lanove semiacka patria do rastlinnej skupiny tak aj lanovy olej by tam mal patrit 🙂 a preco ho pijes? Ak sa smiem spytat 🙂 a umele sladidla...neviem ci maju vlpyv na to ze si prestala chudnut,no preco sladis umelinami?Preco nie medom,trstinovym cukrom alebo steviou? 🙂 ja sice teraz nedelim neviem sa dokopat ziadnym smerom ci delena ci hoc ake ine vyslovene zdrave stravovanie,davam si pozor na to co jem no nie vzdy 😀

lydka84
29. nov 2014

ahojte, vie mi niekto odporucit nejaku stranku alebo poslať rozpis skupin + napisat princip delenej stravy ??? nejako som z toho jelen ☹

monique89
30. nov 2014

@lydka84 aj mne by sa nieco take zislo, tiez mam v tom gulas. Mohli by sme teoreticky zacat spolu, co povies? 🙂

lydka84
30. nov 2014

@monique89 teoreticky mozeme, co kam patri ktora potravina som pochopila ale nepochopila som kedy jest a co jest, ze co si dat na ranajky napriklad k zivocisnej skupine a co som este nenasla ze ako sa maju striedat zivocisne a rastline dni ..... respektive ci tam maju ist aj cisto ovocne a cisto zeleninove....alebo je to na kazdom ?

monique89
30. nov 2014

@lydka84 no rozdelenie je jasne aj mne, len tiez neviem, ako striedat jednotlive dni, aby to bolo efektivne a zdrave zaroven. @radmilap @bronia13 bella77 mile spolubojovnicky, ak ste uz zacali, viete nam zaciatocnickam v tomto poradit?

lydka84
30. nov 2014

@monique89 sak toto ... este zvazuje aj to ci delit komplet dni ci jedla...ale na zaciatok asi cele dni by bolo lepsie

monique89
30. nov 2014

@lydka84 urcite cele dni, myslim, ze pre mna by to bolo aj jednoduchsie nez delit dni 🙂 este keby nam niekto poradil, ako by mal vyzerat taky tyzden a mozeme ist na to 🙂)

lydka84
30. nov 2014

@monique89 no ja som tu uz co to nasla ale dajak este mam v tom chaust stale 😀 😀 😀 😀 😀

bronia13
1. dec 2014

ja som este nezacala, som lenovia 😉 ale mojej svokry kolegyne to vraj robili tak ze to striedali po 3-4 hodinach a ze vaha im sla vraj pekne dole, ked budem s nou volat tak sa jej spytam OK

monique89
1. dec 2014

@bronia13 vdaka 🙂 ale to by som si asi neustriehla, po par hodinach... pri malej som rada, ze sa mi niekedy podari normalne najest 🙂

bronia13
2. dec 2014

@monique89 tak to rob ako dievcata pisali jeden den taky druhy iny

monique89
2. dec 2014

@bronia13 vyskusam 🙂

lydka84
3. dec 2014

@monique89
tak dostala som postou delenie a aky taky princíp tak kopírujem co som zistila 🙂

Základy stravovania podľa S. P. L. K. (Stravovanie podľa Lenky Kořinkovej)

SKUPINA RASTLINNÁ
zemiaky, ryža (všetky druhy), bezvaječné cestoviny, knedlíky v prášku, múka – všetky druhy svetlá i tmavá, všetky druhy chleba, všetky druhy celozrnného pečiva, kukurica, popcorn, vločky a musli neprisladzované cukrom, všetky ostatné druhy obilnín, všetky druhy semienok, sója a sójové výrobky, sójové mäso a všetky výrobky z nej, sójové mlieko, sójová majonéza, tofu, sójové paštéky (pokiaľ neobsahujú vajce), všetky druhy strukovín (sojové bôby, šošovica, hrach, fazuľa...), krúpy, krupica, droždie, glukóza

SKUPINA ŽIVOČIŠNÁ
všetky druhy mäsa, údeniny, paštéky, hydiny, ryby, všetky druhy konzervovaných rýb, syry – najlepšie do 45 %, biely jogurt, biely tvaroh, mlieko živočíšne – čerstvé i sušené, šľahačka, smotana, majonéza, majolka, tatarka, vajce, živočíšne maslo, masť

ZELENINA
zelenina čerstvá, mrazená i nakladaná (okrem zeleniny smiešanej s kukuricou a strukovín), huby čerstvé i nakladané, kečup, všetky druhy rajčinovo-zeleninových zmesí

OVOCIE
všetky druhy čerstvého ovocia, všetky druhy sušeného ovocia neprisladzovaného, ovocný cukor, fruktóza, dextróza (hroznový cukor), všetky100% džúsy neprisladzované, všetky džemy sladené umelo, fruktózou, dextrózou alebo medom

SKUPINA NEUTRÁLNA (kombinuje sa ľubovoľne so všetkými skupinami!!!!!)
rastlinné maslo a rastlinné oleje (s rastlinnou skupinou len minimálne), kokos a kokosové mlieko, všetky druhy orechov okrem burských, korenie všetkého druhu, sójová omáčka, všetky dresingy bez živočíšnych prísad a vajec, sušená vajcia, vaječný žĺtok, horčica, kakao, karob, všetky druhy čajov - aj ovocných, káva, umelo sladené limonády, med, všetky druhy umelých sladidiel, rozpustné vitamíny bez cukru

ZÁSADNĚ NE!!!!!!!!
rafinovaný cukor, repný cukor, výrobok nazývaný prírodný cukor, biele pečivo, burské oriešky, alkohol v kombinacii so živočíšnou skupinou, príliš mnoho tuku predovšetkým s rastlinnou skupinou

Základní graf – Nesmie sa kombinovať rastlinná a živočíšna skupina, ovocie a zelenina, živočíšna strava a ovocie – tento graf je určený pre každého, kto sa chce zbaviť nadbytočných kilogramov razantne a tiež sa poriadne prečistiť

Volnejší graf – nesmie sa kombinovať rastlinná a živočíšna strava, ovocie a zelenina v deň so skupinou živočíšnou, ovocie a skupina živočíšna – je určený pre tých, ktorí chcú schudnúť rýchlejšie, ale absolútne im prvý graf nevyhovuje

Najvolnejší graf – nesmie sa kombinovať rastlinná a živočíšna strava – jeho prednosť spočíva v tom, že môžete voľne kombinovať ovocie a zeleninu nielen medzi sebou, ale i s oboma základnými skupinami, čo dáva vášmu jedálničku väčšiu variabilitu – ale chudne sa pomalšie

Základné pravidlá pri dodržiavaní tejto stravy sú:
- rastlinná a živočíšna skupina sa nesmie kombinovať.
- potraviny zo živočíšnej skupiny môžeme kombinovať len so zeleninou, nie s ovocím
- potraviny rastlinnej skupiny môžeme kombinovať so zeleninou alebo s ovocím (nikdy nie súčasne)
- ovocie so zeleninou sa nesmie kombinovať.
- potraviny s neutrálnej skupiny, môžeme kombinovať so všetkým.

Vychytávky Lenky Kořinkovej:
Na kompletné strávenie rastlinnej a živočíšnej skupiny potrebujete 8 hodín. Preto si telo medzi zmenou musí oddýchnuť.
Rozhodne chuť do jedla nepotláčajte.
Ak ste zvyknutý raňajkovať, nejedzte skôr ako o 9:00 hodine. Ak neraňajkujete, vydržte až do 12:00 hodiny. Dopoludnia sa telo čistí.
Nevydržíte doobeda o hlade? Siahnite po ovocí alebo zelenine.
Dodržiavajte pitný režim – aspoň 2 litre denne.
Voda a 100 % - ný džús bez pridaného cukru dám neublížia.
Prisladzovať môžete len medom. Čím je tmavší, tým lepšie.
Načas zabudnite na alkohol. Po 4 týždňoch ho zajedajte len rastlinnou skupinou, teda chlebom, strukovinami, zemiakmi alebo ryžou.
Jedzte vždy, keď pocítite hlad, aj neskoro v noci.
Netrápte sa veľkosťou porcii. Telo bude postupne odbúravať vaše tukové vankúšiky.
Ak rituál porušíte, aj najmenší prehrešok vás posunie na začiatok. Telo nebude vedieť , čo má robiť, budete chudnúť pomalšie alebo prestanete na 2 dni chudnúť, kým telo znova nepresvedčíte, že vám zase môže veriť.
Ak za týždeň schudnete 1,5 až 2 kilogramy, ste na správnej ceste.
Dávať pozor na koštovanie. Ak si varíte v rastlinný deň jedlo na druhý deň živočíšny, aj malá lyžička smotanovej omáčky počas rastlinného dňa vás pomýli. Prestanete chudnúť a hrozí vám aj zápcha.

Čo je tabu:
Tuk v kombinácii s rastlinnou skupinou. Nejedzte omastené zemiaky, ryžu, kukuricu, obilie, celozrnné pečivo a všetko, čo je vyrobené z rastlín.
Chlieb s maslom vyzerá bezpečne, ale priberiete z neho.
Cukor v akejkoľvek viditeľnej podobe – v sladkostiach. Ten skrytý v slaných alebo sladkokyslých výrobkoch, teda v kečupe, zaváranej zelenine, chlebe, omáčkach, polievkach či konzervovaných výrobkoch vám neublíži. Rozloží sa vám v tele, nenaviaže sa na potraviny, teda z neho nepriberiete.
Nebezpečné sú oriešky, ale najnebezpečnejšie sú arašidy, telo ich dlho trávi a môžete dostať aj zápchu.
Biele pečivo. Je kombináciou múky, mlieka a vajec, čo zásadne odporuje princípu tejto verzie delenej stravy.
Alkohol a živočíšne výrobky sa viažu pri trávení na seba, preto priberiete.

Najdôležitejšie je, aby ste pri SPLK nemiešali rastlinnú skupinu so živočíšnou ani v jednom jedle, ani v jediný deň.
Nekombinujte opekané zemiaky s mäsom, chlieb so šunkou či kura s ryžou. Aj keď zjete len kúsok, telo váš prehrešok okamžite zistí. Buď nezhodíte ani gram, alebo dokonca priberiete!
Rastlinný olej nekombinujte s rastlinnou skupinou, teda s cestovinami či ryžou. Oleje a tuky sa viažu so surovinami rastlinnej skupiny. Najmä ak jete napríklad mastné špagety, ryžu pokvapkanú olejom či premastené zemiaky každý deň, kíl sa rozhodne nezbavíte.
Omastiť si môžete aj mäso. Z bravčovej masti nepriberiete ani gram, ak správne skombinujete zvyšok jedál, ktoré počas dňa zjete. Keď mastné mäso skombinujete len so zeleninou alebo s ovocím, je to bezpečné. Olej sa nemá na čo naviazať a telom prejde bez následkov priamou cestou von.

Nebezpečné polotovary:
Nie sú vaším úhlavným nepriateľom, ale zbytočne to s nimi nepreháňajte. Vždy si pozorne prečítajte ich zloženie. Od cestovín a mäsa v jednej porcii dajte radšej ruky preč.
Nemusíte sa však báť údenín a niektorých druhov salám. Obsahujú síce múku, ale príliš málo na to, aby ju telo postrehlo. Pozor aj na mäsové konzervy – množstvo múky v nich telo nemá šancu prehliadnuť.

Vychytávka:
Siahnite po olivovom oleji alebo canola oleji. Urobí vám rovnakú službu ako klasický olej alebo maslo, ale nepriberiete. Skôr naopak. Telo z neho vyťaží maximum živín a zvyšok vylúči.

Nezabudnite, že:
Živočíšne maslo môžete skombinovať len s mäsom, nikdy nie s potravinami rastlinného pôvodu.
Rastlinné maslo je neutrálne, jesť ho môžete s akoukoľvek potravinou.

Chlieb
Celozrnné a tmavé pečivo vás nezapečie a sú v ňom cenné vitamíny a minerály. Biele pečivo však obsahuje bielu múku, ktorá v kombinácii s vajíčkami a mliekom zablokuje trávenie a nafúkne vás.

Ak máte rady oriešky, nezriekajte sa ich. Jedzte ich samotné ako maškrtu alebo si ich dajte k mäsu, zajedzte ich zeleninou a ozdobte nimi ovocný pohár. Samozrejme s mierou. Inak sa vám vypomstia.
Na arašidy zabudnite. Zapekajú a u niekoho môžu dokonca zastaviť chudnutie.

Koreniny
Kečupy, sojové omáčky, horčice a všetky druhy korenia používajte kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. Patria medzi neutrálne potraviny.

Jedzte čokoládu
Máte chuť na čokoládu? Smelo sa zahryznite. Ak neobsahuje sacharózu, neublížia vám. Najlepšie urobíte, ak kúpite tú, čo predávajú v dia alebo bio oddeleniach. Pri čítaní zloženia sa ubezpečte, že neobsahuje umelé sladidlá, ale fruktózu či glukózu.
Čokoládu jedzte, len ak máte živočíšny deň. Tuky a ovocné cukry a neviažu s mäsom a vy nepriberiete.
Čokoláda vás nezapečie, ak ju jete počas živočíšneho dňa. Zápchu spôsobuje kombinácia tuku v čokoláde a sacharózy.

Nápoje
Sladené nápoje piť len vtedy, ak sú sladené umelými sladidlami, fruktózou, glukózou, či medom. Ale nápoje sladené glukózou pije len v rastlinný deň. Nápoje osladené umelými sladidlami, fruktózou alebo medom patria do skupiny neutrálnej. Môžete ich piť kedykoľvek.
Džúsy piť len 100 %- né, nedosladzované.
Čisté minerálne a stolové vody môžete piť bez obmedzenia.
Čierna káva je neutrálne. Ak ju pijete s mliekom, v živočíšnom dni siahnite po bežnom mlieku, počas rastlinné dňa ho vymeňte za sojové.
S čajmi sa obmedzovať nemusíte, sú takisto neutrálne. Zabudnite však na instantné čaje, obsahujú škodlivý cukor.

Rastlinný či živočíšny deň?
To, či budete mať rastlinný alebo živočíšny deň, si stanovte hneď ráno. Nemusíte dni striedať tak, že jeden deň živočíšny, druhý rastlinný, tretí zase živočíšny, štvrtý rastlinný..... Je to na vás. Môžete mať aj celý týždeň živočíšny alebo 3 dni živočíšny, potom 2 dni rastlinné, potom 1 deň živočíšny, potom 4 dni rastlinné. Ako to vám vyhovuje.

dadulka20
27. feb 2015

Je na mk skupina o delenej strave?

audiova
18. máj 2015

žienky poradte.to že sa nesmie kombinovať rastlinná a živočíšna skupina a ovocie zo zeleninou je mi jasné,ale to platí na celý deň? ale bo to nemôžem jesť len spolu v určitý čas ☹

cencula
23. máj 2015

audiova na celý den, aspon ja tak držím. Baby ktoré sem chodíte, kedy ste videli prvé výsledky? po 2 týždnoch? to je asi také optimálne však? a čojete, ked máte chuť na nejakú mlsnu, na oboch stranách?

lublub
26. máj 2015

@cencula nechodím sem, ale držím a som spokojná ..nehladujem a chudnem.. sme tam si dám pauzu, ale potom sa vrátim späť na delenie..prvé výsledky asi tam po 1-2 týždni.. a na mlsanie, to čo je povolené 🙂 oriešky hocikedy, v rastlinný deň keksíky diacoca alebo nejaký koláčik, štrúdlu, a v živočísny tvaroh s medom, palacinka, alebo kúsok čokolády ale bez cukru, len s fruktózou.

cencula
26. máj 2015

lublub dakujem drž sa, ja zatial týžden, samozrejme je to začiatok tak nič dole, furt by som len jedla, zatial sa držím len na živočíchoch no uvidíme dokedy

pukica
28. máj 2015

@cencula mozes jest v jeden den aj rastlinne aj zivocisne len musis mat rozostup medzi skupinami,cize ked jes nieco rastlinne zivocisne si mozes dat po 4 hodinach kedze rastlinna skupina sa travi po 4 hodinach a zivocisna tusim po 6 cize ak jes nieco zivocisne a vydrzis bez jedla 6 hodin mozes si dat nieco rastlinne 🙂

andrejusa
28. máj 2015

Ahojte,aj ja som drzala delenu stravu a podla mna je to najlepsia dieta na chudnutie,treba vydrzat nejake 3tyzdne a potom pride zrazu zlom a ide to rychlo dolu. Tie tri tyzdne som nezhodila ani deko!aspon taky pocit som mala a potom v priebehu pol roka som schudla vyse 20kg. No dodrziavala som to asi az moc poriadne, jedla som len potraviny s nizsim obsahom tuku (syry) a v jednej knizke som sa docitala co s cim kombinovat aby to malo naj efekt. Scgudla som teda riadne a vobec som nehladovala, ale,,,,,!!!!
Prestala som ju dodrziavat a pribrala som 2x tolko,cize neviem za ake obdobie som pribrala 30kg!!!cize baby pozor na toto, oplati sa dodrziavat vtedy,ked nechcete iba schudnut,ale mat taku zivotospravu natrvalo,prajem vela stastia

mart1na26
23. jún 2015

Ahojte baby , prosim Vas nerozumiem tomu ze ked mam napriklad sacharidovy den, mozem zjest napr obed a potom hned nieco z neutralnej skupiny? Alebo mozem v podstate jest veci so sacharidovej a neutralnej cely den v akejkolvek hodine a hocijako po sebe. Napr nasla som super zakusok na bielkovinovy den a ze si ci ho mozem dat hned po obede po bielkovinovom.....Tento jediny princip nechapem. DAKUJEM 🙂