Nechuť ročného dievčatka do jedla

miskaa289
19. okt 2015

Maminy poraďte ako malú presvedčiť aby jedla má rok no keby jej cez deň "nenútim" jesť tak by cely deň ani nedala najavo keď že je hladná.Už som s nervami aj fantáziou ako ju donútiť/inšpirovať aby jedla každý deň ten istý kolobeh. Jediné čo nemá problém zjesť sú polievky. NEZNÁŠA jogurt ani výživu ako náhle jej to dám do úst tak ju napina. Mali ste taký problém aj Vy?boli aj vaše deti taký nepapaci ako moja? Dávali ste im niečo na podporu chuti do jedla. Ďakujem za každú vašu odpoveď,radu.

erickatt
19. okt 2015

Tak skus ovocie. Ale kusocky. Chlebik s maslom na konikov. Cestoviny

siska53
19. okt 2015

@miskaa289 sice nie az taky extrem,ale nasa bola slabsi papkac (v roku ani 7kg nemala). Radsej sa dojcila.
Mliecko ti ako pije?

Polievky jej robis ako mixovane alebo take ako pre vas?
V tom case som robievala detom este len jedno hlavne jedlo. Ako to nazvat - tekuty mix zeleniny,masa a prilohy. Mala ale po roku chcela take ako my a na mixovanr sa vykaslala (s 1zubom). Ale aj tak toho nespapala omnoho viac. Ale zas jogurty jedla aj ona. Obycko smotanovy bez nicoho. Alebo skus acidko ci cottage cheese,ci nezachuti. To uz moze aj tvoja.

Hlavne jej nedavaj najavo,ze ta to hneva,mrzi,ze ti na tom strasne zalezi.
U nas. Ak daco nechutilo,viem,ze to nechceli ci bolo to nieco,co este nemali,pomahalo a pomhaa to,ze im to nedame (naschval) alebo to necham volne polozene na pristupnom mieste.

Ozaj a dufam,ze jedavate spolu.

depi
19. okt 2015

no chce to vela nervov..moja mi prestala jest teraz ked mala dva roky...co jedla doteraz uz neje....resp neje nic okrem mlieka termixu cokoladoveho a suche cestoviny max s kakaom ....este nieco ked vymyslim co moze sama jest rukami troska okuse...neboj ked je hladna spapa...mne este poradili do vody alebo caju davat trocha hroznoveho cukru ....chvilku jedla a potom zasa nefungovalo
ked je hladna spapa ked nie tak sa mozem aj rozkrajat pravidelnost u nas nefunguje

jana_eyre
19. okt 2015

a pri jedle papa sama, alebo ju krmis? moja druha dcera radsej vsetko sama - ked bola mensia rukami kusky, teraz uz aj sama lyzickou.. prvy syn opak, ten by sa dal krmit aj teraz, keby som povolila 😀

viem, ze jeden cas som skusala davat prvemu vit. b ten je na podporu chuti do jedla, ale netusim ci to nejako pomohlo, lebo vysvitlo, ze mu nechutilo kvoli neustale sa tlaciacim zubom potom uz papal normalne..

u nas inak funguje striktne dodrziavanie jedalneho "poriadku", cize vzdy za stolom na jednom mieste v rovnaky cas.. a vzdy iba ranajky, desiata, obed, olovrant, vecera - nic medzi tym - potom papaju pekne..

/netvrdim, ze ty to tak nerobis, len ze u nas to tak funguje.. radsej davam vysvetlivky, lebo uz sa mi v poslednom case casto stava, ze ludia nepochopia ako nieco myslim 🙂 )

zabina27
19. okt 2015

az taky nejedak nas nie je, ale tiez ma svoje obdobia 🙂 jogurt zjedol asi 3x za zivot, prezit sa da aj bez nich, pokial jej nechutia, nechaj tak, obcas vyskusaj, ale nutit nemusis. nas maly vyzivy ovocne lubil, ale uz ich nechce jest lyzickou, neviem preco. robim to tak, ze ak nechce lyzickou a vyziva je uz nacata, tak mu ju zriedim vodou a dam vypit z flase ako napoj, zasyti a nemusim ja dojedat 😀 vyskusaj, mozno ako "dzusik" vypije. a mas super, ze papa polievky, kludne by som davala aj na obed, veceru, aj na olovrant, da sa tam prepasovat vsetko mozne, cize ziviny mat bude. samozrejme nie cely den tu istu, ale pokial jej chutia rozne, tak striedat pocas dna 😉
a skusala si "nenutit" ju jest? ono pokial ti drobci co tu zjedia, tu piskotu, tu chrumku, kusok jablka, tak potom velmi nechcu jest hlavny chod, maju plne brusko. tiez nemusia chciet jest vtedy, ked my si myslime, ze by mali. mozno keby ju nenutis, nedavas, tak by za hodinku dve sama dala najavo, ze chce, ak ma priebezne plne brusko, tak sa ti zda, ze nic nechce 😉
tolko moje teoreticke mudrosti 😀 a nasa realita - tiez mam nervy, ked chceme ist von a maly nechce jest, viem, ze za chvilu vonku potom bude umrncany, lebo zisti, ze je hladny, tiez ho "nahanam" lyzickou, som rada, nech aspon cosi zje, nech je potom spokojny, vonku sa neda brat hocico a na piskotach ci pagaci to nie je ono 😀 ale vidim, ze ked sme doma (napr. ak je skaredo), tak proste ho neponukam velmi a pride cas, ked si ukaze sam 😀
my tiez nie sme hladni na povel a tiez by nam stale nechutilo to, co nam vyberu ini 😉

danusskaaa
19. okt 2015

Ahoj spolubojovnicka.... Sme na tom rovnako. Mala ma 3,5roka a 12 kg. Chudá a dlhá je ako sliz. Kojena bola pol roka a potom za Um a prikrmoch (ak sa to dá tak nazvať, keďže len lyžičku oblyzala a dosť). Trošku viac začala jesť v škôlke (chodí tam od 2 rokov) tam sa s ňou nebavia a je. Doma vymýšľa. Chce len polievku (ale len vyvar), druhé jedlo nič. Teraz jej zabrali jogurty ale len pribinacik a Paula lebo pozeráme na reklamu s deťmi a ona chce opakovať. Celý deň ju nukam jedlom a všetko vyhadzuje keďže neje nič. Alebo len máličko. Chuti jej kakao (máva ho ráno a večer) a aj suchý rožok. (a tiež psie granule, čo som už obmedzila 😉) už to ani neriešim. Proste je taká. Nebýva síce chorá, nepreberá ako iné deti, a nič nej nechýba tak to už nechávam voľné ísť. Všetko jej nukam (aj ju vydieram sladkým a slanym, nech aspoň zo všetkého ochutna) ale to je len fakt omocenie jazyka... Proste stále má niečo na stole a ked je hladná berie si sama. Niekedy nemá nič len mlieko, inokedy zje omnoho viac ako by sme čakali a som spokojná.

zabina27
19. okt 2015

@danusskaaa toto je najhorsie, vymyslat, co by mohli zjest, nachystat to alebo kupit, potom nezjedia, tak vyhadzovat...
ja len dufam, ze ked bude vediet rozpravat, aspon mi da tip, kedy a co by chcel jest, nech mu nenutim nieco, na co nema chut 😀

kubobubo
19. okt 2015

Ja som sa uz dockala prelomenia ladov - vo veku 4 roky. 🙂 Teraz je z mojej dcery celkom slusny jedak.
Vo veku 1 rok ju vela veci vyrusovalo od jedenia a plus neznasala vsetko lyzickove - kase, jogurty, vyzivy. Mala poctivých 7.5 kg, teraz skoro 4.5rocna ma sice 13.5 kg, ale dolezita je chut do jedla a nie vaha.
Jedavali sme vzdy spolu, to iste, nedokrmovala som sladkostami, nic som nepustala pri jedeni. A ked po par lyzickach zdrhla, potom som ju ponahanala a dokrmovala.
Skoro ma porazilo, druhe dieta som chcela kyblikove. Celkom sa podarilo. Sice tiez nema rad ani vyzivy, ani jogurty (kto by take kysle jedol), ani ziadne ovocie okrem bananu. Ale ked vidi hrniec na sporaku, stepuje pod nim a pyta si papat. 😉
Chce to trpezlivost, pevne nervy a nedokrmovat hlupostami. Moja dcera napr. neje sladkosti skoro vôbec, ma rada zeleninu, ovocie, strukoviny a sama od seba si pyta cviklovy dzus. 🙂

depi
19. okt 2015

@danusskaaa no zena sme na tom uplne rovnako..moja ma dva roky a tri mesiace a uplne ako keby o mojej si pisala...pribinacika zje lebo tam je cica alebo kauflandovy termix, suche rozky v obchode a suche cestoviny....no donedavna aspon zjedla par polievok par omacok a jedla chleba s natierkami a uz ani to neje iba natierku zlize....bol u nas velky krik aj plac....bojovalal som za kazdu cenu ale uz som to vzdala a teraz to ucim vsetkych v rodine ze ju nemaju dookola nukat a tristo krat a dvesto ponukami na druhy jedla....ona ked chce zje iba to co ona bude chciet

lulistek
19. okt 2015

@miskaa289 Ahoj, moja dcera je papkac ale ma obcas dni kedy funguje zo vzduchu :D Ale tvoja ma rok a moja 2 a pol. Len to chcem povedat, ze ak nechce jogurt, nedavaj jej ho, ani vyzivky. Ak lubi polievky, daj jej ju aj dvakrat denne. Da si mliecko a este daco vymyslis. Ked dieta nechce papat tak aspon nech vela pije a v mlieku a v polievke je dost tekutin. A chcela som sa spytat ci ovocie lubi, je to predsalen sladke...

kubobubo
19. okt 2015

@lulistek ovocie je celkom kysle, s výnimkou bananu. Zelenina je sladka.

lulistek
19. okt 2015

A suhlasim s prispevkami, ze pokial dieta ma stale nieco chrumku, rozok tak nie je az take hladne, male dieta zasyti aj malickost a niekedy proste hladne nie su. Nepaci sa mi, ze sa deti obhanaju jedlom a stale sa jedlo ponuka. Je to mozno o nauceni si dietata. ja chapem ze niektore deticky nechcu nic jest ale keby mi povedalo ze chce len cestoviny proste stale alebo s cukrom ako som uz videla, tak poviem, ze nemame. Ved to nema ziadnu nutricnu hodnotu. Ako nevravim raz za cas, ale dieta si nema takto vyberat , nehovorim o tom, ze nieco ked nema rado. Moje dieta papa viacmenej normalne, ale mozno je to aj tym, ze som sa tymto riadila. Mala ked nic nechce da si jablcko polovicu obhryze a potom jej nenukam zas ine, nech si pocka hodku dve do dalsieho jedla. aj ked si da v samoske roztek, viem ze ju to zasyti. A ked uz nic nechce, da si aspon volske oko alebo krupicovu kasu.

lulistek
19. okt 2015

@kubobubo pre mna je vsetko ovocie sladke 🙂 ved aj jablko je sladke, figy, hruska, maliny ak su zrele atd.

lennicka
19. okt 2015

No asi ti moc nepomozem, ale moja sa rozjedla ako tak az v roku a pol, a dalsia faza prisla teraz v 2, kedy je ochotna aj vyskusat nove jedla. Stale z nej teda velky jedak nie je, ale do roku a pol bola na 90% kojena... tiez som bola zufala, bala som sa, ze urcite jej budu chybat ziviny atd atd... uplakala som sa. Nic nepomohlo, proste dieta neprinutis....

jeennyv
19. okt 2015

Deti u nas v rodine nie su papkaci, rozjedame sa az tak v 2, 3 rokoch..pokial je dieta kojene zvykne sa jedacky rozbiehat tazsie, lebo mliecko mu chuti a casto postaci...ja som toho nazoru, ze jogurty a podobne veci, ak dietatu nechutia, netreba to do nich zbytocne pchat....vacsina jogurtov co sa tyka zdravosti nie su ziadna slava...radsej davat, chlebik, masielko ale klasicke, nie nejaku nahradu, jablcko, mrkvicku a tieto overene klasiky...dieta zaujme nieco nove, cize jablcko nejak pokrajat ci postruhat, su rozne vykrajovacky, co tak z chlebika nieco vykrojit a podobne alebo staci len rozkrajat mensie kusky...a urcite nijak jedlom nezastrasovat, ze jedz lebo neviem co...toto nam robili v skole..akoze dodnes mam odpor k urcitym jedlam....

miskaa289
autor
20. okt 2015

@erickatt chlebík s maslom občas zje (podľa nálady) to ju aj samu nechávam nech si dá nakrájam jej a podávam po jednom kúsku na stoličku kde papá.Cestoviny veľmi nechce tak 2-3 lyžice.

miskaa289
autor
20. okt 2015

@siska53 moja mala ma cez 8kil.Za 2mesiace mi pribrala 25dkg a to je vraj málo.
Polievku takú ako mi len jej to vidličkou popucim. Vždy ju napina všetko také kasovite aj polievku keď som mixovala tak nechcela napinalo ju. Áno jedavame spolu.

miskaa289
autor
20. okt 2015

@jana_eyre polievku jej dávam ja ale chleba alebo párok to sama zje. No na rovnakom mieste áno ale čas nedodržiavame keďže naša raňajkuje občas aj o 11pretože vtedy sa zobudí. Takže je ťažko jesť v rovnaký čas keďže občas vstane o 9inokedy 10 a teraz už dva dni o11vstala.
Jej nemusím dať medzi tým nič aj tak nechce.

siska53
20. okt 2015

@miskaa289 a neskusala si jej dat do rucicky napr.uvarenu mrkvu a tak,ci jej nebude lepsie vyhovovat len tak do ruky...
Nasa tiez tazko priberala... Kilo za pol roka, potom zrazu sa rozpapala pred 2.r.a zrazu za dva mzsiace cele kilo.

miskaa289
autor
20. okt 2015

@danusskaaa To aj u nás je boj niečo do nej netlačíť. Mám pocit že sa nikam nepohneme V jedení keď nič nechce dookola polievka zeleninová tekvicová vajíčkova alebo mäsová občas párok chleba ovocie tak banán trochu hrozno by mohla aj na kilá jesť občas slivky alebo hrušku a veľmi málo jablko. Všetko čo jej vymysliM buď zjem ja alebo vyhodiM.Aspoň že mlieko mi chce ešte piť

miskaa289
autor
20. okt 2015

@siska53. Pomrvy ju a to je celé skúšala som aj tak už.

timea7
20. okt 2015

@miskaa289 skús upraviť trocha denný režim, vstávať v rovnakú hodinu, ukladať v rovnakú hodinu, či po obede, či večer, ak má ešte dva denné spánky, aj tie v približne rovnakú dobu. Päť jedál denne, medzi tým nič, len voda, alebo nesladený čaj. Keď ti zje polievky, tak to máš ešte super, dá sa do nich "prepašovať" všetko - strukoviny, akákolvek zelenina, maličké cestoviny, rozšľahané vajíčko, nadrobno nasekané mäso, mlieko....ak nechce jesť napr. jogurt, nenúť ju, niektorí ľudia ho nejedia celoživotne (môj otec) a žijú. Možno je to len obdobie, idú jej ešte zúbky, aj to môže zavážiť. Daj pred ňu jedlo, nekomentuj ho a skús ju nakŕmiť, Ak odmietne, nedaj najavo svoju nervozitu, nič nehovor, odnes to a do ďalšieho jedla nič, žiadna chrumka, žiadny keksík, piškóty, žiadny banán, len tekutiny. To je jediná cesta, ktorá sa osvedčila, nerobiť z jedla stred vesmíru, žiadne dieťa ešte hladom dobrovoľne nezomrelo, v žiadnom prípade neponúknuť jedlo náhradné, to je začiatok konca a vydržať. Deti v období do šesť rokov skúšajú, čo môžu a čo nie, samozrejme, že sa to týka aj jedla. Koľko vypije denne mlieka? Nezasýti sa tým?

miskaa289
autor
20. okt 2015

@ttým a7 ak ju ráno zobudimto celý deň je nervózna a umrvozna a som rada že dlho spí aspoň vtedy si viem navarit upratať.
Mlieko má ráno (otej 6-7 ked si vypita a keď vypije spí ďalej.Vypije 150 no nie vždy všetko) potom keď ja jem tak somnou aj ona no to tak 5-6krat do úst.Na obed polievka taká hustejšia potom ide spať keď sa zobudí tak jej dám mlieko (120 nie vždy vypije) a potom má až večer (okolo 20-21) a medzi tým mi nic nechce.

zabina27
20. okt 2015

@miskaa289 a keby si jej skusila dat namiesto toho poobednajsieho mlieka (po spanku) nieco jest? uz hocico skusit, aj znova polievku. nas maly nam v urcitom obdobi (isto mal menej ako rok, ale neviem kolko presne) zacal odmietat poobede mlieko. asi jej sice chuti, ale mozno by nieco ine zjedla. ak nie, mlieko mozes rychlo urobit. mozes skusit jej dat normalny druhy chod obedu, aj to, co jes ty, aby si nerobila zbytocne nieco ine, po troske, menej dochutene, pripadne len nejake pecivo do ruky, banan

miskaa289
autor
20. okt 2015

@zabina27 skúšala som jej dať no všetko iba odhodila a keďže po spánku chodíme von tak jej dám radšej to mlieko ako ju nechať iba tak ísť von.

zabina27
20. okt 2015

@miskaa289 ved toto je to, aj my po spanku chceme ist von a vzdy riesim, aby sa niecoho najedol 😒 o nervy 😀 ked nic dokopy nechce, tak beriem von aspon nejaky pagac... len to je o tom, co pise aj
@timea7 , ze nakoniec dostanu, co chcu, lebo je nam to pohodlnejsie ☹
uvidis, teraz sa posuva cas, za chvilu bude skoro tma, tak ak pride den, ked nepojdete von, mozes vyskusat dat nieco ine namiesto mlieka 😉 mozno ked nedostane po spanku mlieko, tak za hodinku uz si vypyta, respektive zje, co ponuknes 😉

miskaa289
autor
20. okt 2015

@zabina27 teraz ako prší tak poobede nájdeme von tak som skúšala nedať mlieko no jej to bolo jedno nechcela ani iné.

timea7
20. okt 2015

@zabina27 udrela si klinec po hlavičke - JE NÁM TO POHODLNEJŠIE 😖 😖 😖 😖 😖 teda niektorým. Von sa nezoberie nič, žiadny pagáč a tým sa dá jasne najavo, že mama nie je rozklepaná z toho, že dieťa nič nezjedlo a že sa je doma, pri stole a jedlo, ktoré má výživovú hodnotu a nie hocičo, čím sa zalepí brucho. To je celé. Z tohto dôvodu NIKDY nemajú problém s jedlom deti, ktorých rodičia rešpektujú to, že deťom niekedy chutí viac, inokedy menej, že keď príde obdobie, že dieťa je málo, alebo takmer nič, tak sa z toho nezrútia, nedajú pred dieťaťom najavo nejakú nervozitu, nerobia z jedla stred vesmíru, nerozprávajú stále o tom, čo, koľko a kedy zjedlo, dieťaťu žiadne náhradné jedlo nebežia dať. Či sa posúva čas, alebo nie, von sa dá ísť vždy, aj doobeda aj poobede. Ak dážď nie je silný a nefúka silný vietor, tak za každého počasia. V gumákoch a pršiplášti, prechádza aj keď len polhodinová za svetla lámp má tiež svoje čaro. Keď dieťa poobedňajšom spánku vstane okolo po štvrtej, ešte aj denné svetlo sa dá zastihnúť.

timea7
20. okt 2015

@miskaa289 prečo nejdete von? Veď na kočík sa dá dať kryt, do ruky dáždnik, viem, že je to nepohodlné, ale ísť von každý deň je veľmi dôležité.

miskaa289
autor
21. okt 2015

@timea7 nejdeme von na dlhú prechádzku do košíka pretože malá plače keď má na kočíku pršiplášt.Chodíme tak na večer na polhodinu keď má manžel prísť s roboty čakáme ho na ceste.